Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
...
No, tak se mi povedlo už připojit i mé disky (jistě jste si podle obrázků všimli (pokud byste je viděli), že mám i změněný horní panel, je to jako u Windows, dokonce si ale můžete změnit i popisek). Když se nalogujete jako ROOT, tak změna zůstane i po restartu (i pro Váš účet). Jen to asi nesmíte dělat, pokud svůj systém uspáváte (rozumějte, uspíte Windows, ten si zapíše data na namountovaný disk, spustíte Linux, změníte něco na tom disku a pak se pokusíte znovu probudit Windows). OS si změny zapíše do MTAB v ETC (původně jsem si myslel, že to bude v souboru FSTAB, kde jsem zapsal pro každý disk tento řádek:
/dev/hdXX /mnt/X vfat rw 0 0 kde XX je "písmeno číslo", kdy "písmeno" je číslo disku na řadiči (u mne to je A a D, protože B a C jsou mechaniky CD-ROM) a číslo je partition (a pozor, nejen logické oddíly, ale i rozšířené mají své číslo, tedy i když mám na 1. disku jen 2 oddíly a na tom 2. jich je 5, tak moje disky jsou HDA1 (C:), HDA4 (D:) a HDD8 (G:)), a X v adresáři MNT je jméno adresáře, který jste si tam udělali (můžete ho samozřejmě udělat i jinde a pak jen změnit tuto cestu; já jsem si to dal sem a pak jsem si v ROOTu udělal Odkazy na tyto adresáře a ty jsem přesunul do složky /home/martin/desktop). U disků VFAT se ale nedají nastavit práva. Pokud chcete změnit přiřazení disků, stačí editovat MTAB a změnit daný řádek (příkládám ještě ukázku řádku z FSTAB): /dev/hda1 /mnt/C vfat defaults 0 0 Jak to pak bude vypadat se můžete podívat na moji plochu (je samozřejmé, že ve správci bude (může) vypadat jinak, stejně jako téma, ikony, panel, atd.). Docela jsem se už s Linuxem (alespoň, co se týče jeho grafické části) naučil pracovat. Zatím je tu ale problém se správným kódováním češtiny na Windows discích. Stejně tak, pokud zapíšete z Linuxu např. na disketu soubor s LFN (dlouhým názvem), uvidíte ve Windows jen prvních 8 znaků (oproti tomu Linux s FAT32 problémy nemá). Na disketu zapisovat lze (pokud se na ní ovšem např. odkážete přes Odkaz, který se vytvořil zkopírováním ikony diskety na Plochu do jiného uživatele, tak to také nepůjde).Všimněte si také, že si pro každou ikonu lze nejen nastavit obrázek jako takový (jako ve Windows, to ale platí prakticky pro cokoliv), ale také přídavný symbol. Co se týče těch disků a toho kódování, zavítám asi na Internet... Co se týče obrázků, Linux podporuje hodně formátů (i ty Windowsovské), ale co se týče filmů, zná sice Real, Quick, MPEG, AVI a další, ale tato distribuce pro ně bohužel nemá kodeky (zde se jim říká dekodéry), takže se budou muset stáhnout z Internetu (pokud jste připojeni, myslím, že by to mělo jít samo). Oproti Windows si můžete u obou panelů nastavit (kromě automatického schovávání) i zasouvání do stran (pomocí objevivších se tlačítek), takže budete mít více místa na okna (u každého z nich jde opět nastavit vlajku "vždy nahoře"). Další problém je spojení Linuxu s Windows po síti. Asi na to potřebujete Sambu, nebo něco podobného (vzhledem k tomu, že se dá nainstalovat pomocí Správce balíků, snad je i na přiloženém CD, které má teď půjčené Olda a nějak se nemá k tomu, aby ho vrátil - to je ale kamarád, co? Asi stejný, jako webmaster nebo grafik. Lituji zaměstnavatele, který mu dá práci). Uvidíme.
No, tak něco se povedlo, něco zatím ne (mimochodem, Linux si u některých oken pamatuje jejich pozici, stejně jako Windows umí obnovit po ukončení některá okna (nemyslím po spánku), a navíc si pamatuje u procházení adreářů i pozici v nich, takže nemusíte soubor znovu hledat. Našel jsem také Vzdálenou plochu a připojení ke vzdálenému počítači). Takže, nejprve problém s češtinou a se zápisem na disky FAT32 - editujte soubor FSTAB tak, aby vypadal nějak takto:
proc /proc proc defaults 0 0
/dev/hdd1 / ext3 defaults,errors=remount-ro 0 1
/dev/hdd6 none swap sw 0 0
/dev/hdb /media/cdrom0 udf,iso9660 ro,user,noauto,iocharset=utf8 0 0
/dev/hdc /media/cdrom1 udf,iso9660 ro,user,noauto,iocharset=utf8 0 0
/dev/fd0 /media/floppy0 auto rw,user,noauto 0 0
/dev/hda1 /mnt/C vfat defaults,codepage=1250,iocharset=utf8,user,uid=500,gid=500,umask=000 0 0
/dev/hda5 /mnt/D vfat defaults,codepage=1250,iocharset=utf8,user,uid=500,gid=500,umask=000 0 0
/dev/hdd8 /mnt/G vfat defaults,codepage=1250,iocharset=utf8,user,uid=500,gid=500,umask=000 0 0
Nutno podotknout, že můj uživatel má ID rovno 1000, přesto to chodí. Soubor FSTAB je fakt hlavní, všechny ostatní se odvíjejí od něj (nebo od ROOTa). Teď už vidím nejen všechny Windows disky v češtině tak, jak mají být (a to včetně CD-ROM mechanik), ale také na ně mohu zapisovat! Znakovou sadu UTF-8 dnes používá většina Linuxů (u těch starších to může být "iso8859-2").
Tiskni
Sdílej: