Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 12:52
Jako mnohaletý uživatel Eclipse při vývoje Java aplikací, a to uživatel spokojený, mě láká možnost používat Eclipse IDE i pro moje hrátky a pokusy s C++. S Eclipse CDT 3.0 jsem krátce pracoval někdy před dvěma lety a už tehdy to vypadalo na slibný projekt. Vadila absence podpory projektového managera. Navigace a content asssist byl sice pomalý, ale poměrně spolehlivý, už tehdy převyšující schopnosti KDevelopu. Ale jinak použité IDE. Padají vážně míněné návrhy prohlásit Eclipse jako oficiální vývojové prostředí pro Linux. Pln očekávání jsem tedy stáhl čerstvě vydané Eclipse CDT 4.0. Tady jsou moje postřehy, poznámky vzniklé při práci a odkazy na web.
Eclipse je oficiálně distribuována ve pěti variantách – Eclipse Java, Eclipse J2EE, CDT (C/C++), Eclipse RCP (Rich Client Platform) nebo jako holé jazykově agnostické IDE (Eclipse Classic). Některé distribuce nabízí Eclipse přímo ve svých repozitářích. Existuje jak oficiální varianta běžící jako standardní Java aplikace nad JRE tak i „nativní“ varianta přeložená do strojového kódu překladačem GCJ, která nepotřebuje JRE.
Bez většího váhání jsem se rozhodl pro klasickou JRE variantu. Jednak chci nadále používat toto IDE i pro vývoj Javy, na tento jazyk jsem nezanevřel, jen tak mimochodem aktuálně mě to živí, dále, ne všechny pluginy chodí s nativní variantou, která navíc nemá nejlepší reputaci ani co se rychlosti a paměťové náročnosti týče. A v neposlední řadě, Java aplikace mi na desktopu nijak nevadí.
hlavní downloadovací stránka
Eclipse CDT tedy povýšili. Téměř do šlechtického stavu. Už to není jen tak ledajaký soubor pluginů, je to jedna z pěti základních variant. Punc oficiality. Synchronizované vydání CDT s novou Eclipse 3.3 Europa. Bohužel tentokrát ne zcela pro dobro věci, CDT mělo asi ještě chvíli zrát. Regresi utrpěla právě ta funkčnost kterou jsem si tak pochvaloval u předešlé verze – navigace v kódu. Byl jsem dokonce odhodlaný napsat i nějakou vážněji míněnou recenzi, nicméně polo-funkčnost základní komponenty mě. Ale popořadě.
Abych se vrátil k tomu manageru projektů, CDT od začátku jednoho má, není tak docela pravda co jsem uvedl v úvodu. Bohužel, je to jen jednoduchý GUI správce Makefile souborů, podobný jako je Ant pro Java projekty. Bohužel s tím si na většinu dnešních open source projektů nevystačíte. Makefile je obvykle automaticky generován sadou nástrojů, nejčastěji sadou zvanou souhrnně Autotools (http://en.wikipedia.org/wiki/Autotools). Makefile je automaticky generovaný a tudíž k manuálním úpravám nevhodný. Autools based projekt samozřejmě můžete i tak vyvíjet v Eclipse, jen si všechny ty .in, .ac, .am soubory budete muset editovat ručně. Jsou to koneckonců zase jen textové soubory, jen ta syntaxe je mi taková, no řekněme nesympatická, žádné úhledné XML alá Ant nebo Maven. Komfortní správu Autotools projektu se pyšní například KDevelop. Tam praktiky nemusíte nic o vnitřnostech Autotools nic vědět. S KDevelopem ani pomalu ani nemusíte vědět že vůbec nějaká Autotools existují.
S novou verzí jsem nějakou pozitivní změnu situace nečekal. A nespletl jsem se, žádná nepřišla.
Externí organizace Sourceware plugin pro pohodlnější správu Autotools vyvíjí. Viz. http://sourceware.org/eclipse/autotools/ . Zkusil jsem nainstalovat, ale už jen jednotlivých pluginu typu 0.0.x dávají tušit, že věc je ještě nebezpečně čerstvá. Po shlédnutí screenshotů na uvedených stránkách je jasné, že se to současným schopnostem KDevelopu zatím ani neblíží. Kvůli některým dalším problémům a podezření na tento plugin, možná neoprávněnému, možná ne, jsem zase v tichosti odinstaloval.
Velká škoda že zanikl projekt KDE-Eclipse. Ten totiž obsahoval, mimo jiné, manažera projektu s podporou Autotools podobného KDevelopu. Se staršími verzemi Eclipse a CDT ještě v loni chodil, s drobnými obtížemi, bohužel rychlý vývoj IDE i CDT pluginu poslaly tento slibný leč neudržovaný projekt do věčných lovišť nekompatibility. Teď už ani není kde stáhnout.
Odkazy:
http://wiki.kde.org/tiki-index.php?page=KDE-Eclipse – původní informace o projektu KDE Eclipse.
http://kde-eclipse.pwsp.net/index.php – “nové” stránky o KDE Eclipse. taktéž ve stavu likvidace a úpadku.
Škoda o to větší, že autorem projektu je Alexander Dymo (http://adymo.blogspot.com/), který je zárověň vývojářem KDevelopu a hádal bych, že je právě on (spolu)autorem (mnou) vychvalovaného manažera projektu. I takto mohou skončit jinak kvalitní a prospěšné projekty z Google Sumer of Code.
No, je už zase jedna hodina po půlnoci takže pro dnešek končíme a pokračování zase příště, ideálně zítra ale nic neslibuji..
UPDATE (29.8.2007): Jak si pozorní čtenáři všili, Eclipse Classi skutečně není co jsem si myslel. Je to téměř to samé co Eclipse RCP a je to tam hlavně z legacy důvodů. Hmm, kde tedy stáhnout holé IDE pokud netoužéte pracovat ani s Javou ani s C?
Tiskni
Sdílej:
vim ~/.emacs
vim ~/.emacs
vim ~/.emacs
vim
? "jen ta syntaxe je mi taková, no řekněme nesympatická, žádné úhledné XML alá Ant nebo Maven."No to je skvělý. Autor Antu v rozhovoru prohlásil, že XML syntaxe pro Ant byla při zpětném pohledu ta největší blbost, co ho při návrhu napadla. Mezitím, jak vidno, se toho už ale stihli chopit další...
main
metodě, když ale člověk vlezl dovnitř, tak debugger sice vypisoval proměnné, ale již zeleně neznačil řádek. je pravdou, že jsem to naposledy zkoušel před rokem, takže už to nemusí být pravda...
kolik antových skriptů jsi už napsal, že ti to xml tak vadí? spíš se mi zdá, že je móda na XML nadávat. co ty na to?Když se zhnusily i autorovi Antu, tak na tom možná i něco bude, ne?
${foo}
toto je ciste syntakticky prvek, stojici mimo cele xml.... diky cemuz musi byt nad jmennym prostorem jeste neco... co bude resit takove veci... coz mj. ukazuje, ze xml neni nejcistsi reseni... kdyby...
nevim, jak je to v nevejsich eclipsech (ja pouzivam 3.1) ... ale integrace antu byla v pravde zalostna... je na ni evidentne videt, ze je tam "dolepena"... proste budte radi, ze mate moznost pouzivat ant... ze si muzete napsat skripty... ale vic nechtejte...
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.