Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 10:15
Má to ale několik problémů. Když se podíváte na jejich stránky a začnete se pídit po CAD datach respektive výkresové dokumentaci, která je klíčová k tomu aby jste něco vyrobili tak naleznete téměř prdlačku. A když už něco najdete tak zjistíte že ty traktůrky někdo modeluje ve Google Sketchup a nebo v Solidworks. No máto cenu? Proč vyvíjet opensource hardware když jste stále závislej na komerčních uzavřených CAD? Nezbláznili se? Proč ty stroje nekreslej rovnou na rýsovacích prknech aby byla zachován princip opensource?
Další věcí je že jsou z USA takže všechny věci co vyvíjej, vyvíjej pro USA, takže všechno v Inch, a USA normativy. Což je nám evropanům naprdlačku...
A posledním problémem je do jaké hlouby mužete být opensource protože oni stejně kupují válcované profily pomocí kterých dělají ty stroje. Takže kooperace s okolním sětem je nevyhnutelná protože válcovací stolici na plech a nebo hutě prostě jen tak nepostavíte doma na zahradě! ))
Mno a tak mně napadá fundamentální otázka do jaké míry se jedná o svobodu ohledně softwareů, když jedete na uzavřené technologii HW? Má vubec smysl uvažovat o opensource softu jak o řešení problému lidstva když nejsme schopni pomocí opensource konstruovat hardware a většina opensource softu jeden a uzavřených technologiích? Má to smysl? Kam si myslíte že by se mněl opensource hnout a do jaké míry muže být chápána svoboda?
Závěr:Osobně si myslí že bez opensource(GPL/BSD) vysokého parametrického CAD se prostě Opensource nevymaní ze svých uzkých mezí/instancí které jsou ohraničeny HW komerčních výrobců. Respektive vaše svoboda a existence Opensource je založena na uzavřených technologiích a komerčních firmách. Jedná se tedy o skutečnou svobodu?
Tiskni
Sdílej:
ochrana životního prostředí do ekologie patří velmi okrajově.vs
Ekologie není pouze ochrana prostředí ...aha, no ... ty tvrzení jsou naprosto jasně ve sporu jak Brno
A máš nějaký odhad, kolik člověkodní by zabral vývoj takového CADuMoc ne. Vesměs je to jen geometrie a nějaká byrokracie, možná ještě vykreslování.
Protože CAD je klíčová kuli rychlosti tvorby, rychlosti modifikace a sdílení mezi vývojáři.To si nemyslim, zejmena kvuli rychlosti tvorby. Znam nekolik konstrucnich kancelari, tam nacrtava sef konstrukce napady a navrhy takrikajic na pytlik od svaciny a pak je tam halda konstrukteru, ktera to rozkresluje - pravda za pomoci toho CAD.
Protože CAD je klíčová kuli rychlosti tvorby, rychlosti modifikace aTohle je falešný argument. Tohle zajímá jen šašky, které zajímají na světě jen dvě věcí: Preis a Liefertermin. Ostatní mají nekonečné množství času (kde je ten strip z XKCD?).
a sdílení mezi vývojářiTo už je lepší.
Je to napalici a bez smyslu to takhle dělat...Proč? Naopak pokud neděláš něco o komplexnosti bagru, tak je to většinou mnohem rychleji udělané rukou.
no, vidím, že amíci dokážou zabít fakt úplně všeckoTak zase na druhou stranu, pokud jsou výkresy v nějakém sémanticky rozumném formátu, dá se mezi jednotkami převádět.
k čemu ti je, když si převedeš, že tyč tlustá 1 palec má 2,54 cm, když pak půjdeš do krámu, a tam ti nabídnou pouze 2,5 nebo 2,6 cm?Vy jste se ve škole neučili zlaté pravidlo, převeď a zaokrouhli na nejbližší vyšší?
Nazdar, znáte stránku OpenSourceEcology? Tyhle boci si budujou opensource technologie pro globální vesnici. Takže si vymejšlej vlastní traktory, vlastní vrtačky, stroje/nástroje atd., tak aby byla zaručena opakovatelnost kdekoli na světě.
A posledním problémem je do jaké hlouby mužete být opensource protože oni stejně kupují válcované profily pomocí kterých dělají ty stroje. Takže kooperace s okolním sětem je nevyhnutelná protože válcovací stolici na plech a nebo hutě prostě jen tak nepostavíte doma na zahradě!Úžasné. Naprosto. Abych přiznal barvu, tak je to tak měsíc co jsem přemýšlel o iniciativě něco jako „Engineers for the third world“ (po vzoru AE911) s velice podobnými principy (navíc byly snad jen poníci). Bohužel, jak už si psal, vždycky narážíš na problém vhodného materiálu. Většina věcí je z oceli a co si budeme nalhávat. Ta je dost drahá i u nás (a i pokud to vezmu z pohledu surovin, tak kde až kopneš do zemi a vytáhneš z ní oxid železa?) a stroje na její opracovávání jsou docela dost komplexní. Co je všude je něco jako hlína, kamení a dřevo. Jenže zkus třeba postavit motor ze dřeva (o když i to mě velmi nedávno docela překvapilo). Pokud chceš další průmyslovou revoluci, budeš nejprve muset najít vhodnou náhradu za ocel.
Má to ale několik problémů. Když se podíváte na jejich stránky a začnete se pídit po CAD datach respektive výkresové dokumentaci, která je klíčová k tomu aby jste něco vyrobili tak naleznete téměř prdlačku. A když už něco najdete tak zjistíte že ty traktůrky někdo modeluje ve Google Sketchup a nebo v Solidworks. No máto cenu? Proč vyvíjet opensource hardware když jste stále závislej na komerčních uzavřených CAD? Nezbláznili se? Proč ty stroje nekreslej rovnou na rýsovacích prknech aby byla zachován princip opensource?Sorry, ale výstupem by vždycky měl být nějaký výrobní výkres na papíře. A jestli už si nějaké úpravy doděláš tužkou může být konečnému uživateli šumák. Jako chápu oč jde, ale tohle neplatí ani ve světě programování. Velké procento programů jsou jen hacky.
Další věcí je že jsou z USA takže všechny věci co vyvíjej, vyvíjej pro USA, takže všechno v Inch, a USA normativy. Což je nám evropanům naprdlačku...Tak je to Polák co žije v USA. Dělá jen to co umí. Já taky používám ČSN (Rakušácí zase ÖNORM), protože jsem byl na ni v mládí naučen.
Mno a tak mně napadá fundamentální otázka do jaké míry se jedná o svobodu ohledně softwareů, když jedete na uzavřené technologii HW? Má vubec smysl uvažovat o opensource softu jak o řešení problému lidstva když nejsme schopni pomocí opensource konstruovat hardware a většina opensource softu jeden a uzavřených technologiích?Znam spoustu výkresů udělaných v ruce, znam i „plány“ vyrendrované v nějakém 3D modelátoru a k nim přikreslené ručně kóty. Si prostě příliš zatvrzelý v tom na co si zvyklí a v čem si naučený ty. Improvizuj víc.
Osobně si myslí že bez opensource(GPL/BSD) vysokého parametrického CAD se prostě Opensource nevymaní ze svých uzkých mezí/instancí které jsou ohraničeny HW komerčních výrobců.Zde nemůžu dodat nic jiného, jen že máš pravdu.
on pořádně neexistuje ani profesionální opensource software na bitmapovou grafiku, GIMP neberu, to je tak na to domácí patlání, ale jinak nic moc, zeptejte se libovolného profi grafikaProfi-grafik, to je zas co? Nějaký titul? Nebo obdoba code-monkey (bez rozhledu), které se do ruk strčí nástroj za enormní množství prachů (dodává to jakýsi punc elitnosti) a pak se z jedné strany tlačí peníze a z druhé vypadává „Wow“? Někteří umělci/grafici se snaží otevřené nástroje používat a ještě přitom vylepšovat a šířit o nich osvětu. A (varování, následuje můj názor) docela jim to jde. Ti nejsou dost profi? Asi jsme konečně našli ty „domácí patlaly“ o kterých je výše řeč.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.