Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 14:14
Jakmile se začnou v historii používat slova jako antisemitismus apod. házím zpátečku.ovať Chápem, že niekto na to môže emocionálne reagovať. To ale ešte neznamená, že som celkom racionálne v tom tvrdení o židovskom úplatku stalinskému Rusku, ktorým si Židia mali kúpiť "autonómny štát" na Kryme na úkpor Tatárov, ktorých preto Stalin vysťahoval, ten antsemitský podtón nerozoznala. Preto som parafrázovala podobné antisemitské vývody o chazarskom pôvode východoeurópskych Židov a židoboľševickom spiknutí, z ktorého napokon beg židovského bega begov vyšiel ako púha obeť... Chcela som tým povedať, že podobné skresľovanie faktov sa hodí do antisemitského krámu. Čím som Vás konkrétne z antisemitizmu automaticky nepodozrievala- len som konštatovala, že ste tú teóriu od niekoho takého prevzali.
to je lépe si vzít Blesk, Aha, dorazit to Spyem, pak si přečíst Ona dnes a dorazit to na Mimibazar.Nemôžem slúžiť, taký idiot, aby to pre mňa boli mienkotvorné médiá predsa len asi nebudem:)).
Něco Vám prozradím. Co svět světem stojí, národy si vzájemně konkurovaly a nevražily na sebe.Prezradili ste mi prezradené:). Nerobím si ilúzie, že by medzi národmi a medzi ľuďmi vôbec vládli nejaké nadštandardné vzťahy. Chodím občas pytliačiť na stránky, kde sa vedú debaty na tému Nenávidím Slováky, takže som prišla aj o tie posledné. Ale snažím sa to prekonať a nepodľahnúť národnostným vášňam aspoň za seba:)).
Ale pořáíd jen antisemitismus, antisemitismus, antisemitismus. Komu to slouží?Hm... v tom máte možno aj trochu pravdy... i keď na druhej strane, nepripomínať veci, ktoré sa udiali, zabudnúť... to asi tiež nie je dobre. Videla som množstvo ozaj mizerných filmov s témou holocoustu. Pripadá mi nevkusné zneužívať pamiatku tých obetí na komerčné účely. Čítam tiež Delet a často tam nájdem aj veci, ktoré sa mi zase zdajú príliš vychýlené na tú židovskú stranu (podobne ako to bolo v Romano nevo ľil, ktorý som tiež čítavala:)). Myslím, že zatiaľ nikto nenašiel celkom ani príčiny, ani spôsob, ako vykoreniť antisemitizmus. Na Sl., židov skoro nemáme-a predsa sú ho, aj toho najprimitívnejšieho, plné internetové stránky v slovenčine.
pro koho je to kšeftáno, súhlasím a vždy sa takto opýtam a celkovo, väčšinou s vami súhlasím (aj kým sa nijako na vaše príspevky neozývala)
doslovná citace z internetu, který najde každý podprůměrný googlista. Stačí libovolnou z vět zadat do Google.tak som to vygúgila:))- zaujal ma už samotný titulok Ukrajinská krize: Krym osvobozujeme jako v roce 1968 Československo, říká ruský voják. A proč za to mohou Židé, vysvětluje expert http://www.krajskelisty.cz/stredocesky-kraj/4568-clanek-k-ukrajine.htm http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Problem-Krymu-zacal-lakavou-nabidkou-Zidu-Moskve-prozradil-expert-na-Rusko-306010
A proč za to mohou Židé, vysvětluje expertKlídek. Koukněte soudružko na vysílání, to není jak v Československu. Jak se doCamp Bondsteelu v Kosovu volá, tak se ze Sevastopolu ozývá (na 93 % v referendu) ozývá. Jak se se zpívá v ruské hymně. Od južnych morej do poljarnovo kraja. Tak bylo, tak jest i búdět na vsegdá!
proti ďalšej... teórii
Preto sa vzdy smejem ked niekto povazuje Rusov za Slovanov.asi by sme sa mali smiať aj v prípade Slovenska, a veľmi:)
Slovania maju holubiciu povahuto podľa veľkosti, malým nič iné ako holubičia povaha za hranicami ich chotára neostáva:)...občas sa vzopnú(eme) k nejakému rabovaniu a chaotickej vzbure voči mocipánom, ktorá končí na kolenách a potrestaním exemplárnych prípadov, aby tí ostatní potom už čušali - a čušia
Rusi maju spuchnutu tvar a siroke nozdry a velke licne kostinám tu strážili uhorskú hranicu Kumáni, Pečenehovia i Rusi...krížili sme sa ešte predtým s Avarmi... 150 rokov sme tu mali Turkov aj s Tatármi a vo Fiľakove mali sídlo svojho sandžaku...svetlovlasí s modrými očami sú len na sever od Bystrice:)
Zaorálek, Sobotka, Havel, Swarzenberk,Je zvlastni, jak rychle lide zapominaji. Staci aby se nekteri zlocinci uklidili z medii a hned se zapomene, kdo to vlastne vsechno zavinil. Napr. Paroubek, Gross. Na Zemana by se take zapomnelo, ale ten se nastesti vratil do politiky a je denne na ocich. Ale ti prvni dva jmenovani vubec nejsou z dnesnimi problemy spojovani (dokonce jsem cetl na jedne diskuzi - cituji 'co ma Paroubek spolecneho s Krymem?'). Pri takove politicke nahote ovcanu se neni treba vubec divit, jak to tady vypada. Lidem to politicky vubec nemysli.
Máme neuvěřitelně naivní/dementní (nehodící se škrtněte) občany, kteří trpí naivní představou, že vše špatné bylo pouze z doby komunismua pak idioty (nebo nekym placene demagogy?), jako napr. tebe, co tvrdi, ze je to ted stejne jako za komunizmu nebo dokonce za protektoratu ...
Chce se mi brečet, když vidím, jak studenti nadšeně bojují proti strašáku komunismu. Ale nebojují proti skutečným problémům.co konkretniho a konstruktivniho delas ty, aby se resily skutecne problemy? Nebo jedine co umis je psat na netu zvasty, ze je to jako za protektoratu?
- jaka "svoboda" tady byla za komunizmu a protektoratu je IMHO aspon castecne (byt treba ne presne do detailu) vseobecne znamo,nevšimla som si, že by pán P. bol velebil komunizmus či protektorát, napísal iba že:
naivní/dementní (nehodící se škrtněte) občany, kteří trpí naivní představou, že vše špatné bylo pouze z doby komunismu a šlo z východní strany. A že vše dobré jde z dnešní doby a ze západní strany.A ak sa škrtne dementí občania, vyplýva z toho iba to, že nemožno zavrhovať všetko, čo tu ľudia tvorili a žili od toho roku 1948 do 1989, predsa tu existuje nejaká kontinuita - a napr. pán Babiš by nebol dnes taký bohatý podnikateľ, aby si mohol kúpiť podstatnú časť českých médií, keby nie toho budovania socializmu a následnej privatizácie majetku, na ktorom mali zásluhu tí nespokojní ľudia, čo po privatizácii väčšinou utreli nos a ktorým demokraticky za nového poriadku vytreli kocúra :). Čo neznamená, že iné veci v tom režime boli v poriadku a nesprevádzali ho činy proti ľudskému rozumu a morálke, zvlášť v niektorých jeho vyslovene antihumánnych etapách. Čiernobielemu videniu sa nevyhne občas nikto. Ja napr. pripúšťam, že zrejme u mňa pôsobí istá aj výchovou vypestovaná náklonnosť k slovanskému svetu :),pričom si ale uvedomujem aj tie vlastnosti Slovanov/Rusov, ktoré by nám nemuseli byť k prospechu. Napoleon - Puškin. Na jednej strane ruské vlastenectvo- na druhej obdiv k Napoleonovi, ktorý bol šíriteľom ideí Franc. revolúcie vo feudálnej Európe - aj v ruskom samoderžaví.
Věci typu: „Píšou to na internetu, tak je to pravda. Říkali to v tv, tak je to pravda.“, z toho už jsme vyrostl. Největší ránu mé naivitě dala wikipedie, kde jsou i o realtivně nepolitických technických tématech docela voloviny.Srandovní že to píšete pár hodin po tom co jste v jiném příspěvku (http://www.abclinuxu.cz/blog/FUD/2014/3/ceskoslovensko-vs.-ukrajina-najdi-10-rozdilu-2) argumentoval "I na českém internetu najdete"
Jednání Anglie v roce 1938 je samozřejmě neomluvitelné, ale zase na druhou stranu svůj dluh splatili i s úroky..Radio Jerevan hlasi, ze Britanie sice splatila svuj dluh i s uroky, ale ze to nebyl jeji dluh, ale dluh ceskoslovenske exilove vlady a nesplatila ho Britanie, ale Ceskoslovesnsko.
zase toho materiálu co jsme měli dostat nebejt komančů, to by jeden brečel...? Kdyz uz pominu to, ze to nema zadnou souvislost s prvotnim vstupem.
ale zase na druhou stranu svůj dluh splatili i s úroky..?
jen mi nepřijde, že by je splatiliAsi se shodneme, že se neshodneme.
nebo měli potřebu splatit.Tak tady si dovolim oponovat, potřebu určitě měli (moc dobře ví co za BS appeasement byl) a veteráni se kterýma jsem o tom mluvil si to, že nám měli přijít na pomoc už v roce 1937/1938 moc dobře uvědomovali.
Asi se shodneme, že se neshodneme.Když blábolíš a nepřednášíš žádná fakta, tak se ani technicky shodnout nebo neshodnout nemůžeme.
Tak tady si dovolim oponovat, potřebu určitě měli (moc dobře ví co za BS appeasement byl) a veteráni se kterýma jsem o tom mluvil si to, že nám měli přijít na pomoc už v roce 1937/1938 moc dobře uvědomovali.Až na to, že byl appeasement bullshit z hlediska toho, co všechno Hitler získal, ne co všechno jsme my ztratili. Byla to jistě strategická a politická chyba, kterou britové ohrozili vlastní zemi a její zájmy. Skoro bych řekl, že to byla chyba na hranici zločinu. Na druhou stranu, pokud by skutečně stačilo obětovat Československo, věřím, že by to s ledovým klidem udělali. Počkat, oni v to vlastně doufali a udělali to.
Když blábolíš a nepřednášíš žádná fakta, tak se ani technicky shodnout nebo neshodnout nemůžeme.Jak mám prosím tě svůj subjektivní názor podložit faktama? Podle mě svůj morální dluh splatili. Ano, udělali chybu a přispěli svojí trochou do mlýna k pádu ČSR, ale za to zaplatili zničením spousty svých měst, velkým počtem mrtvých a ztrátou kolonií. Pokud podle tebe blábolím tak budiž, nic lepšího ze mě asi ani nedostaneš.
Na druhou stranu, pokud by skutečně stačilo obětovat Československo, věřím, že by to s ledovým klidem udělali. Počkat, oni v to vlastně doufali a udělali to.Na tomhle má největší podíl Francie.
Nechceš si o tom nejdřív něco sám přečíst než se pustíš do diskuse?vs.
Jak mám prosím tě svůj subjektivní názor podložit faktama?Kouzelny...
Podle mě svůj morální dluh splatili.Ano?
ale za to zaplatili zničením spousty svých měst, velkým počtem mrtvých a ztrátou kolonií.Konečně z tebe vypadlo aspoň něco. Teď teprve s tebou můžu nesouhlasit. Ze zničení anglických měst a ztráty jejich kolonií jsme nic neměli. Jsem tedy toho názoru, že nám žádný dluh nesplatili a ani nesplatí.
Amíci taky odmítli v květnu 1945 pomoc pražskému povstánínemohli, bolo jasne dohodnuté Veľkou trojkou, že je to v "kompetenecii" osloboditeľských vojsk Sov. zväzu (Jalta, demarkačná línia na Labe)
To ale blábol,A kde sú argumenty? Len námatkovo:
Najbližšie k Prahe sa v tom čase nachádzala americká 3. armádna skupina generála G. Pattona, ktorá mohla do Prahy vstúpiť už 6. mája - avšak nevstúpila, najvyšší veliteľ generál Eisenhower nedal na to povolenie, keďže náčelník gen. štábu Červenej armády A. I. Antonov trval na tom, aby vojská USA zastali na línii Karlove Vary - Plzeň - České Budějovice, ktorá bola dohodnutá už skôr. Dokonca ani šesť anglických lietadiel plne naložených zbraňami pre povstalcov, ktoré na letisku v talianskom meste Bari už mali spustené motory, nemohli letieť do Prahy - na naliehanie Stalina sa zbrane nesmeli odoslať. Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/2121333/prazske-varsavske-slovenske-a-parizske-povstanie.html#ixzz2w8EvfahFja neviem, prečo to všade niekto tvrdí, dokonca aj nejakí bláboliaci historici:)
Takýto osud stihol asi aj generálov Goliana a Viesta: po roku 1989 vdova po gen. Golianovi, ako aj synovec gen. Viesta verejne vyhlásili, že majú viacero správ o tom, že obaja generáli neboli Nemcami popravení, ale sa dostali do sovietskeho zajatia a zahynuli v sovietskom koncentračnom tábore neďaleko Moskvy.
"
Pod synovcom gen. Viesta je myslený jeden z ponovembrových kvázi pravicových slov. neúspešných politikov, ktorý rád a často zdôrazňoval príbuzenský vzťah s Viestom tak ako Klaus podávanie dlažobných kociek:). Od autora závisí výber zdrojov:). Ale o dohode mocností o postupe oslobodzovania Európy ( a budúcich sférach vplyvu) niet čo pochybovať.
Datum reinkarnace: dnes? Dezider Lakatoš
Rozdíl devátý: … Rusko, 2014
Putin se prostě rád dívá na mladé nahaté holky – jeho politika je z tohoto pohledu zjevně úspěšná
taková společnost snaží ovládat ostatní jen z pozice toho, že je jich hodně.asi nebude jediná:)
Rusko je nevyspělá občanská společnost, která prakticky nikdy nepoznala demokracii...Já budu mnohem raději žít ve společnosti národů, s kterou budu sdílet podobné hodnoty a principy...Španielsko? Portugalsko? Až po Pyreneje síce siahala moc osvietených, kultúrne vyspelých a ku kresťanom tolerantných Maurov:), chvíľu vydržali títo muslimovia, ktorí priniesli Európanom okrem kultúry aj tie demokratické hodnoty, ktoré si vtedy málokto vážil, ale potom sa zo Španielska stala katolícka absolutistická monarchia a centrum koloniálnej ríše, ktorá sa demokratickými tradíciami v dejinách veru neblysla. Nehovoriac o fašistickej diktatúre (1975). Alebo Nemecko? Myslíte Weimarskú republiku - to relatívne krátke obdobie pred nástupom nacizmu? Zahŕňate ku krajinám s dlhodobou dem. tradíciou aj tú časť, čo bola NDR? :) Alebo snáď RU, ktoré malo prívlastok "žalár národov"? A čo Čechy a Morava (ČSR) - naozaj bola I. republika takým "ostrovom demokracie" v totalitnej Európe, ako sa to s obľubou v učebniciach národných dejín? A stačilo to krátke obdobie unitárneho a centralistického štátu, ktorý si bránil demokraciu Zákonom č. 50/1923 Sb.NZ na ochranu republiky, na základe ktorého sa pristúpilo k nedemokratickým opatreniam? Alebo Poľsko - Piłsudského diktatúru či horthyovské Maďarsko? Slovákov radšej vynechám:). A USA, vzor demokracie a Britániu s ich bojom za presadenie demokratických princípov na celom svete tiež.:)
Mimochodem zajímavé je ještě srovnat, jak se, co se týče sebereflexe, vyrovnaly s temnou minulostí evropské národy a jak Rusko. Naprosto drtivá většina Němců přizná, jaké zvěrstva dělali, a omlouvají se za to, i když jejich generace už s tím nemá dávno nic společného. Na jedné konferenci, kde byli lidi z celé Evropy, se dokonce jedna Němka, která se mohla narodit tak 40 let po válce, rozbrečela a hrozně se omlouvala, když na nacismus přišla řeč. Když se bavíte s Rusem o tom, co napáchal SSSR svým vlastním lidem nebo ostatním, tak se u většiny z nich setkáte v lepším případě s popřením a v horším se urazí, že zpochybňujete jejich hrdinskou historii. Hodně z nich vám bude třeba doteď tvrdit, že Katyň spáchali Němci.
Když se bavíte s Rusem o tom, co napáchal SSSR svým vlastním lidem nebo ostatním, tak se u většiny z nich setkáte v lepším případě s popřením a v horším se urazí, že zpochybňujete jejich hrdinskou historii. Hodně z nich vám bude třeba doteď tvrdit, že Katyň spáchali Němci.Rusi hrdinskú históriu ozaj mali. Museli neustále odolávať náporu nejakých nájazdníkov zo všetkých strán a vlastne slúžili ako ochranný štít Európe, ktorá by bez Rusov asi nemala čas na ten pokrok, v ktorom Rusko, ako rada zdôrazňuje, predbehla o niekoľko storočí.Okrem toho vžite sa trochu do toho sovietskeho človeka, bývalého nevoľníka, chudobného roľníka -nemusel byť Rus, mohol byť napr. Ukrajinec-behom jednej generácie sa jeho postavene a jeho život radikálne zmenil, Sov. zväz v 30. rokoch urobil obrovský civilizačný pokrok. Do toho prišla vojna, od ktorej záviselo prežitie, holá existencia, a tá väčšinu toho, čo Sovieti v dobe industrializácie vybudovali, zdevastovala. Stála ich obrovské obete - a oni sa nielen ubránili, ale aj zvíťazili. To je to, čo ich drží pohromade - sú hrdí na svoje spoločné víťazstvá pri obrane svojej "ródiny". Rus je vlastenec - to je u nás nepochopiteľné, skoro synonymum pre "magora"(na Slovensku sa ešte používa v tomto význame s posmešným úškrnom "matičiar"). Pred cudzími na svoju vlasť nedopustí a je pripravený sa za ňu pobiť. Na časy socializmu napriek všetkému spomína v dobrom - pred ním veľká väčšina ľudí žila vo veľkej biede a ponížení a po ňom sa zase tá väčšina prepadla na dno...Za socializmu sa vyrovnávali rozdiely - teraz sú zase priepastné. A tak ich spájajú aj tie spomienky na spoločné časy, keď bolo lepšie. A tiež niekoľko generácií prešlo socialistickou výchovou, ktorá sa z vedomia tiež nedá vygumovať. Stalinský teror, gulagy prevážia tie klady, ktoré na tom bývalom režime vidia. Zatiaľčo Nemci teror namierený proti nepriateľom nemeckého národa všeobecne schvaľovali, stotožňovali sa s nacistickou ideológiou a s jej protiľudskými myšlienkami, Rusi (Sovieti)sa s neľudskými metódami kultu osobnosti všeobecne nestotožňovali, boli sami poväčšine jeho obeťami. Jeho nositeľom bola stranícka klika, ktorá konala proti vlastnej navonok proklamovanej ideológii (pričom v úprimnosť tých falošných proklamácií mnohí naivne verili a ostatní, ktorí prekukli to pokrytectvo, mali jednoducho strach o seba a o svoje rodiny). To, že si "Rusi" nechceli (nechcú) pripustiť, že ich vlasť(jej totalitná moc) sa správala ako iné veľmoci, ktoré v záujme udržania svojej sféry vplyvu zasahovali do vnútorných vecí cudzích krajín proti ich želaniu, nevyplýva, ako to bolo u Nemcov, z toho, že by sa pokladali za nadľudí, vyššiu rasu, oni si naozaj myslia, že sú ten veľký silný národ, o ktorý sa môžu oprieť slabé národy, keď sú v ohrození. Majú taký ten spasiteľský komplex:).
že Evropa nemá s demokracií žádné zkušenostiMá skúsenosti s tým, že tá demokracia je veľmi krehká a kedykoľvek môže dôjsť k zvratu, ako sa to stalo Weimarskej republike v roku 1933. A tí k demokratickým hodnotám vychovaní občania rýchlo na tie hodnoty zabudli. Všimnite si, ako neustále jednostranne zdôrazňujete milióny obetí vyhladených a poslaných do gulagov v ZSSR tie štatistiky sú prinajmenšom diskutabilné, nedávno som odkázala na výsledky histor. výskumu, analýza bola v ruštine, ale kto by naozaj chcel oponovať, musel by mať argumenty podložené iným naozajstným histor. výskumom, založeným na štúdiu archívnych dokumentov a nie len na akýchsi odhadoch, ktoré boli prispôsobované iným ako vedecko-historickým zámerom). Pritom akosi opomínate milióny obetí tých veľmocí, ktoré pokladáte za vzory demokracie(vrátane kolonií, kde pre domorodé obyvateľstvo nijaké demokratické vymoženosti, deklarované v tých ich vzorových ústavách neplatili). A to nie iba v USA v roku 1890, vyše sto rokov po schválení americkej ústavy, ale aj v rokoch 1948-1954 za francúzskeho panstva v Alžírsku a inde...A tú demokraciu aj vyvážali za hranice, ako r. 1973 do Chille. Ako môže krajina, ktorá sa hrá na garanta dodržiavania ľudských práv a ide "zavádzať sankcie" za porušovanie medzinárodného práva, zasahovania do suverenity inej krajiny a bla bla bla, na druhej strane podporovať štátne prevraty, vojenské puče a kruté diktatúry, vraždy a mučenie ľudí túžiacich po slobode a demokracii?
... v politickém a občanském vývoji hodně za ostatními ...nedá mi si nerýpnout, že být vzadu může být výhodou, je-li směr vpřed směr do pekel
Já budu mnohem raději žít ve společnosti národů, s kterou budu sdílet podobné hodnoty a principy, než s národem, s kterým mám jen podobný jazykMoudrá slova.
... Takto se opravdu v historii srovnavat neda...Proč ne?
... je treba za kazdou cenu vyhnout se demonizaci kohokoliv ...To už tu taky bylo.
Proč ne?Kdyz jsem to psal, neco se mi na tom nezdalo, ale nedovedl jsem dobre rict proc. Proste mi tam chybi zduvodneni, proc sis pro srovnani vybral prave Sudety a nikoli nejakou jinou z mozna stovky anexi (muj hruby odhad), ktere probehly ve 20. stoleti (a proc se omezovat jen na to dvacate?). To je to, co by historik asi mel udelat. Myslim, ze sis vybral Sudety proto, ze je to vdecny pripad a kazdy ho zna. Ale tim ses prave stal soucasne obeti a spoluucastnikem manipulace. Takove kriterium nema prece zadnou souvislost s fakty, a proto je to problem. A predevsim proto jsem napsal tu kritiku. Pak si taky myslim, ze musis uvazit vztahy, ne samotne staty. Rusko je urcite v jine situaci, a dost mozna se jine srovnani hodi lip. Jinak receno, to co nastinujes (fakticky Putin = Hitler), je jen urcity scenar vyvoje. Jsem si ale dost jisty, ze existuji i jine. Zase, prijde mi, ze se tezko pro pouceni se z historie da omezit jen na jeden scenar. Taky se mi hodne nelibi vyvoj v Rusku, ale jestli je Putin skutecne Hitler neni jasne. Autoritari jsou ruzni. A pokud chces poucovat, mel bys rict, co mame priste udelat lip. To by asi bylo na jiny komentar, je vubec otazka, jestli se z historie lze poucit (existuji dukazy o tom, ze valky jsou v podstate nahodny proces). I vysvetleni Davida Jasi, ze jde o valku o zdroje, se mi zda pochybne.
To už tu taky bylo.Pletes si demonizaci a odhad rizika (a reakci na nej). U nas se ale jenom demonizuje (Rusove jsou spatni, a neda se s tim nic delat), ale armada se na zadny konklikt nepripravuje (to by byla reakce na riziko). Zase jsme si vybrali stranu, pritom nemusime. Svym zpusobem je demonizace temnou stranou te opojne predstavy o tom, jak jsme soucasti nejakeho naroda, ktery je kulturne na vysi. To je predstava, ktera bohuzel ale pohani imperialismus. Jednim z pouceni z 2. svetove valky bylo myslim i to, ze muzeme byt jako lide spokojeni i bez te opojne predstavy. V podstate neni jina volba, nez se snazit ostatni narody tohle naucit (a obracene), protoze pokud se to vzda, uz jsme te opojne predstave propadli.
Proste mi tam chybi zduvodneni, proc sis pro srovnani vybral prave Sudety a nikoli nejakou jinou z mozna stovky anexi (muj hruby odhad), ktere probehly ve 20. stoleti (a proc se omezovat jen na to dvacate?).Tady bych tě rád odkázal hned na samý začátek mého zápisku (15. březen).
To je to, co by historik asi mel udelat.Já nejsem vědec historik a můj zápisek není odborná publikace. Pouze jsem chtěl poukázat na určité podobnosti mezi událostmi v ČSR a dnes na Ukrajině.
Jinak receno, to co nastinujes (fakticky Putin = Hitler), je jen urcity scenar vyvoje. Jsem si ale dost jisty, ze existuji i jine.Pevně doufám, že jsou i jiné scénáře vývoje. Rozhodně si nepřeji absolvovat válečná utrpení, ale uvědomění si všech aspektů a podobností s naší historií je prvním krokem k tomu, abychom se vyvarovali chyb našich předků.
A pokud chces poucovat, mel bys rict, co mame priste udelat lip.Tak ve stručnosti: země, které Ukrajina požádá, by měli vyslat ozbrojenou pozorovatelskou misi na území Ukrajiny (mimo Krymu). Ta by měla přísný zákaz vstupoval do vnitřních záležitostí Ukrajiny, ale zároveň by nepřipustila vstup ozbrojenců z vně státu. Jde o to zabránit Rusku v jeho salámové metodě. Pak můžeme začít konečně seriózně jednat.
Pletes si demonizaci a odhad rizika...Mě šlo spíš o to tvé "za každou cenu".
Existuje vysoká pravděpodobnost že Krym bude návodem pro zbylé Ukrajince na východě k odtržení od Ukrajiny a přidání se do Ruské Federace.
V kyjevě vládnou teroristé kteří už tedka vyhrožují že vyhodí dopovětří ropovod do EU, což plně vypovídá o jejich mentální retardaci.
Západ EU/USA už dnes rabují Ukrajinu, prý odvážejí jejich zlatý poklad. MMF dá úročnou pujčku ukrajině a zbídačí a oškube ukrajinu tak jako oškubal, okradl a zbídačil jiné země. Cílem EU/USA je získat pozemky Ukrajiny k těžbě břidlicových plynů a tím zabezpečit EU v jejich energetické soběstačnosti a trvalé vojenské přítomnosti NATO a vojenské obkličování RUSKA. Pokud nevíte jak vypadá frakování plynů v USA tak se jenom modlete aby se nefrakovalo v ČR...
Výsledek pro Západní ukrajicne bude bída, bída, bída, zotročení, zotročení zotročení, dluhová past, dluhová past, dluhová past, ekologická katastrofa, ekologická katastrofa, ekologická katastrofa.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí. ))) Béé éé ééé, bééé éé é é éé!!!!
Vytvářením zákonů zakazující Ruském "menšině" mluvit Rusky je prostě uplná debilitaMluvit jakýmkoli jazykem nikdo nikomu na Ukrajině nezakazuje. Vladimír Zima je zcela odtržen od reality a je politováníhodné, že on sám má sklony označovat ostatní za ovce...
Pitomcům přeji dlouhou a studenou zimu bez plynu a ropy z Ruska. Idioti...
Održeni od relity je celá USA/EU tím že schválí sankce proti Rusům. Rusku je to totiž uplně jedno. Co nedoveze EU, doveze Čína.Na sankce proti Rusku se dívám podobně. Nicméně politici USA/EU potřebují nějaký důkaz, že pro to něco udělali. Dost možná budou úmyslně sankce volené tak, aby pokud možno neměly dopad.
No, tak jednoduché to není. Rusko nemůže ten odbyt přesměrovat do Číny lusknutím prstu. Navíc Čína neplatí za plyn ani zdaleka tolik, kolik Evropa. A k politice Ruska se staví taky hodně vlažně, protože co se týče separatismu, mají svoje vlastní problémy, takže těžko ho můžou otevřeně podporovat. Ruské veřejné výdaje jsou ze 40 % financované vývozem surovin. Už i podle ruské národní banky se ruská ekonomika nachází na pokraji recese. Zatáhnutí kohoutků může znamenat studenou zimu v Evropě, ale taky kolaps ruských veřejných výdajů. Toť k možnému krátkodobému vývoji.
Do 2-3 let je prý možné zprovoznit dovoz plynu z USA. Ti to rádi udělají, protože tím sníží závilost Evropy na Rusku a Evropa od nich plyn koupí dráž než asijské trhy, kde chtěli vyvážet především.
Samo Amerika frakuje, že si zkurvěj životní prosředí je jim jedno ale halvně 2, 3 roky je dlouhá doba. Takhle nemužeš tlačit na Rusko ani náhodou. Stylem za 2 až tři roky se na vás vykašlem dospěješ k výsledku Rusko uzavře kohoutky hned a příští zimu si budeš pořizovat cirkulárku do paneláku a topit parketama v kamnech na tuhé paliva. ))
Prostě EU tahá za kratčí konec provazu a řeže si pod sebou větev. Merkelová zlamala a místo posílení svého vlivu příští volby odhaduji prohraje protože je podělaná z okupující velmoci USA... Je zajímavé že rusáci odtáhli a USA je na západě pořád. To mě nějak PRAVDA A LÁSKA stále nějak nevysvětlit. ))
Rusk osamlzřejmě je závislé co se týká deviz kuli nákupům technologií ze západu. Ale zase EU uzavřením si Ruských trhů směřuje k totální depresi, nerůstu. Nebude pro koho vyrábět a tím pádem ke kolapsu. Rusko je obrosvký trh kam se cpe škoda auto a VW a další kteří tam investují. Uzavření trhu nikomu neprospěje pokud ho nedokážeš dobýt. Mysli si co chceš ale vyhrává ten kdo má zdroje (ropu/plyn) a tou jsou v podstatě jeno mdvě velmoci USA a Rusko. Všichni osatní jsou šmucky a tento konflikt mě ujistil o tom že v EU nechci bejt už ani minutu. Našim ekonomickým spojencem je samořemě Německo protože jsme a budem jeho levnou výrobní kapacitou a jsem smutný z toho jak Merkelová ničí v podstatě německý průmysl na kterým jsme životně závislý. Se totálně zbláznila...
Jenže s tím jak vzrůstá životní úroveň, zvláště těch lidnatějších trhů, vzrůstá i spotřeba surovin.Na druhou stranu při dlouhodobě plynule zdražující surovině si trh buď najde náhradu, nebo se s dotyčnou surovinou naučí šetřit, takže obejít se teď bez části ruských dovozů znamená větší pravděpodobnost, že nebudeme za těch pár desítek let závislí na ruských rozmarech.
Ukrajina nemá legitimní vládu.Ukrajina má stejně legitimní vládu jako Krym. Buď jsou legitimní obě, nebo žádná. V obou případech mají vlády důvěru parlamentu, i když s asistencí ozbrojenců. Jinak souhlasím, že Ukrajina potřebuje jak parlamentní, tak prezidentské volby.
Zatím ti pitomci z EU/USA Mejdanu dělají vše pro to aby se východ po Krymu odtrhl také.Vyjmenuješ mi prosím, co vše?
Vytvářením zákonů zakazující Ruském "menšině" mluvit Rusky je prostě uplná debilita vypovídající o diletanství a naprostém odtržení od reality současnkých terorisitů u moci v Kyjevě.Nejen, že překrucuješ fakta. Ten zákon nikomu nezakazoval mluvit, pouze zavedl jediným úředním jazykem ukrajinštinu. I tak ten zákon hodnotím jako velmi nešťastný. Mimochodem Krymu se ten zákon ale nikdy netýkal (kvůli jejich autonomii).
V kyjevě vládnou teroristé kteří už tedka vyhrožují že vyhodí dopovětří ropovod do EU, což plně vypovídá o jejich mentální retardaci.Který vládní představitel nám chce vyhodit ropovod do povětří?
Západ EU/USA už dnes rabují Ukrajinu, prý odvážejí jejich zlatý poklad.Máš k tomu nějaké zdroje? Vyjma jednoho ředitele ruského muzea, který prý viděl nějaké příkazy.
MMF dá úročnou pujčku ukrajině a zbídačí a oškube ukrajinu tak jako oškubal, okradl a zbídačil jiné země.Kterou zemi MMF už zbídačil?
Výsledek pro Západní ukrajicne bude bída, bída, bída, zotročení, zotročení zotročení, dluhová past, dluhová past, dluhová past, ekologická katastrofa, ekologická katastrofa, ekologická katastrofa.Výsledek konzultace?
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.Zde se shodneme.
Nejen, že překrucuješ fakta. Ten zákon nikomu nezakazoval mluvit, pouze zavedl jediným úředním jazykem ukrajinštinu. I tak ten zákon hodnotím jako velmi nešťastný. Mimochodem Krymu se ten zákon ale nikdy netýkal (kvůli jejich autonomii).Hlavně ten zákon nikdy nezačal platit. Prozatímní prezident jej vetoval. To už se ale některým místním diskutujícím nehodí do krámu. Stejně tak, že se nejednalo o nové uspořádání, ale pouze o vrácení do stavu v roce 2010, kdy byl tento (podle kritiků) protiústavní zákon přijatý. Údajně prý vedl i diskriminaci ukrajinsky mluvících v některých oblastech. Parlament navíc přislíbil, že připraví nový jazykový zákon, který bude vyváženější. Že to byl krok nešťastný, řekl bych až hloupý, je jasné, protože to dokonale nahrálo ruské propagandě. Že by to ale mělo nějaký vliv na odtržení Krymu? To si nemyslím. Tam to jelo podle předem připraveného scénáře. Důvody by si vždycky našli.
Rozhodně si nepřeji absolvovat válečná utrpení, ale uvědomění si všech aspektů a podobností s naší historií je prvním krokem k tomu, abychom se vyvarovali chyb našich předků.Pak je otazka, jestli je dobre vzit jako ten "podobny" priklad z historie takovy, kde jsme obeti, spis nez nejaky, kde jsme byli v pozici treti strany. Protoze to mi prave dost silne zavani emocionalni manipulaci. Vyberem teto situace pro srovnani jsme se uz a priori postavili na konkretni stranu.
Tak ve stručnosti: země, které Ukrajina požádá, by měli vyslat ozbrojenou pozorovatelskou misi na území Ukrajiny (mimo Krymu). Ta by měla přísný zákaz vstupoval do vnitřních záležitostí Ukrajiny, ale zároveň by nepřipustila vstup ozbrojenců z vně státu.To podle me rozhodne neni dobry napad. To co navrhujes odpovida tomu, poslat tam armadu, a to by ten konflikt jen zbytecne vyeskalovalo.
To podle me rozhodne neni dobry napad. To co navrhujes odpovida tomu, poslat tam armadu, a to by ten konflikt jen zbytecne vyeskalovalo.Právě naopak, tohle by celou situaci stabilizovalo. Rusko by pochopilo, že další zábor území už znamená střet z vojáky jiných zemí (doufám, že do toho by nešli). Ukrajina by nemusela posílat do příhraničí nevycvičené příslušníky domobrany (ti nikam klid asi taky nevnesou).
Kdyby možnost vlastního státu ale byla Krymu oficiálně navržena a propagována, zajímalo by mne, jaké argumenty by ruská vláda předložila pro zůvodnění pro to, aby byl Krym připojen k nim.Možná právě proto muselo Rusko celou akci dobře připravit, aby k něčemu takovému nemohlo dojít.
Ano, nejsem naivní - je zjevné, že skutečným cílem nebyla ochrana nějakých občanů, ale jednoduchá anexe cizího území $mocností a osahání mantinelů, co zbytek světa dovolí.
Takže to vlastně přirovnáváš k tomu, co západ (EU/USA) zkoušel udělat v prvním kole, ne? Jim to ale nevyšlo, ukázalo se, že to Rusko nedovolí1 a dokonce i místní obyvatelstvo bude proti.
A ten samostatný stát by dával smysl, pokud by se považovali za samostatný národ – jestliže se ale považují za Rusy, tak celkem chápu, že chtějí žít v Rusku. Nemluvě o tom, že je to asi jediná proveditelná varianta – samostatný Krym by se moc dlouho Ukrajině nebo NATO nedokázal bránit a také potřebuje suroviny a další zdroje – bez Ruska2 se tedy neobejde.
[1] což se ostatně dalo čekat
[2] nebo je tu někdo jiný?
co západ (EU/USA) zkoušel udělat v prvním kole, ne?Pokud je členství v EU podobné spojení území s nějakým jiným státem, tak by to podobné bylo. To, co se stalo, mi přijde z různých důvodů hodně odlišné. Krym prostě připojením k Rusku natrvalo přišel o příležitost stát se státem s vlastní politikou. Formálně tam byl zaveden trest smrti, krymští muži se budou odteď muset účastnit ruských vojenských manévrů a příští volby tam asi nebudou o moc serióznější než ty minulé v Rusku. Žádná výhra. Chtěli toto Krymští občané doopravdy? Bylo to informované rozhodnutí? Osobně pochybuji o obojím. Ale současně přiznávám, že je to otázka pocitů a dojmů.
samostatný Krym by se moc dlouho Ukrajině nebo NATO nedokázal bránitA co by se stalo? Ukrajina by tam přijela s tanky? Sotva. Osobně předpokládám, že prosté vyhlášení nezávislosti ze strany Krymu by během pár let diplomaticky probublalo a Krym by se trvale oddělil. Problém je právě v jeho ukousnutí jiným státem.
Chtěli toto Krymští občané doopravdy? Bylo to informované rozhodnutí? Osobně pochybuji o obojím.
A co referendum o našem vstupu do EU? Vláda tehdy vzala 200 milionů Kč z našich daní a uspořádala za ně masivní přesvědčovací kampaň. Zastánci opačného názoru z těchto peněz nedostali nic a kampaň si museli platit ze svého.
A co účastníci divokého mejdanu? Chtěli doopravdy rozpad země? Nejsou taky jen obětí manipulace?
Chtěli toto Krymští občané doopravdy? Bylo to informované rozhodnutí? Osobně pochybuji o obojím.Libi se mi, jak se tady presvedcujete navzajem, ze nekdo neco nechce a kdyz se ukaze, ze to chce, tak je bud spatne informovany nebo donuceny
kdyz se ukaze, ze to chce,Nemůžu mluvit za ostatní, ale já zpochybňuji už samotný předpoklad, že to většina chtěla. Nic se neukázalo. Vy tomu výsledku referenda věříte?
Ty a sourdužka marxistkaNovinka, myslel jsem že jen ona, tak i ty. Et tu, M-train, mi fili?
východního pocitu nadřazenostiMne sa nezdajú nadradení, len sú hrdí na to, že si tam na tom nárazníku Európy dokázali hrdinsky ubrániť svoju civilizáciu. Oni si svojich predkov a svoju históriu, svoje osobnosti vážia, ako by mal každý hrdý (nie nadutý!) človek. Lenže tu sa to pokladá za nejakú hanbu, a potom nečuso, že namiesto vzorov máme pred očami len tie vypchaté celebrity z telky.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.