Portál AbcLinuxu, 3. května 2025 07:03
Zdravim Vas, necakal som taku odozvu na prvy uvodny odstavec. Mnohi sa pytali, ako je to s vyhodami / nevyhodami oproti Linuxu. Pripadne aj nekaje rozdiely. Tak tu to mate, zhrnute podla "distribucii"
FreeBSD: snad asi najrozsirenejsie, aj napriek tomu, ze podporuje najmenej HW architektur. Vyhodou oproti ostanym (dole menovanym) je rozsiahlost balickov a uzivatelska pritulnost.
Samozrejmostou je instalacia "After From Scratch", co znamena prestavanie systemu zo zdrojovych kodov po nainstalovani binarnej verzie.
Derivaty - DragonFlyBSD: odklonena verzia od FreeBSD rady 4. Vlastna implementacia SMP a podobne drobnosti. Kamosovi to fungovalo lepsie, ako FBSD. Balicky spolocne s vetvou 4.x - Freesbie: live verzia, skuste, velmi dobre - Frenzy: live, ruska vyroba - PC-BSD: Taka klikacia distribucia. Graficky instalator, vlastny system portov. Pre zaciatocnikov (a ludi, ktori oblubuju jednoduche spravovanie prostrednictvom grafickych utilit)
OpenBSD: Pysi sa titulom "Najbezpecnejsi OS, ktory je volne dostupny. Nevyhodou je absencia ISO obrazu s balickami, teda pre cloveka, ktory doma nema rychle pripojenie je instalacia tazka a zdlhava koli zavislostiam balickov (odskusane).
NetBSD: Moja volba Extremne prenositelne. Priklad. Mate PC kompatibilne s i386, mate na nom NetBSD. Zrazu sa vo Vas prebudi dieta, predate PC a kupite PlayStation (R). A mate vyhrate, NetBSD bezi aj tam. O nom sa rozpisem viac v clankoch o instalacii a podobne.
Zhrnutie: vyhody: rychlost - to spoznate, cistota - oproti niektorym, podotykam NIEKTORYM distribuciam Linuxu sa budete divit takmer prazdnemu /etc.
Tiskni
Sdílej:
Ok, ty takovou grafiku nemáš, ale jiní ano a nechtějí ji využívat jen z 10% ve VESA módu, chtějí (oprávněně) 100% z jejích možností. Mnohokrát jsem do počítačů přidával externí podporovanou síťovku místo nepodporované interní, grafiky, zvukovky, nefunkční s-ata řadiče…
Vadí mi to chvástání „nám to běží na všem“. Oč realističtěji by znělo: „podporujeme procesory všech architektur, ale bohužel na nás výrobci kašlou, takže se prosím pro konkrétní zařízení podívejte na seznam http://….“.
Z'LI0(%:`&/NRU`Y0"@8.L%.%PG(%!D>"<!@C(4&'?`UO!/$"K\2)+!1K',R'
2V,*3$D-EG4PC!<*(%%I"<*$`
`
Je pravda, ze NetBSD nema tolik aplikaci jako Linux, nebo FreeBSD tusim neco okolo 10000 dostupnych aplikaci v portech (sice nechapu proc tolik aplikaci uz jsme jak u Debianu).
Na druhou stranu ma NetBSD celkem pekne resenou emulaci binarek. Takze se daji uchodit veci z jinych systemu.
Dokonce existuji komercni aplikace primo pro NetBSD, neni jich mnoho, ale lepsi nez nic, nebo dratem do oka.
Prijde mi, ze OpenBSD ma nejmene aplikaci a na desktopu je lenive. Najdou se vsak skalni silenci co ho provozuji i na desktopu. Jejich volba.
Sam k plne spokojenosti doma provozuji vsechny tri hlavni BSDcka. V praci Windows.
BTW utelk jsem ze Slackware 8.1 (nedam na nej dopustit). Nejvice mne frustrovala rozdilnost Linuxovych distribuci. Byl jsem zvykli na Slack, jinak se to resilo v Debianu, RedHatu, ... (O Mandrake radsi pomlcim).
S zivych distribuci preferuji FreeSBIE. Preci jenom 4 rada je celkem nic moc proti 5-6.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.