Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 09:09
Způsobů, jak zajistit automatické číslování rovnic v LibreOffice je několik, velmi známý je například způsob zděděný ještě z OpenOffice, který je ale v základní instalaci pouze anglické lokalizace. Uvedený způsob sice funguje, ale za sebe jej musím označit jako velmi nepěknou implementaci této funkce.
Důvodů, proč se mi nelíbí je hned několik - za prvé zarovnává vzorec na střed, což v textu (alespoň na mne) nepůsobí příliš dobře. Dalším nehezkým prvkem je naprosto zbytečné přidávání tabulky, což je jednak další objekt v dokumentu navíc a jednak použití tabulky zvětšuje odstup textu od rovnice, což také opticky není žádný zázrak. Podrobil jsem tedy původní implementaci menšímu reverzními inženýringu a výsledkem je následující návod...
...aneb nejlepší způsob, jak něco nezapomenout, je někam si to zapsat
Automatické číslování rovnic je třeba vytvořit ve dnou krocích. Prvním je nastavení výsledného formátu, druhým je pak uložení šablony jako automatického textu. Nyní tedy ke kroku jedna:
Za sebe jako esteticky nejhodnotnější považuji formát, kdy samotná rovnice je zleva od okraje stránky vzdálena na vzdálenost jednoho tabulátoru. Popisek rovnice je pak zhruba ve stejné vzdálenosti od pravého okraje stránky, přičemž kolem této souřadnice je popisek středově zarovnán. Tak by měl vypadat závěrečný výsledek. Nyní tedy otevřeme nový dokument.
V tomto dokumentu si kliknutím do pravítka vytvoříme na požadované souřadnice dvě odrážky, přičemž první ponecháme v původním tvaru, druhou kliknutím pravého tlačítka myši přenastavíme na zarovnání na střed.
Tabulátorem nyní v textu skočíme na polohu první odrážky, vložíme nějakou "vzorovou rovnici", a dalším stisknutím tabulátoru odskočíme na druhou odrážku, kde si vytvoříme dvojici kulatých závorek, mezi které umístíme kurzor.
Nyní je třeba vložit automatické číslování k vzorci. V menu to provedeme přes Vložit -> Pole -> Jiné, načež by se mělo objevit dialogové okno umožňující definovat vlastní textové pole. Zde je třeba vybrat Interval číslování, Text a například Arabské číslice. Vše potvrdíme stisknutím Vložit.
Nyní máme hotov základní formát.
Základní formát je nyní třeba uložit jako automatický text. To se provede jeho označením...
...a zvolením v menu Úpravy -> Automatický text. Odpovědí by mělo být dialogové okno Automatický text, kde si lze nadefinovat vlastní název automatického textu ("Rovnice") a klávesovou zkratku, kterou budeme automatický text vyvolávat ("ro"). Automatický text se nyní uloží kliknutím na tlačítko Automatický text -> Nový. V položce Můj AutoText by se nyní měla objevit subpoložka "Rovnice".
Nyní lze LibreOffice zavřít. Po jejich spuštění lze do nového řádku napsat text "ro" (bez uvozovek ) a stisknout F3.
Nyní lze vložit křížový odkaz na rovnici (1) tím, že v menu Vložit -> Křížový odkaz vyvoláme dialogové okno Pole, kde lze zvolit v záložce Křížové odkazy položku Text, ve které budeme mít seznam vložených čísel rovnic. Zde je pak třeba vybrat, že má být vkládáno Číslování.
Po kliknutí na Vložit se v textu vytvoří vazba mezi vloženým číslem a číslem rovnice.
Co by se na závěr ještě mohlo hodit, je umístění, kde lze podobné automatické texty najít. Na GNU/Linuxu se tato uživatelská rozšíření ukládají do ~/.config/libreoffice/4/user/autotext
, pod MS Windows do ~\AppData\Roaming\LibreOffice\4\user\autotext
. Předdefinovaný formát rovnice vytvořený postupem výše lze stáhnout pod blogem.
P.S. Za screenshoty z KonkurenčníhoOperačníhoSystému(tm) se omlouvám, pod Linuxem jsem vše již měl nadefinované a nechtělo se mi to mazat
Tiskni
Sdílej:
Diskuse byla administrátory uzamčena
\usepackage{encxvlna}
na MikTexu 2.9 pod win7 64bit nejak nejde zprovoznit... protože je defaultne kdesi cosi zakazany a pro bastl ktery to zprovozni existuje navod jen pro linuxy ktery pocita s existenci nekterych souboru a konfiguráku ktere v MikTEXu nemuzu dohledat. Takže je to takovy dvakrat neschudny pro začátečníka.
nosingleletter
. popřípadě prevent-single-letter, ten je sice primárně určený pro plain luaTeX, ale funguje i v luaLaTeXu
XeLaTeX - xevlna
xevlna
a dokonce mám i jakýsi provotní pocit (při pročítani převedeného textu) že možna i hlída nějake ty siroty a vdovy, nebo možná jen nerozdelování slov při přechodu na novou stránku podle českych typografických pravidel?
*thumbs_up* :)
P.S. Za screenshoty z KonkurenčníhoOperačníhoSystému(tm) se omlouvám, pod Linuxem jsem vše již měl nadefinované a nechtělo se mi to mazat
Stačilo si zálohovat ~/.config/libreoffice
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.