Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 15:54
v roce 1980 zemrelo 135 000 lidi loni jen 112 000 takze na rekordik je jeste docela dalekoA nechtěl bys třeba porovnávat s rokem 1850? To by ti ty dnešní zdravotnické statistiky vyšli ještě mnohem lépe než při porovnání s 1980 a bylo by ještě mnohem jasnější, že ČOVID "nic není".
v dopravě (nejbezpečnější by samozřejmě bylo, kdyby před každým vozidlem musel běžet týpek s červeným praporkem)To nepřekvapivě nebylo. Doprava se umí navrhnout tak, aby byla rychlá, bezpečná a efektivní. Borec s praporkem nezařídí nic z toho. (I když samozřejmě chápu, kam tato poznámka míří.)
(výměna znečištění za produkty)Ani tohle není nutnost. Viz třeba nedávná havárie v Deze. Mimochodem, to video je jak vystřižené z kanálu USCSB (doporučuju). Zastaralý a v podstatě zbytečný provoz (který by dneska nikdo nepovolil), jeden přetížený zaměstnanec, absence kontroly a údržby. Jak přes kopírák. Přitom se to opět umí udělat jinak a lépe.
nemáme dostatečně přesná dataNemáme nebo nechceme mít?
nemáme druhou ČR v simulátoru, kde bychom to nechali proběhnout, a spočítali mrtvéJá si pořád myslím, že tohle je dost zbytečné. Tohle zavání tím, že nevíme co se děje, zkouší se náhodné pohyby a zkouší se, jestli to zabere (říkám tomu tanec deště, "něco" se dělá tak dlouho, dokud to náhodou nezabere - ne, není to termín z tohoto roku, takto jsem roky častoval kolegy, kteří něco instalovali a dělali zcela nesmyslné akce dokud se to prostě nerozjelo). Epidemie nakažlivé nemoci není něco, co se objevilo letos, jsou na to modely, víme, jak se to chová a máme historické zkušenosti. Jenže to by na jistých místech museli být kompetentní lidé aby se nemuselo čekat na borce s excelem.
Doprava se umí navrhnout tak, aby byla rychlá, bezpečná a efektivní.
Ani tohle není nutnost. Viz třeba nedávná havárie v Deze. Mimochodem, to video je jak vystřižené z kanálu USCSB (doporučuju). Přitom se to opět umí udělat jinak a lépe.Nepopírám, že to jde udělat lépe, ale určitě to nejde udělat „max produkt, 0 obětí“. Vždycky tam nějaké riziko bude, a/nebo budou enormní náklady a tedy méně produktu, a pořád to bude o tom vážení „kolik rizika za kolik produktu je správné“.
Epidemie nakažlivé nemoci není něco, co se objevilo letos, jsou na to modely, víme, jak se to chová a máme historické zkušenosti.Nejsou vstupní data těch modelů, respektive mají řádové nepřesnosti: počet obětí při volně běžící epidemii je od 1 do 5%. Trvalé následky rovněž. Pořádně se neví jak je to s imunitou po prodělání nemoci a jestli jsou další nakažení lepší nebo horší. Také se neví, jestli vakcína bude příští týden (pak se vyplatí to teď co nejvíc přiškrtit a vydržet), nebo za rok.
pocet obeti je vyrazne mene nez 1%, kolem 0.23%Zdroj? A skutečně se jedná o volně běžící epidemii, tj. s přetíženým zdravotnictvím?
Celkove muj respekt k teto rymicce dosti pokleslTy scény z nemocnic a excess mortality statistika jsou teda fake?
Celkove muj respekt k teto rymicce dosti pokleslAni ne tak k "rýmičce", spíš máš zřejmě nulový respekt k lidem, kteří zrovna nemají průběh stejný jako tvoji příbuzní. A stejnětak ke zdravotníkům. Prostě klasický ignorantský přístup 'co oči nevidí, srdce nebolí' aneb 'co se mě přímo netýká, neexistuje'. A předpokládám, že vysoká podobnost tohoto komentáře s Odinem je čistě náhodná, viď
pocet obeti je vyrazne mene nez 1%, kolem 0.23%Jak přijde, že v Peru už mají 0.28% nebo 0.25% (uvádí ty dva zdroje) z celé populace a to ještě nejsou data za listopad? (nicméně nezkoumal jsem přímo ta data, použil jsem statistické zpracování odsud a odsud) A můžeme doufat, že v ČR epidemie náhle skončí, až umře 24k lidí, čehož se možná dočkáme už v lednu?
Ale lidi jsou různí, znám člověka (OSVČ) s příznaky, kterej odmítá jít k doktorovi, protože by ho poslal na testy, tak to raději léčí doma ruskou vakcínou, tj čaj, rum, vodka.No ono tohle má ještě další okolnost. Doma už jsme jednou při jistém podezření dokrotovi volali a resumé bylo nechodit na test, zůstat doma, dokud to nepřejde nebo se to nerozjede. Problém je, že tímhle se samozřejmě zastaví trasování dané větve nákazy (v tomto případě to planý poplach byl). Ale těžko chtít po (nejen) obvoďácích něco jiného, když jsou léta cvičeni v přístupu, že je potřeba ve zdravotnictví šetřit peníze a vyšetření "povolovat" jen ta nezbytná. To by museli dostat alespoň nějaký metodický pokyn s vysvětlením.
Ale lidi jsou různí, znám člověka (OSVČ) s příznaky, kterej odmítá jít k doktorovi, protože by ho poslal na testy, tak to raději léčí doma ruskou vakcínou, tj čaj, rum, vodka.A proc by se mel zachovat jinak? A to myslim i v pripade, ze si stejne naordinuje dobrovolne karantenu na 14 dni.
Ano, a to same si "myslej" nactilety, co se vecer co vecer i pri techto mrazech shlukujou v lesoparcich (chodim kolem toho skoro kazdy den), chlastaj a samo se pak potacej skrze sidliste.To má řešit policie.
a jdou v obejmuti nema smysl zminovatEvidentně jsem z jiné generace. My jsme prolezli kdejakej starej barák a podzemní chodby, ale fakt jsme se neobjímali.
jako navrat bolsevikaVšechno tohle se dá do značné míry potlačit dostatečným, včasným a rozumným informováním. Ano, znám lidi, kteří nosí "roušku" ze síťoviny a myslí si, jak tomu systému natřou, ale je to jen tím, že uvěřili blábolistům na internetu než vládě (která teda blábolila mnohem víc). Jako já se tomu vůbec nedivím. Kde není informace, nastoupí automaticky dezinformace (roky jsem to komentoval ohledně antivax hnutí, kde SZÚ, SÚKL apod. mlčeli a všechno bylo jen na dobrovolnících - dneska to máme v mnohem horší podobě).
Za me teda osobne nechat vse pri tech kolegou ve vedlejsim blogu spravne spocitanych 15m2 (jak to matematicky dokazal),Jenže to by musel někdo vymáhat. V místním supermarketu se tohle jistě nedodržuje a neskutečně mě štve, že po prodejní ploše běhaj děcka bez roušek (což mít nemusejí, ale vůbec v té prodejně nemusí být) a nikdo to neřeší. A jako sekuriťák je tam nějaká holka, která jednak vůbec neřeší počet osob na ploše (který se překračuje), ale hlavně bych chtěl vidět, co konkrétně by udělala proti zlodějovi třeba mé tělesné konstituce, kdy bych ji dvěma prsty zlomil ruku natřikrát. Ne, že bych to chtěl udělat, ale tak myšlenka mě napadla okamžitě, když jsem tu 40kg holku viděl. Aneb opět po Česku, děláme věci pro efekt, nikoliv pro výsledek.
donutit nahubkyPodle mě jsou roušky až last resort řešení. Opravdu. Skutečné řešení je takové, kdy se lidé nebudou muset tak často potkávat, většina věcí se vyřeší na dálku, bude dostatečná ventilace apod. a až v těch několika málo vybraných situacích se nasadí roušky. Česko na to šlo opět opačně, nasadily se roušky a všechno je vyřešeno. "Kupodivu" to nefunguje.
Ja mluvim o lidech 14-18 a to uz se sukalo o sto sestNo moment, psal jste o objímání na veřejnosti. Samozřejmě, že se šukalo vždycky, ale o tom snad ten komentář nebyl. To objímání vidím i tady před ZŠ, děcka se prostě objímají před školou i po škole. Tohle za nás teda nebylo, bez ohledu na šukání. Takže nevím, odkud, kdy a proč přišla tahle móda a přijde mi to zrovna v pandemii poněkud zvláštní chování.
pac nepamatuju, ze bych byl byt jen den neinformovanAsi jste vůbec nepochopil citovaný odstavec. Tak ještě jednou a pomaleji. Kde chybí informace, automaticky nastoupí dezinformace. Tj šíření dezinfomací lze nejlépe zabránit tak, že včas lidem poskytnete kvalitní a dobře podané pravdivé informace. To, že se to na vás valí z různých zdrojů každý den neznamená, že jste informován. Protože se na vám valí právě ty bláboly. A může za to zpackaná komunikace vlády.
Jinak k tomu mlceni u Antivaxu by me zajimal zdroj, tohle jsem minout mohl, priznavam (attention span).Na co chcete dávat zdroj? Kde jste bydlel posledních 10 let? Lidi jako Eleková a spol. měli v podstatě volný přístup do médií, kde jeli svou antivax agitku a nikdo proti tomu nezasáhl. Tím nikdo myslím státní instituce nebo třeba fakultky apod. Ano, dělali to dobrovolníci typu Sisyfos a zdravotnický deník (Ludmila Hamplová) apod, ale oficiální info po dlouhou dobu nula. K vůli tomu dneska lidi ve zvýšené míře bojkotují jednak klasickou hexavakcínu, ale dokonce už i tetanus. Jméno té právničky také není zcela neznámé, ta jede antivax agitku taky už roky.
je to doplnek, ktery snizuje (at uz o 1-90%) sireni kapenekNo to jistě, ale proč byste měl nosit roušku v prostoru, kde jste sám? To byla ta pointa. Mělo se zavést takové opatření, aby se lidi co nejméně potkávali a tedy nutnost nošení roušky by byla minimální. A v těch zcela nezbytných situacích je samozřejmě nasadit.
Posralo se to klasicky v lete, kdy se virus "oklepaval" a kdyby to ten suka Babis nenechal az po volbach a nasadil nahubky a pozaviral co se dalo zacatkem zari (ale volby, ze), tak ta situace tu vypada s nejvetsi pravdepodobnosti lepe.V létě se především mělo zamakat na infrastruktuře kolem trasování a testování a žádná druhá vlna by na podzim nebyla. Jenže do trasovacího týmu se dosadil jakýsi leštič klik, který bohorovně tvrdil, že oni všechno zmákli za týden, protože trasování dostali někdy v půlce srpna a toto je prý ta startovní čára, od které je nutné vše posuzovat.
totalisti sou naštěstí uplně pitomí neuměj plánovat a sou bez fantazie takže i když se jako děsně moc snažej a dostanou se hóóódně blízko k realizaci svejch ulítlejch nápadů tak jim to naštěstí nikdy neprojde. měli s tim přijít aspoň najaře když se báli i pochybovači a byly zakázaný demostrace. a toudle dobou když by lidi argumentovali žeto vubec nebylo nutný dělat aže by se to mělo zrušit by mohli mávat cárem papíru v ruce kolik miliónů mrtvejch todleto špehování jakoby zachránilo :D ;D
btw jestli si zpomínáze natu víkendovou párty rozehnanou beranidlem a těžkooděncama tak to prej bylo bez povolení k domovní prohlídce jenom na základě nějakýho instagramovýho žvejku :O :O :/ :/
Většina obětí korovaviru zřejmě podlehne nemoci do méně než dvou týdnů, průměr však posunuje ke čtyřem týdnům menšina pacientů, kteří dokážou s nemocí bojovat mnohem déle než měsíc.Integrací předpovězené exponenciály snadno zjistíme, že predikoval 12731 mrtvých, avšak za sledované období zemřelo 5434, což rozhodně není většina (a tato data byla v době psaní příspěvku známa). Rozbor, jestli to odpovídá, a „jak to myslel“ si proveďte sami, mně se v tom rejpat nechce a takhle to končí vždycky, udělá se místo přesných čísel šum z nejasných termínů a pak to zanikne v davu. Zvalidovat tuto novou předpověď bude komplikované, neboť kolik pacientů kdy nakažených kdy zemřelo, k čemuž nejsou data, a ještě je tam problém s „jak to myslel“. Takže jenom tři čísla: počet mrtvých 2020-10-21: 1895, předpověď: 12731, celkem: 14626 (samozřejmě za předpokladu, že nikdo nakažený po 2020-10-21 už nezemře). Jinak já jsem předpokládal tohle:
Vycházel jsem z toho, že 300 denně je běžný počet mrtvých když se nic neděje, a v ostatních zemích, kde to nezvládli, vyskočila úmrtnost na dvojnásobek. Mýlil jsem se tedy o 2.3 dB.2020-10-28 19:28:54 <@Jenda`> 8 tisíc 2020-10-28 19:29:07 <@Jenda`> teda, jako celkem za listopad :) 2020-10-28 19:29:41 <@Jenda`> takže teď to vyroste během týdne na 300 denně a pak se to tam bude držet
kolik z nich umira diky moudrym opatrenim Strany a Vlady? kolik zanedbanych vysetreni, kolik zrusenych operaci, kolik lidi ze strachu udelalo neco co poskodilo jejich zdravi?Ty si fakt myslíš, že zrušená vyšetření atd. jsou způsobená Stranou a Vládou, nikoli kvůli zatížení zdravotnictví COVIDem? To jsi asi buď upadl na hlavu, nebo jsi ideologicky zapálenější než mladí marxisté...
Kategorii „události“ v politické filozofii proslavil francouzský filozof Alain Badiou. Událost je pro něj důsledek, který uniká svým příčinám, neboť jeho příčiny jsou patrné až zpětně. Událost je právě totiž až zpětně určuje. Revoluce nemá kauzalitu, neexistuje ani kauzální řetězec, který vede člověka k zamilování, neexistuje postup vedoucí k vědeckému objevu, dokud tento není učiněn, a neexistuje ani identifikovatelná řada kroků vedoucích k zrodu uměleckého díla. Revoluce, láska, objev, obraz, to jsou pro Baidoua události. Věci, co se stanou a mění všechno před sebou i po sobě. Než jsem ji poznal, nežil jsem opravdový život, až teď jsem nalezl štěstí! Semmelweisův objev důležitosti hygieny v porodnictví zastavil zbytečná úmrtí matek po porodu a celá předcházející historie porodnictví se najednou jevila jako barbarství. George Braque a Pablo Picasso navždy zpochybnili perspektivu obrazu. Koperník odstranil Zemi ze středu vesmíru, Giordano Bruno z něj odstranil i Slunce.Blbé na tom je, že COVID-19 není černá labuť. Přinejmenším epidemiologové takovou epidemii, ba dokonce pandemii očekávali.
Jen ti pripomenu na nasi planete jeste neprezil jedinej zivocich vsichni umreli nebo je to ceka.Tak zkus sebevraždu.
Jediný společný bod je, že jak chřipka, tak COVID-19 má společného jmenovatele, virus. Jenže tady veškerá podobnost končí. Zatímco virus chřipky je ze skupiny Orthomyxoviridae, virus SARS-CoV2 patří mezi koronaviry.Jistě, já také tvrdím že chřipka je horší než Covid, protože je to celá rodina virů pravidelně napadajících lidstvo po staletí. Jenže Covid je nový a mnohem nakažlivější než chřipka, a nikdo zatím neví co všechno dokáže. Před čtyřiceti lety to nikdo nevěděl u HIV, a podle tvého vzorce měli tenkrát těch pár buzíků prostě nechat vychcípat? Ne, lidé se musí naučit chránit. Dodnes se to spousta z nich nenaučila u HIV a nenaučí se to ani u Covidu, když se nechrání ať klidně chcípnou, ale kvůli těm ostatním tu jsou opatření, která jim k tomu dávají čas. Smutné je, že se na tom veze spousta zmrdů a bezohledných idiotů s nulovou sociální inteligencí, které zajímá jenom vlastní bachor. Na takové jako jsi ty doplácime všichni.
A ano, nikdo chripku nediagnostikuje, protoze se predpoklada, ze kdyz nekdo frfle, ze ji ma.Což je naprosto dementní a nesmyslný předpoklad, protože když někdo frfle, má na 99.9% něco jiného než chřipku.
Udává se leccos.... Průměrný věk zemřelých "na covid" 79 - 80 let. Průměrný věk dožití v ČR - muži 76 let, ženy 82 let.Wat. Actuarial table. Nebo naivní příklad: populace, kde polovina lidí zemře ve věku 1 a druhá polovina zemře ve věku 160. Průměrný věk dožití je 80, ale když někoho, komu je 80, zabijeme, tak jsme mu sebrali 80 let života.
Na to Flegr přispěchal s vysvětlením, že špatně odhadl,
flégrovat hele :D ;D
každý rok nový mobil a dovolenou u moře.Ono to s těmi mobily není pouze vina u lidí, ale i u výrobců. Já mam svůj telefon tušim asi 4 roky, jsem s nim velmi spokojen, ale děsim se, že ho budu muset vyměnit, protože skončily aktualizace, což má za následek bezpečnostní riziko a nefunkčnost novějších aplikací. Setkal jsem se i s telefony, které byly zcela funkční a 'morálně' dostačující, ale byl u nich rozbitý mechanismus aktualizace certifikátů, takže si s tim nešlo používat web nebo přečíst si e-mail. Takže se zbytečně vyhodí funkční hardware. Tj. ten problém je v ekonomice, resp. její optimalizaci na krátkodobý zisk, absenci dlouhodobé podpory a neřešení lifecycle těch věcí.
Pořád je ale plno lidí, co se o to zajímají a kupují kvalitní kola a foťáky.Ano, pro ně dává smysl koupit si foťák. Nicméně zbytek si zcela vystačí s mobilem a naopak fakt nedává smysl, aby nosili foťák. Apropos, mobil s foťákem dává smysl i pro lidi, co nosej zrcadlovky. Často se mi stává, že si potřebuju někde něco rychle nafotit pro referenci, třeba popsanou tabuli v práci nebo nějakej QR kód nebo nějakou adresu někoho/něčeho atd. atd., každou chvíli. Mobil je na tohle efektivní a dnešní mobilní foťáky mají dostatečnou kvalitu, aby i drobné písmo bylo čitelné. Fakt mi nedává smysl na něco takovýho tahat zrcadlovku z baťohu, montovat objektiv, vymýšlet umělecky nejvhodnější kompozici, nastavovat světlo, ... Prostě vytáhnu z kapsy mobil a stačí mi doslova zmáčknutí jednoho tlačítka ("doubleklik" pro rychlou aktivaci foťáku a dalším zmáčknutím už to fotí, okmažitě).
Že existuje spousta, pravděpodobně většína lidí, která libovolnou činnost dělá blběTo, že s sebou netahám několikakilovou DSLR s několika objektivy, abych vyfotil rozmístění věcí na DIN liště v rozvaděči/stav elektroměru/..., když na to kvalitou bohatě stačí krabička od mejdla nebo mobil, je „dělám to blbě“?
Nějak netuším, o co se v argumentaci snažíš.Vysvětlit, že to použití telefonu na tyhle účely není žádnej nůž na šroubování, ale zcela legitimní a dostačující. Naprostá většina fotek nebude vystavená na vernisáži, ale bude na ně někde koukat babička s dědečkem nebo lidi na facebooku nebo něco takovýho...
určitě ocení víc kvalitní fotkuNo já nevím, já jsem o tyto iluze přišel už dávno. Jednou jsem z donucení fotil na svatbě (která z určitých důvodů měla být co nejmenší, takže svatebčané, svědci a fotograf) a potom se jelo na "utajenou" slavnost pouze pro vybrané. A dostal jsem info, že se tam budou ty fotky promítal na klasické SD televizi (sice placka, ale furt jen PAL). Takže jsem udělal několik exportů, včetně PAL rozlišení, aby se na to dalo dívat. A co myslíš, že se stalo? Místo připraveného ořezu 4:3 a PAL rozlišení včetně doostření si vybrali formát 15Mpx full export 3:2, takže se každá fotka načítala asi minutu, rozplizlá, roztáhlá, ale všichni se nad tím rozplývali a chválili mě, jak dobře fotím. Studem bych se propadl. Jako těm lidem je to totálně u prdele. Těch lidí, kteří ocení skutečnou kvalitu, je extrémně málo. Jak ve zvuku (to jsem taky vzdal, lidem evidentně stačí, když se to připojí na bluetooth), tak v obraze. Takže fotím pro sebe a pro vybrané a zbytek jsem vzdal.
Oko má vyvážení bíle velice dobré.Jasně, ale o tom to není. Jde o to sladit světlo s prostředím a s denní dobou. Slunce, čím je níž, tím víc červená (tj jednak klsá intenzita světla, ale taky se mění barva průchodem přes atmosféru a ohybové jevy). Jsme na to přirozeně zvyklí. Naopak, modré světlo potlačuje melatonin, což večer rozhodne nechcete. Takže pro klidný večerní tématický podnik chcete ideálně světlo ohně. Tj něco jako 2700. Kdo si dá dobrovolně do vinárny modré světlo fakt nechápu.
Průser je, že ve zdrojích, které nefungují na principu vyzařování černého tělesa+1 Za mě, žárovka je nepřekonatelná. Samozřejmě v přenosných světlech se bez ledek neobejdeme.
Jako vždycky jsem měl spíš dražší telefony tak za 10K a vícA na co to reálně potřebuješ? Pravděpodobně to vůbec nepotřebuješ a je to jen plýtvání a rozmařilost...
Tos mi připomněl holku, která s námi před lety byla na jednom výletě. Nosila na pochody po Šumavě dva foťáky, jeden na kinofilm a druhý dokonce na svitkový 6x6, dohromady to mělo snad deset kilo.A na tom je něco špatně? Fotky ze středoformátu jsou úžasné.
Jistě, ale upřimně, kolik lidí skutečně potřebuje smartphone?To je naprosto bezvýznamná otázka, protože jednak "skutečně potřebuje" je strašně gumovej výraz ("skutečně" nepotřebuje skoro nikdo skoro nic) a jednak psal jsem sice o telefonech, ale něco podobnýho se týká prakticky jakýhokoli zboží. Řekni mi, jakej produkt má dobře vyřešenou dlouhodobou podporu a kompletní lifecycle. Skoro nic.
Řekni mi, jakej produkt má dobře vyřešenou dlouhodobou podporu a kompletní lifecycle. Skoro nic.Většina věcí se dá používat desetiletí a opravovat dle potřeby. Elektronika je spíš vyjímka a ty mobily jsou na tom z elektroniky asi nejhůř.
No asi většina věcí, které přes den vezmu do ruky... Těsnění se ke kvalitním výrobků dodávají náhradní a případně se dají dokoupit.To jsou kecy. Výrobci běžně vyrábějí těsnění třeba jen pár let a pak si dají EOL a čus. Ano, těsnění se dá i potom nechat např. vyrobit na zakázku a ano, tento proces jsem absolvoval, ale stojí to hledání vhodného výrobce (který to skutečně je schopen vyrobit tak, aby to fungovalo), práci s posláním dostatečné dokumentace a třeba 3× tolik peněz než co by stál náhradní díl od výrobce. Což v sumě znamená, že tohle udělá reálně minimum lidí a naprostá většina ten výrobek prostě vyhodí.
Proto soudruhu, existujou vsemozny normy.V mém případě se jednalo o těsnění do lednice (obsahuje magnet) a tam, pokud vim, žádné moc normy nejsou nebo je výrobci nedodržujou.
Dokonce se spousta vyrobcu celkem slusne zivi na tom, ze prave nahradni dily vyrabi.Ano, však já jsem si to těsnění nechal vyrobit. Bylo na to potřeba uříznout tenký plátek (profil) starého těsnění, který se naskenoval spolu s papírovým pravítkem/metrem na skeneru a zaslalo se to výrobci. Stálo to asi 2k (nová lednice podobného typu by stála něco jako 8~10k). Nicméně to není pointa, já netvrdim, že to nejde. Jde o to, že ten postup je natolik obtížný a drahý, že to většina lidí dělat nebude. Takže pak je prd platné, že motivovaný člověk to udělá, když takových je minimum. Apropos, já tu lednici dostal od kamaráda s tim, že se mu nepodařilo těsnění sehnat, a tak si koupil novou (což mu nemam za zlý, celkem to chápu).
Akceptují ekonomický propad.Tohle tu určitá skupina lidí opakuje stále dokola, ale zatim jsem nezaznamenal, že by k tomu existoval jakejkoli empirickej podklad. Kde je nějaká evidence, že čím míň opatření, tím lepší ekonomika? Pokud vim, opěvované Švédsko nezískalo svým přístupem nic ani ekonomicky ani zdravotně a o nějaké státdní imunitě nemůže být řeč. Dochází lidem propagujícím toto ekonomicko-zdravotnické qui pro quo, že zdraví lidí a zdraví ekonomiky spolu souvisí?
Covid je udržovací válka z 1984. Lidé jsou ve strachu a lze je tak lépe ovládat. Snáze se vzdají svobody.Zní mi to jako silácké řeči. V kontextu ČR třeba zvolení Zemáka, Bureše a sestavení vlády s podporou komoušů byl oproti celýmu slavnýmu COVIDu řádově větší zásek do svobody. A přitom se to stalo bez jakéhokoli násilného nátlaku, stačilo nalejt spoustu prachů do propagace a alternativních médyjí. Co se týče USA, copak nejsou proslulé svými rozsáhlými programy šmírování občanů vlastních i cizích? Co třeba Assange nebo Snowden? To je všechno zřejmě nepodstatné, důležitý je mít svobodnou možnost dojet do nejbližší prodejny, koupit si tam Alexu (pozor, svobodně, tj. bez roušky) a postavit ji do obýváku...
o ty se stara nase super drahe zdravotnictvi a pristroje z ciny tak co je dal potreba?Personál, je ho málo.
mozna nahnat dokturky kteri zde vystudovali zadara a pak odesli za lepsim protoze za ceskej plat nebudou makat!Další člověk, kterej nejspíš nemá naprosto vůbec šajn, jaká je realita doktorský práce u nás...
zdraví lidí a zdraví ekonomiky spolu souvisí?Určitě souvisí, ale dosti nejasným a komplikovaným způsobem. Určitě ta souvislost nelze používat jako argument pro podporu ekonomiky na úkor zdraví.
W39: 2003; 2371; 368; 95
W40: 2060; 2366; 306; 161
W41: 2077; 2579; 502; 377
W42: 2060; 2918; 858; 527
W43: 2069; 3569; 1500;925
Negramotný ľud si tieto opatrenia vysvetlil ako úmysel pánov otráviť poddaných a zmocniť sa ich majetku. (...) Po tom, čo štát zaviedol prísne kontroly a obmedzil pohyb ľudí (zrušili sa trhy a jarmoky) čo vyvolalo nevôľu, ľudia si ich začali vysvetľovať ako pokus vlády zamedziť šíreniu revolučných myšlienok. Obzvlášť ťažko ľudia niesli zákaz náboženských obradov. (...) Odpor proti úradným opatreniam využili aj agitátori (povstania). Šírili sa názory, že "nákazlivosť cholery je dezinformácia, šírená ako ďalší spôsob týrania ľudu zo strany panstva“Podobnost s dnešní situací je mrazivá.
jj měli bysme si jako dávat pozor na komunisty a muslimský teroristy s timhletim vtý vodkazovaný wiki jakoby naprosto souhlasim :D ;D
Na maturitě (standardní, státní) není nic gumového. A je to, řekl bych, odpovídající level. Matematika (s důrazem na logiku), dva jazyky (s důrazem na porozumění textu a obecně komunikační schopnosti, ne biflování literatury), a nějaký volitelný zbytek.Počkej si, až naše vláda za potlesku svých voličů odendá tu matiku a nahradí Agrofertismem-Leninismem...
předvědeckýchlol Ale dnes: Jaký podíl antivaxerů nemá maturitu? Koneckonců i ta Peková ji bezpochyby má.
Že by věda začínala zrovna Pasteurem, to vidím prvně.pokud jde o infekční nemoci, tak rozhodně ano ve skutečnosti každý, kdo získal vzdělání v první polovině 20. stoltí nebo dříve (a neaktualizoval si ho), je ohledně medicíny zcela mimo mísu a bude na tom s poznatky hůř, než většina moderních nevzdělanců
Ale hlavně – jak to souvisí s výše uvedenou maturitou jako podmínkou volebního práva? Tím spíš jistotou, že takový proces je férový a vůbec funkční?To netuším, to jsi do diskuse přinesl ty. Ale volební právo by mělo patřit jen těm, co dokážou pochopit důsledky své volby. A k tomu je elementární schopnost logického uvažování a chápání textu základním předpokladem.
Myslel jsem, že tomu většina Čechů rozumí.Samozřejmě že ano, tady akorát jeden/pár zoufalejch trolů se strašně rádi vymezujou vůči slovenštině/Slovákům... Ignorovat.
Já to pochopil tak, že tam mají hospitalizované zdravé pacienty po pozitivním testu, což může být ve světle té studie bezpředmětné.Pochopil jsi to správně, myslel jsem samozřejmě pozitivní test. Třeba v ČR se vyléčení pacienti, kteří už nepotřebují hospitalizaci, ale kvůli přetrvávající pozitivitě si je nechtějí brát domovy důchodců, přesouvali do těch hotelů, ne? Situaci na Slovensku nesleduji, ale předpokládám, že tam zdravotnický systém nějakému náporu čelí taky, a on to tam přitom prezentuje jako by mu tohle dokázalo výrazně ulehčit a dokonce že snad hospitalizují pacienty, u kterých ta nemoc vlastně ani nepropukla. Že karanténa možná nemusí být po vypuknutí příznaků vůbec potřeba, to má (dle té studie) pravdu:
No study detected live virus beyond day 9 of illness, despite persistently high viral loads, which were inferred from cycle threshold values.
Jelikož ve světle té studia by byla bezpředmětná většina provedených opatření včetně testování.Jakto? Vždyť testování je hlavně na zachytávání těch bezpříznakových šiřitelů a dokonce i autoři tam v závěru doporučují „early case finding and isolation“. Už nějakou dobu se ví (nebo minimálně tuší), že nejinfekčnější je člověk cca pár dnů před a po vypuknutí příznaků, takže v tomhle směru ta studie úplně až tak revoluční není. Je dobré vědět, že tedy 10. den po vypuknutí příznaků už pacient zřejmě není infekční vůbec, ale co to říká třeba o délce povinné karantény po kontaktu s nakaženým, když je pořád ve hře inkubační doba? U nás třeba při tom zkrácení povinné karantény na 10 dnů zavedli:
Izolace u osob, kterým bylo RT PCR testem prokázána přítomnost SARS-CoV-2 a nemají příznaky onemocnění COVID-19, se nově nařizuje v minimální délce trvání 10dnů. U pozitivně testovaných osob, které mají příznaky onemocnění COVID-19 se doba izolace upravuje tak, že minimálně 3 dny nesmí mít příznaky onemocnění, než bude izolace ukončena, a zároveň izolace nesmí být kratší než 10 dnů. Začátek doby izolace se počítá ode dne odběru laboratorního vzorku. Izolace se ukončuje po uplynutí stanovené doby bez PCR testu, s výjimkou osob pracujících ve zdravotních a sociálních službách, kde je vyžadováno ukončení PCR testem. PCR test u těchto pracovníků se provede 10. den izolace, v případě pozitivního výsledku se zopakuje za dalších 5 dní.To je v některých případech dokonce mírnější než vyplývá z té studie, ne? Tam mluví o „illness“, což chápu jako vypuknutí příznaků a ne jako pozitivní test (a on v tom videu to tak taky interpretuje). Někdo bude pozitivně otestován, po dvou dnech se u něj objeví příznaky, bude mít lehký průběh, takže po pěti dnech bude zdráv a po dalších třech dnech mu skončí karanténa. Přitom ale ještě několik dnů může být potenciálně infekční. Asi by se to teda mělo* upravit na inkubační dobu (dejme tomu třeba těch 10 dnů, ono to asi může být občas víc, ale jde taky o nějakou distribuci a ten medián je tuším kolem pěti, sedmi dnů) a pokud se kdykoliv během té doby objeví příznaky, tak zresetovat counter a počítat 10 dnů od té doby. *) aby to bylo safe dle téhle studie, já to nenavrhuji, jsem líný to detailně posuzovat
Nezdá se mi, že by obecně přijaté oficiální dogma bylo nějak intenzivně přezkoumáváno na validitu, což by mělo být - vzhledem k důsledkům - na prvním místě společenského zájmu.Např. nedělní zákaz prodeje, omezování prodejní doby nebo rušení spojů MHD validní zcela určitě nebylo. Zavírání obchodů by taky nebylo nutné, kdyby se ta situace nenechala vyhnít do absurdních rozměrů a včas se zavedlo třeba to omezení počtu nakupujících. To je jedno z těch rozumnějších opatření, ovšem to zdůvodnění, proč je to právě 15 m2, které Chlíbek demonstroval na ČT (viz diskuze pod minulým Pushkinovým blogem), validní také zcela určitě nebylo. Vláda to adresuje tím stylem, že lidé se chovají nezodpovědně a opatření se nedají vymáhat, tak je nutné jim zlikvidovat veškeré služby, o které by mohli mít zájem, aby pokud možno zůstali sedět doma a nikam nechodili. Ale zbytečně se nakazit nějakou nemocí drtivá většina lidí nechce, ať už na její (ne)závažnost mají jakýkoliv názor, a stejně jako zvládají dodržovat elementární hygienu jindy a jinde, tak by zvládali dodržovat smysluplná opatření tady. Chaoticky omezovat lidi na svobodě, dovolit, aby se i z jinak smysluplných opatření stala pouhá pejorativní hesla a očekávat, že poslušně sklopí hlavu, validní opravdu není. To na druhou stranu nic nemění na tom, že mi jeho video přišlo tendenční. Aspoň teda těch prvních cca 20 minut, dál jsem se nedíval.
To je v některých případech dokonce mírnější než vyplývá z té studie, ne? Tam mluví o „illness“, což chápu jako vypuknutí příznaků a ne jako pozitivní test (a on v tom videu to tak taky interpretuje). Někdo bude pozitivně otestován, po dvou dnech se u něj objeví příznaky, bude mít lehký průběh, takže po pěti dnech bude zdráv a po dalších třech dnech mu skončí karanténa. Přitom ale ještě několik dnů může být potenciálně infekční.Skutecne muze? Neklesla mu, diky jeho imunitnimu systemu, behem tech 7 resp. 10 dnu virova naloz na nulu a tim padem NENI infekcni? To je totiz tak nejak podstatou toho, ze mel a uz nema priznaky.
Např. nedělní zákaz prodeje, omezování prodejní doby nebo rušení spojů MHD validní zcela určitě nebylo. Zavírání obchodů by taky nebylo nutné, kdyby se ta situace nenechala vyhnít do absurdních rozměrů a včas se zavedlo třeba to omezení počtu nakupujících. To je jedno z těch rozumnějších opatření, ovšem to zdůvodnění, proč je to právě 15 m2, které Chlíbek demonstroval na ČT (viz diskuze pod minulým Pushkinovým blogem), validní také zcela určitě nebylo. Vláda to adresuje tím stylem, že lidé se chovají nezodpovědně a opatření se nedají vymáhat, tak je nutné jim zlikvidovat veškeré služby, o které by mohli mít zájem, aby pokud možno zůstali sedět doma a nikam nechodili. Ale zbytečně se nakazit nějakou nemocí drtivá většina lidí nechce, ať už na její (ne)závažnost mají jakýkoliv názor, a stejně jako zvládají dodržovat elementární hygienu jindy a jinde, tak by zvládali dodržovat smysluplná opatření tady. Chaoticky omezovat lidi na svobodě, dovolit, aby se i z jinak smysluplných opatření stala pouhá pejorativní hesla a očekávat, že poslušně sklopí hlavu, validní opravdu není.vy byste porad chteli aby rozhodnuti byla validni a smysluplna. Na takove veci neni cas, zachranuji se zivoty! Vlada vladne a vy mate poslouchat a platit. Pokud chceme donutit lidi aby nemohli nikam chodit, nebylo by mozne jim amputovat nohy? na nohy nikdo nema zadny narok, sobecky chodici lide, kteri navic nahlas brblaji o svobode a o ustave jen ohrozuji celek, spolecnost, a preventivni amputace nohou zachrani zivoty. I kdyby to byl jen jeden. A vedci, jako treba Flegr, by to jiste podporili.
Skutecne muze? Neklesla mu, diky jeho imunitnimu systemu, behem tech 7 resp. 10 dnu virova naloz na nulu a tim padem NENI infekcni? To je totiz tak nejak podstatou toho, ze mel a uz nema priznaky.Viral load mu klesne určitě, ale musí to být nutně nula? Představoval bych si, že to taky bude nějaký postupný proces a tak jako se v začátku virového onemocnění symptomy postupně zhoršují, tak na jeho konci se budou postupně zlepšovat. V určitou chvíli se bude subjektivně cítit OK, ale nějaké živé viry v těle ještě mít může – jen, narozdíl od počátku infekce, už si s nimi bude imunitní systém umět poradit a postupně je zlikviduje zcela. Jasně, ta pravděpodobnost přenosu nákazy už pak v tuhle chvíli asi bude minimální. To neumím posoudit.
Pokud chceme donutit lidi aby nemohli nikam chodit, nebylo by mozne jim amputovat nohy?Za mě ne, myslimže by to byla velká zdravotní újma pro populaci. Nepřijde mi to jako dobrý nápad. Třeba ty roušky oproti tomu mi přijdou jako mnohem lepší nápad, vzhledem k tomu, že jejich zdravotní dopad je minimální, je to snadné, levné atd.
černou pani :D ;D
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.