Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 09:03
Sice už je blízko další olomoucká konference, ale teprve teď se podařilo umístit na web část videí z loňských ročníků.
Mrkněte na adresu: ftp://owo:owo@ftp.sti.fce.vutbr.cz/. Zpracování videí nebyla žádná legrace. Požadavkem bylo zpracování pomocí nástrojů dostupných v GNU/Linuxu a chtěli jsme co nejmodernější formát. Pro střihání s přechody jsme použili nástroj Kdenlive. Vyvíjí se rychle, ale před rokem, kdy jsme začínali se jednalo o docela nezralý nástroj. Podobné to bylo s kompresí do formátu MPEG4/AVC (H.264). Zvoleným nástrojem byl mencoder - i v něm je kodek pro H.264 v rychlém vývoji. Dělali jsme celou řadu testů různých parametrů, bitrate apod., aby videa měla co nejmenší velikost a přitom byla dost kvalitní. Výsledky posuďte sami a napište svoje dojmy (videa na webu mají dvě kvality LQ a HQ). Doufám, že se mi podaří ukecat Aleše, aby se podělil o svoje pocity se zpracováním videa v těchto nástrojích.
A propos jak už je v Olomouci zvykem, tak má nový název: OWO - Open Workshop Olomouc.
Tiskni
Sdílej:
Pokud šlo o co nejmodernější formát, tak bych navrhoval rozhodně nepoužívat AVI kontejner, ale použít MP4 kontejner nebo Matrosku.
Osobně používám MP4 kontejner a pro práci s ním se mi osvědčila utilita MP4Box.
Zvuk by taky asi bylo lepší ukládat v AAC. Problém je, že pokud vím, tak neexistuje slušný open-source encoder. FAAC není nic moc. (Nevíte někdo o něčem lepším?) Pokud tedy ne AAC, tak Ogg Vorbis.
Podle mého názoru je ale stejně nejlepší mít všechno v MPEG-4 standardu, tzn. H.264 (aka MPEG-4 AVC, aka MPEG-4 Part 10) video a AAC (aka MPEG-4 Part 3) audio v MP4 kontejneru (aka MPEG-4 Part 14). Téhle kombinaci dle mého patří budoucnost.
Jo, myslím, že s tím částečně souhlasím: AVI není nic moc, ale mencoder je primárně navržen pro něj. Cituji ze stránek: "Nosný formát AVI je nativním nosným formátem MEncoderu, což znamená, že je tím, který je nejlépe zpracován a pro nějž byl MEncoder navržen. Jak bylo zmíněno, ostatní nosné formáty jsou použitelné, ale můžete při jejich použití narazit na problémy." A také pro muxování do MP4 doporučují používat externí nástroj http://www.mplayerhq.hu/DOCS/HTML-single/cs/MPlayer.html#menc-feat-quicktime-7-remux ). A bylo by to další zdržení kvůli laborování - moc se nám nedařilo MP4Box kompilovat (ikdyž teď se už nějaký nástroj objevuje v distribucích MPEG4IP Suite http://mpeg4ip.sourceforge.net/). Do jiného kontejneru to přebalit by někdy neměl být problém včetně třeba track.
Mimochodem, jaká si myslíš, že v tomto případě by byla výhoda MP4 kontejneru?
No, je pravda, že žádná přímo výhoda (kromě „politické“) mě momentálně nenapadá. Reagoval jsem hlavně na to, že jste chtěli použít nejmodernější technologie, což AVI (a nakonec ani MP3) nejsou.
Sám H.264 + AAC (nebo někdy MP3 produkované LAME) + MP4 používám k ukládání DVB-T vysílání. Psal jsem o tom už dřív ve svém blogu. V kapitole „Komprese nahraného materiálu“ se zmiňuju o kompresi.
Když pominu úpravu zdrojového DVB-T vysílání (dvbcut, ProjectX na demuxing), které v tomto případě odpadá, tak k vlastní kompresi používám Avidemux. I když se to podle názvu nezdá, umí pracovat i s jinými výstupními formáty než jen s AVI. A velice se mi osvědčil. (Doporučuju ale stáhnout aktuální verzi z SVN. Preview verze jsou dost zastaralé a občas i problémové.) Právě výstup do jiných kontejnerů než do AVI je o mnoho snadnější než v případě MEncoderu. Možnosti nastavení přitom nejsou o tolik horší. Jak MEncoder, tak Avidemux používají stejné implementace kodeků (x264, FAAC, LAME atd.).
Jinak ale myslím ani v případě toho MEncoderu není myslím problém nechat ukládat jen čisté audio a video proudy zvlášť bez muxování do nějakého kontejneru, a pak je jen zabalit MP4Boxem, ne? (Něco jako MP4Box -add video.h264 -fps 25 -add audio.aac -tmp . -new result.mp4
.)
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.