Portál AbcLinuxu, 7. května 2025 12:42
Tak jsem se rozhodl založit si taky blog , a to u příležitosti již relativní funkčnosti mého starého křápu, na který jsem narval gentoo a wesnoth, tak napíšu jak to pracuje.
Parametry jsou pentium 150 mhz (je to MMX 166, ale deska vic neumí) + 56 mB rampaměti (taktéž maximum desky). Stroj má dva disky, dva Qantum křápy (i chybné sektory), na jednom (2gB) je /, na druhém /home a swap. Příspěvek píšu z toho počítače, který ještě není úplně doinstalovaný a vyladěný.
Nejďříve musím upozornit, že jsem linuxovský amater a podle toho ta instalace vypadala ;), takže jsem se dopouštěl velkých omylů. Například mám systém zkompilovaný jen jako i586 a ne jako MMX (dnes jsem na to přišel). Taky nevyužívam distcc, jednak proto že mě zajimá zkutečná doba kompilace a jednak proto, že mám kvůli problémům s poskytovatelem internetu dočasně windows jako hlavní desktop (řeším to).
Instalaci jsem začal ze stage1 (v té době byla plně podporovaná, instalaci jsem kolikrát nechal být a počítač ležel ladem :)), jako grafický wm jsem nainstaloval fluxbox a icewm (Snažil jsem se totiž i o aplikační výbavu, kterou by mohl ovládat běžný uživatel (třeba bych pak mohl pc věnovat rodičům a podobně)). U wm nevidím žádný problém, oba běhají svižně. Jen mě štve, že mám rozlišení jen 800 x 600, jelikož Trio má málo paměti (a 256 barev opravdu nechcu). Mezi již zkompilované grafické aplikace patří gedit (není žádný problém, rychlost dostačující), abiword (slušná odezva, použitelný, start do 20 sekund), gnumeric (to samé).
Horší to je s prohlížeči, grafický links by mi tu stačil, ale kvůli potencionálnímu cíli a zvědavosti jsem vyzkoušel i firefox, kazehakase a mozillu (tu omylem, portage byl jednou nevypočítavý). Firefox byl pomalý, používat se to dalo, ale se skřípěním zubů, kazehakase ma slušnou odezvu gui, stránky se prohlíží dobře, pokud se už načtou (do té doby se musí počkat) a taky je 5 panelů maximum. Bohužel odezva textarey byl znak / tři sekundy, tak jsem přepl do mozilly. Její gui je pomalejší (o dost, jako ten firefox), ale stránky se vykreslují rychle a mají odezvu (i ta textarea) vyšší.
No a nakonec jsem ještě dal nějaké hry, frozen bubble žádný problém, lbreakout ve fullscreenu taky ne (jako okno se neskryje kurzor myši a občas se plošinka sekne) a poslední týden jsem tu pustil kompilaci strategie Wesnoth, trvala pět dní, ale s nice -n -20 je hratelná, chvíli si musím počkat na načtení mapy a posun obrazovky není plynulý (za to posun postaviček už ano), multiplayer je asi na oficialním serveru taky nehratelný (nebo aspoň ta chatovací obrazovka), ale dva počítače proti sobě snad půjdou (vyzkouším s kámošem).
Taky jsem tu rozjel sdílení mezi XPéčkami (cifs), ale hodně toho chce ještě dodělat (třeba nainstalovat zvukovku). Ale s počítačem se dá pracovat, pokud není otevřeno moc programů (jakmile se musí už moc swapovat, tak to mrzne) - teď tu mám abiword, gedit a mozillu - a taky si člověk musí chvíli občas počkat, ale jinak je pro skroumnou práci BFU použitelný. A já mám krom toho konsoli :)).
Tiskni
Sdílej:
ja mam jako druhy pc podobny stroj (p166mhz, 64mb ram, ati rage xl, zvuk 4.1 cmedia, hd maxtor 6gb) a jediny co mi tam jede je windows 98 a livecd slax pokud nepustim Xka, ty to neutahne ani s fluxboxem. vsechny ostatni livecd konci kernel panicem pri bootu.
skladam poklonu ze se ti povedlo na takovym "delu" to rozchodit a dokonce firefox, abiword a frozen bubble ti na tom fungujou. trochu me to toci ze se mi tam linux nedari rozchodit, ale na obzoru je ziskani lepsiho staryho pc a tam uz tomu snad nebude nic branit...
to bych se pak mozna obratil s zadosti o radu jak na tom linux vyladit pro vykon ;)
To bych taky rád veděl, viz v blogu jsem to třeba kompiloval ne úplně se správnou architekturou (po rekompilaci to pak snad pojede ještě o něco rychleji :)), ale live CD bych jako test funkčnosti linuxu nedoporučil zkoušet, problém je v tom, že zaberou veškerou pamět (pokud si slack vytvořil 50 mB ramdisk, zbylo by jen 14 mB na běh a swap není) a na běh aplikací již nezbyde (když mi jednou sletěl swap, tak kernel aplikace killoval a to byl puštějný jen browser a frozen).
Možná zkusím ještě opatchovat kernel (CK patchset) (teď používám gentoo sources), ale taky hodně záleží na disku, teď asi budu mít nový disk (10 gB), tak by to taky mohl zrychlit. Jinak konfigurace a kompilace kernelu pomáhá hodně (spouští se jen to, co opravdu potřebuješ)
Musím přiznat, že ten PC, i když je pomalý, je velice stabilní (viz kompilace 4dny, swap měl 250 mB + 56 mB ram plných) a po ukončeni kompilace zase 40 mB ramky volných, takže žádný restart nebyl potřeba - to je taky práce linuxu samozřejmě :).
Ovšem nevím proč by na ten tvůj počítač linux neměl jít (pokud netrpí nestabilitou), třeba zkus slackware (slyšel jsem že je pro tyto účely vhodný) nebo gentoo (ale tady asi opravdu distcc, pokud nechceš měsíc kompilovat ). Rozhodně se vyhni ale mandrakům, fedorám a podobně, potřebuješ jen to nejdůležitější (gentoo ma pro mě tu výhodu, že začínám od skoro nuly (na běžném PC to zas může být nevýhoda).
nebo bych musel pridat dalsi disk (mam ted ale jen 1gb wd) a tam bych si vesele instaloval a ladil az by to fungovalo. ale porad je to stary pentium, nema ani mmx, nic moc extra vykon nemuzu cekat.
nebo budu cekat - mam uz od jednoho cloveka slibeny ze mi priveze naky pc co vyrazovali na urade tak tam se budu angazovat s linuxem, unixem, os/2, beosem a spol.
nebo budu cekat - mam uz od jednoho cloveka slibeny ze mi priveze naky pc co vyrazovali na urade tak tam se budu angazovat s linuxem, unixem, os/2, beosem a spol.
to sem nevychytal, misto p /p sem dal pre /pre. furt se ucime a furt chybujeme...
Wow, tie množstvá pamätí sú nejaké malé... Milibajtami sa to tam len tak hemží... Len mi nie je jasné, čo za jednotka je gB...
Aby som len nekecal a povedal aj niečo k veci, tak Slackware môžem na podobné počítače len odporučiť. Na 100 MHz Pentiu s 48 MB RAM behával Slack (tuším to bol 10.0) takmer použiteľne aj s grafikou (Opera a/alebo OpenOffice.org).
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.