Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Nadpis není úplně pravdivý, tento skript nezalohuje, ale organizuje adresáře k záloze. Problém zněl takto: mám adresář a v něm je spoustu podadresářů (šlo konkrétně o mou metalovou sbírku, každý adresář je nějaká skupina), a chtěl bych je zálohovat na dvd ram (protože jsou snad spolehlivější než dvd rw, jinak je to jedno). Celkem to má ale kolem 20 GB, musel bych to nějak roztřídit a kdybych to dělal ručně, tak by brzo v tom vznikl maximální bordel . A to právě řeší tento skript
.
Do včerejšího dne jsem spokojeně používal fluxbox. Život ale chce občas změnu a proto jsem zkusil nasadit tiled wm. Napíšu tu nějaké postřehy a přihodím pár obrázků. Vybraným tiled wm se stal ion. Více o tiled desktopech třeba tady.
Zase mám plný disk a je ho potřeba uklidit. Ruční prolézání a hledání největších macků není moc efektivní. Kdysi jsem používal aplikaci filelight, která pěkně v grafech ukázala, které adresáře / soubory zabírají nejvíc místa. Dneska jsem si řekl, že to půjde i bez ní a v konsoli.
Byl jsem požádán (při jedné partii wesnothu :-)) o překlad jedné věci pro GNU... I když anglicky umím hrozně, nebylo to zas tak obsáhle (jde to schéma, žádný jednolitý text), tak jsem se tohoto úkolu zhostil. Autor dokumentu (René Merou) mne požádal, abych výsledek někde vystavil a lidé hovořící mou řečí (pro ospalé: vy :-)) ho zkontrolovali (zatím je ve stavu beta) - takže se toho můžete zhostit. Veškeré problémy reportuji.
Stáhl sem si image stodolarového notebooku, spustil, vyzkoušel ve vmware a chtěl bych se podělit o své dojmy. Cením si práce vývojářů, ale musím hned zpočátku říct, že jsem čekal něco více. Předem upozorňuju, že jsem to prakticky vůbec nestudoval, jen zkusil a pokud bude ve finální verzi něco jinak, nebo jsem něco nepochopil, omlouvám se a když tak mě opravte. Víceméně je to myšleno jako podnět k diskusi.
Vyšlo nám nové wine a zase ve zprávičce figuroval pojem Direct3D. Docela mě tyhle kroky zaujaly, protože nikdy jsem žádnou hru psanou v Direct 3D ve wine nerozchodil tak, aby se dala hrát :/. Určitě to nebylo konkrétní verzi wine, instalací, systémem, nepoužitím WINEDEBUG či problémem se zvukem - prostě to vím, zkusil jsem skoro vše (včetně patchování lesčím) a třeba cedega se chová naprosto stejně. Říkal jsem si že mám asi na emulaci moc pomalý počítač, ale žralo mě to - dost. Možná že má grafárna NVIDIA 5200 nemá něco, co nové GeForce 5600 už ano, a co je pro emulaci nezbytné - netuším. Doom III si zahraju a nějaké stare Might and Magicky (VII ) ne. Takže jakýkoliv posun v podpoře Directu, i když už jsem ve zlepšení nevěřil, potěší.
Tento zápisek bude o hrách Might and Magic VI a VII a jejich rozjetí na linuxu. Předem říkám že jsem je po pár útrapách spustil, ale je tu jeden háček, který bych rád vyřešil (proto víceméně píšu tento zápis).
První dva dny našeho společného soužití byly v duchu válečné konfrontace. Já se snažil Fedoru (core 4) přesvědčit aby vypadala podle mých představ a ona mi na oplátku házela klacky pod nohy. No, spíše klády. Ale já si jen tak zlomit nohu nenechám :). Možná v mém zápisku i někdo (nebo já později ;)) najde nějaký tip či řešení svého problému.
Sdělím svou radost stručně. Po třech letech dual bootu a windows only mám konečně nějaké pořádné (zatím se to tak jeví, teď mi to nainstalovali, ale snad bude fungovat spolehlivě) internetové připojení, které mi neomezuje Linux :). Takže se teď pustím do konfigurace a dohánění všeho co jsem zameškal či o čem jsem jen četl :).
Linux jsem používal na deskopu asi rok, dualboot s windows, kde jsem chodil na net přes modem. Byly to dobré časy. Vždy jsem toužil po neomezenem internetu, možnost instalovat programy přes yum, urpmi, emerge, apt-get... Prostě splnění mého snu, který je pro většinu z vás samozřejmností. A před rokem se objevilo wifi...
Tak jsem se rozhodl založit si taky blog , a to u příležitosti již relativní funkčnosti mého starého křápu, na který jsem narval gentoo a wesnoth, tak napíšu jak to pracuje.