Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Tento zápisek bude o hrách Might and Magic VI a VII a jejich rozjetí na linuxu. Předem říkám že jsem je po pár útrapách spustil, ale je tu jeden háček, který bych rád vyřešil (proto víceméně píšu tento zápis).
Hry jsem zkoušel spustit ve Wine 0.9.22, Levelová verze s češtinou. Musel jsem si ve wine nastavit cdrom (to jsem chvilku googlil, a přitom to stačí ve winecfg naklikat do drivers) na D: a dal zvědavě wine mm6.exe. Chvilku to něco dělalo a pak se zobrazilo chybové okýnko ohledně problému s MSS32.DLL. Další googlení - stačí najít na netu program deshrink a tím danou knihovnu dekodovat (vůbec netuším o jaký typ softu jde, jestli odstranění ochran, stáhl jsem to z nějakého ruského webu, nicméně pomohlo). Až na vide funguje MM6 krásně, tak jsem se rozhodl opojen výsledkem vyzkoušet MM7.
Zde to bylo už snažší, žádné problémy s knihovnami, hra se normálně spustila, vše se zdálo být ok (animace v menu svižné, ovládání svižné) dokud jsem nespustil hru. Hra je neskutečně trhaná a já si lámu hlavu nad tím proč. Spustil jsem ji s WINEDEBUG="-all", zkoušel sem zvuk jak oss (tam mi nehraje), tak i alsa, žádný rychlostí rozdíl. Povypínal všechny efekty, ale nepomohlo.
Mé zkušenosti se všemi direct hrami jsou takové, ale říkal jsem si že možná je to tím že má sestava není nic dokonalého. Procesor 2,6 celeron, 512 MB ram, grafická karta GeForce 5200 128 MB dá v glxgears s přetakováním 1650 fps. Ale přesto mi doom III na 800x600 bez efektů šel pěkně. Ve windows jsem neměl problémy s hrami typu Mafia a NFSU (i pokročilé efekty), ale bylo mi jasné že je to celkem na fest a emulací se dost výkonu vezme, takže je v linuxu nerozjedu (myslím emulace directu, open gl je na tom v linuxu výtečně). Jenže u hry s nároky 64 MB ram a grafickou kartou Voodoo využívající Direct 6 mě to zaráží a říkám si jestli nemohu mít nastaveno něco špatně. V konfiguráku wine mám 128 MB podporu karty, a záseky u direct her (těch středně náročných) zažívám i v cedeze, takže konkrétní instalací wine to nebude.
Pokud by tu někdo měl tip jak ještě wine urychlit (teď mě napadlo zkusit ještě renice, ale nikdy jsem s tím extra nárust výkonu nezaznamenal a tady u toho sekání k dokonalosti chybí ještě mnoho výkonu. Ještě používám fluxbox a všechny žrouty ukonončím (před zapnutím wine)) byl bych vděčný. Jinak za pravopisné chyby se omlouvám.
Tiskni
Sdílej: