Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Nedávno tu byl zápisek vychvalující jakési HP. Nuda! Už roky používám opravdový profesionální ntb který zatím nezklamal. Je stále k světu, dělá přesně to co se od něj očekává a má spoustu vychytávek, které by mu současné shitbooky a troublematy mohly závidět! A já od svého pracovního vercajku opravdu vyžaduji plnou profesionalitu a plné pracovní nasazení.
Tak pokud jste rozklikli tenhle blog, no asi rozklikli, jinak by jste ho nečetli , tak asi jen proto, že čekáte nějakou pointu toho špatného vtipu. Jehličkovka? Dneska? Autor se pravděpodobně zbláznil. No nezbláznil, magor jsem už od narození, takže můžeme jít dál
. Jehličkovka má jednu sakra výhodu - úsporný tisk. A nadruhou stranu spoustu nevýhod, pomalost, hroznou kvalitu, atd... V dnešní době je spousta možností jak tisknout levně, například laser, jenže ten něco stojí. Používal jsem asi, jako každý, kdo občas něco potřebuje vytisknout, inkoust. Ale cena nového toneru u levnějších inkoustovek asi nepotěší nikoho. A když jsem dostal od známých darem jednu vysloužilou jehličkovku, rozhodl jsem se, že nový inkoust už nekoupím. Jenže jehličkovka není jen tak, takže tu popíšu (i pro sebe) čím jsem si prošel, než jsem byl spokojený.
Teď jsem přišel domů, nejsem plně střízliv, ale to mi nebrání udělat takové mále PFko. Foceno mobilem, když jsem šel kolem nádraží domů ;-), tomu taky odpovídá úděsná kvalita. Ale lokomitiva to byla pěkná.
Dlouho jsme nenapsal žádný zápisek, nebyl k tomu ani moc důvod. Nějaký zajímavý postřeh typu konfigurace (i když jsem slíbil zápis o nastavení lightscribe v gentoo, ovšem není to tak ideální jak bych čekal (pokud to někoho zajímá - funguje mi to pouze v chrootu) a stejně je lightscribe celkem na pytel) se neobjevil, a taky moc na psaní nebyl čas. Ale občas se mi stane něco, co by možná sepsat stálo za to. Většině lidí by to ale asi nepřišlo zajímavé, krom toho to v psaném textu nedokážu vždy barvitě podat. Dneska se mi ale stálo něco, kčemu si čas na sepsání najdu.