Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Tahle myšlenka mě napadla pár let zpátky, nedávno jsem si na ni vzpomněl a teď se s ní chci podělit.
Sbírka by byla opravdu obrovská, pro představu: Disketa má 1.44MB, to je zhruba 12Mb. To znamená 2^12mil kombinací, což je (opět velmi zhruba) desítka a 4 miliony nul. Víc než je atomů ve Vesmíru (On v podstatě kdyby každý atom uvnitř obsahoval subvesmír, který je stejný, jako ten náš, počet subatomů se zdaleka nevyrovná počtu kombinací. Teprve pokud by každý subatom obsahoval subsubvesmír, počet kombinací je srovnatelný s počtem subsubatomů :) ). A jaký to má význam?
Nějakým způsobem (neptejte se mě jakým) máte tuhle sbírku doma v obýváku. Co v ní najdete?
Možná je to blbost, možná naprostá samozřejmost, ale mě to fascinuje. A nějaký filosofický důsledek? Všechno, co existuje, v téhle sbírce musí mít nějaké zastoupení. A protože sbírka je konečná, tak i ono "všechno" je konečné, takže například množství vědeckých faktů, které se dají zjistit. Proto můžeme dospět do bodu, kdy to "všechno" budeme znát.
EDIT: Při psaní zápisku jsem si nedomyslel délku vědeckých informací. Například důkaz Velké Fermatovy věty se na jednu disketu nevejde. Tímto se omlouvám za chybu, a děkuji za opravu. Za zbytkem zápisku si stojím. Když už upravuju, chtěl bych poděkovat Kvakorovi a Radovanu Garabíkovi, vlákno, které založili oni je to, co jsem si představoval.
Tiskni
Sdílej:
Už současné vědomosti lidstva se jednu disketu nevejdou.Ale každá jedna vědomost se na jednu disketu vejde.
... jak halabardýři motáky motají, dověděl se, ze dcera krále Petricia z Labondii se zove Gaudencie, i to, co měl Frederik II., jeden z králů bledých tváí, k obědu, než Gvendolinům vypověděl válku, a kolik elektron by měl atom termionilia, kdyby podobný prvek existoval, a jaké jsou rozměry kloaky cvrčilky šedé, drobného ptáčka, kterého tamanští Mantangové zpodobují na svých obětních nádobách, a o trojí chuti oceánského slizu na Duktě polypegadické, a o květin dibidibi, která malfundikánským lovcům zmaluje záda na modro, kdyz ji probudí za úsvitu, a jak vypočíst velikost vnitřního úhlu pravidelného dvacetistnu zvaného ikoseadr, a jak se jmenoval zlatník krále Gufiuna, který vyvraždil Buvanty, a kolik filatelistických časopisů bude vycházet v Marinautice roku sedmdesát tisíc, a kde najít mrtvolu Cybricie Růžonohé, kterou jistý Malkonetent v opilosti přibil hřeby k loži, a jak se rozezná raroh od krvostřeba, a rovněž to, kdo má ve vesmíru nejmenší zapádky, a proč duhové blechy nesosají mech, a jaká jsou pravidla hry na tintidlo, a kolik semínek potočnice obsahovala hromádka na albagiánské silnici, na níz uklouzl Abrokain Filminides osm kilometr před Údolím úpěnlivých vzdechů - a Tlamsovy oči se začaly zalévat slzami a dostal vztek, protože konecně mu došlo, že všechny tyto informace jsou vlastně zbytečné a jemu nejsou k ničemu.Což je, snad až na ten výpočet vnitřního úhlu dvacetistěnu, nepochybně pravda.
Disketa má 1.44MBDisketa má 1.76MB
kecas ... na anglicky wikipedii jsem k tomu nic nenasel , jen tady (asi nejakej cizinec-neni mu moc rozumet) tuhle velikost zminuje ve spojitosti s "poddajnym", tak nevim
o kousek dal se zminuje o o Zaludu Archimeda ... budu si to muset precist podrobnejc850MB HDDNo jo, pokrok nezastavíš. Já měl v Amize 80MB. Stejně nechápu k čemu potřebuješ tolik místa
Veškeré vědecké poznatky. Veškeré.
Jak jste na to přišel?
... určitou posloupností ...V tom je IMHO ten vtip. U uvažovaného příkladu ta posloupnost chybí. Pokud by tam byla, tak nejsou diskety se všema možnostma dat, které tam můžou být, ale jedna megadisketa, která je rozkouskovaná.
Ještě jinak, máš dvě diskety, na jedné je 1, na druhé 0. Poskládáš z toho … 00, … 11.A to jako jak, když může každou použít jenom jedou?
spoj diskety 6, 157, 18, ...To těžko, protože číslo diskety je dlouhé jako disketa.
No jo, ale určitě tam najdete i disketu, na které je soubor film.txt a v něm je napsáno: "spoj diskety 6, 157, 18V tom je právě ten vtip. Číslo diskety nemá nejmenší šanci se vejít.
V tom je právě ten vtip. Číslo diskety nemá nejmenší šanci se vejít.Hmm, v tom případě budete muset složit puzzle bez návodu. Ale i tak tam ten film bude.
A to už jde proti zadání myšlenkového experimentu. Pokud totiž smíš diskety opakovat, nemáš k dispozici konečné množství dat, ale množství dat nekonečné.To zadání jsem nějak úplně nepostřehl. Ale tohle je normální způsob jak funguje komprese, takže bych opakování disket úplně nevylučoval.
cislo diskety (ktere ma schodou okolnosti 12 Mb)
Zase taková shoda okolností to není. Těch 12Mb je minimum a používat delší (nebo jinou permutaci) by bylo nepraktické.
# dd if=/dev/random of=/dev/fddnajdes na /dev/fdd Hamleta...
kazda kombinace ma nejakou (vyznamnou) informaci
Ba co hůř: každá kombinace obsahuje jakoukoli zvolenou informaci - při "správné" interpretaci. Přesněji: pro každý obsah diskety a každou zvolenou informaci existuje interpretace, při níž zvolený disketa obsahuje zvolenou informaci.
Dá se ale stanovit nějaká přirozená hranice, co je ještě normální interpretace a co už je účelová konstrukce? IMHO ne.Přesto to jakoukoli jen trochu rozumnou hranici překročí :). Můžeš napříkad omezovat délku implementace algoritmu.
Pokud mame balicek disket jako z blogpostu se vsemi moznymi bitovymi posloupnostmi, pak takovy balicek reprezentuje rovnomerne rozdeleni a tedy vubec nenese informaci.Nevím čemu říkáte nést informaci ale např. entropie vychází nenulová. Konkrétně u rovnoměrné distribuce nám entropie říká, že veškerá informace jest počet různých symbolů. Pro bitovou entropii vyjde pro ten balík 1 (-(0.5*-1)*2). Pokud bychom za symbol vzali 1 disketu tak vyjde dvojkový log tamtoho hausnumera tedy nějakých 120 MB nebo tak něco. Každopádně pokud si vememe pak jednu konkrétní disketu tak ta nese samozřejmě konkrétní informaci (v bitech) kterou lze nějak interpretovat.
jasne ze mam doma tohle vsechno, a jeste mnohem vic - rika se tomu /dev/urandom
... jenom to tam najit...
Už tady byl zmíněn urandom, tak by už jenom stačilo zjistit jaka je pravděpodobnost, že pomocí příkazu:
dd if=/dev/urandom of=hlas.wav bs=1M count=1vypadne aspon validní audio soubor a že ještě na něm bude lidský nebo boží hlas vysvětlující důvody existenci lidstva nebo si vygenerovat "obr.bmp", kde bude opravdu poslední fotka pořízena posledním člověkem na konci lidstva. Možná by už jenom stačilo zjistit kolik je potřeba vygenerovat souborů, aby vypadl jeden validní aniž by se zjištovalo, co je obsahem.
Teď určitě každý pochopí, že je možné jednoduše odstranit ty kombinace, které porušují formát dat v hlavičkách souborů (např wav, bmp) a to tak, že formát dat budeme vědět a jenom si dogenerujeme obsah. Nyní budeme mít pokaždý validní soubor s nějakým obsahem, ale s jakým? Možná ve vygenerovaným šumu rozpoznáme náznak nějaké slabiky nebo v obraze poznáme aspoň jednoduchý piktogram. Procházet ty soubory by bylo opravdu nadlidský úkol.
Tak někdo může navrhnout, že na těch disketách existuje i obyčejný textový přepis nějaké události a můžeme jednoduše hledat:
dd if=/dev/urandom of=prepis.txt bs=500 count=1Samozřejmě nás bude zajímat jenom znaky abecedy a číslice, tak si můžeme ještě poupravit uradom, aby vynechával nečitelné znaky. Dokonce můzeme zajít i tak daleko, že by nám urandom vracel ne znaky, ale odkazy na jednotivá slova ve slovníku, kde by jich bylo např. kolem 100 000. Tím by jsme zamezily zkomoleným slovům.
Teď už je jistá šance, že nám vypadne jistá pochopitelná informace. Ale bude pravdivá? To nikdo neví. To by se musel urandom napsat tak, aby vždycky padaly pravdivý informace. Nechce se někomu tento generátor naprogramovat? Ono i vize věšktyně je jistý druh generátoru obrazu. Třeba co viděla byla pravda, ale i malá nedokonalost mohla způsobit špatnou prezentaci zákazníkovy. Nemusí se chodit daleko viz jistá tvář Tak si tedy myslím, že bys měl i tu nějvětší sbírku lží i polopravd. Nebo dokonce by tam byl uložen i miliardkrát jeden SW s ruznými typy chyb a pár kombinací, které by chyby neměly vubec. Už tohle by odrazovalo od vlastnictví těchto disket a to jsem nezmínil tuny filmů s Chuckym Norrisem.
Disketa má 1.44MB, to je zhruba 12Mb.Chapu, jak je to mysleno (1.44 x 8), ale napsano je to silenym zpusobem (michani MB a Mb klidne prehlizim, to je jina vec).