Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
loki
. Dvě virtuální mašiny (VirtualBox), fenri
a jormungandr
, jsou přes most napojeny na eth0
. Na eth0
jsou napojeny i externí zařízení (pár dalších počítačů), říkejme jim terminály. Všechny IP adresy jsou přidělované dhcp serverem, který běží na loki
.
K internetu se připojuju přes rozhraní wlan0
. Pokud potřebuju připojit virtuální mašiny či externí zařízení na internet, použiju internet share. Správce sítě nepoužívám žádný, skončil jsem u wicd, ale že mi při resetování wlan0
odpojí i eth0
, skončil jsem i s ním. Takže manuálně wpa_supplicant
a dhcpcd
.
A teď problémy.
Když odpojím kabel z eth0
, celá síť jde k šípku. Nevím jak nakombinovat internet share s firewalem. Připojit se k jiné síti přes eth0
znamená opět zrušit síť virtuálních strojů. Celkově moje znalostí sítí stojí za houby.
Co bych chtěl:
wlan0
přes internet share + firewall. [připojení k internetu na wlan0
]eth0
přes bridge -- potřebuju aby mi chodil i broadcast. [spojení virtuálních strojů a terminálů]eth0
přes internet share + firewall + zapnout/vypnout konfiguraci dhcp klientem na eth0
. [připojení k internetu na eth0
]
Tiskni
Sdílej:
ce sítě nepoužívám žádný,Chyba
Když odpojím kabel z eth0, celá síť jde k šípkuzáleží jak je to celé nastavené a jak máš nastavené routování. Jaké tam máš rozsahy adres? Jdeš do Netu přes pevnou Ip-adresu nebo jdeš přes nějaký NAT?
/etc/dhcpd.conf
. Jako bránu dostávají IP lokiho eth0. Pokud potřebuju připojit internet, tak zapnu forwarding s NAT mezi eth0 a wlan0.
K šípku jde proto, že se eth0 bez kabelu vypne adaptér. Takže když potřebuju jen spojení mezi virtuálními mašinami a lokim, tak do eth0 musím strčit aspoň prázdný switch.
Internet na eth0 zmiňuju proto, že občas se potřebuju připojit přes kabel (např. při konfiguraci access pointu), tak by to mělo jít i nadále - odpojit interní síť, povolit rozhraní dhcp klientovi a připojit se. Do Internetu jdu přes NAT v routeru.
Mimochodem síť terminálů a virtuálních strojů není součástí domácí sítě:
{internet}____[router]____[loki_____[fenri] ] | | | |__________[terminál1] | |__________[terminál2] | |___[počítač manželky] |___[jakýkoliv jiný počítač u nás doma] router: 192.168.1.0/24 loki: 192.168.13.0/24
Když už se o tom drbe ... co máte za info o wifině v bridgi? Tj. kdysi mi nějakej Atheros nešel přepnout do promiskuitního režimu, tedy přidat do bridge. Zatim jsem to znova nepotřeboval řešit ... když jsem se teď kouknul na dd-wrt a linksyse, tak wlan0 je ve stavu "<BROADCAST,MULTICAST,PROMISC,UP>".
Tj. jsou nějaké obecné stavy zařízení různých výrobců či ovladačů zařízení, na které se mohu spolehnout?
Nejedná se o zrovna obecný dotaz, proto blog.Poradna slouží i konkrétním dotazům. A je i docela živá, upoutávat pozornost blogem není ani potřeba.