Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Zase mám plný disk a je ho potřeba uklidit. Ruční prolézání a hledání největších macků není moc efektivní. Kdysi jsem používal aplikaci filelight, která pěkně v grafech ukázala, které adresáře / soubory zabírají nejvíc místa. Dneska jsem si řekl, že to půjde i bez ní a v konsoli.
Nebudu vás napínat, napsal jsem si skript, který vypíše x největších složek nebo souborů. X je parametr skriptu. Bez parametru skript vypíše všechno. Důležité je, že to počítá velikost každého adresáře zvlášť (du díky parametru -S nebere ohled na velikost zabranou podadresáři). Skript zobrazí jen velký adresář, ale už ne automaticky adresář ve kterém leží. U souboru to bohužel neplatí, skript ukáže jak velký soubor, tak jeho adresář, jiné chování by skript asi dost zkomplikovalo. Další výhodou skriptu je barevné zvýraznění (používa k němu ls, musíte ho mít zaplé v systému), které rozliší soubor, adresář, atd...
Skript bych sám asi tak jednoduše nestvořil, muselo mi pomoct pár známých, kteří bash umí podsatně lépe než já , jmenování být nechtějí, takže jim aspoň takhle poděkuji. Příšte prý ale budou chtít autorské poplatky... :-P
#!/bin/bash
P="tee"
if [ $1 ]; then P="head -n ${1}"; fi
du -a -S --block-size m | sort -nr | $P | while read SIZE NAME; do echo $SIZE `ls -aFhd --color=always "${NAME}"`; done
Výstup skriptu vypadá nějak takhle:
/usr/games $ space 9
15M ./bin/
4M ./bin/wesnoth-svn*
4M ./bin/wesnoth*
2M ./lib/torcs/
2M ./bin/wesnoth_editor-svn*
2M ./bin/wesnoth_editor*
2M ./bin/supertuxkart*
1M ./share/pixmaps/supertuxkart_64.xpm
1M ./share/pixmaps/supertuxkart_32.xpm
Tiskni
Sdílej:
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
du -x | sort -n | less
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
U souboru to bohužel neplatí, skript ukáže jak velký soubor, tak jeho adresář, jiné chování by skript asi dost zkomplikovalo.pomohlo by basename?