Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Zase mám plný disk a je ho potřeba uklidit. Ruční prolézání a hledání největších macků není moc efektivní. Kdysi jsem používal aplikaci filelight, která pěkně v grafech ukázala, které adresáře / soubory zabírají nejvíc místa. Dneska jsem si řekl, že to půjde i bez ní a v konsoli.
Nebudu vás napínat, napsal jsem si skript, který vypíše x největších složek nebo souborů. X je parametr skriptu. Bez parametru skript vypíše všechno. Důležité je, že to počítá velikost každého adresáře zvlášť (du díky parametru -S nebere ohled na velikost zabranou podadresáři). Skript zobrazí jen velký adresář, ale už ne automaticky adresář ve kterém leží. U souboru to bohužel neplatí, skript ukáže jak velký soubor, tak jeho adresář, jiné chování by skript asi dost zkomplikovalo. Další výhodou skriptu je barevné zvýraznění (používa k němu ls, musíte ho mít zaplé v systému), které rozliší soubor, adresář, atd...
Skript bych sám asi tak jednoduše nestvořil, muselo mi pomoct pár známých, kteří bash umí podsatně lépe než já , jmenování být nechtějí, takže jim aspoň takhle poděkuji. Příšte prý ale budou chtít autorské poplatky... :-P
#!/bin/bash
P="tee"
if [ $1 ]; then P="head -n ${1}"; fi
du -a -S --block-size m | sort -nr | $P | while read SIZE NAME; do echo $SIZE `ls -aFhd --color=always "${NAME}"`; done
Výstup skriptu vypadá nějak takhle:
/usr/games $ space 9
15M ./bin/
4M ./bin/wesnoth-svn*
4M ./bin/wesnoth*
2M ./lib/torcs/
2M ./bin/wesnoth_editor-svn*
2M ./bin/wesnoth_editor*
2M ./bin/supertuxkart*
1M ./share/pixmaps/supertuxkart_64.xpm
1M ./share/pixmaps/supertuxkart_32.xpm
Tiskni
Sdílej:
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
du -x | sort -n | less
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
U souboru to bohužel neplatí, skript ukáže jak velký soubor, tak jeho adresář, jiné chování by skript asi dost zkomplikovalo.pomohlo by basename?