Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
První dva dny našeho společného soužití byly v duchu válečné konfrontace. Já se snažil Fedoru (core 4) přesvědčit aby vypadala podle mých představ a ona mi na oplátku házela klacky pod nohy. No, spíše klády. Ale já si jen tak zlomit nohu nenechám :). Možná v mém zápisku i někdo (nebo já později ;)) najde nějaký tip či řešení svého problému.
Nejprve chci upozornit že Fedora není mé nejoblíbenější distro, to je rozhodně gentoo. Ale na tomto počítači již byla nainstalovaná (v dobách kdy net nebyl mnou ;)), tak si ji nejprve pořádně vyladím (než pustím chroot).
První co muselo být okamžitě vyladěno bylo rozlišení. 1024x768 na své 17ctce nesnesu a jediné s čím se spokojím je 1152x864 při 75 hz. Pustím klikátko, rozlišení změním, restartuju Xka a nic ;). Po pár marných pokusech už prohlížím xorg.conf, ale modes je v pořádku. Stahuju nejnovější ovladače nvidia, další restart a rozlišení najelo. V 55 hz.
No nic, měním zpátky a hledam s google radu. Nejdříve tma ("za to můžou nvidia ovladače" - příspěvek nebyl vyřešen), ale potom najdu klíčové slovo modeline. Musím poděkovat aboutme.ic.cz a abíčku, kteří mě nakopli správným směrem. Nakonec mi fungovaly předefinované hodnoty z této kalkulačky.
Modeline "1152x864" 108 1152 1216 1344 1600 864 865 868 900 +hsync +vsync
Dalším nastavováním byly fonty a KDE. Ne že bych úplně trval na fontech z windows (které se některým libí, druzí je považují za hnusné), ale jde o sílu zvyku (hlavně na oči) a prvních pár hodin jsem skoro slzel (teď už je to v pohodě). Překopíroval jsem si všechny z Windows, jako písmo nastavil Tahomu, upravil vyhlazování.
Co se týče KDE, tak jsem to nějak proklikal, aby se mi to líbilo a bylo to aspoň trochu neotřelé (opravdu modré záhlaví oken už mám okoukané - takže černá). Kromě KDE mám rád taky fluxbox, ale na ten jestě nebyl čas. Zase nemusím moc gnome (ale gtk aplikace mám rád ;)). Ponastavoval jsem i ostatní programy, chvíli vzpomínal na heslo do psi, a pomalu se dostával k hlavnímu problému ;).
Určitě jste už aspoň slyšeli o hře Cube, open source verze quake (kdyby nahodou ne). Já jsem ji kdysi (ještě s modemem) celkem hrál a potom už to nebylo moc možné (předchozí provider měl čim dál tím horší odezvu). Takže jsem se nemohl dočkat až ji znova chytnu do ruky. Jenže cube se spustit odmítalo.
#./cube_unix.sh
init: sdl
init: net
init: world
game mode is ffa/default
init: video: sdl
init: video: mode
init: video: misc
init: gl
init: basetex
init: sound
Fatal signal: Segmentation Fault (SDL Parachute Deployed)
Nebyla to jediná komplikace, nejdříve mi chyběla starší verze libstdc++.so.5, ovšem sehnat ji nebyl zas takový problém. Jinak upozorňuju že tento problém se snad týká jen Fedora Core 4, na 5 už prý není. Nažhavil sem zase google a nakonec našel radu ať nastavím proměnnou SDL_AUDIODRIVER na SDL_AUDIODRIVER=alsa. Cube se spustilo! Ale zvuk byl o půl sekundy opožděný. Hledal sem proto dál a nakonec jsem našel funkční řešení.
export SDL_AUDIODRIVER=esd
Celý problém spočíval v nekompatibitě (no, chtěl sem se vyjádřit hruběji, a jako amatér-programátor v SDL arts asi nebude ten, kdo by z toho vyšel lépe ;)) arts a SDL. Teď zvuk šel krásně. Ale pak se začal deformovat (vrčet ;)) a to i po opětovném spuštění cube. Zatím jsem vymyslel přidat do cube_unix.sh killall esd (kupodivu zdá se že to pomůže - ještě musím pořádně otestovat).
Takže už si můžu zahrát cube (a tuxracer, tedy ve fedoře ppracer (dost mi trvalo to najít)), ale to jen moji nespokojenost zvýšilo. Nemůžu (tedy nemohl jsem) z puštěné 3D gamesy přepnout do KDE a pak zase zpátky, jako třeba ve windows přes alt + tab. S tím sem si hrál prakticky celý den a nakonec vytvořil funkční řešení s kterým se rád podělím.
Nejprve jsem objevil jakýsi etswitch. Přepínat sice uměl, ale byly občas problémy s myší a fungovalo to jen v některých hrách (musela se ve hře pustit konsole - kterou cube umí, ale ppracer ne). Takže jsem hledal dál.
Jeden člověk ;) (pokud chce explicidně uvést nick, ať se mi ozve ;)) mi poradil (mimojiné) specifické nastavení kde, které klávesovou kombinací ctrl + alt + num / vezme hře nativní přístup k myši a klávesnici a přepnout se lze třeba přes alt + tab. Jenže konkrétně u cube myš zůstala viset - nešlo ji pohnout. Nastavuje se v xorg.conf:
Section "ServerLayout"
#...
Option "AllowDeactivateGrabs" "on"
EndSection
Takže jsem se uchýlil k třetímu řešení a to druhý X server. A hned napočátku mě zmrazil další problém (říkám že mě Fedora nemá ráda):
# X :1 &
# DISPLAY=:1 xterm
AUDIT: Fri Jul 14 02:57:35 2006: 22974 X: client 1 rejected from local host
Xlib: connection to ":1.0" refused by server
Xlib: No protocol specified
xterm Xt error: Can't open display: :1
Po dlouhém hledání jsem nakonec našel že musím nastavit práva, tedy po zapnutí X servru dát příkaz xauth add :1 . `mcookie`
.
Pro zjednodušení jsem si napsal skript. Upozorňuji že ještě nijak extra zběhlý nejsem a bez rad pár (to výlučně neznamená dva ;)) lidí bych to asi tak dobře nezvládl. Taktéž používat jen na vlastní nebezpečí :).
/usr/local/bin/exex
#/bin/sh
#Skript pro snadne spusteni aplikace v novem X servru a jeho automaticke ukonceni
#Autor: HFechs
#Zjistim volny DISPLAY
DISP=`/sbin/pidof X | wc -w`
DISP=`expr $DISP + 1`
export DISPLAY=:$DISP
#Spustim X server
X $DISPLAY &
#Zjistim PID X server
PID=$!
#Nastavim prava
xauth add $DISPLAY . `mcookie` &
#Spustim aplikaci
$@
#Ukoncim X server
kill $PID
xinit jsem nepoužil jelikož spouštěl ještě xterm, který občas kradl klávesy. Skript je na obsluhu dostatečně jednoduchý - vytvořil jsem si spouštěč Cube s příkazem exex cube_unix, který cube spustí v novém X servru (Xka se samy přepnou) a po ukončení hry vypnou a přepnou spátky do wm. Krom toho se dá samozřejmě přepínat přes CTRL + ALT + Fx.
Takže zdravím toho kdo to dočetl až sem a půjdu se zase věnovat konfiguraci :). A ať žije "Linux nepotřebuje hry. Sám je hrou!". Mno a taky ať chcípne můj kašel :(, už jsem týden nachcípaný.
PS: Quake je asi lepší :), ale stejně... cube je cube...
UPDATE: Zapoměl jsem ještě dopsat že je (asi - návod jsem aplikoval hned, nezkoušel jsem bez něj) nutné pro 2 X servry upravit konfiguráky KDE, aby se nespouštělo dvakrát. Připojuju proto odkaz na návod.
Tiskni
Sdílej: