Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Linux jsem používal na deskopu asi rok, dualboot s windows, kde jsem chodil na net přes modem. Byly to dobré časy. Vždy jsem toužil po neomezenem internetu, možnost instalovat programy přes yum, urpmi, emerge, apt-get... Prostě splnění mého snu, který je pro většinu z vás samozřejmností. A před rokem se objevilo wifi...
Přesvědčil jsem své rodiče o výhodách, vše se zavedlo, a zklamání na sebe nenechalo dlouho čekat. Ne jen že poskytovatel měl týdenní výpadky, neozýval se, rychlost zdaleka nebyla tou slibovanou a ping byl vysoký. Krom toho jsem nemohl mít linux. Proč? Nedali mi síťový key (kvůli tomu aby se nikdo nepřipojoval na černo) a naťukali ho jen do windows. Padla slova o tom že by to šlo přes AP a odjeli. Pár telefonátů, bezvýsledných, a pak jen apatie... Odstoupit pořádně nešlo - smlouva na dva roky.
Přesto jsem se vzepřel na odpor a poslední síly věnoval do doporučeného dopisu o nesplňování smluvních podmínek, porušování smlouvy a podobně a žádostí o odstup bez placení penále (dost nehorázného). Bez odpovědi. O dopise nevěďí. Tak jsem si už jen smutně řekl že počkám ještě ten rok, že už to prostě nemá cenu - tohle je prostě má slabá stránka.
Dny plynuly až do dneška. Rodiče mi sdělili, že chtěli zaplatit složenku, ale prý jsem přece odstoupil. Stačí když jim pošlu doporučený dopis že to potvrzuji a do června jsem odpojen! Lidi, já vám to prostě musím říct, konečně si sem dám gentoo! A konečně budu moct zase pořádně žít!
Takže ať žije svoboda, svobodný výběr, svobodný Linux a svobodný NET! Jsme přece ve svobodné zemi. A já si toho začnu setsakramensky vážit - to mi věřte.
Tiskni
Sdílej:
A to se jedná přímo o Kopřivnického providera nebo nějakého většího molocha?