V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Do včerejšího dne jsem spokojeně používal fluxbox. Život ale chce občas změnu a proto jsem zkusil nasadit tiled wm. Napíšu tu nějaké postřehy a přihodím pár obrázků. Vybraným tiled wm se stal ion. Více o tiled desktopech třeba tady.
Kompilace stažených zdrojáků dopadla bez potíží. Kompilace nepoužívá configure, ale třeba prefix se dá nastavit v souboru system.mk. Po prvním spuštění mi došlo, že první co bude chtít změnit je grafický styl . Konfiguráky jsou v celku přehledné, v jazyce lua, takže nebylo těžké si vybrat vyhovující grafické téma a trochu ho přiohnout.
Rozhraní jsem si podle, občas přehledné, dokumentace na stránkách (doporučuji přečíst jednak faq a jednak popis rozhraní + man (tam je ovládání)) nastavil tak, aby mi vyhovovalo. Občas to byl boj, ale po dluhém zkoušení (a čtení dokumentace) se většina věcí podařila.
Ion má užitečnou feature, že všechny rozložení (rámce, plochy, atd..) zůstanou v takovém stavu, v jakém byly i po ukončení a znuvspuštění ionu. Potom, i když trochu krkolomně, umí určité okno nějaké aplikace automaticky otevírat v pojmenovaném rámci.
Výsledkem je, že po startu ionu se mi na druhé ploše v rámci web otevře firefox a thunderbird, na třetí se mi hezky naskládá irssi a psi, na čtvrté čtyři terminály a na páte mám připravené ramce pro gimp, kdybych ho někdy potřeboval spustit. První plochu mám rozvrženou bez ramců, aplikace se tam zobrazují jako skoro normální okna. A hlavně mám šanci zahlédnout plochu a pravým kliknutím zobrazit menu .
Co musím ionu opravdu pochválit je rozumně vyřešené ovládání, dá se ovládat jednak myší (překlikávání záložek, nastavování velikosti rámců, menu...), ale hlavně klávesnicí, přičemž zkratky jsou celkem snadno zapamatovatelné. Taky je pěkné, že souborové dialogy a různá menší okna ion automaticky nevloží do rámce jako novou záložku, ale zobrazí je jako plovoucí okno nad rámcem, což zvyšuje použitelnost.
Sice autor má trochu svéraznější názory (neřeším) a taky mě tam pár bugů trápí (například mi v rozhraní ionu fungují všechny znaky s diakritikou mimo malého (velké jde!) ě ), ale jinak jsem s ionem zatím spokojený a více uvidím po delší době používání.
Tiskni
Sdílej: