Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Do včerejšího dne jsem spokojeně používal fluxbox. Život ale chce občas změnu a proto jsem zkusil nasadit tiled wm. Napíšu tu nějaké postřehy a přihodím pár obrázků. Vybraným tiled wm se stal ion. Více o tiled desktopech třeba tady.
Kompilace stažených zdrojáků dopadla bez potíží. Kompilace nepoužívá configure, ale třeba prefix se dá nastavit v souboru system.mk. Po prvním spuštění mi došlo, že první co bude chtít změnit je grafický styl . Konfiguráky jsou v celku přehledné, v jazyce lua, takže nebylo těžké si vybrat vyhovující grafické téma a trochu ho přiohnout.
Rozhraní jsem si podle, občas přehledné, dokumentace na stránkách (doporučuji přečíst jednak faq a jednak popis rozhraní + man (tam je ovládání)) nastavil tak, aby mi vyhovovalo. Občas to byl boj, ale po dluhém zkoušení (a čtení dokumentace) se většina věcí podařila.
Ion má užitečnou feature, že všechny rozložení (rámce, plochy, atd..) zůstanou v takovém stavu, v jakém byly i po ukončení a znuvspuštění ionu. Potom, i když trochu krkolomně, umí určité okno nějaké aplikace automaticky otevírat v pojmenovaném rámci.
Výsledkem je, že po startu ionu se mi na druhé ploše v rámci web otevře firefox a thunderbird, na třetí se mi hezky naskládá irssi a psi, na čtvrté čtyři terminály a na páte mám připravené ramce pro gimp, kdybych ho někdy potřeboval spustit. První plochu mám rozvrženou bez ramců, aplikace se tam zobrazují jako skoro normální okna. A hlavně mám šanci zahlédnout plochu a pravým kliknutím zobrazit menu .
Co musím ionu opravdu pochválit je rozumně vyřešené ovládání, dá se ovládat jednak myší (překlikávání záložek, nastavování velikosti rámců, menu...), ale hlavně klávesnicí, přičemž zkratky jsou celkem snadno zapamatovatelné. Taky je pěkné, že souborové dialogy a různá menší okna ion automaticky nevloží do rámce jako novou záložku, ale zobrazí je jako plovoucí okno nad rámcem, což zvyšuje použitelnost.
Sice autor má trochu svéraznější názory (neřeším) a taky mě tam pár bugů trápí (například mi v rozhraní ionu fungují všechny znaky s diakritikou mimo malého (velké jde!) ě ), ale jinak jsem s ionem zatím spokojený a více uvidím po delší době používání.
Tiskni
Sdílej: