Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Nadpis není úplně pravdivý, tento skript nezalohuje, ale organizuje adresáře k záloze. Problém zněl takto: mám adresář a v něm je spoustu podadresářů (šlo konkrétně o mou metalovou sbírku, každý adresář je nějaká skupina), a chtěl bych je zálohovat na dvd ram (protože jsou snad spolehlivější než dvd rw, jinak je to jedno). Celkem to má ale kolem 20 GB, musel bych to nějak roztřídit a kdybych to dělal ručně, tak by brzo v tom vznikl maximální bordel . A to právě řeší tento skript
.
Poznámka předem: omlouvám se všem bash guru, ale jsem totální prasič, bash rozhodně neumím a mé skripty jsou strašné (a někdy i fungují, tento skript ale nazývám betaverzí a za škody s ním způsobené odmítam jakkoliv ručit :P) a absolutně neefektivní, atd... Taky jsem tu v diskuzi četl názor, že než publikovat špatný skript, tak radši žádný, protože nováčci pochytí špatné návyky. Publikovat přesto chci, ale nováčkum pro klid duše povoluji číst jen na vlastní nebezpečí.
Skript pracuje s aktualním adresářem, kde je spuštěn. Řídí se dvěma proměnnými na začátku skriptu a to size_of_pack a size_of_pack_max. Ta první říká, jaká je velikost media (packu) a při rozhazování adresářů ji nepřekročí. Ta druhá proměnná by měla být o trošku větší a je to maximální velikost media (u oboustranného dvd 9,4 GB třeba) a skript ji nesmí překročit při změně velikosti zařazeného adresáře. Dobré je to třeba, když přidáte do nějaké skupiny jedno nové album a nechcete po takové malé změně hned přepalovat dvě DVD (a radši si v každém necháte malou rezervičku, kterou tvoří rozdíl size_of_pack a size_of_pack_max).
Z toho co jsem napsal, se dá pochopit, že skript neslouží jen k prvotnímu rozhození, ale dále dokáže packy aktualizovat, při smazání nějakých věci ubírat. Prostě snaží se v systému zachovat pořádek. Aby to mělo význam, měla by být výstupní media přepisovatelná (dvd ram, RW...).
Použití skriptu je jednoduché, prostě ho spustíte s parametrem --run (bez něj vypíše help, který radím prostudovat) a on do adresáře .zal vytvoří strukturu, se kterou pracuje (a vy také). Každé medium je reprezentováno jako číslo (.zal/1, .zal/2, ..., .zal/n), obsahuje symbolické odkazy na adresáře a třeba pomocí rsyncu (s parametrem --copy-links) ho pak přenesete na dvdram.
Dodatky:
Pro změny adresářů skript nepoužívá hashe, ale prosté a nespolehlivé změny velikostí (značí si je do .zal/n.size). Mně to stačí (obvykle změna bude probíhat ve stylu dohraju nové alba, což změní velikost určitě), ale není problém si to upravit .
Skript si neporádí s adresáři většími než medium (pack), oznámí to a musíte si adresář nějak rozdělit sami.
Tiskni
Sdílej: