Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 09:21
Jinak původní rozlišení snad pochází z Francie (18. st) šlechta nalevo, demokraté napravo.Bylo to celkem presne naopak.
Ač jde evidentně o přepsání, tak je to zrovna tak evidentně takové to freudovskéJinak původní rozlišení snad pochází z Francie (18. st) šlechta nalevo, demokraté napravo.Bylo to celkem presne naopak.
Žádná manipulace v tom není, jste jen paranoidní.Nevidel jsem to, ale zkus treba toto (cetl jsem od nej na toto tema clanek). Je jasne, ze lide prizpusobuji vyznam slov svym cilum.
Ale to nebude neideologicka debata, protoze ten problem stale zustane. Lide nemaji levicove a pravicove postoje jako balicek proto, ze by jim to nekdo jako balicek vnutil, ale ze vychazeji z jistych moralnich principu (kterymi castecne obhajuji sve vlastni postaveni), a ty jsou velmi obecne.Jen velmi jednodušší lidé můžou mít čistě levicové či čistě pravicové postoje. A někdo jim je musel hodně tlouci do hlavy, aby si tam nepustili od všeho kousek.
třeba upřednostňování zájmů šlechty před zájmy rolníků a dělníků?No, on feudalismus mel mnoho podob. AFAIK napr. v Britanii prevazna vetsina drobne slechty nemela zadna specificka privilegia, pouze ekonomicka spojena s (dedicne predavanym) vlastnictvim pudy. Pragmaticti zastanci volneho trhu (jako treba Adam Smith) rozlisovali rozdil mezi 'spravedlivym' vynosem kapitalu a 'nespravedlivou' rentou z pudy. Pokud nekdo obhajuje nerovne postaveni v dusledku ekonomickych privilegii spojenych s dedicnym majetkem na zaklade obecne ideologie nedotknutelnosti majetku [*], pak v podstate obhajuje i urcitou formu feudalismu. (nevim tedy, jake konkretni postoje k vlastnictvi pudy a k dedictvi zastavala Ayn Rand, natolik s ni nejsem seznamen) [*] vcetne odmitani majetkovych, pozemkovych ci dedickych dani.
Hovoříte-li o rovnosti jako důležité hodnotě (s čímž souhlasím, i když to místy máte trochu jako modlu), musíte uvádět jaká rovnost.No, poněkud vám uniklo, že hovoří nikoliv o "rovnosti", ale o odstraňování nerovnosti, a ještě konkrétněji o mocenské nerovnosti. Tato mocenská nerovnost existuje vždycky a nedá se nikdy odstranit beze zbytku, ale dá se vždy k k jejímu zmenšování směřovat, aniž byste musel mít definovanou rovnost. Ať už se týká v důsledku(vymahatelnosti či uplatňování) práva, zdraví, výchovy, ale i bohatství.
A konečně nastolení rovnosti v bohatství je pak v rozporu s rovností v právech, neboť některým je bráno a některým dáváno.Jde o stanovení priorit, např. o to, jestli je např. právo jednoho na ochranu majetku nadřazené právu druhého na ochranu zdraví apod. Jestliže je společensky uznáno právo nezemřít hlady jako nadřazené nad právem nechat si veškerý finanční zisk pro sebe, tak zcela poprávu bude jednomu sebráno a druhému dáno.
Krome toho, rovnost prilezitosti jako takova je dost slaby cil a tezko lze najit kriterium, jak ji hodnotitKazdopadne, rovnost prilezitosti v podani pravice je zaujimavy paradox, rad by som vedel ako si ju v skutocnosti predstavuju. Uz vobec ked niekto vyrasta v chudobnejsich pomeroch nez ten druhy, je rovnost prilezitosti znacne narusena. Takze, mohol by mi to prosim nejaky praviciar vysvetlit, pretoze ja tomu so svojim obmedzenym liberalno-laviciarskym pohladom nerozumiem.
Mozna je to u vas na vychode jinak..ziadal som si o podporu v hmotnej nudzi - nemal som narok, ziadal som si o socialne stipendium - nemal som narok
Nejede o to, jestli jsem si musel odpustit par veceri, abych mel na skripta...ale presne o to ide, ja tu neobhajujem minuly rezim, ani nie som jeho zastancom - podla mojho nazoru, napriek peknym heslam a zavazkom bol pravicovejsi nez feudalizmus ;). Jedine na co chem poukazat je, ze pri pravicovom ponimani vlastnictva nie je mozne dosiahnut rovnost prilezitosti.
Mozna si musis vic maknout, protoze tvi rodice meli treba smulu nebo byli lemplove, ale ze zakona mame sance stejne.Ze zákona možná ano, ale to vůbec nic neříká o příležitostech skutečných. Ostatně, ze zákona jste měl šance stejné i za komunistického režimu. Pokud se mluví o rovnosti příležitostí, tak by muselo zákonitě nastat nejdřív narovnání výchozího stavu... což těžko může být program pravicový, ne? Když dáte někomu do ruky miliardu a druhému tisícovku a řeknete, tak, a teď máte oba rovné příležitosti... asi takhle to je s tím pravicovým konceptem rovných šancí. Levičák bude bohužel prudit o tom, že o rovných příležitostech může být řeč až v okamžiku, kdy to těm dvěma rozdělíte napůl. Prostě svině, no.
Ty tu nemame, protoze urcita skupina si svoje zvysuje na ukor ostatnich.Presne tak, zatial co jedni bohatnu na ukor druhych a ich potomstvo je tak znacne zvyhodnovane, ti druhi su cim dalej tim viac ozobracovani a za par generacii budu ich deti vychadzat z takych podmienok, ze im naozaj nie je co zavidiet. Cisty feudalizmus. Neviem preco sa tu so mnou hadas ked mas rovnaky nazor ako ja ;)
Pak ses tu rozbrecel, jaka jsi socka. A to jsi skutecne odbocil.prvy, kto tu kvilil ze na zaciatku vysokej skoly, nemal ani na pivo si bol ty. Ja som sa ti pri tvojej zadubenosti snazil iba vysvetlit, ze nemat na pivo naozaj nie je existencnym problemom vyzadujucim pomoc od ostatnych a su ovela horsie pripady. Nato si ty vsak dokazal reagovat iba arogantnym vystupovanim a urazkami na moju rodinu, co je v ktorejkolvek spolocnosti ukazka maximalneho primitivizmu.
Feudalismus sem netahej, tam funguje pravo dost jinak nez ted.papierovo mozno ano, v reali zas tak daleko od seba sucasny stav s feudalizmom nemaju
V normalni spolecnosti meli uspesni lide hodne deti, takze se majetek zase rozlozil.Mas to nejak papierovo podlozene? mne sa skor zda ze to bolo aj je presne naopak - vseobecne by sa dalo povedat cim nizsie vzdelanie=tym viac deti, ale ked mas nejake zdroje, ktore dokazuju ze to tak nie je, tak sem s nimi, rad sa niecomu novemu priucim.
To druhe sis vybral ty.Vobec to ze si napisal taketo nieco o cudzich ludoch, o ktorych absolutne nic nevies, je do neba volajuca drzost. A na tom nic nezmeni ani to ze to schovavas za nejaky pofiderny vyber.
Ze nebyly penize nazbyt ...Je markantny rozdiel nemat peniaze navyse a pritom mat za ritou postavenych rodicov, sponzorov, ..., alebo nemat za ritou nikoho a musiet sa o vsetko postarat sam. V prvom pripade mas totiz za sebou istu zachrannu siet, zatial co v druhom ked zlyhas, tak si skoncil.
Jeste na zacatku vysoke skoly jsem nemel ani na pivo, ale sanci neco dokazat jsem mel stejnou jako ostatni.Však jsi taky tu vysokou školu měl dotovanou, že...
Neboj, uz jsem ji z dani davno zaplatil.No a?
Je mi lito, ze skolne ani poradne skoukrome skoly tu jeste nebyly.Tedy něco jako rovnost příležitostí tě předpokládám vůbec nezajímá.
Podle zakona jsme si v pristupu do skoly rovni.Tak zákon není vše ani v téhle době.
Tobe jde fakt jenom o penize a tam se nemame o cem bavit.Nejde jenom o peníze, jde o celkové výchozí možnosti.
No a?Náhodou, když se nad tím zamyslíš... Proč by měli dva lidé platit různě vysoké daně, když odebírají od státu stejnou službu? Nebo dokonce ten, který víc přispívá, odebírá méně? Jak tohle lze ospravedlnit? Ještě to budu ochotný akceptovat za situace, že mi stát zaplatil školu, já jsem mohl "zadarmo" vystudovat a díky tomu mám teď vyšší plat. Ale pokud bych si školu musel platit sám, tak chci platit stejně vysoké daně, jako třeba číšník nebo kopáč.
Podle jedné definice vyžaduje rovnost jak pravice tak levice. Pravice rovnost v příležitostech, levice rovnost při dělení výsledku konáníBordel je v tom takový, jaký si uděláte. Pravice neprosazuje rovnost v příležitostech... totiž až na tu, že milionář (formálně i fakticky mocný) i bezdomovec (formálně i fakticky bezmocný) mají podle pravicového pohledu stejné příležitosti, takže mají mít i stejné povinnosti (a to buď milionář tak málo jako bezdomovec anebo naopak bezdomovec tak moc jako milionář). Čili ano, o rovnost v příležitostech tu jde, ale musí z ní vyplývat, že výhodu z této "rovnosti" získají ti, kteří jsou teď mocní (a bohatí). Bránit tyto nabyté výsady mocných byla úloha pravice historicky a zůstalo to úlohou pravice dodnes. Dnes to musí víc skrývat, protože si hrajeme na demokracii (proti bytostnému duchu pravice) a skutečně otevřená pravice by ve volbách zákonitě propadla . Levice neprosazuje rovnost při dělení výsledků konání ... totiž až na tu, že výsledky by měly být rozděleny podle toho, jak k těm výsledkům bylo přispěno (a nikoliv na základě nějakých mystických, např. zděděných nebo hierarichických privilegií). Takže ano, o rovnost při dělení taky jde, a to takovou, aby si ti silnější neurvali víc než jim náleží, proto levice prosazuje právo i těch nejslabších účastnit se správy společnosti, a to proti pravici, která prosazuje to, aby správu společnosti měli v rukou pouze ti nejsilnější. Demokracie je levicový výdobytek a podmínka levicového programu, zatímco pro program pravicový je demokracie bytostnou překážkou. Teď vám to roztřídím podle Klausova vzoru: Pravice: Hájení zájmů mocných (posilování mocenských nerovností), zájem na neměnnosti stavu (konzervatismus). Levice: Hájení zájmů bezmocných (odstraňování mocenských nerovností), zájem na reformě statu quo (liberalismus). Že pravice kvůli rozvoji demokracie přejala nuceně levicové koncepty liberalismu a přetavila je v perverzní "svobodu" pro mocné, čímž z tradičního konzervatismu vykopla princip odpovědnosti (od toho se v "liberálním konzervatismu" doslova osvobodila), je fakt. Tím se ale ještě nestala prosazovatelem rovnosti v příležitosteh. Že levice přebírá pravicové koncepty mocenské nadvlády a přetavuje je v perverzní "vůdce lidu" (bolševismus), čímž z tradiční levice vykopla princip demokracie, je taky fakt. Tím ale ještě nezmizí základní pravicové ani levicové principy politiky.Jak jsem psal výše je v tom bordel a dost záleží na úhlu pohledu.
Hmm, takže v podstatě všechno dobré je levicové a všechno špatné pravicové.O tom, co je dobré nebo špatné, nepadlo ani slovo. Pouze o tom, co je levicové a co pravicové. A to se dá odůvodnit. Nemůžu za to, že dnešní vymyté mozky jsou ochotny přijímat původně levicové názory pouze tehdy, když je přiřadí pravici, protože mít názory označené za levicové není cool. Rovnost šancí není a nikdy nebyl pravicový koncept, protože je naprosto nelogické, aby se bohatý (mocný) zbavoval svých výhod nad chudými (bezmocnými). Pokud někdo hlásá, že pravice je pro rovnost šancí, tak hlásá, že pravice je pro odebírání moci mocným (bohatým) a přidávání moci bezmocným (chudým), hlásá, že všichni mají mít rovné startovní podmínky (takže obrovská dědická daň, proč mají mít děti z některých rodin lepší příležitosti než jiné?, majetková přiznání, proč mají mít lepší příležitosti ti, co nepoctivě nabyli majetek než ti, co si nenakradli?, progresivní daň z příjmu, proč mají mít vysokopříjmový poměrně (kromě té absolutní) větší část z příjmu jako disponibilní kapitál než ti nízkopříjmový... atd atd. Vidíte, že to jsou samé pravicové koncepty... že? Stačí říct, jak si představujete rovnost příležitostí dítěte (abychom se nezasekli na tom, že si za to může člověk sám) z chudé rodiny a z rodiny milionářů na cestě životem. A dejte si pozor, ať při tom používáte pravicové myšlenky a nebrousíte do těch levičáckých (výdobytků v průběhu 20. století, co považujeme dneska za samozřejmost, např. jako je přerozdělování, právo na vzdělání, sociální dávky v nouzi, veřejné služby, všeobecné volební právo, právní ochrana zaměstnanců atd. atd.).
Ty v tom svým komentáři prosazuješ, jak je demokracie hrozně levicový princip a jak zlí pravičáci demokracii nesnášej.Demokracie je levicový princip, protože omezuje moc silnějších ve prospěch slabších. Demokracie znamená, že i ten největší chudák má stejnou moc jako ten největší boháč (= 1 hlas) a že se nedají věci veřejné rozhodovat podle toho, kdo má kolik peněz (síly). Ukažte mi pravičáka, kterému tohle imponuje, a ukažte mi pravicového politika, který se o tohle snaží.
Já se považuju za demokrata a je mi upřímně úplně uprdele, na které straně místnosti seděli před nějakými 200 lety demokrati. To je přece úplně jedno.Jedno to není. Protože pravice bytostně demokracii systematicky oklešťuje. Tím, že se politické propagandě daří dávat rovnítko mezi pravici a svobodu či demokracii, tak vzbuzuje iluzi, že co není pravicové, je nesvobodné a nedemokratické. A není to záležitost minulosti, je to záležitost politiky jako takové, principů, které politické proudy sledují, ať to bylo kdysi ve Francii nebo dneska v Česku. Já nevím, jestli jsou pravicové principy špatné... ony určitě pro všechny špatné nejsou. Minimálně pro ty ne, kterým hrají do not, totiž pro všechny ty, kteří moc mají a chtějí ji udržet a upevňovat. Tohle ovšem těžko bude v zájmu těch, kteří mají moci málo a ještě ji díky pravicové politice mají více ztrácet. Je zvláštní, jak se pravičáci rozčilují, když se věcně bez jakéhokoliv hodnocení (dobré/špatné) popíše, co pravicové ve skutečnosti znamená. Sami si obykle myslí, že to jsou jen zlolajné pomluvy, protože jim samotným to připadá špatné... bohužel si nejsou ochotni připustit, že pro 90% obyvatelstva jsou výhodnější (a tudíž připadají jako "správné") principy a politika levicové, protože z 90% lidí prostě nemůže být těch 10% horní mocné bohaté vrstvy, i když touhu po tom nepokrytě vyjadřují, aspoň tím, že se označují za "pravičáky", i když jim jejich cit velí považovat pravicové principy za "špatné", tak to jejich vědomí nedokáže zpracovat, protože mají zafixováno "pravicové = dobré"... zákonitě tedy musí dojít k tomu, že levicové (tradičně i současně) principy začnou přesunovat do kategorie "pravice" (ostatně něco takového se stalo v západní Evropě i na oficiální úrovni, pravicové strany akceptovaly levicové principy a vytvořily evropský sociální stát, protože jinak by demokraticky propadly).
O tom, co je dobré nebo špatné, nepadlo ani slovo.Nepadlo, stačila lenivá implikace...
Ukažte mi pravičáka, kterému tohle imponuje, a ukažte mi pravicového politika, který se o tohle snaží.Takovýho zcela jistě nenajdu, protože by to neodpovídalo tvé definici pravičáka.
Volba politických priorit → výběr vhodné definice pro "levici"/"pravici" tak, aby odpovídala zvoleným prioritám → prosazování této definice → prosazování politiky "pravice"/"levice" podle prosazené definice
. Volba politických priorit → prosazování těchto priorit.
K tomu poslednímu odstavci: V něm jsi sám demonstroval, že to rozdělení pravice vs levice je matoucí, jestliže strany, kterým říkáš "pravicové" přejaly principy, kterým říkáš "levicové", a nyní tedy existují pouze strany "méně levicové" a "pravověrně levicové".Pointa je v tom, že pravicová politika přebírá levicové koncepty jen proto, aby díky nim vyhrála všeobecné demokratické volby. To nic nemění na tom, že tyto levicové principy jsou pravici bytostně cizí, tzn. že o nich sice nadšeně hlásá (svobododa, rovnost příležitostí, demokracie...), ale skutečnou politiku provádí tak, aby hájila svůj účel, totiž prosazování zájmů mocných a bohatých. Je třeba to ale zabalit tak, aby to vypadalo, že se hájí zájmy všech (většiny voličů). Naše slavná důchodová reforma je příkladem par excellence: ani největší reformní ideolog pravice nepopírá, že tolik oslavované spoření na důchod si může dovolit jen ta bohatší menšina, v jejíž prospěch budou od důchodů chudší většiny odčerpány tyto spořené prostředky. Tímto se chystá pravice "napravit" existující solidární přerozdělení tak, aby posílila stav bohatších a dnes už mocných. Totéž se týká zdravotnictví a školství, nakonec i vymahatelnosti práva apod.
Postupuješ zhruba tímhle způsobem: Volba politických priorit → výběr vhodné definice pro "levici"/"pravici" tak, aby odpovídala zvoleným prioritám → prosazování této definice → prosazování politiky "pravice"/"levice" podle prosazené definice.Nikoliv, postupuji takto: volba politických priorit => přiřazení priorit k politickému proudu, který je má konsistentně v programu => uplatnování priorit v souladu s konsistentním politickým programem (konsistentní znamená, že netrpí vnitřními rozpory, jako že mocní a bohatí pravičáci hájí zájmy nižších vrstev nebo že cílem bohatých je vytvořit si další bohatou konkurenci ... v tomhle je jaksi pravicová politika velmi nekonsistentní). Proti pravičákům nemám nic, pokud skutečné prosazování pravicové politiky nebalí do líbivých (a lživých) levicových principů (jako "rovnost", klasika jsou "rovné daně" - tato rovnost je výhodná jen pro ty bohatší). Zrovna tak musím namítat proti levici, když zapomene na svoje bytostné principy a začne kopat za mocné.
Existuje ale ještě jeden alternativní, poněkud efektivnější postup: Volba politických priorit → prosazování těchto priorit.Tento postup není v žádném případě efektivnější. A to proto, že lidé se prokazatelně rozhodují iracionálně podle lepší propagandy, takže jsou ochotni rozhodnout i sami proti sobě, když jim efektně nabulíkujete, jak je to pro ně vlastně skvělé. To je to, co dělá pravicová politika zcela programově, a to je to, co se mi na ní nelíbí. Nic na tom nemění ani impotence a blbost nynější politiky levicové. Nehodlám se ovšem účastnit pravicového oblbování, takže proto tyto skromné příspěvky ke všeobecnému vzdělání.
Pointa je v tom, že pravicová politika přebírá levicové koncepty jen proto, aby díky nim vyhrála všeobecné demokratické volby.Bez konkrétního určení oné "pravicové politiky" tahle věta nemá smysl. Jistě jsou strany, který to tak dělaj, a pak jsou strany, který to tak nedělaj. Předpokládám, že je pak nazveš levicové, ale ono je to jedno...
Nikoliv, postupuji takto: volba politických priorit => přiřazení priorit k politickému proudu, který je má konsistentně v programuTím proudem ale těžko může být něco tak vágního a kontroverzního jako "levice" nebo "pravice". Jestli chceš reálný výsledky, může to být jedině program nějaký strany.
Proti pravičákům nemám nic, pokud skutečné prosazování pravicové politiky nebalí do líbivých (a lživých) levicových principůSkutečně? Co jsi to za levičáka, pokud ti nevadí, když mocní a bohatí prosazují svoje zájmy na úkor společnosti? Mně to teda vadí.
Zrovna tak musím namítat proti levici, když zapomene na svoje bytostné principy a začne kopat za mocné.To je ale docela problém, protože pak nemůžeš mít v levici mocné, ie nemůžeš mít mocnou levicovou politickou stranu, protože pak by buď ta strana kopala sama za sebe a svoji moc, nebo by kopala za lid, ale pak by nastala přesně ta inkonsistence o které jsi mluvil - mocný by hájil zájmy méně mocných.
A to proto, že lidé se prokazatelně rozhodují iracionálně podle lepší propagandy, takže jsou ochotni rozhodnout i sami proti sobě, když jim efektně nabulíkujete, jak je to pro ně vlastně skvělé. To je to, co dělá pravicová politika zcela programově, a to je to, co se mi na ní nelíbí.Nepřijde mi, že by "levice" měla u nás nějak menší propagandu než "pravice". Spíš naopak. Oranžoví utratili za kampaň zhruba tolik, co ostatní strany dohromady...
Bez konkrétního určení oné "pravicové politiky" tahle věta nemá smysl.Ale já ho tam napsal. Zcela konkrétní pravicový trik je právě navrhovaná penzijní reforma se zaváděním "spořícího pilíře". Propaganda se tváří, že to pomůže všem, ale po bližším pohledu a rozboru i politici přiznávají, že efektivně spořit na penzi si budou moci jen ti bohatí.
Mně to díky levicovému výdobytku demokracii vůbec nevadí. Protože když přestanou pravičáci lhát o svým cílech, tak nikdy demokratické volby nemůžou vyhrát. Takže proto mi nevadí jejich cíle (každý má hájit svoje zájmy), vadí mi jejich lhaní o tom, že pravice hájí zájmy většiny občanů. To prostě tak není.Proti pravičákům nemám nic, pokud skutečné prosazování pravicové politiky nebalí do líbivých (a lživých) levicových principůSkutečně? Co jsi to za levičáka, pokud ti nevadí, když mocní a bohatí prosazují svoje zájmy na úkor společnosti? Mně to teda vadí.
Nepřijde mi, že by "levice" měla u nás nějak menší propagandu než "pravice". Spíš naopak. Oranžoví utratili za kampaň zhruba tolik, co ostatní strany dohromady...Propaganda není jen řízená reklamní kampaň. Propaganda je to, co se opakuje pořád do omrzení, co se chrlí nepřetržitě z médií... vezměte si libovolný zpravodajský pořad (stránku novin) a najdete tam pravicovou propagandu jako vyšitou. Levicovou jen někdy, to dneska neletí. A řeč nebyla o tom, že se lidi rozhodují podle "dražší" reklamní kampaně, ale podle LEPŠÍ (efektivnější) propagandy.
Ale já ho tam napsal. Zcela konkrétní pravicový trik je právě navrhovaná penzijní reforma se zaváděním "spořícího pilíře". Propaganda se tváří, že to pomůže všem, ale po bližším pohledu a rozboru i politici přiznávají, že efektivně spořit na penzi si budou moci jen ti bohatí.Imho to je jasné, že to nepomůže všem, jen vyšším vrstvám. Nevšim jsem si, že by o tom někdo nějak výrazně mlžil. Respektive oni politici neustále o něčem mlží, ať už napravo, nebo nalevo.
Protože když přestanou pravičáci lhát o svým cílech, tak nikdy demokratické volby nemůžou vyhrát.Takže ty po nich chceš, aby se dobrovolně vzdali hlasů veřejnosti, a tedy politické moci? No to chci vidět
Takže proto mi nevadí jejich cíle (každý má hájit svoje zájmy), vadí mi jejich lhaní o tom, že pravice hájí zájmy většiny občanů.Mně osobně vadí spíš ty jejich cíle... Levice taky mele spoustu lží, to si nevybereš.
vezměte si libovolný zpravodajský pořad (stránku novin) a najdete tam pravicovou propagandu jako vyšitouihned.cz?
Zcela konkrétní pravicový trik je právě navrhovaná penzijní reforma.Tak si to shrňme: stát zavádí povinnost přispívat do regulovaných fondů, zvyšuje daňe, selektivně podporuje jeden finanční produkt na úkor ostatních, atd. Co z toho je pravicová politika? Pokud je levicová politika přerozdělování od bohatých k chudým, tak pravicová politika je absence tohoto přerozdělování. Přerozdělování opačným směrem je už zase levice (i když málokterá levicová strana by se tím chlubila). Podpora podnikání je taky levice (i když pravici volí přece ti podnikatelé). Další paradox je, že u nás regulační poplatky ve zdravotnictví zavádí "pravice" a ruší je "levice", a když ministr rozhoduje, jestli bude dušená mrkev a kohoutí vývar v nemocnici stát 60 nebo 100 korun, tak se tomu říká reforma (prvicová nebo levicová, podle toho kdo o tom rozhoduje). K nastudování doporučuju teorém středového voliče.
stát zavádí povinnost přispívat do regulovaných fondů, zvyšuje daňe, selektivně podporuje jeden finanční produkt na úkor ostatních, atd. Co z toho je pravicová politika?Všechno. Když si ale (zcela neoprávněně, ať už z teorie či praxe) postulujete, že pro pravicovou politiku je regulace, zvyšování daní nebo selektivní podpory na úkor ostatních tabu, tak samozřejmě nerozumíte, co se děje... Zařaďte si to do mé definice, že pravicová politika hájí a zvyšuje moc těch již mocných (nehledě na prostředky) a všechna takhle opatření vám doklapnou. Zjednodušeně se dá říct, že pravicová politika reguluje chudé a osvobozuje bohaté, protože chudým přidává pro ně nevyužitelná práva (spořit si na důchod, i když nemají z čeho) a bohatým uvolňuje pro ně svazující povinnosti (odvádět do solidárního penzijního systému). To je prostě bytostně pravicová politika, jaká vždy byla a bude.
Pokud je levicová politika přerozdělování od bohatých k chudým, tak pravicová politika je absence tohoto přerozdělování. Přerozdělování opačným směrem je už zase leviceAha, takže pravicová politika je pro vás něco jako komunismus: to taky nikdo nikdy neviděl v praxi. Ne, pravicová politika právě je přerozdělování od chudých k bohatým (viz příklad výše) a důsledně se dá vysledovat prakticky ve všech krocích pravicových politiků.
Podpora podnikání je taky levice (i když pravici volí přece ti podnikatelé).Jen mi prozraďte, kde jste ty svoje fantazijní axiomy (pravice znamená nechat všemu volný průběh, žádná regulace, žádné přerozdělování atd.) vlastně vzal? To snad nikdy neplatilo, ani v historii ani aktuálně, a nikde to neexistovalo. (haha, taxme zase u toho, úplně všichni na celém světě jsou levičáci, jen čeští pravičáci jsou letadla
Podle tohoto pristupu je povinny system sporeni vnuceny statem cely spatneAle on je špatně (a zcela pravicový) i ten nepovinný individuální systém spoření povolený státem (za současného odebrání takto spořených prostředků z průběžného solidárního systému, který se tím oslabí, ačkoliv je nastaven na to, že do něj přispívají všichni).
Jen mi prozraďte, kde jste ty svoje fantazijní axiomy (pravice znamená nechat všemu volný průběh, žádná regulace, žádné přerozdělování atd.) vlastně vzal?Ne, "pravice" je jenom pojem, který bez jeho definování neznamená nic, ale to co jste napsal poměrně přesně odpovídá všeobecnému konsenzu o významu toho slova. Doložit se to dá např. článkem na wikipedii nebo jakoukoliv místní diskusí pod politickým blogem. Pokud se neshodneme na definici pojmů, tak je zřejmé, že se k žádnému závěru nedopracujeme, takže to zkusím bez těch dvou slov. Liberalismus (v kontinentálním slova smyslu) hájí osobní svobodu formální rovnost, tudíž státní regulace a přerozdělování jsou mu proti srsti. Zvyšování moci těch již mocných nemá nic společného s žádnou ideologií, více či méně to dělají všechny politické strany (i když to každá nazývá jinak), protože jim to umožňuje přežít. Tomu můžeme říkad neoliberalismus nebo neosocialismus, vyjde to nastejno. Teď si do toho dosaďte, že se ODS profiluje jako liberální strana a zjistíte jak moc si serou do huby. Přečetl jste si něco o tom středovém voliči? V bipartismu (u nás to dost dobře platí o ODS a ČSSD) se obě strany vzájemně sbližují, aby vyžrali ty voliče mezi nimi (předpokládájí, že ty voliče směrem od středu za sebou mají jisté). Tuďíž dělají téměř stejnou (neoliberální?) politiku (možná s jinou rétorikou) a u voleb čerpají z nasrání voličů na vládu, případně z efektu "menšího zla". To vede u průměrného voliče ke kolečku: volím ODS protože v ČSSD jsou samí hajzlové -> volím ČSSD, protože v ODS jsou taky hajzlové -> znovu volím ČSSD protože to jak mě nasrala ODS nemá obdoby -> atd. Dále si všiměte, že navrhované reformy jsou nejvíce kritizovány (kromě tekutého hněvu širokých mas) především z řad liberálů.
Jen ne pravicovou politikou nikde na světě a nikdy v historii.Jen mi prozraďte, kde jste ty svoje fantazijní axiomy (pravice znamená nechat všemu volný průběh, žádná regulace, žádné přerozdělování atd.) vlastně vzal?Ne, "pravice" je jenom pojem, který bez jeho definování neznamená nic, ale to co jste napsal poměrně přesně odpovídá všeobecnému konsenzu o významu toho slova. Doložit se to dá např. článkem na wikipedii nebo jakoukoliv místní diskusí pod politickým blogem.
Liberalismus (v kontinentálním slova smyslu) hájí osobní svobodu formální rovnost, tudíž státní regulace a přerozdělování jsou mu proti srsti. Zvyšování moci těch již mocných nemá nic společného s žádnou ideologií, více či méně to dělají všechny politické strany (i když to každá nazývá jinak), protože jim to umožňuje přežít.Jestliže levicové hnutí je o zmenšování moci mocných a předávání této moci bezmocným, jako vždycky bylo, tak to, co říkáte, neplatí. Státní regulací jsou i zákony a vymahatelnost práv zaručovaných zákony. Liberalismus nikdy nebyl zastáncem anarchie ani zákonů džungle, předpokládá vysoce mravní osobnosti, které takříkajíc žádné regulace nepotřebují, protože své jednání regulují sami na základě vnitřního mravního imperativu tak, aby bylo ku prospěchu společnosti. Blbý na tom je, že lidské jednání se obecně až na naprosté výjimky jako na potvoru žádnými mravními imperativy samo od sebe neřídí. Proto se liberalismus oprostil od lůzy a začal se orientovat pouze na to, jak zajistit svobodu jednání vybraným elitám (ne už ale mravním, ale převážně finančním) - to je taky to, proč se mohlo vynořit něco jako "liberální konzervativismus", což je logický protimluv, v realitě ale vypovídá o tom, že osvobozuje od nepříjemných povinností vůči společnosti tradičně zakonzervované elity.
Vetsina lidskeho chovani se da vysvetlit teorii her. Lidi moc dobre "intuitivne" vi, kdy se jim vyplati spolupracovat.No, to je otazka. Co se mysli tim "vysvetlit"? Lide nektere situace dost aproximuji a tudiz pak nejednaji ciste podle te teorie. Viz napriklad ultimatum game. Evoluci lidskeho chovani muzete vysvetlit teorii her, to mozna ano. Ale to chovani samotne - nebyl bych si tak jisty.
K tomu poslednímu odstavci: V něm jsi sám demonstroval, že to rozdělení pravice vs levice je matoucí, jestliže strany, kterým říkáš "pravicové" přejaly principy, kterým říkáš "levicové", a nyní tedy existují pouze strany "méně levicové" a "pravověrně levicové".On totiz zadny absolutni stred neexistuje (resp. byl by definovan arbitrarne), proto je treba 'levicove' a 'pravicove' vnimat jako smery vzhledem k aktualnimu stavu spolecnosti.
pozitivni diskriminaci, coz je .. uplne proti rovnym pravum.Neni. To je snaha prave tu rovnost zajistit i v praxi, nikoli jen na papire. A je celkem snadno prokazatelne, ze pozitivni diskriminace v tomto smeru funguje.
Neni. To je snaha prave tu rovnost zajistit i v praxi, nikoli jen na papire. A je celkem snadno prokazatelne, ze pozitivni diskriminace v tomto smeru funguje.
Klasická ukázka tzv. weasel word. Pozitivní diskriminace nějak funguje, ale otázkou je, jak a pro koho. Odpověď je jasná - prospěch z ní mají jen někteří lidé (příslušníci menšin), zatímco ostatní (příslušníci většiny) z ní naopak mají újmu. Vzhledem k tomu, že v USA existuje už téměř půl století a ukončení je stále v nedohlednu, tak celkový efekt zjevně nebude moc velký.
Samozrejme, ze pri vyrovnavani tech rozdilu je nekdo poskozen - ten kdo ma te moci vic. Muze to byt i vetsina, jako v pripade pozitivni diskriminace mensin.
Poškozeni jsou normální a schopní lidé. Jejich místa totiž zaujmou neschopní, kteří ovšem mají tu správnou barvu kůže nebo původ. Norimberské zákony naruby.
Ale za urcitych okolnosti funguje velmi dobre.
Jaké jsou ty určité okolnosti? Funguje v USA dobře nebo špatně?
Podstatne je, ze ti lide meli vetsi moc diky implicitni prislusnosti k nejake tride.
Obyčejný člověk v podstatě žádnou moc nemá. Má jen volební právo a to je stejné pro bílé i pro černé.
A to s tim "jejich mista" jsou jen kecy. Oni na ne snad maji nejaky narok ci co? Kdyby byli opravdu schopni, nemaji s kvotou problem.
Když zákon požaduje, aby určité procento míst obsadili příslušníci menšin, tak znamená co? No, že se musí propustit bílí a na jejich místa nabrat černí, bez ohledu na schopnosti.
Tohle plati pro tech par lidi, co se nekam dostanou tak akorat.
Tenhle argument už jsem slyšel několikrát a je to vrcholná lež, Goebbels by byl pyšný.
Taky by me zajimalo, jestli jsi proti pozitivni diskriminaci zdravotne postizenych.
Nejsem, i když zrovna v ČR to nabralo docela špatný kurz a na zdravotně postižených ve skutečnosti velmi dobře vydělávájí pochybní podnikatelé. Ale být černý je něco úplně jiného než být zdravotně postižený. Pokud se snažíš tvrdit, že je to stejné, tak si zahráváš s ohněm, protože tím vlastně dáváš munici rasistům.
Jestli je pozitivni diskriminace dobra nebo spatna a jak dlouho by se mela kde zavest atd. je uplne jina otazka, kterou nehodlam ted rozebirat. Ale za urcitych okolnosti funguje velmi dobre.Takže byste s těmi Norimberskými zákony nakonec souhlasil? Němci byli protežováni na úkor židů, protože židi byli obvykle obchodně úpěšnější a měli tudíž větší "moc". Kde je tedy ten pravicový extremismus, když selektivní podpora podle rasy, původu, majetku apod. je vlastně levicový koncept?
Němci byli protežováni na úkor židů, protože židi byli obvykle obchodně úpěšnější a měli tudíž větší "moc".Někteří němci na úkor některých židů... viz Hitlerův židovský původ. Nehledě na to, že ti oficiální židi už příliš mnoho moci v německu neměli. Měli jen majetek, o který je bylo potřeba okrást.
viz Hitlerův židovský původ
Toto tvrzení už bylo dávno vyvráceno, Hitler žádné židovské předky neměl.
áno, dokonca aj tie tvrdenia, že sám je Žid, slúžili antisemitickej propagande( veď Židia sa vyhladzovali vlastne sami).
Tak o tomhle jsem nikdy neslyšel, rozhodně ne ze seriozních zdrojů. Tvrzení o Hitlerových židovských předcích rozšiřovali jeho protivníci, protože jim se samozřejmě hodilo, že vrchní nacista není úplně čistý Árijec.
Levicak je clovek, ktery nejlip vi, jak utratit cizi penize.To bych musel kontrovat, že pravičák je člověk, který nejlíp ví, jak si cizí peníze přivlastnit.
Levice pozaduje rovnost mezi lidmiLevice právě tu rovnost popírá. Místo aby si lidi byli rovní v tom, že každý si se svými výdělky může dělat, co chce (tzn. stejná pravidla pro všechny), tak se vytváří nerovnost, která spočívá v tom, že někdo si svoje výdělky užívat může a ještě dostane přidáno (ať už formou různých dávek, dotací nebo výhodných státních zakázek), zatímco jiný svoje výdělky musí odevzdávat -- tedy nerovnost, levicový stát se chová k různým lidem různě.
Místo aby si lidi byli rovní v tom, že každý si se svými výdělky může dělat, co chce (tzn. stejná pravidla pro všechny), tak se vytváří nerovnost, která spočívá v tom, že někdo si svoje výdělky užívat může a ještě dostane přidáno (ať už formou různých dávek, dotací nebo výhodných státních zakázek), zatímco jiný svoje výdělky musí odevzdávatTo jsou vlastně ty nejdrsnější kapitalistické firmy ve své hierarchii bytostně levičáckými strukturami a globální kapitalismus přímo levičácké spiknutí. Super, teď jste to odhalil.
Více méně to tak je. Velké zavedené firmy často na nějakém pravicovém liberálním systému zájem nemají. Jsou totiž tři možnosti:
Velké firmy se většinou snaží dostat k té třetí možnosti -- aby měly zajištěné zisky i v případě, že se jim nebude dařit a budou méně schopní než jejich konkurence. Vzhledem k velikosti firem a korupčnímu potenciálu se jim to daří
při volbách by bylo nutné uplácet jednotlivé voliče, což by vyšlo hodně drahoJedni uplati volice slibem nizsich dani, druzi zase slibem davek...
Je spolecnost rovna, kdyz nekoho nuti platit na danich vic?Ano, a pouze takto je rovná, protože jen takto se vyrovnávají existující nerovnosti. Pokud platí na daních všichni stejně, zůstává společnost nerovná. To je základní logika. Nevím kolikrát tu budu muset psát, že "rovné" daně z příjmu i přes to, že vysokopříjmový zaplatí absolutně víc, vytvářejí pro vysokopříjmové i procentuálně větší možnost koncentrace disponibilního kapitálu, což znamená, že díky zdánlivě rovné dani se nůžky mezi majetkem chudších a bohatších rozevírají rychleji než když jsou daně progresivní.
dva lide vydelaji za dva roky stejnou castku. Ale jeden z nich ma tu smulu, ze nerozlozil prijmy mezi dva roky a musi na danich zaplatit viz nez druhy. Na tom vubec nic rovneho nevidim.Jediné spravedlivě měřené daně by byly daně z majetku, daně z příjmu jsou jen administrativní berlička (a rovněž podporující kumulaci bohatství - když už jste hodně bohatý, nepotřebujete de facto žádný příjem a tudíž nemusíte platit daně z příjmu, proto další berličky jako daně z nemovitostí, dědické daně apod.). Jinak je váš příklad ale dost mimo mísu vlastní diskuse, věříme-li ekonomům, tak má nerozložený příjem taky svoje výhody nad tím rozloženým atd. atd.
Presne tyhle kecy jsem cekal a napsal jsem, ze si je mas poradne rozmyslet.Nápodobně. Musíte taky občas zabrat, bez toho to nejde.
Priklad byl o dvou lidech, kteri vydelaji za dva roky stejne, ale jeden z nich prijem zdani v jednom roce, druhy to rozlozi mezi dva roky. Zadni vysokoprijmovi, nic takoveho. Presto prvni zaplati na danich vic.1) Buď je vykázat příjem v jednom roce v něčem výhodnější, pak je vyšší daň logická. 2) Nebo výhodnější není, jen ten člověk je blbej. Pak je vyšší daň spravedlivá pokuta za blbost
Dane z majetku jsou taky blbost. Dva lide se stejnym prijmem. Jeden bude rozumny, pripravi se na stari a koupi dum. Druhy bez takoveho rozhledu je rozfofruje v chlastu nebo je vrazi do dovolene.1) I majetek se stejně jako příjem daní od určité výše. 2) Váš problém (stejně jako spousty čechoobčanů) je, že si představujete vlastní bydlení jako majetek. Ono by to bez toho nešlo, protože kdyby se vlastní bydlení nepočítalo do (disponibilního) majetku (neboli kapitálu), tak tu rázem máme národ socek bez majetku a kdo by potom dobrovolně volil pravici, že... takhle je tu národ vlastníků (auta, bytu nebo domu, kde se bydlí) a kapitalistů (zaměstnanců nebo živnostníků) a hned je z nich střední třída... tůdle nůdle. Představte si majetek jako něco, co nepotřebujete k životu, a ještě lépe, jako něco, s čím můžete volně disponovat (investovat), co vám generuje další kapitál.
Jestli neco vlastnim, je to muj majetek, bez ohledu na to, co si myslite vy.Jenomže diskuse není o tom, co vlastníte, ale o tom, co by bylo vhodné jako zdanitelný majetek. No ale jestli diskuse končí u toho, že zdanění majetku znamená zdanění úplně všeho, co vlastníte (včetně snad oblečení a zlatých zubů), tak lépe ani nezačínat. To byste moh taky začít u daně z příjmu zdaňovat třeba příjem vzduchu a potravy...
Ja o zadnem vhodnem zdanitelnem majetku nevim a diskuze o tomto tematu se tu nikde nevedla.Já vím, a proto vám říkám, že to, co si vy představujete pod zdanitelným majetkem (např. vlastní bydlení) zdanitelným majetkem vhodným není. A diskuse se vedla a vy jste se jí účastnil: Jediné spravedlivě měřené daně by byly daně z majetku [...] dnes 10:15 alkoholik | skóre: 16 | blog: Alkoholik Dane z majetku jsou taky blbost. Dva lide se stejnym prijmem. Jeden bude rozumny, pripravi se na stari a koupi dum. Druhy bez takoveho rozhledu je rozfofruje v chlastu nebo je vrazi do dovolene.
2) Nebo výhodnější není, jen ten člověk je blbej. Pak je vyšší daň spravedlivá pokuta za blbostTakže v tomto případě je OK, že ten méně schopný má méně? Kam se vytrácí ona rovná společnost, kde ti schopnější mají přispívat těm méně schopným?![]()
Nevím, obraťte se na toho výše, který tvrdí, že to tak je. Já neříkám, že je to OK, já říkám, že to je mimo mísu a proto taky takto odpovídám.2) Nebo výhodnější není, jen ten člověk je blbej. Pak je vyšší daň spravedlivá pokuta za blbostTakže v tomto případě je OK, že ten méně schopný má méně? Kam se vytrácí ona rovná společnost, kde ti schopnější mají přispívat těm méně schopným?![]()
;) Když může na naší politické scéně legálně fungovat strana, která má na svědomí miliony životů, :/Vidím, že nemáte ODS právě v oblibě ....
ale na ochranu člověka a jeho svobod a právTo ano, ale obávám se, že když např. půjdou sparťani nařezat slávistům, těch policajtů (v poměru k ohroženým/ohrožujícím lidem) nebude tolik, jako když jsou v ohrožení cikáni.
Neonazis podnikli pochod ve čtvrti, kde žijí převážně nevinní lidé.Ano, náckové pochodují, aby upozornili ostatní občany na nebezpečí, které cikáni představují (resp jejich protěžování a neustálé omlouvání všeho co udělají). Na každý jejich pochod ale přijdou provokovat anarchisti a cikáni, takže z toho je nakonec většinou rvačka. Stejně jako náckové provokují na akcích anarchistů.
Až budou mladí na cikáni pochodovat čtvrtí, kde bydlí rodiny neonacistů, budu k tomu pochodu mít stejný postoj.Oni náckové pochodovali ulicí kde bydlí bílí občané nebo cikáni? Pokud cikáni, tak by tohle bylo přijatelné přirovnání ale jinak je úplně mimo.
Takže ti hlasití muži s okovanými botami vlastně hrdinně a obětavě bojují za svobodu a rovnost.
Tak to není, ale možná bychom se měli zamyslet, proč zrovna oni jsou jediní, kdo nabízí obyvatelům postižených oblastí nějaké řešení. A kam to může dospět.
U nás vládne pravice a rozhořčení lidé požadují předčasné volby, ve kterých by zvítězila levice.U nás vládnce levice. Pravice u nás vládla možná někdy těsně po revoluci, a to opravdu jen možná.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.