Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 09:55
I behem "Great Depression" to obcas slo nahoru a dolu a
http://dshort.com/charts/bears/four-bears-large.gif
Myslim, ze psychologie davu je ted takova, ze jsou uz imunni na spatne zpravy, vybublalo to jak jakykoliv skandal v ceske politice, davy chteji uverit v obrat k lepsimu, chteji verit, ze plan toho opaleneho socialistu funguje.
Anglicky se tomu říká "sucker rally". Bohužel mám obavy, že konec krize je ještě dost daleko.
Je tedy jasne, ze US dolar (aspon kratkodobe) tyhle alotria vydrzi, prestoze neni jasne proc.
Nejspíš proto, že dolar je tradičně považován za bezpečné útočiště ve zlých dobách. To také nepotrvá věčně.
Nejspíš proto, že dolar je tradičně považován za bezpečné útočiště ve zlých dobách.Ten argument poznám, ale do hlavy mi to nejde. To je ako keď sa týraná manželka utieka do ochrany k svojmu manželovi.
Myslim, ze psychologie davu je ted takova, ze jsou uz imunni na spatne zpravy, vybublalo to jak jakykoliv skandal v ceske politice…
Za což si mohou novináři sami tím, že pracují podle hesla "dobrá zpráva - žádná zpráva". Docela by mne zajímal nějaký objektivní rozbor, do jaké míry je v našich podmínkách tato krize záležitostí ekonomickou a do jaké míry mediální.
Osobně DJIA moc nevěřím -- přeci jenom zahrnuje opravdu malý vzorek firem. Osobně bych se víc radoval z růstu S&P 500.
Ovšem když je řeč o burzovních indexech tak si pokaždé vzpomenu na přednášky kvantitativní ekonomie, kde se přednášející vyjadřoval o burzovních indexech opravdu velmi nelichotivě. Říkal něco v tom smyslu, že jejich tvůrci toho moc z teorie indexních čísel nepobrali
Teda to je hukot, přiznej se, jakou si měl před tou povinou registrací na Novinkách přezdívku? Musel si tam patřit mezi hvězdy.
Nemal by portal abclinuxu.cz tomuto debilovi zrusit ucet a zablokovat pristup, ci uz na baze IP/cookies/etc...?
JJ, to je validni argument. Jenom bych se podival do historie (samotneho by me to zajimalo), ktery index (DJIA/S&P 500) je víc volatilní -- tedy který více podlehá krátkodobým výkyvům v očekávání, spekulacím atp.
A kam tedy zmizely vsechny ty dluhy, ktere tuto krizi zpusobily?
http://www.debtdeflation.com/blogs/2009/03/21/james-galbraith-no-return-to-normal/
prcovat == pracovat & prcat ?
Pro mě ta "krize" byla prospěšná v tom, že jsem zjistil, že nejen pouhá většina (jak jsem si myslel dříve), ale drtivá většina "analytiků" jsou naprostí pitomci. Každý den čtu alespoň padesát vyjádření typu "nakonec to bylo výrazně lepší, než jsme mysleli", "nakonec to bylo výrazně horší, než jsme mysleli", "mysleli jsme, že se něco stane, a nestalo", "mysleli jsme, že se nic nestane, a stalo" atd.
Já rozumím tomu, že ekonomiku nikdy nelze zcela přesně odhadnout. Jen se bojím, že to nevědí "analytici", kteří vydávají "zaručené" informace, které nedlouho po jejich vydání musejí dementovat... A nejhorší je, že to přebírají média i lidi.
To neni nutne pravda. Za prve, ta predpoved muze byt pevnym bodem takoveho systemu, a tedy se muze stat, ze vysledek neovlivni. Za druhe, pokud je to pravdepodobnostni predpoved, nemusi to platit, napr. ja dokazu predpovedet pravdepodobnost vyhry v kasinu, ale moje chovani to nijak neovlivnuje. Za treti, ta predpoved muze byt natolik kratkodoba, ze ovlivneni v dusledku chovani nepada do uvahy (treba pocasi je jiste ovlivneno tim, ze je-li hezky, vic lidi jde na prochazku, ale to tezko zneplatni dalsi predpoved). Za ctvrte, muze se stat, ze nam predpoved neposkytne zadnou novou informaci, a tedy nas nijak neovlivni.
ten MONIAC uz me laka leta, ale nenasel jsem nic poradneho, jak to postavit. Nevite o nejakych podkladech?
Potkal jsem na FAVce v Plzni Medu u pana Tůmy, teď jsem našel jeden odkaz, měly řešit diferenciální rovnice až 24. řádu v reálném čase, přičemž děje v atomové eletkrárně lze popsat cca diferenciální rovnicí 8.řádu. (Víc si už ze školy nepamatuju :-/)
kvůli trapným a dost urážlivým (někdo by mohl říct i rasistickým) poznámkám typu "opálený socialista" vás zde moc lidí (včetně mě) vážně nebere, podle pravidel volného trhu byste si správně měl sbalit svejch pár švestek a přesunout se do svobodnější země, když už nevěříte v Ameriku. Kdo vám brání naučit se mandarínsky a vyrazit na Východ (dle řady lidí nejperspektivnější lokalita současného století). Vaše investice komentovat nehodlám, hejlů jako jste vy už naletělo letos i minulý rok hodně, takže přeji hodně štěstí (asi jako při ruletě), budete ho potřebovat. Při růstu Orca na burze před pár dny o 50% taky některý "chytráčci" nakupovali jak zběsilí a teď si s těma akciema můžou leda tak vytapetovat (ovšem kdyby měly listinnou podobu, hehe) Současné drobné korekce směrem nahoru mohou být jenom reakcí na nedůvěru investorů v peníze a tak se zoufale snaží někam je uvrtat, vzhledem k silným inflačním tlakům na dolar..nebo to může být celé jinak, kdo ví, která špatná zpráva (nějaký další státní bankrot?) to zase pošle do kytek. Řekl bych, že USA jako světová velmoc skončila a Čína si to moc dobře uvědomuje (a už nakupuje ve velkém)..no nic,plkání o ničem nechám Švejnarovi a podobnejm kašparům, kteří si tím vydělávají (narozdíl ode me a zdejších linuxovejch pobertů), já půjdu raději na procházku..
Tak tenhle clanek me nechava chladnym ...
ja osobne tomu verim a mam nakoupeno, z Ceskych spise defensivne, Philip Morris, Telefonica O2 a NWR,
Na US brokerskem uctu mam od zacatku tydne nakoupeno General Electric (GE) jako spekulativni nakup, Nordic American Tanker (NAT) jako plovouci pokladnicky na zdrazujici se ropu od arabu do Evropy, a Mittal Steel (MT) jako spekulaci na rust (a spotrebu oceli) nejen v Asii.
Nemam zadny akcie a ani zadny nekupuju. Radsi normalne makam, abych se nemusel citit jako idiot, ze nic nedelam a beru prachy. Ja vim, budu za vola, ale opravdu bych se citil blbe, kdybych bral penize a pritom neprodukoval zadnou cinnost.
Jo a taky nemam bunky na investovani na burze
Nikdy jsem to sice nezkousel, ale nebavi me sledovat, co ktera firma dela a podle toho pak odhadovat, jestli jejich akcie a dividendy klesnou nebo stoupnou. Radsi prachy investuju do neceho, z ceho mam uzitek.
Bohuzel, tyto spekulace zpusobuji inflaci, takze clovek, ktery nespekuluje, nejenom nic neziskava, ale ztraci (vlastne jim plati).
V tomto clanku je popsano, jak exponencialne roste objem penez v ekonomice:
http://www.debtdeflation.com/blogs/2009/01/31/therovingcavaliersofcredit/
A protoze objem penez roste exponencialne, ale mnozstvi fyzickych veci, ktere si za ne muzete koupit, je konstantni, pak nezbyva, aby si ten rozdil vzala inflace.
Mozna, kdybyste si poradne precetl prislusny model (jako i empiricke argumenty, jako ze M2 predbiha M0), tak byste zjistil, ze exponencialni rust objemu penez existuje i v ekonomice, kde zadna centralni vlada/banka neni.
To ale neni dukazem stability trzni ekonomiky v tomto smeru, pouze dukazem, ze centralni banky mohou cyklus te nestability prodlouzit.
FED není centrální banka USA, ale konsorcium soukromých bank, kterému US vláda svěřila pravomoci centrální banky.
A protoze objem penez roste exponencialne, ale mnozstvi fyzickych veci, ktere si za ne muzete koupit, je konstantni, pak nezbyva, aby si ten rozdil vzala inflace.
mnostvo tovarov a sluzieb sa zvysuje, viz. napr. rast HDP svetovej ekonomiky (ocisteny od dlhov samozrejme)
Mate v zasade pravdu, ale v prvni vete se mylite. Totiz, ty nekryte penize v bankach vznikaji proto, ze existuji lide (spekulanti), kteri ocekavaji, ze dostanou nejake penize zpet bezpracne. Tito spekulanti jsou onim tlakem, aby banky vytvarely nekryte penize. Kdyby totiz neexistovali, tak by nikdo takovy system nepozadoval a neudrzoval v chodu.
I kdyz, asi ne, asi moc pravdu nemate. Predstava, ze za tyto problemy muze nejakym zpusobem stat je scestna. Prectete poradne prace Steve Keena, a jeho vysledky. On zadne restrikce ze strany statu nedava; jedinym predpokladem je, ze banky mohou vytvaret penize.
S problemem, kolik lidi najednou vybere sve penize, to nesouvisi. Podobne jevy (jak je jasne z Keenovych modelu) by vznikaly i tam, kde by se stradatele zavazali, ze si ty penize kdykoli zpet vybrat nemohou.
IMHO jedine, co muze temto problemum zabranit, je nejakym zpusobem omezit/zakazat uroky, tedy predstavu, ze ziskame exponencialne stale vice majetku, bez ohledu na to, jaka je skutecna budouci vykonnost ekonomiky. Pokud je totiz vykonnost ekonomiky nizsi, existuji jen 3 moznosti, kam ta prebytecna ocekavani ulit - zvysujici se dluh, zvysujici se socialni nerovnost, nebo inflace. Vsechny tri zpusoby muzeme dnes pozorovat, a zadny z nich neni pozitivnim jevem.
Jeste me napada 4. zpusob, kam ulit nedostatecnou vykonnost ekonomiky - do rostouci ceny intelektualniho vlastnictvi, protoze ta je v zasade neomezena (neexistuji substituty, narozdil od realnych produktu). I to muzeme pozorovat (a s tim souvisejici duraz na vynucovani prav na tento typ vlastnictvi).
Ne, stát za to přímo nemůže. Může za to centralizovaný systém peněz, který sem stát nasadil. Zajímavé a čtivé články v češtině jsou k nalezení na
http://www.zlatystandard.cz/.
Přímo k bankovnictví a k inflaci se vyjadřuje článek "Banky nemohou vytvářet peníze". Líbí se mi třeba první odstavec v sekci "Údajné přinosy částečných rezerv":
Jedinými skupinami lidí těžícími z bankovnictví částečných rezerv jsou samotní bankéři, kteří jsou chráněni omezeními vstupu do odvětví a dalšími regulacemi, a různé vlády, které mají vždy enormní zájem na rychlém přístupu k „dodatečným” penězům. Vskutku, takové peníze banky se stoprocentními rezervami zajistit nedokáží.
Zkuste se podívat na to, jak dnes FED v USA tiskne stále nové a nové dolary na sanaci bank, automobilek a pojišťoven... tištění nových dolarů je akciová spekulace?
Můžete se podívat trochu do minulosti, kdy USA tiskly stále nové a nové dolary na podpory sub-prime hypoték a kam to vedlo. Přesvědčení, že když budeme půjčovat na bydlení lidem, u kterých bylo vždy jasné, že nebudou splácet, to je akciová spekulace? Ne - to je spekulace banky, která má k dispozici nevysychající proud neexistujících, vymyšlených peněz, a která ví/tuší, že pro ni vláda v případě problémů vytiskne další inflační papírky.
Do problémů se mohou dostat snadno instituce, jako je u nás Česká spořitelna. Pokud se dostatečné množství lidí rozhodně, že zrovna teď vybere ze spořky svůj vklad, skončí to tak, že to bude řešit vláda - vytištěním nových peněz. A vůbec nezáleží na tom, jak je zdravá/nemocná konkrétní banka, pokud je nemocný celý systém.
Me je jasne, ze jste z rakouske skoly, a tedy spolu budeme nesouhlasit, ale:
Musite nejak vytvaret nove penize, podle pozadavku ekonomiky. Bez toho by nefungovalo investovani. Pokud nekam investuji sve penize, chci za to riziko nejenom ty same penize zpet, ale i neco navic. A pointa, ze nekdy mohu ty penize navic i dostat, kryte realnou vyssi produkci ekonomiky. Kde ty penize navic seberete? Cim je budete pak kryt? Na to ten clanek nijak neodpovida.
A jak rikam, pokud prijmete, ze je treba je vytvaret, pak to s centralni bankou nesouvisi. Stejne problemy by vznikly i za situace, kdyby penize vytvarel "trh" (napr. podle modelu Steve Keena, ze banky mohou vytvaret penize, ale nemohou je primo spotrebovavat).
Vam nedochazi, ze penize se nevytvari jenom v centralni bance. Pokud napr. do komercni banky uschovam poukazku na zlatej ingot vymenou za carku nekde v jejich ucetnich knihach u meho jmena, a zaroven bankovnimu systemu bude povoleno, aby ve svych knihach vytvorit dalsich devadesat devet carek, kazda s hodnotou poukazky na zlaty ingot, a jestlize lide budou verit, ze jsou tyto carky kdykoliv smenitelne na poukazky (ackoliv kdyby si vsichni pro ty poukazky prisli, tak je nemohou dostat, protoze realne existuje jenom jedna), tak jste vubec zadnou inflaci/deflaci nevyresil.
A to neni problem jenom frakcniho bankovnictvi, lide mohou vytvaret (a zase nicit) virtualni bohatstvi prakticky za pomoci cehokoliv (akcie, domy, tulipany, ...) a budou tim ovlivnovat ceny vseho ostatniho, tedy i penez.
Hodnoty pribyvaji! Dnes jsme preci jenom dal, nez v roce 1910.
To, že žádné restrikce nezmiňuje, neznamená, že restrikce neexistují. Zkuste vydat vlastní měnu. Zkuste založit banku. Zkuste zaplatit v obchodě "nezákonným platidlem" - třeba zlatem. Bankovní systém má monopol chráněný státem a kdyby stát povolil konkurenci současnému bankovnímu systému (který je výhodný právě pro stát), jeho systém by dlouho nevydržel nebo se pro svou nevýhodnost pro normální lidi odsunul zcela na pokraj zájmu.I kdyz, asi ne, asi moc pravdu nemate. Predstava, ze za tyto problemy muze nejakym zpusobem stat je scestna. Prectete poradne prace Steve Keena, a jeho vysledky. On zadne restrikce ze strany statu nedava; jedinym predpokladem je, ze banky mohou vytvaret penize.
Hlavně za to může opálený socialista Jyrka.
Dneska zadny monopol fakticky neexistujete, svoje prachy si muzete jednim kliknutim na domacim pocitaci ulozit prakticky do jakekoliv meny, komodity nebo cenneho papiru.
Zkuste vyměnit svého dodavatele vody, aniž byste se přestěhovali. Zkuste si jezdit po silnicích jiného majitele, než obce/kraje/státu. Atd...Dneska zadny monopol fakticky neexistujete, ...
Zkuste vydat vlastní měnu. Zkuste založit banku. Zkuste zaplatit v obchodě "nezákonným platidlem" - třeba zlatem.
Na to ja odpovidam, ze pro obycejneho cloveka tato omezeni fakticky neexistuji. Konkurenci men mate, pokud podezrivate nejaky stat, ze zacal tisknout, tak jednim klikem muzete penize prestehovat do jine meny. Jestli touzite po kryti komoditou, tak si kupte primo komoditu - ropa, zlato, bavlna, tabak, muzete si to rozdelit jak je libo, vsechno na par kliku pekne z domova.
Konkurenci bank taktez mate, neni problem si zalozit ucet u jakekoliv banky v EU. V danovych rajich a jinde ve svete to bude mistne specificke, ale jisto to take nejak pujde. Mimoto specialne pro libertariany existuji na internetu banky, ktere funguji na bazi zlata/stribra bez castecnych rezerv (aspon to rikaji).
Platit zlatem v obchode vam stat nezakazuje, ale musite se na tom dohodnout s prodavackou a to bude ten pravy kamen urazu, ne kazdy malobchodnik bude vasi volbu "meny" akceptovat.
Namitka, ze jste nucen penize neustale prevadet tam a zpet, neobstoji, protoze prevadeni mezi ruznymi menami/ucty byste musel provadet i v systemu statem nerusene konkurence men, kde si kazda banka vydava vlastni papirky.
Pokud na to chcete jit ve velkem, tak legalni problem by mohl byt snad jen u vlastni meny, ale nedivil bych se, kdyby to slo udelat v nejakem danovem raji nebo zapadlem tichomorskem ostruvku.
Urednici nemaji z operaci CNB zhola nic. Stat mozna o neco nizsi uroky u dluhopisu, ale je otazka jak moc nizsi a jestli vubec. Nejvetsi cast baliku konci nekde uplne jinde.
Jeste ze jste to tu napsal, ja, stary komunista, bych si uz uz myslel, ze zadluzeni k neudrzeni jsou predevsim kapitalisticti privatni konkurenti a momentalne si nechavaji posilat kvanta prachu od kamaradu z FEDu ci ECB.
> Pokud na to chcete jit ve velkem, tak legalni problem by mohl byt snad jen u vlastni meny, ale nedivil bych se, kdyby to slo udelat v nejakem danovem raji nebo zapadlem tichomorskem ostruvku.
Jaky je problem s vydavanim vlastni meny? Pokud vim, tak kazdy muze vydavat smenky, coz je v podstate obezivo kryte zavazkem (akorat ho zadny obchodnik neni zakonem nucen akceptovat). Krom toho bezne existuji v ruznych komunitach alternativni menove systemy a je to legalni (pokud se tedy z prijmu v takove alternativni mene radne odvadeji dane - v podstate to je stejne jako sofistikovanejsi smenny obchod).
Platit zlatem v obchode vam stat nezakazuje, ale musite se na tom dohodnout s prodavackou a to bude ten pravy kamen urazu, ne kazdy malobchodnik bude vasi volbu "meny" akceptovat.Ano, to je praktická stránka věci. Já ji narozdíl od některých zastánců alternativních měn nepopírám.
Pokud na to chcete jit ve velkem, tak legalni problem by mohl byt snad jen u vlastni meny, ale nedivil bych se, kdyby to slo udelat v nejakem danovem raji nebo zapadlem tichomorskem ostruvku.Což je poněkud nepraktické v případě, kdy byste tu měnu chtěl používat denně nejenom vy s pár libertariánskými známými, ale chtěl tím zaplatit v obchodě (ve kterém by to byl prodavač ochoten přijmout samozřejmě).
Myslel jsem to jako pravni klicku, kdy byste pak mohl tvrdit, ze ty vase papirky jsou dalsi Euro nebo Zimbabwskej dolar a platit v obchodech Eurem jde bez potizi. Ale o pravu okolo men vim naprostou nulu, takze dost mozna je vsechno jinak.
Jestli je prodavac ochoten to prijmout, tak to prijme. V cem je problem?
Jestli je prodavac ochoten to prijmout, tak to prijme. V cem je problem?V neschopnosti státu si zajistit výběr daní z operací v "nesystémové" měně. Pokud se nepletu, tak na tom skončily všechny úspěšné regionální měny.
Jaka neschopnost statu? Prislusny danovy poplatnik proste ma ocenit prijmy v 'nesystemove' mene pomoci 'systemove' meny a to vykazat do danoveho priznani, a dane zaplatit v 'systemove' mene. Pokud to neudela, tak se dopousti danoveho podvodu uplne stejne, jako kdyby zatajil libovolny jiny prijem (at uz v 'systemove' mene, v 'nesystemove' mene, nebo treba v naturaliich).
Tady mate trochu jine porovnani propadu indexu.
P/E pomer se pocita z odhadu pristich vynosu, jestli jsou akcie levne zalezi na tom, jak dobre analytici odhadli vyvoj budoucich zisku podniku a v dusledku toho vlastne budouci vyvoj cele globalni ekonomiky. Takze jste si vsadil na to, ze nic moc horsiho nas uz neceka a do pul roku, nejpozdeji do roka, zase bude vsecko (az na socialistickou Evropu, pochopitelne) rust.
Tak ono se za Earnings dosazuje ledacos. Hlavni nesnaz s pouzitim dat s posledniho kvartalu je, ze vas nezajima jak si vedla spolecnost v minulosti, ale jak si povede v budoucnosti. Pokud se orientujete podle zisku za predchozi kvartal, tak vyuzivate nevyrceneho predpokladu, ze budouci vykonnost bude podobna te nedavne. To muze +/- fungovat v normalnich casech, nikoliv v "turbulentnich".
P/E pomer se pocita z odhadu pristich vynosu, jestli jsou akcie levne zalezi na tom, jak dobre analytici odhadli...A presvedcit se o tom, ze to neni pravda. Nikdo nic neodhaduje, je to prosty podil, skutecna cena/skutecne zisky. Okecavate to marne, tohle by neokecal ani Lenin, Marx a Engels. Snad na mne jako usvedceny lhar neposlete vraha s cepinem, jak je dobrym zvykem v kruzich "levicovych intelektualu".
Ty jo, pane JiKu, vy fakt budete velkej burzian, vase vedomosti a vubec napad dneska lezt "na dlouho" do akcii to jenom dokazuji. Ale chapu vas, vzdycky se muzete vratit do CR a pobirat tady komunisticke socialni davky, tak proc si nezahrat v kapitalistickem kasinu?
Nemohu si vybrat ani z jedné z možností ankety. Nedomnívám se, že krize skončí za pět měsíců, ale bude trvat několik let. Přejde však do chronické fáze, kdy šok mezi lidmi z možného propadu životní úrovně trochu pomine, ale prodej zboží bude stále dlouhodobě utlumený a práce se bude shánět jen těžko. Na druhou stranu to na nějaké rudé prapory také nevidím, anio na násilí přímo spojené s krizí. To ostatní násilí bohužel narůstá stejně, s tím toho moc nenaděláme. Každopádně nás nečeká lehké období.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.