Portál AbcLinuxu, 3. května 2025 20:44
... jak extrémně plýtvat zdroji na technický vývoj, který jen a pouze kvůli dvou světovejm a jednej studenej válce pokročil jako nikdy.Za ten technický vývoj během dvou světových válek bylo zaplaceno skoro stovkou milionů životů, ještě větším počtem zraněných (částečně doživotně invalidních = již jen spotřebovávají, nic neprodukují), vyplýtváním obrovských kvant primárních zdrojů, zničením spousty zemědělské půdy atd. Navíc se vyvíjelo jen to, co mělo aspoň částečně vojenský význam. Naopak co takový význam nemělo, bylo utlumeno. Podobně za studené války. Vývoj něčeho se urychloval, jiné věci tím ale trpěly.
a teď po dvaceti letech od konce studenej války, kdy concordy a raketoplány popadaly se ta technika nějak zastavila, co?Není pravda. Technika jde vpřed rychlým tempem, i když má vývoj jinou strukturu než dříve. Například zmíněným concordům udělal čáru přes rozpočet nárůst cen ropy (na ceny okolo 15 USD za barel musíme navždy zapomenout). Současně ale totéž zdražení ropy podnítilo dost velký vývoj v oblasti spalovacích motorů a za posledních 15 let tu máme celou škálu zajímavých řešení z této oblasti. Podobně třeba raketoplány končí (protože americká vláda škrtí přívod peněz do NASA), ale zase v posledních letech přibývá soukromých aktivit v dobývání vesmíru a tyto aktivity jdou jinou cestou, než jakou byla cesta raketoplánů. A mohl bych pokračovat.
války a vraždění všeobecně je pěknej hnus (proto je podporujou jen levičáci)
Nejvíce válek v poslední době rozpoutaly USA. To jsou opravdu typický příklad levičáků.
Asi by to bylo na poradnej flejm, ale trh se tak brutalne sam od sebe nerozhodi. Muze to byt nejaka externalita, kterou treba neovlivnite a taky to muze byt politicky zasah "mysleny dobre". Mam na mysli americky hypoteky. No a nakonec by bylo dobre se z chyb poucit a neopakovat je... ale to je moc idealiticka predstava
ale trh se tak brutalne sam od sebe nerozhodi. Muze to byt nejaka externalita,Jsou teorie, ktere vcelku presvedcive vysvetluji, proc se trh cas od casu sam od sebe rozhodi (viz Hyman Minsky: financial instability hypothesis). Trh totiz obsahuje silne pozitivni zpetne vazby, ktere jsou casto klasickymi ekonomy pri jejich hledani ekvilibra ignorovany.
Což jsou taky teorie, žejo. A co praxe? Když si vezmeme tu dnešní americkou krizi, tak v tom sledu událostí hraje americká vláda zcela zásadní roli, rozhození trhu samo od sebe v tomto případě neproběhlo.
Tak schválně, jak to bylo s tou americkou krizí? Kdo, jak a proč a čím vytvořil ".com" investiční bublinu? Koho to nejvíce postihlo? Kdo, proč a čím chtěl "nažhavit" ekonomiku? A k čemu to vedlo? Jak se v těchto časech mění životní úroveń a vyhlídky obyčejného američana a jak se mají "zachraňované" finanční domy a všcihni na ně napojení? A pak to je IMF, půjčky, rezervní měna a fondy a mě jako čecha to velmi znepokojuje
Achjo, prestoze jsem nepatril v zde v diskuzich k tem nejslusnejsim, tak jsem si tak trochu pral vecnou debatu na urovni a nadavky schovat do hospody...
Skoda ze na netu jsi drsnak, ale osobne to tak tezko bude, podle mych zkusenosti.A vy jste gay jenom na netu, nebo i v reálu? :)
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.