Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 22:40
Vynořilo se spousta lidí, ve kterých budí odpor vzhledem a odpor šmírovacími nástroji. Je to reál, nebo jen subjektivní pocit bez opodstatnění?
Linuxový svět to moc dobře zná, vývoj jde kupředu, nikdo se moc nezdržuje u starších verzí. Výjimkou jsou asi dvě firmy, co délkou supportem mohou konkurovat MS. Těmi je RHEL (10 let + možno si připlatit na další roky) a Suse (10 - 13 let). Donedávna měl Debian support rok po vydání další verze, dnes je to 5 let. Windows 7 má lifecycle 5let feature + 5 let security (+ možno si připlatit za další). Na tomto poli má MS trochu výhodu, protože i na starých Win lze bez drbání provozovat aktuální sw.
Stačí se podívat, jak velký vývoj je v linuxu. Jak se spousta věci přepisuje, nasazují nové API atd. Nic z toho se moc nebackportuje. Kdo toto zná, nemůže se MS divit, že do nekonečna neudržuje Win7.
Kolikrát se přepisovalo KDE? Kolikrát se přepisovalo Gnome? Vývoj grafických toolkitů jde kupředu a jednou za čas se dá dostat do fáze, kdy je jednodušší vše přepsat, než postupně překuchávat nějakou starou věc. Osobně si myslím, že tým KDE to dohnal až do absurdity, ale skoro každé složitější prostředí v linuxu to potkalo. O Windows člověk slýchá šílené věci, hlavně, co se týče vývoje na slepo, kdy programátor něco kódí a nemá k dispozici pořádný debug a čeká, až to nějaký Ind otestuje a pošle mu error chybu. Kdysi jsem četl hororové scénáře, co obnášelo vytvořit blbé tlačítko v GUI. Osobně se tedy nedivím MS, že se pustil do přepisování grafického rozhraní. Přecijen, stále v něm jsou prvky z WinXP, je až neuvěřitelné, jak dlouho to MS udržel v provozu. Samozřejmě se vyrojí spousta otázek, proč to MS nepřepsal a nenechal look naprosto stejný jako u W7? V takovém případě se také ptejte, proč to tak neudělali lidi z KDE, Gnome apod. Mně osobně mi třeba přijde vzhled stejný, nemám problém se tak malé změně přizpůsobit.
Máme zde skupinku lidí, kteří nechápou, proč není Dx12 ve Win7 a podezřívají MS z toho, že to dělá naschvál, aby všichni přešli na W10. Dx12 je vázáno na nemálo věcí a s nemálo API v systému počítá, stačí se podívat na vývoj kolem WDDM (MSDOC - WDDM). Neříkám, že není v síle MS to backportovat do W7, ale otázkou je, proč by to dělal? Proč by měl dedikovat nemálo vývojářů, aby udělali backport do 8 let starého OS? Kdo by tohle z vás dobrovolně dělal?
Samozřejmě, spousta šmírovacích věcí nejde vypnout, když se zapne kamera, tak windows 10 vytvářejí traffic do netu (= posílají fotku z kamery), dále posílají stisky kláves a spousta dalších věcí.
Zřejmě většina těch mystifikací přišlo odsud :
Analýza Windows 10: Ve svém principu jde o pouhý terminál na sběr informací o uživateli, jeho prstech, očích a hlasu!
Kde je reál celkem pěkně sesumíroval před dvěma roky Root :
Windows 10: analýza probíhající komunikace.
Popis Telemetrie od MS viz :
Configure Windows telemetry in your organization.
Dále se objevili zprávy o tom, že MS v případě svých serverů ignoruje hosts. Nechápu, v čem zastánci Win7 vidí problém. Že MS nespoléhá na DNS a někde má vedený seznam core IP? Nevidím na tom nic špatného.
Kromě výše zmíněného stále fungují klíče v registrech pro omezení telemetrie a taktéž se o nějaké části starají samostatné služby, které lze vypnout/zakázat.
Kdo se tím nechce moc zabývat, může k tomuto účelu použít OSS nástroj : DisableWinTracking
Mně osobně přijde, že Win10 ve finále odesílají stejné informace, jako běžný android telefon s google účtem s tím, že není problém to trochu více omezit. Neříkám, že je to v pořádku, osobně nemám rád odesílání jakýchkoli informací, ale spíše poukazuji na to, že kolem této problematiky vznikla jedná velká nafouknutá bublina.
Občas se také objeví názor, že Win10 jsou špatný, protože jednak nejde při aktulizaci vybírat, které chceme a u edice home nejdou ani vypnout a vše se dělá automaticky. Tito argumentéři většinou patří mezi sortu lidí, kteří instalují base systému a pak vypínají aktulizace, protože ty jim zpomalují PC. To ovšem ale není nejhorší, nejhorší na tom je, že to samé radí po různých fórech BFU uživatelům. Takoví borci pak většinou pracují pod admin účtem a ještě všem radí i vypínat UAC. Není se pak čemu divit, že takové stupiditě chce MS předejít a eliminovat jí, co nejvíc to lze. A já s tím naprosto souhlasím. Nevidím smysl v neaktulizování systému z obavy, že některý update může něco posrat. To se samozřejmě stát může, žádný systém není dokonalý, ale to přeci není důvod k tomu, abych aktualizace vypínal.
A tady nastává další fáma, kdy někdo argumentuje, že nejde zakázat dílčí aktualizace (např. v případě problémů). Jednak, když nastane problém, tak MS většinou update zase stáhne z webu. Dále lze takový update stále bez problémů odinstalovat a pokud jej MS z WU nestáhne, lze jej i zakázat pomocí : Show or hide updates (wushowhide.diagcab), který za tímto účelem MS zpřístupnil.
Osobně jsem se setkal s tím, že to kdysi na W7 dělalo bordel u tiskáren. U Win10 jsem na problém nenarazil, ale je to fáma, že nejdou vypnout aktualizace driverů, viz :
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\DriverSearching] "SearchOrderConfig"=dword:00000000
Nebo pokud má někdo jen problém s tím, že se mu přelévá jeden driver tím z WU, který moc dobře nejede, tak na to má MS KB :
How to temporarily prevent a driver update from reinstalling in Windows 10
Na pár místech jsem nahrazoval driver grafiky a nikdy mi to windows update nepřelil. Tedy za předpokladu, že neměl u sebe novější verzi driveru. Každopádně narazil jsem na týpka na netu, který tvrdí, že se mu to děje s ovladači na zvukové kartě a možná ještě s něčím. Taktéž tvrdí, že výše uvedené postupy nefungují (zkoušeno naposledy na buildu 1607). Takže ve finále těžko říci. Zajímalo by mně, zda s tím má někdo jiný zkušenosti.
Spousta lidí řeší jen vzhled a to, že W10 nemají naprosto stejnou nabídku start jako W7. Viděl jsem spoustu obyčejných uživatelů, kterým je to naprosto fuk a nemají problém se přizpůsobit. Pak existuje sorta ortodoxních staromilů, kteří nadávali při přechodu z WinXP na Win7 a teď stejným způsobem obhajují Win7 a nadávají na Win10. Ok, takových křiklounů se zbavit nedá, ani je nejde nijak uspokojit, i když třeba v případě nabídky start existuje milion alternativního sw, který to řeší a má různé další vychytávky (osobně nepoužívám). Každopádně tito lidé vidí jen změněnou ikonku a nadávají, jejich program tam jde spustit stejně jako na W7, tak proč přecházet? Těch spoustu změn v core systému si ale nikdo nevšímá, většinu je jen zajímá, jak to vypadá a víc to neřeší.
Nějaký výběr zde :
Samozřejmě mají W10 i nějaké nevýhody jako např. :
Zápisek vznikl za účelem ukázat, že obavy z přechodu z W7 na W10 jsou založeny na fámách, kteří si vycucali z prstu nějací konspirátoři. Neříkám, že je MS hodný a měli bychom na něj migrovat, to vůbec ne. Říkám, že kdo věří W7, tak nevidím důvod, nevěřit W10 a nevyužít některé jeho featurky a možnosti. Osobně stále zůstávám primárně na linuxu, ale chápu, že to pro spoustu lidí z různých důvodů není. Tyto lidi migruju na W10 a pokud jsem je z dob minulých nezasimiloval na uživatele, tak jim vnucuji práci pod userem s admin účtem bokem jen pro nutné zásahy. Zatím jsem nenarazil na nějaký problém a uživatelé si neměli problém zvyknout.
Tiskni
Sdílej:
zase o něco více použitelnější explorer a správce úloh (nice featurka je statistika zatížení hdd a aktuální datový tok přes síťovky atd.)Raději Proces Hacker, kde vidím i síťové adresy a celé cesty při vytěžování disku. Jedu na W10 od zakoupení laptopu s funkcí ezel bez aktualizace a s použitým skriptem z netu k odinstalování některých služeb. Jediné co někdy zlobí je nevypnutelná aktualizace Windows defender, která spustí cca 3 procesy, které někdy i na několikerý pokus pomocí Process Hackeru odstřelím. Cystám se obnovit OS z disku a aktualizovat až očekávané aktualizaci na konci roku a nepouží ten skript, jako předtím, pokud to půjde čistší cestou.
Výjimkou je serverová část, kde jediné, co může do délky supportu konkurovat MS je CentOS (10 let, v případě RHEL možno si připlatit na další roky).
To myslíte vážně?
Zdar Maxi,
pochopil jsi to dobře, opravdu tam tehdy Mark udělal několik chyb, což sám uznal, ale zároveň se tím IMHO dobře ukázalo, že správně nastavit Group Policies není vlastně žádná sranda - když jednu věc zakážeš nastavením "Disabled" a druhou nastavením "Enabled" a předvolby "Turned off"... Vyjádřil se k tomu i na svému blogu.
Možná stojí za to zmínit, že MS sám u sebe popisuje, jak většinu komunikace se svými servery vypnout - souboru těch nastavení se říká Windows Restricted Traffic Limited Functionality Baseline. Druhá věc je, že se tím zkriplí i některé bezpečnostní funkce typu updaty TLS root CA nebo Windows Update.
xf86-video-intel
. Xka pak použijí ovladač modesetting
, který funguje bezproblémově. Akcelerace Xkových grafických primitiv se provádí GLAMORem přes OpenGL. Intelí ovladač pro Xka je v katastrofálním stavu už dost dlouho a tuším, že Fedora už ho ani nebalíčkuje.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.