Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
zase o něco více použitelnější explorer a správce úloh (nice featurka je statistika zatížení hdd a aktuální datový tok přes síťovky atd.)Raději Proces Hacker, kde vidím i síťové adresy a celé cesty při vytěžování disku. Jedu na W10 od zakoupení laptopu s funkcí ezel bez aktualizace a s použitým skriptem z netu k odinstalování některých služeb. Jediné co někdy zlobí je nevypnutelná aktualizace Windows defender, která spustí cca 3 procesy, které někdy i na několikerý pokus pomocí Process Hackeru odstřelím. Cystám se obnovit OS z disku a aktualizovat až očekávané aktualizaci na konci roku a nepouží ten skript, jako předtím, pokud to půjde čistší cestou.
Výjimkou je serverová část, kde jediné, co může do délky supportu konkurovat MS je CentOS (10 let, v případě RHEL možno si připlatit na další roky).
To myslíte vážně?
Zdar Maxi,
pochopil jsi to dobře, opravdu tam tehdy Mark udělal několik chyb, což sám uznal, ale zároveň se tím IMHO dobře ukázalo, že správně nastavit Group Policies není vlastně žádná sranda - když jednu věc zakážeš nastavením "Disabled" a druhou nastavením "Enabled" a předvolby "Turned off"... Vyjádřil se k tomu i na svému blogu.
Možná stojí za to zmínit, že MS sám u sebe popisuje, jak většinu komunikace se svými servery vypnout - souboru těch nastavení se říká Windows Restricted Traffic Limited Functionality Baseline. Druhá věc je, že se tím zkriplí i některé bezpečnostní funkce typu updaty TLS root CA nebo Windows Update.
xf86-video-intel
. Xka pak použijí ovladač modesetting
, který funguje bezproblémově. Akcelerace Xkových grafických primitiv se provádí GLAMORem přes OpenGL. Intelí ovladač pro Xka je v katastrofálním stavu už dost dlouho a tuším, že Fedora už ho ani nebalíčkuje.
Tiskni
Sdílej: