Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Nemyslel jsem, že tohle budu muset někdy znovu řešit. Bohužel, jak se zdá, výměna procesoru už je v dlouhodobém horizontu neyhnutelná. A pokud to není procesor, tak už jsem zoufalý Ale tak zkusím nejdřív nějak popsat svůj dlouhodobý problém.
Tak a jsem zpátky u Gentoo To moje předchozí nadšení z Archu se ukázalo jako velice předčasné, neboť jsem poznal, co to znamená kompilace ze zdrojáku s pomocí AUR. Když jsem si totiž chtěl nějaký SW rozšířit o nějakou funkci, jež nebyla příliš standardní, nastaly tuny a tuny nepříjemností, ale které přesně, na to jsem už za ten půlrok zapomněl...
Bylo by naivní myslet si, že Gentoo mi bude ve všem vyhovovat. Jistě, byly tady nepříjemnosti, ale nejsou snad u všech distribucí? Existuje ovšem jedna věc, která mi na Gentoo velmi vadila...
Znáte ty různé obrázky o malé rybce sežrané větší rybou, která se stala obětí velryby a tak dále? Podobným způsobem se pokusím zobrazit nynější situaci na mém PC. Aneb jeden obrázek vydá za tisíc slov, ačkoliv tenhle je graficky celkem nepovedený
Kdy jste zažili svou první "kernel panic"? Já asi před dvěma týdny, kdy jsem poprvé zkoušel nabootovat čerstvé Gentoo. V tomhle ohledu jsem naprostý Gentoob, takže jsem netušil, co s tím jako tak asi můžu udělat. Okýnka na druhém místě v GRUBu se zaradovala, musel jsem do nich zas.
Myslel jsem si, že instalace Gentoo je záležitostí několika příkazů v konzoli. Vlastně jsem očekával, že bude existovat nějaký návod stylu "krok za krokem" a protože jsem nevěděl, do čeho jdu (a taky o Linuxech skoro nic nevím), tak ten návod vypadal nakonec úplně jinak, než moje původní představy