Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Tak a jsem zpátky u Gentoo To moje předchozí nadšení z Archu se ukázalo jako velice předčasné, neboť jsem poznal, co to znamená kompilace ze zdrojáku s pomocí AUR. Když jsem si totiž chtěl nějaký SW rozšířit o nějakou funkci, jež nebyla příliš standardní, nastaly tuny a tuny nepříjemností, ale které přesně, na to jsem už za ten půlrok zapomněl...
Ale co tady rozebírám Arch... Pořád jsem gentoob. I když jsem zradil.
Zjišťuju totiž, že Gentoo mi nabízí tak jednoduchý systém kompilací, jaký je už snad jen u BSD systémů (a ty vůbec neznám). Přidání nějaké funkce u programu není z velké části problém a nejdelší čas zabere kompilace. Za pár měsíců jsem si Gentoo tak nějak vyladil, že chyby už neháže a updaty jsou bezbolestné, ale nedávno nastala nová výzva:
Upřímně, čekal jsem tunu problémů. Ale když vynechám (bezproblémové) nastavení pomocí aticonfig, fungovaly hned po instalaci, až se mi tomu nechtělo věřit, a to vše s mojí HD5670. Emerge kecalo něco o zapnutém DRI a že s 3D akcelerací "to nespolupracuje". Z nějakého důvodu ale zatím fungují jak hry, tak akcelerace videa s pomocí VA-API, o které se teď budu bavit.
XvBA (X-Video Bitstream Acceleration) je rozhraní pro akceleraci videa pomocí GPU vytvořené AMD/ATI pro grafiky Radeon HD - a opět je nekompatibilní s celým okolním světem. Z AMD sice vyšla jistá dokumentace XvBA API, jenže to bylo docela nedávno a před tím se nikomu nechtělo tento druh akcelerace moc implementovat.
Ale i tak (za spolupráce AMD a Splitted Desktop Systems) vznikl xvba-video projekt - je to vlastně XvBA back-end pro VA-API. Jeho existence pak umožňuje využít síly GPU k akceleraci H.264 a VC-1 Advanced videí v aplikacích, které využijí VA-API.
Existuje zatím několik omezení (a možná je jich ještě víc). Ve Windows (od Vist) tato omezení (pokud vím) už nejsou.
xvba_video: driver does not support H.264 content over HP@L4.1. Please upgrade.
Uvádím zde postup pro systém Gentoo, neboť v něm pracuji. Nicméně u Archistů se balíček xvba-video nachází v AURu.
ÚPRAVA: Scarabeus přidal xvba-video ebuild do hlavního stromu Gentoo a ještě ho vylepšil, takže za to mu patří dík.
Čili jediný krok, který zbývá, je kompilace přehrávače - já teda používám mplayer - s USE flagem vaapi, jenže konkrétně mplayer standardně v Gentoo tento flag nemá. Je nutné použít verzi z xhub overlaye. Nastavit se to dá přes layman.
A pak se samozřejmě musí nainstalovat i náš ebuild.
$ layman -a xhub $ USE="vaapi" emerge -av mplayer $ emerge -v xvba-videoZároveň by se měly nainstalovat všechny potřebné závislosti pro fungování VA-API.
S trochou štěstí by nyní měl být funkční podobný příkaz:
$ mplayer -va vaapi -vo vaapi /media/Data/Videa/Test\ videa/Champion_D_1080.mov
A pod článkem najdete XvBA v celé své kráse.
Chudák Celine je trošku roztrhaná, VSync mi ještě nějak nefunguje, ale na to snad přijdu. Doufám, že jsem nic podstatného nevynechal a rád si přečtu názory v komentářích!
Tiskni
Sdílej:
Právě že deinterlace se má taky dělat v HWTak to ani omylem. A jestli to teda VDPAU dělá tak o tom nic nevím a spíš bych to počítal jako malé bezvýznamné plus. Jinak si ale spíš myslím, že to prostě a jednoduše skrze nějaký GPU offloading nejde (posílání dekódovaného obrazu funguje u DSPček od TI a je s tím mnohem víc babrání, IMHO VDPAU to přímo prezentuje a pokud nemůže, tak vypoví činnost, protože se mi nechce věřit že by to po sběrnicích tahalo takové množství dat).
V MPlayeruNejsem si úplně jistý, ale myslím si že tohle v VLC, Mplayeru, Gstreameru i FFMPEGu obstarává jeden a ten samý kód: Libav. Takže spíš nějaké byrokratické přešlapy, pokud to v Mplayeru funguje bez potíží.
Nejsem si úplně jistý, ale myslím si že tohle v VLC, Mplayeru, Gstreameru i FFMPEGu obstarává jeden a ten samý kód: Libav. Takže spíš nějaké byrokratické přešlapy, pokud to v Mplayeru funguje bez potíží.Určitě ne. Zatímco v MPlayeru jde o podporu VDPAU, ve VLC jde o VA-API s VDPAU backendem. Libav se tohle netýká.
A při první aktualizaci se ti to posere
Proč by mělo? Mplayer přece aktualizovat nebudu (anebo aktualizuju ABS a mplayer překompilim). A aktualizace nikdy násilně neporuší stávající dependence...A při první aktualizaci se ti to posere
Mplayer přece aktualizovat nebudu
A to je právě ono. Na tom Gentoo bys aktualizoval stejně jako předtím, zatímco na Archu musíš po tomhle aktualizovat speciálně.
mplayer-vaapi
nebo mplayer-cokoli
v AURu tak aktualizuješ úplně normálně...
Já vím, ale v praxi budou problémy s jeho udržováním... To je prostě ten rozdíl Arch vs Gentoo, to neukecáš
Já vím, ale v praxi budou problémy s jeho udržováním...Proč by měly?
Protože na to někdo bude kašlat, a z principu bude vždycky aktualizovanej až po tom v hlavním repu...
Nevím, jak je to v tomto případě s tím overlayem, ale když někdo do ebuildu přidá, že USE flag něco dá parametr něco jinak do configure, a dostane se to do portage, tak to aktualizuje pořád jenom jeden správce a tohle už se nemění.
Unsupported PixelFormat 61 [VD_FFMPEG] XVMC-akcelerovaný MPEG-2ti to tam píše proč?
Hlásím příjemný posun, chceteli úspěch. Předem mám Ati HD4200 ze zdílenou pamětí v chipsetu 785G a jsem dlouhodobě nasranej na AMD a tearing.
Nainstaloval jsem Ubuntu 11.04, jako prostředí mám Unity2D (Metacity), Unity Compiz skoro 1.0 je na v kombinaci fglrx a meho čipu nepoužitelný. Masivní memory leak, pády, pády pády, seky....
Pohedal jsem Launchpad PPA, našel tohle s mplayerm-vaapi a libva knihovnami a ze splited-desktop nainstaloval posledni xvba.deb.
Spouštím mplayer -o vaapi, hodí to eror. Ale SMPlayer v GUI navolené vaapi funguje!!! Sic to není tak dokonalé jako ve W7 s DXVA2, CPU mám u 1080p a 720p mkvéček většinou o cca 30% méně vytížené než bez vaapi, ale střídá se zatížení jader a je to schopno dost často jet i na 800mhz CPU frekvenci (ve W7 CPU pod 10% a po selou dobu na 800mhz), mám Athlon II X2 2.8ghz.
Ale teď to přijde! NENÍ tearing. NENÉ, PROSTĚ NENÍ! Hurá!!!. Je to ale zbytečnej porod to zprovozňovat (samo že ne takovej jako na Gentoo ), to by mělo bejt default.