Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Nemyslel jsem, že tohle budu muset někdy znovu řešit. Bohužel, jak se zdá, výměna procesoru už je v dlouhodobém horizontu neyhnutelná. A pokud to není procesor, tak už jsem zoufalý Ale tak zkusím nejdřív nějak popsat svůj dlouhodobý problém.
Začalo se to výměnou dvou postarších pamětí, obou s kapacitou 512MB, což sice stačilo pro Linux, ale na Windows jsem měl balastu daleko více, tak jsem se rozhodl pro upgrade na celkově 4GB. V té chvíli začaly všechny problémy. Aplikace se neočekávaně ukončovaly, webový prohlížeč u každé 5. stránky nahlásil "Je po něm", dostával jsem více BSoD než za minulý rok - a to se bavím jen o Windows.
Gentoo (obecně jakýkoliv Linux) reagoval dle mého názoru malinko hůře. Třeba při každé páté kompilaci vyhodil SIGSEGV, což sice byla jasná známka toho, že něco není v pořádku, kdyby ale skončilo u toho, byl bych mnohem raději. Pokusil jsem se např. stáhnout nějaký soubor s použitím aria2c. S trochou štěstí stahování doběhlo v pořádku, nicméně někdy ZSH napsal do konzole "zsh: killed aria2c
" - a začal řetězec nezvratných událostí.
Nejprve jsem zjistil, že spustit jakýkoliv další program je takřka nemožné, protože se v okamžiku spuštění zaseknul a nějaké Ctrl+C mi bylo houby platné. Už v tomoto okamžiku se vlastně systém nedal normálně používat; těch pár spuštěných programů postupně ztrácelo svoji funkcionalitu (např. Chrome už nenajel na žádnou další stránku a po ukončení se znovu nespustil). To jediné, co na nějakou dobu pomohlo, byla kombinace Alt+SysRq+B nebo HW resetovací tlačítko. Špatné, že?
Následovala postupná výměna několika komponent: základní desky (ovšem že to nepomohlo), grafické karty (do problémů byla taky zatažena, stejně už byla stará (a ještě stále funkční, jak jsem později zjistil)) a taky jsem vyměnil i ty paměti, přestože testy prošly na sto procent bez chyb - při reklamaci se to jen potvrdilo. Nové paměti nějakou dobu fungovaly bez potíží (já jsem si ničeho nevšiml), dali jsme zpět starou základní desku a taky žádný problém...
...a jednoho dne základovka přestala fungovat. Žádnou zjevnou příčinu jsme nebyli schopni zjistit a tak se koupila nová. Z ničeho nic v ní nefungovaly nové paměti! -> Reklamace... Zapojili jsme tedy ty první 4GB paměti, které jsme tehdy ještě pořád měli, počítač už aspoň najel, ovšem problémy se opakovaly. -> Konečně nové paměti přišly ze servisu a po zapojení jsem si říkal, už tomu bude konec. Jenže né, to by bylo moc snadné! Ty samé problémy se projevují i zde, jen v trochu menších rozměrech a zdaleka nejsou tak katastrofické. Například teď mi spadl a následně se nespustil python2.6, ale můžu spustit python2.7 /usr/bin/emerge a jsem vysmátý. Nejde to tak do nekonečna, skoro se vsadím, že mi teď zatuhne grafika, jakmile se pokusím vystoupit z X (Ctrl+Alt+F2 například).
Zbývá mi tedy jediný hříšnický kandidát na potížistu: PROCESOR Intel Pentium 4 3.2GHz s jádrem Prescott. Měl jsem ho podezírat už dřív, když nedokázal zkompilovat x64 aplikace s flagem prescott (po měsíci už to zas zázračně šlo) nebo když se mu pokazil tepelný senzor a tak throtloval frekvenci, aniž by se přehříval.
Co myslíte vy?
EDIT: Hups, nějakým záhadným způsobem mi emerge odebral python2.6 a zapomněl se přepnout na novější verzi, takže ten screenshot je trošičku nepravdivý, ale asi víte, co jsem tím chtěl říct...
Tiskni
Sdílej:
nebo když se mu pokazil tepelný senzor a tak throtloval frekvenci
a zjistil jsem, že mám v počítači disk, který ani nebyl do desky zapojený a já na něj zapomnělTomu říkám příjemné překvapení.
eselect python
a python-updater
zaberou den? … a ted uz jedine ECC.Moje řeč! Bohužel snad jediní výrobci desktopových MB, kteří otevřeně podporují používání ECC pamětí alespoň u některých základovek, jsou Intel a Asus. Moje poslední deska je od Asusu, ta příští bude taky a zatím plná spokojenost.