V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
acpi_osi
v kernel options, nebo nedejbože nějaký quirk pro pm-suspend. Na nastavení brightness displej taky nereagoval. A jelikož s předchozími kernely mi to nedělalo, první myšlenka byla downgradovat kernel - mám 3.11.3. Ale vy si myslíte, že mi do toho chce?! Bláhovci $ echo "OFF" > /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switchkterý hned po startu druhou grafiku vypíná. Jenže to mělo nečekaný side effect v podobě neprobouzejícího se notebooku. Zjistit příčinu nebylo vůbec snadné, protože Ubuntu s kernelem stejné verze se probouzelo naprosto v pořádku. Nedal jsem si přitom do souvislosti, že kdykoliv jsem tam tu druhou grafiku zakázal (ona to byla vcelku nutnost, pokud jsem nechtěl mít uškvařené prsty), taky se už neprobudilo. A mylně jsem tak chybu přisoudil kernelu.
/etc/pm/sleep.d/00vgaswitcheroo
jsem si napsal tohle:
(Pozn. k hibernaci: Stejně je dobré postupovat i v případě hibernace, protože tam se displej sice po probuzení zapne, ale dedikovaná grafika se zapne taky a pokud byla předtím vypnutá, těžko se znovu vypíná.)
#!/bin/bash #Script temporarily enables the second graphics when going into standby to eliminate issues with it case $1 in hibernate|suspend) #suspending to ram echo "ON" > /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch ;; thaw|resume) #resume from suspend sleep 3 echo "OFF" > /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch ;; esacTen sleep tam asi být nemusí, ale jistota je jistota. A v systemd jsem udělal soubory dva. Postupoval jsem podle jistého návodu na Internetu, ale je to ten nejjednodušší konfigurák, co pro systemd snad jde udělat:
/etc/systemd/system/root-suspend.service:
[Unit] Description=Local system suspend actions Before=sleep.target [Service] Type=simple ExecStart=/bin/sh -c 'echo ON > /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch' [Install] WantedBy=sleep.target
/etc/systemd/system/root-resume.service:
[Unit] Description=Local system resume actions After=suspend.target [Service] Type=simple ExecStart=/bin/sh -c 'echo OFF > /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch' [Install] WantedBy=suspend.targetOba pak zavedeme pomocí příkazů:
# systemctl enable root-suspend.service # systemctl enable root-resume.serviceA po dalším suspendu už bylo vše v pořádku. Šípková Růženka se probudila ze spánku a celé království začalo opět vzkvétat. A všichni žili šťastně až do smrti... To je konec, co? Měli jste někdy podobný problém? Podělte se! Já rád pohádky!
Tiskni
Sdílej:
xrandr --output DP2 --mode 1280x1024; xrandr --output DP2 --mode 1920x1200
. Ale obcas sa stane, ze nezabera nic. Pripojenie cez SSH funguje, vsetko je ok, ale signal do monitora nejde. Asi to v ten moment posiela do DVI, ale nie som mu schopny nejak povedat, aby vzdy pouzival len DP. Grafika je integrovana v Intel i3 SandyBridge - HD Graphics 2000.
A od cias prechodu na DP som stratil moznost prepnut sa z X do textoveho modu, pricom pri boote ide textovy mod ok. Ale spustenim X-ov strati moznost textoveho rezimu. Proste sa monitor vypne - nema signal. Prepnut naspat ide. Domnievam sa, ze problem bude rovnaky - signal ide do DVI.
echo "OFF" > /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch
Diky za pomoc, posli mi pres abicko kontakt na sebe, poslu cokoladu za usetrenou praci