abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 16:44 | Komunita

    Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 14:55 | Humor

    McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    včera 00:11 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.7. 21:00 | Bezpečnostní upozornění

    Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    10.7. 15:22 | Nová verze

    Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    10.7. 12:55 | Bezpečnostní upozornění

    Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    10.7. 11:55 | Humor

    Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    10.7. 02:11 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.7. 01:11 | Nová verze

    Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    10.7. 00:11 | IT novinky

    Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (2%)
     (1%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 387 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Doména, mount.cifs a marné snahy rozjet to nějak lépe

    21.3.2012 22:48 | Přečteno: 1365× | Debian | poslední úprava: 21.3.2012 22:51

    Uf, to byl zase půlrok. Trochu se zabýváme s kamarádem správou jisté školní sítě a domény, kterou kromě Windows Serveru a stanic s Windows (rozličných odrůd) obývají i různé verze Ubuntu a Debianu. S Windows stanicemi obvykle nebývají žádné problémy, co se týče zapojení do domény a namapování síťových disků (až na pár vzácných výjimek). Ovšem Linux, no... :)

    Neměň to, dokud někdo nechce víc

    Na našem gymnáziu se momentálně vyučuje Java a k tomuto účelu jsme na jednotlivé počítače nainstalovali NetBeans. K připojení síťových disků ze serveru používáme fungující, ale neobvyklé (já bych možná řekl prasácké, vzhledem k okolnostem :-D ) řešení spočívající v tom, že po přihlášení uživatele se na jeho ploše vytvoří dvě ikonky - Připojit disk G: a Připojit disk P: (což zajistí pythonovský skript zavolaný z /etc/gdm3/PostLogin) - a poklikáním se disky následně připojí pomocí gvfs a uživatel je může používat. Autorizace je zajištěna pomocí Kerberova tiketu, takže tento způsob je prakticky bezproblémový.

    Ale - takto namapované disky se objeví všude, jen ne v NetBeans, a ne každý si pamatuje cestu ~/.gvfs, takže vznikla jistá potřeba něčeho trochu chytřejšího. Symlinky do ~ po připojení? Proboha, jen to ne! Složitost, která se navíc může kdykoliv rozbít. Ale jak to tedy provést?

    mount.cifs vs. my - 5:0

    Použití příkazu mount nám připadalo jako poměrně logická volba, navíc se uživateli vytvoří pěkná ikonka disku na ploše - za předpokladu, že to bude nějak fungovat. Ale ukázalo se, že ani s mountem se nedá jen tak počítat, pokud jde o naši síť a doménu. :)

    Hned první pokus vyšel úplně naprázdno,
    sudo mount -t cifs //server/pavel ~/G
    když se mount ve své jasnozřivé moudrosti pokusil přeložit server na čísla a tečky. Výsledek si jistě domyslíte. Jenže ani po přímém zadání IP adresy jsme nedopadli o mnoho lépe.
    $ sudo mount.cifs //192.168.1.2/pavel ~/G
    Password:
    Tak, připojení zdá se funguje, ale chce po nás heslo. Co je mountu do hesla? Má přece lístek od Kerbera! Zmetek jeden zatracenej. Tak ne, asi to nějak půjde:
    $ sudo mount.cifs //192.168.1.2/pavel ~/G -o sec=krb5
    mount error(95): Operation not supported
    Nepůjde. Podle dmesg se musíme připojovat s podepsanými pakety. OK. (Jen tak mimochodem, mezi jednotlivými kroky vždy uplynula zhruba hodina, :-D ale na tento jsem přišel trochu rychleji.)
    $ sudo mount.cifs //192.168.1.2/pavel ~/G -o sec=krb5i
    mount error(2): file not found
    A co je zase tohle? Dmesg tentokrát zarytě mlčel a debugovat mount.cifs nijak nepomohlo, resp. nevylezlo nic použitelného. Považovali jsme to za bug v kernelu, dokud někoho nenapadlo dohrát balíček smbfs. Ten s sebou tehdá vzal i keyutils jakožto esenci zcela nezbytnou pro připojení s podepsanými pakety. Asi kvůli nějakému exotickému druhu šifrování. Dobře, to bychom měli. Co si na nás mount nachystá příště? (Nechtějte vědět. Strávili jsme nad tím měsíc. :-) )
    $ sudo mount.cifs //192.168.1.2/pavel ~/G -o sec=krb5i,user=pavel
    mount error(127): Required key not available
    Už tady jsem věděl, že jsem sakra blízko k řešení, ale kamarádovi tenkrát došlo lépe než mě, že ten příkaz přece pouštím pod rootem, který nemá propustku do Kerberova klubu uživatele pavel. Tedy že se za něj nesmí vydávat.

    suid? Ale kdeže

    Po prohledání internetu jsem přišel na jinou prasárničku. Nastavím příkazům mount.cifs, smbmount a smbumount suid bit, takže je bude i obyčejný uživatel spouštět jakoby pod rootem. Tím se to mělo vyřešit. A chvíli to fungovalo, než jsme přešli k jinému počítači a pokusili se zopakovat naše kroky... :-/ Další pátrání na internetu přineslo zjištění, že ani téhle fujovince nebyla souzena dlouhá existence a přestala fungovat i jiným. Nu což, čas se posunout jinam...

    gvfs-mount and all his friends

    Příkaz:
    gvfs-mount //192.168.1.2/pavel
    se zprvu tvářil, že vyřeší všechny naše problémy. Jenže: Čili z louže do bláta. Ne, tudy fakt ne. Ale naštěstí jsem si všiml jedné zajímavé věci... A tou byl PAM.

    pam_mount

    PAM v moderních linuxových distribucích totiž zajištuje vše, co se jen trochu dotýká přihlašování, a je navíc velmi přizpůsobitelný a rozšířitelný moduly, jako je třeba pam_mount (v Debianu balík libpam-mount). Tento malý pomocník umožňuje připojovat různé disky a je taktéž velice tvárný, co se týče nastavení, ale zároveň nevypadá ani příliš složitě. To se mi zalíbilo a rozhodl jsem se prozkoumat, co náš malý kouzelník dokáže. No, zjistil jsem, že mount.cifs stejně budu muset dřív nebo později rozjet. A tehdá mi to docvaklo, když jsem hledal a hledal. Nějak jsem nevěřil, že ten jeden jediný parametr může v něčem pomoct. Ale tak jsem to zkusil:
    $ sudo mount.cifs //192.168.1.2/pavel ~/G -o sec=krb5i,uid=pavel
    $
    Nemohl jsem tomu uvěřit. Ono to vážně začalo fungovat. Přidání parametru UID zabralo. Všechny problémy jako by mávnutím proutku zmizely a já se radoval. Polohlasitě radoval, aby to pokud možno nikdo neslyšel. :-D Upravil jsem konfiguráček v /etc/security/pam_mount.conf.xml, ten se po nějakém laborování taky rozjel. Aspoň na počítači s Debianem. :)

    pam_mount a strniště bugů

    No, ale zpět k těm bugům. Otestoval jsem konfiguraci na jednom počítači s Debianem a automaticky předpokládal, že to bude fungovat i na Ubuntích kompjútrech. Ojojoj, jak strašlivě jsem se zmýlil. Na pam_mount totiž ani nedošlo a žádný příkaz k přimountování se nespustil. Debug byl neobyčejně hluchý. Aby taky ne, netrvalo dlouho zjistit příčinu. pam_lsass z balíku likewise-open nějakým způsobem blokuje pam_mount, pokud je v /etc/pam.d/common-session napsaný před ním. Řešení? Bylo asi nejjednodušší z celé sestavy kroků, stačilo přehodit ty dva řádky. :-)
    session optional pam_mount.so
    session sufficient pam_lsass.so
    A ne, klid jsme stále neměli, narazili jsme totiž na bug s chownem, kterýžto se dá nejlépe vyřešit asi jen instalací verze 2.8.1 balíku libpam_mount. Úlevou je, že nemá nové závislosti oproti starší verzi. V dalších dnech zkusíme celý nový cirkus nahodit zkušebně na ostatních počítačích a nahradit jím starou pythonovskou parádičku. Držte nám palce. :-)        

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    22.3.2012 08:18 Pindal
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Doména, mount.cifs a marné snahy rozjet to nějak lépe
    Dost odstrašující čtení. Např. při tom posledním "bugu" si stačilo v manu pamu přečíst co znamená optional a sufficient. Brrr.
    PaulosV avatar 22.3.2012 17:04 PaulosV | skóre: 10 | blog: dentoob
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Doména, mount.cifs a marné snahy rozjet to nějak lépe
    Člověk se stále učí (čímž neomlouvám některé prasečinky, které jsem konkrétně já natropil), třeba tohle jsem nevěděl a do manu PAMu jsem se až do teď ani nepodíval, takže díky. Ten článek byl spíš jen příběh nadějného nápadu, který skončil mnoha hodinami laborování a několika případy svěšené (skoro zavěšené) hlavy. :-)
    22.3.2012 10:28 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Doména, mount.cifs a marné snahy rozjet to nějak lépe
    Nastavím příkazům mount.cifs, smbmount a smbumount suid bit, takže je bude i obyčejný uživatel spouštět jakoby pod rootem.
    Nevím, co tam máte za "Debiany", ale u mě má mount.cifs suid nastaveno už z distra a smbmount je symlink.
    Quando omni flunkus moritati
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.