Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Sledování živého streamu je OUT, archiv TV Noe je chudý, takže necháme server nahrávat živý stream a vybudujeme si vlastní archiv.
Potřebujeme k tomu Linux a něco místa na disku (cca 9GB denně). Následuje popis mé cesty k výsledku.
Stream je ze serverů nacevi.cz, možná půjde postup aplikovat i na jiné televize.
Včera se zde v blogu objevil zápisek HOWTO: GPS tracker TK102 a GPRS přenosy. Řešil jsem trochu podobnou záležitost - online tracking naší turistické skupinky a raději než dlouhý komentář pod blog kolegy jsem se rozhodl hodit to do zápisku na svém blogu. Třeba se to někomu bude hodit nebo naopak dostanu nějakou cennou radu
Víte, že vaše nekalá konkurence získává neopodstatněnou konkurenční výhodu tím, že nekupuje finančně nákladné specializované systémy?
Ptá se nás hromadným dopisem Jan Hlaváč, zástupce BSA v ČR. Protože tuto hrozbu nehodláme podcenit, v následujícím HOWTO si nejprve znovu zopakujeme veškeré hrozby, poté nahlásíme všechny softwarové piráty a na závěr dosvědčíme vlastní softwarovou čistotu.
V minulém zápisku jsem si posteskl, že "Elektronickou žádost o zřízení datové schránky v Linuxu? NELZE!". Elektronicky podepsaná žádost se totiž podepisuje přímo v formuláři 602XML Filleru, který neumí použít certifikát ze souboru, ale údajně pouze z tokenu. Info o tokenu jsem dostal z infolinky 602, kde mi ale nebyli schopni sdělit, které tokeny jsou podporované a zda mají odzkoušené nějaké funkční řešení.
Věc ovšem měla pokračování - jednak mně cca po dvou týdnech sami (!) kontaktovali z infolinky 602 s postupem funkčního řešení (s tokenem), druhak se mi podařilo podat žádost i bez tokenu, se samotným certifikátem v souboru:
Pokud máte elektronický podpis, je nejpohodlnější zažádat o zřízení datové schránky elektronicky. Stačí vyplnit žádost, podepsat a odeslat na podatelnu MVČR.
To by ovšem nesměla být žádost ve formátu 602XML Filleru, jehož "linuxová" verze sice byla vydána ("linuxová" = windows verze včetně wine v jednom balíku), ale nefunguje tak jak má...
Večer se mi při hrátkách s Wine podařilo částečně zprovoznit 602XML Filler. Pokud vím, 602XML Filler byl považován za nefunkční pod Wine. O to víc mně překvapilo, že ke spuštění nebylo potřeba nasadit žádné zvláštní triky.