Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
V minulém zápisku jsem si posteskl, že "Elektronickou žádost o zřízení datové schránky v Linuxu? NELZE!". Elektronicky podepsaná žádost se totiž podepisuje přímo v formuláři 602XML Filleru, který neumí použít certifikát ze souboru, ale údajně pouze z tokenu. Info o tokenu jsem dostal z infolinky 602, kde mi ale nebyli schopni sdělit, které tokeny jsou podporované a zda mají odzkoušené nějaké funkční řešení.
Věc ovšem měla pokračování - jednak mně cca po dvou týdnech sami (!) kontaktovali z infolinky 602 s postupem funkčního řešení (s tokenem), druhak se mi podařilo podat žádost i bez tokenu, se samotným certifikátem v souboru:
Nejprve, jak se mi podařilo o schránku zažádat s pomocí elektronického podpisu v souboru.
Protože mě rozladily obstrukce, které jsou se samotným podáním žádosti přímo z FormFilleru, napsal jsem na el. podatelnu MVČR email, že v Linuxové verzi FormFilleru nefunguje automatické podepsání a odeslání žádosti, takže formulář jsem vyplnil, uložil na disk a přikládám v příloze. Celý mail (s vyplněným formulářem v příloze) jsem pak podepsal svým elektronickým podpisem a odeslal. Reakce na samotný mail nebyla žádná (kromě potvrzení o podání), ale za pár dní mi poštou přišly přístupové údaje do datové schránky
A nyní info z podpory 602 - isds(zavinac)602.cz
Postup předpokládá pořízení tokenu iKey 4000 (stojí cca 2000 Kč). Tenhle token jsem měl za v Linuxu nepodporovaný, ale zřejmě jsou v 602 schopni dodat drivery přímo od výrobce. Protože nemám SuSE / možnost vyzkoušet, o drivery jsem si nepsal a netestoval, ale třeba informace potěší nějakého majitele iKey 4000
citace z emailu od 602:
Na adrese http://www.datoveschranky.info/clanek/70/ byl uveřejněn aktualizovaný formulář žádosti, který nyní umožňuje uložit žádost na disk s elektronickým podpisem. Vyzkoušeli jsme uložení v distribuci Suse 10.3, 11 s certifikátem uloženým na ikey4000. Formulář se korektně podepíše a pak jej lze odeslat mailem na podatelnu MVČR.
U každé distribuce je třeba použít aktuální ovladač tokenu od výrobce. Pokud máte zájem, můžeme Vám ovladač poskytnout pro distribuci Suse.
Tiskni
Sdílej:
Na to jsem taky zvědavý. Ale spíš bych to viděl na použití win32 ovladačů ve Wine přes libusb. Asi v rámci vnitřního testování vykuchali z Windows nutné soubory, které překopírovali do Wine, zaregistrovali je, a tak 602filler může přes microsoftí CryptoAPI komunikovat s ikey4000. Jinak řečeno žádné ovladače pro Linux.
Koukám, že pro Wine existuje patch přidávající konverzní vrstvu mezi unixovým opensc a winovým CryptoAPI (Wine bug 15322). Ale asi to je planá naděje.
Mohl by autor dostat z nich ten ovladač? Fakt by mě zajímalo, jak to je.
>>>Obzvláště, když samotný Filler je 386-only, že.
A kdejaka mrdka bedna z tesca s win visra je 64bit
DS jsou pozadu oproti technice. Asi ty DS zacali vyvijet v dobe kdy 64bit CPU mely jenom vypocetni strediska ci univerzity a windows pro 64bit neexistovaly.