Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Pokud máte elektronický podpis, je nejpohodlnější zažádat o zřízení datové schránky elektronicky. Stačí vyplnit žádost, podepsat a odeslat na podatelnu MVČR.
To by ovšem nesměla být žádost ve formátu 602XML Filleru, jehož "linuxová" verze sice byla vydána ("linuxová" = windows verze včetně wine v jednom balíku), ale nefunguje tak jak má...
Žádost o zřízení datové schránky lze stáhnout na adrese datoveschranky.info
Samotná žádost není nic jiného než formulář ve formátu 602XML Filleru.
Formulář jsem vyplnil a kliknul na tlačítko "Odeslat žádost do evidence s el. podpisem":
Následuje okno "Výběr certifikátu", které nepotěší, není totiž možné načíst certifikát ze souboru:
Zkusil jsem tedy zažádat o pomoc na helpdesku datových schránek: isds (zavináč) 602.cz a odpověď přišla prakticky obratem:
v OS Linux je zapotřebí být vlastníkem tokenu, na kterém je váš certifikát uložen.
Pokud tomu tak není je možnost využít jiného prstředí ve kterém bude přihláška el. podepsána, nebo se obrátit osobně na kontaktní místo Czech point.
To je poněkud záludná rada - zatím jsem se setkal jenom s USB tokeny iKey 4000 od Postsignum, které pod Linuxem nefungují ani náhodou. Možná ale mají u 602 otestované jiné tokeny, ktere jsou podporované i v Linuxu.
Optal jsem se tedy, jestli mají nějaký konkrétní token v Linuxu vyzkoušený a pro 602XML Filler doporučený a dozvěděl jsem se toto:
tokeny poskytují všechny 3 certifikační autority a vyběr je pouze na vás. Domnívám se, že pokud byste si pořizoval token pouze z důvodu podepsání přihlášky pro datovou schránku, bylo pro vás výhodnější zvolit jinou možnost podání přihlášky.
Ponaučení na závěr: kdo si pořídil elektronický podpis pro usnadnění komunikace s úřady a k tomu používá Linux, má smůlu. 602 si s Linuxem nerozumí a státní správě to je evidentně šumafuk.
P.S.: Žádost je třeba vyplnit v nejnovější verzi 602XML Filleru - měl jsem nainstalovanou starší 3.0 RC1 verzi ještě z testovacího provozu datových schránek a v ní se špatně generují čarové kódy, které jsou součástí žádosti (hláška "BarCode Error!").
Tiskni
Sdílej:
Aladdin eTokenPro 64k v linuxu funguje. Vím to z osobní zkušennosti. Mám na něm certifikáty a je to bez problémů. Tedy v aplikacích, které umí pracovat s PKCS#11.
Z daších by měl jít rozchodit SafeNet (Rainbow) iKey 3000.
nainstalovany 602xmlfiller nemam ale myslim si, ze jestli v tom programu neni nejaka volba jak mu vnutit pkcs#11 knihovnu, tak to nic nenabidne.
ta knihovna je vzdy specifikcka pro dany token (nebo rodinu tokenu vyrobce).
aby vam token chodil napr v mozille musite ji vytvorit Security Device a v nem zadat prave tuto knihovnu.
Je mozne,. ze by to umelo pracovat s PCSC, nevim. Spis se ale obavam ze ne.