Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Pokud máte elektronický podpis, je nejpohodlnější zažádat o zřízení datové schránky elektronicky. Stačí vyplnit žádost, podepsat a odeslat na podatelnu MVČR.
To by ovšem nesměla být žádost ve formátu 602XML Filleru, jehož "linuxová" verze sice byla vydána ("linuxová" = windows verze včetně wine v jednom balíku), ale nefunguje tak jak má...
Žádost o zřízení datové schránky lze stáhnout na adrese datoveschranky.info
Samotná žádost není nic jiného než formulář ve formátu 602XML Filleru.
Formulář jsem vyplnil a kliknul na tlačítko "Odeslat žádost do evidence s el. podpisem":
Následuje okno "Výběr certifikátu", které nepotěší, není totiž možné načíst certifikát ze souboru:
Zkusil jsem tedy zažádat o pomoc na helpdesku datových schránek: isds (zavináč) 602.cz a odpověď přišla prakticky obratem:
v OS Linux je zapotřebí být vlastníkem tokenu, na kterém je váš certifikát uložen.
Pokud tomu tak není je možnost využít jiného prstředí ve kterém bude přihláška el. podepsána, nebo se obrátit osobně na kontaktní místo Czech point.
To je poněkud záludná rada - zatím jsem se setkal jenom s USB tokeny iKey 4000 od Postsignum, které pod Linuxem nefungují ani náhodou. Možná ale mají u 602 otestované jiné tokeny, ktere jsou podporované i v Linuxu.
Optal jsem se tedy, jestli mají nějaký konkrétní token v Linuxu vyzkoušený a pro 602XML Filler doporučený a dozvěděl jsem se toto:
tokeny poskytují všechny 3 certifikační autority a vyběr je pouze na vás. Domnívám se, že pokud byste si pořizoval token pouze z důvodu podepsání přihlášky pro datovou schránku, bylo pro vás výhodnější zvolit jinou možnost podání přihlášky.
Ponaučení na závěr: kdo si pořídil elektronický podpis pro usnadnění komunikace s úřady a k tomu používá Linux, má smůlu. 602 si s Linuxem nerozumí a státní správě to je evidentně šumafuk.
P.S.: Žádost je třeba vyplnit v nejnovější verzi 602XML Filleru - měl jsem nainstalovanou starší 3.0 RC1 verzi ještě z testovacího provozu datových schránek a v ní se špatně generují čarové kódy, které jsou součástí žádosti (hláška "BarCode Error!").
Tiskni
Sdílej:
Aladdin eTokenPro 64k v linuxu funguje. Vím to z osobní zkušennosti. Mám na něm certifikáty a je to bez problémů. Tedy v aplikacích, které umí pracovat s PKCS#11.
Z daších by měl jít rozchodit SafeNet (Rainbow) iKey 3000.
nainstalovany 602xmlfiller nemam ale myslim si, ze jestli v tom programu neni nejaka volba jak mu vnutit pkcs#11 knihovnu, tak to nic nenabidne.
ta knihovna je vzdy specifikcka pro dany token (nebo rodinu tokenu vyrobce).
aby vam token chodil napr v mozille musite ji vytvorit Security Device a v nem zadat prave tuto knihovnu.
Je mozne,. ze by to umelo pracovat s PCSC, nevim. Spis se ale obavam ze ne.