Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Pokud máte elektronický podpis, je nejpohodlnější zažádat o zřízení datové schránky elektronicky. Stačí vyplnit žádost, podepsat a odeslat na podatelnu MVČR.
To by ovšem nesměla být žádost ve formátu 602XML Filleru, jehož "linuxová" verze sice byla vydána ("linuxová" = windows verze včetně wine v jednom balíku), ale nefunguje tak jak má...
Žádost o zřízení datové schránky lze stáhnout na adrese datoveschranky.info
Samotná žádost není nic jiného než formulář ve formátu 602XML Filleru.
Formulář jsem vyplnil a kliknul na tlačítko "Odeslat žádost do evidence s el. podpisem":
Následuje okno "Výběr certifikátu", které nepotěší, není totiž možné načíst certifikát ze souboru:
Zkusil jsem tedy zažádat o pomoc na helpdesku datových schránek: isds (zavináč) 602.cz a odpověď přišla prakticky obratem:
v OS Linux je zapotřebí být vlastníkem tokenu, na kterém je váš certifikát uložen.
Pokud tomu tak není je možnost využít jiného prstředí ve kterém bude přihláška el. podepsána, nebo se obrátit osobně na kontaktní místo Czech point.
To je poněkud záludná rada - zatím jsem se setkal jenom s USB tokeny iKey 4000 od Postsignum, které pod Linuxem nefungují ani náhodou. Možná ale mají u 602 otestované jiné tokeny, ktere jsou podporované i v Linuxu.
Optal jsem se tedy, jestli mají nějaký konkrétní token v Linuxu vyzkoušený a pro 602XML Filler doporučený a dozvěděl jsem se toto:
tokeny poskytují všechny 3 certifikační autority a vyběr je pouze na vás. Domnívám se, že pokud byste si pořizoval token pouze z důvodu podepsání přihlášky pro datovou schránku, bylo pro vás výhodnější zvolit jinou možnost podání přihlášky.
Ponaučení na závěr: kdo si pořídil elektronický podpis pro usnadnění komunikace s úřady a k tomu používá Linux, má smůlu. 602 si s Linuxem nerozumí a státní správě to je evidentně šumafuk.
P.S.: Žádost je třeba vyplnit v nejnovější verzi 602XML Filleru - měl jsem nainstalovanou starší 3.0 RC1 verzi ještě z testovacího provozu datových schránek a v ní se špatně generují čarové kódy, které jsou součástí žádosti (hláška "BarCode Error!").
Tiskni
Sdílej:
Aladdin eTokenPro 64k v linuxu funguje. Vím to z osobní zkušennosti. Mám na něm certifikáty a je to bez problémů. Tedy v aplikacích, které umí pracovat s PKCS#11.
Z daších by měl jít rozchodit SafeNet (Rainbow) iKey 3000.
nainstalovany 602xmlfiller nemam ale myslim si, ze jestli v tom programu neni nejaka volba jak mu vnutit pkcs#11 knihovnu, tak to nic nenabidne.
ta knihovna je vzdy specifikcka pro dany token (nebo rodinu tokenu vyrobce).
aby vam token chodil napr v mozille musite ji vytvorit Security Device a v nem zadat prave tuto knihovnu.
Je mozne,. ze by to umelo pracovat s PCSC, nevim. Spis se ale obavam ze ne.