Počet sad změn v OpenStreetMap dosáhl 100 milionů. Uživatel Lamine Ndiaye přidal budovy ve vesnici Nianiane v Senegalu.
Byla vydána nová stabilní verze 2.92 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek v oznámení o vydání a na YouTube.
Společnost Framework představila svůj první produkt: Framework Laptop. Jedná se o modulární notebook, který bude možné "libovolně" konfigurovat, upgradovat a opravovat. Podrobnosti budou zveřejňovány postupně. V prodeji by měl být v létě [Hacker News].
Společnost Red Hat představila program "Red Hat Enterprise Linux (RHEL) for Open Source Infrastructure" aneb Red Hat Enterprise Linux zdarma pro open source projekty.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 190. sraz, který proběhne v pátek 26. února od 17:00 na Jitsi Meet.
Po open source ergonomickému trackballu (dnes Classic Trackball) a open source myši představila společnost Ploopy nový open source Nano Trackball (GitHub). Trackball bez tlačítek a kolečka. Pouze kulička.
Webový prohlížeč Brave lze vedle standardního prohlížení (Nové okno) a anonymního prohlížení (Nové soukromé okno) používat i pro anonymní prohlížení s využitím Toru (Nové soukromé okno přes Tor) a pro přistup k webům v doméně .onion. Nejnovější verze Brave řeší několik bezpečnostních chyb, kdy DNS dotazy místo do Toru směrovaly k poskytovateli DNS. Ten tak mohl zjistit, že uživatel chtěl přistupovat například k sejnfjrq6szgca7v.onion (debian.org).
Byla vydána nová verze 2021.1 průběžně aktualizované linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Kali Linux má nové webové stránky.
Multiplatformní open source počítačová hra Minetest byla vydána ve verzi 5.4.0. Přehled změn v changelogu. Jedná se o hru inspirovanou Minecraftem.
Byla vydána (Twitter) nová verze 3.18 svobodného multiplatformního geografického informačního systému QGIS (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify ve visuálním changelogu a také na YouTube.
Pokud máte elektronický podpis, je nejpohodlnější zažádat o zřízení datové schránky elektronicky. Stačí vyplnit žádost, podepsat a odeslat na podatelnu MVČR.
To by ovšem nesměla být žádost ve formátu 602XML Filleru, jehož "linuxová" verze sice byla vydána ("linuxová" = windows verze včetně wine v jednom balíku), ale nefunguje tak jak má...
Žádost o zřízení datové schránky lze stáhnout na adrese datoveschranky.info
Samotná žádost není nic jiného než formulář ve formátu 602XML Filleru.
Formulář jsem vyplnil a kliknul na tlačítko "Odeslat žádost do evidence s el. podpisem":
Následuje okno "Výběr certifikátu", které nepotěší, není totiž možné načíst certifikát ze souboru:
Zkusil jsem tedy zažádat o pomoc na helpdesku datových schránek: isds (zavináč) 602.cz a odpověď přišla prakticky obratem:
v OS Linux je zapotřebí být vlastníkem tokenu, na kterém je váš certifikát uložen.
Pokud tomu tak není je možnost využít jiného prstředí ve kterém bude přihláška el. podepsána, nebo se obrátit osobně na kontaktní místo Czech point.
To je poněkud záludná rada - zatím jsem se setkal jenom s USB tokeny iKey 4000 od Postsignum, které pod Linuxem nefungují ani náhodou. Možná ale mají u 602 otestované jiné tokeny, ktere jsou podporované i v Linuxu.
Optal jsem se tedy, jestli mají nějaký konkrétní token v Linuxu vyzkoušený a pro 602XML Filler doporučený a dozvěděl jsem se toto:
tokeny poskytují všechny 3 certifikační autority a vyběr je pouze na vás. Domnívám se, že pokud byste si pořizoval token pouze z důvodu podepsání přihlášky pro datovou schránku, bylo pro vás výhodnější zvolit jinou možnost podání přihlášky.
Ponaučení na závěr: kdo si pořídil elektronický podpis pro usnadnění komunikace s úřady a k tomu používá Linux, má smůlu. 602 si s Linuxem nerozumí a státní správě to je evidentně šumafuk.
P.S.: Žádost je třeba vyplnit v nejnovější verzi 602XML Filleru - měl jsem nainstalovanou starší 3.0 RC1 verzi ještě z testovacího provozu datových schránek a v ní se špatně generují čarové kódy, které jsou součástí žádosti (hláška "BarCode Error!").
Tiskni
Sdílej:
Aladdin eTokenPro 64k v linuxu funguje. Vím to z osobní zkušennosti. Mám na něm certifikáty a je to bez problémů. Tedy v aplikacích, které umí pracovat s PKCS#11.
Z daších by měl jít rozchodit SafeNet (Rainbow) iKey 3000.
nainstalovany 602xmlfiller nemam ale myslim si, ze jestli v tom programu neni nejaka volba jak mu vnutit pkcs#11 knihovnu, tak to nic nenabidne.
ta knihovna je vzdy specifikcka pro dany token (nebo rodinu tokenu vyrobce).
aby vam token chodil napr v mozille musite ji vytvorit Security Device a v nem zadat prave tuto knihovnu.
Je mozne,. ze by to umelo pracovat s PCSC, nevim. Spis se ale obavam ze ne.