Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
mne prislo prakticke zmensit obrazky tak, aby byly citelne primo v zapisku, bez klikani na nahledNapadlo mě to, ale já to stejně nepřečetl...
Hmm .. co je trochu zadosit? Napr. si cca 1000 nakopirtovat tu jejich uzasnou obalku a posilat jim ruzne vesele vzkazy..
trochu jako ty policejni psi na vycuchavani palenejch CD a DVD ...
Je možné odeslat pouze to prohlášení na konci? Slibují, že na jeho základě nebudou již nikdy otravovat (i v případě, že jej pošlu ačkoliv kradu?)... to by se hodilo :)
Hlavne nech s tím nejezdí k nám na vesnici, nebo by dostal židlou do hlavy :)
Uz Stickfish s.r.o. nabonzovalo Internet Info s.r.o. a naopak? Ne? Tak na co jeste cekaji?
husty, drzost tehle darmozroutu uz nezna mezi
> Vypadá to na nové náboženství. Ve středověku jsme tu měli Mravní čistotu™ a Odpustky™, dnes máme Softwarovou čistotu™ a Autorské poplatky™.
Zapomněl jsi na další dnešní významné náboženství: Svobodný software™ a Otevřený zdrojový kód™. Čím se to liší od těch výše napsaných?
A nosí trička s Dalajlámou, že... Tohle jsou pohádky: pěkné, ale jen pohádky.
Já tričko s *lamou nenosím a Svobodný software není náboženství!
Tim ze programator maka stejne pro novell jako pro microsoft za mesicni mzdu, jenomze zatimco v prvnim pripade je vysledny kod na uzitek vsem, a firma ma penize z hardvarovych reseni, podpory atd, v druhem pripade je programatorova prace sproste ukradena (pardon on 'dobrovolne' podepsal ze se vzdava (c) a patentovych naroku v jejich prospech) , firma za ni bere ohromne penize z kterych taky nic nema , bezny clovek si to odse... (ktery nezna FOSS) a zije z toho cela kasta parazitu
A jeste budou tvrdit ze jsou Autorsky svaz? Spise svaz drzitelu majetkovych prav a podilniku, jenze to zni mnohem min sympaticky pro bezneho honzu pac i on vi ze takovi lide hov.. delaj
No ja proti yomu ze to dela redhat nic nemam protoze fedoru bych si kdybych nepouzival slackware klidne mohl ztahnout. Problem je v tom ze pak se nektere firmy vymlouvaj na nedocenene autory , kdyz lide pirati, jakoby ten autor videl z tech penez vubec neco
Tak se ti programátoři můžou sebrat, založit si s.r.o. a psát ten software sami bez té korporace, když je tak vykořisťuje ne?
Poslyš, ty máš nějakou vysokou postel... Snad palandu... Nebo odkud jsi spadl?
Když ti programátoři Microsoftu mají tak špatné platy a podmínky, proč nejdou rozdávat Pravdu, Lásku a lízátka dětem do společností, které ve tvém příběhu hrají roli tzv. kladného hrdiny? Tam by přeci dali všechny šaty a cennosti do kádí, ze kterých by dělný lid spravedlivě bral, ne?
Mimochodem, teď se uvolnila nějaká místa eurokomisařů. Nechtěl bys jedno? Mohl bys vzít i toho běžného Honzu s sebou jako poradce. Máma vám sbalí ranec buchet, hodíte si je přes rameno a půjdete rozdávat světu rozumy...
No tak mi rekni proc by patentove pravo a copyright ktere puvodne byli privilegiem urcenym aby chranili vynalezce a vyzkumniky pred velkymi firmami, aby sdileli sve vynalezy a nedelali blbiny (jako treba vynalezce ucelu NO2 jako anesteze ho nejdriv barvil jinym plynem aby nikdo nezjistil jak jednoduchy to je) mel ted chranit majetkove zajmy velkych firem na ukor lidi, zabranovat nezavisle cinnnosti (sw, patenty v americe) a dovolovat nic nevytvarejicim parazitum (vyssi manazment a podilnici) bohatnout.
Napriklad treba to jako se neustale prodluzuje copyright aby nektere dila nepresli do verejne domeny.
Zdileni vedomosti je prirozene a spravne, a jedina cesta k pokroku a nikdo mne nepresvedci o opaku
A ano do komise bych chtel :D Za takovy plat ... A misto honzu bych asi vzal pani Bobosikovou - jako europoslankyne mela naprosto spravne nazory a ideje
Na základě tohoto prohlášení Vás již nebudeme v příštích letech kontaktovat.
Tak vyplnit a je pokoj od těch nenažranců.
Škoda, že mi ten formulář nepřišel, hned bych jim hi poslal zpátky
Tak koukám, že se ti zoufalci už ani nenamáhají se zakládáním dalších a dalších eseróček a jsou jen „zástupci“ a mají P.O. Box
Priznam se ze nemam na to stat se udavacem.
to, aby zlé organizace používaly doménu .org je neetické, ta je vyhrazena těm hodným. Zlé organizace mají vyhrazený .com .
To je tak kdyz se top level domeny uvolni pro kohokoli, odkudkoli.
Tez pod .org vidim spis nejake dobrocinne organizace, zajmove projekty apod nez takovy spolek jako BSA.
Tiskni
Sdílej: