Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Včera se zde v blogu objevil zápisek HOWTO: GPS tracker TK102 a GPRS přenosy. Řešil jsem trochu podobnou záležitost - online tracking naší turistické skupinky a raději než dlouhý komentář pod blog kolegy jsem se rozhodl hodit to do zápisku na svém blogu. Třeba se to někomu bude hodit nebo naopak dostanu nějakou cennou radu
Nejprve jsem se pokoušel hledat nějaké hotové, funkční řešení. Takové, které by fungovalo s tím, co už mám:
Latitude od Googlu na mobilní Javě nefunguje.
Další služba, kterou jsem našel měla J2ME klienta i serverovou část, ale u mně nefungovala (jméno jsem už zapomněl).
Na zmiňovaném GpsGate.com jsem se ztratil, nenašel jsem kromě 30 denního trialu žádnou free variantu.
Nakonec jsem použil J2ME opensource aplikaci trakkcor, která umí odesílat NMEA věty jako HTTP POST (nebo GET). Podporuje NMEA věty GPGGA a GPRMC. Mně funguje odesílání pouze GPGGA, ale to bohatě stačí.
Data se samozřejmě posílají přes datové spojení, tzn. je třeba mít datový tarif + být v dosahu signálu.
Přesnost je taková jako přesnost samotného GPS adaptéru (tzn. řádově jednotky metrů) + samozřejmě záleží na intervalu odesílání dat - lze nastavit, zvolil jsem 15 sec.
Nevýhodou je, že se jedná pouze o klientskou část.
Navíc J2ME aplikace se nedá pustit na pozadí, takže pokud běží, nelze s telefonem dělat nic jiného.
I když výjimka tu je - telefon je možné připojit na BT handsfree, zároveň s aplikací na popředí odesílá GPS data, pokud přijde hovor na handsfree, odesílání se dočasně přeruší (t.j. při hovoru neodesíláme) a po ukončení hovoru odesílání dat opět pokračuje.
Serverovou část Trakkcor neřeší, takže tu jsem si nakonec zbastlil sám (klasická kombinace LAMP).
Hodně mi kromě Google Maps API pomohl Polyline Encoder Class a jako inspirace HTML výstupy data logger softwaru BT747
Aplikace na serveru není příliš vymakaná (dělal jsem to já , chtělo by to přepsat s využitím AJAXu, ale funguje to.
Občas může být problém s hybridními mapami + častý refresh, Google na to má nějakou kvótu a pokud stahujete příliš fotomap, dostanete ban na IP adresu. Já omylem nechal zapnutý refresh s hybridní mapou přes noc a byl z toho ban na cca 2 dny. Teď už si dávám pozor...
Tiskni
Sdílej:
Na zmiňovaném GpsGate.com jsem se ztratil, nenašel jsem kromě 30 denního trialu žádnou free variantu.
Já nad tím nepřemýšlel a klikl na Signup na hlavní stránce u přihlašovacího formuláře. Tam jde Free for personal use varianta vybrat. Mají to zřejmě zastrčené proto, aby si co nejvíc lidí koupilo placenou verzi (podobně jako AVG, kde je třeba se prokolikat milionem stránek)