Portál AbcLinuxu, 4. května 2025 14:20
Nemyslel jsem, že tohle budu muset někdy znovu řešit. Bohužel, jak se zdá, výměna procesoru už je v dlouhodobém horizontu neyhnutelná. A pokud to není procesor, tak už jsem zoufalý Ale tak zkusím nejdřív nějak popsat svůj dlouhodobý problém.
Začalo se to výměnou dvou postarších pamětí, obou s kapacitou 512MB, což sice stačilo pro Linux, ale na Windows jsem měl balastu daleko více, tak jsem se rozhodl pro upgrade na celkově 4GB. V té chvíli začaly všechny problémy. Aplikace se neočekávaně ukončovaly, webový prohlížeč u každé 5. stránky nahlásil "Je po něm", dostával jsem více BSoD než za minulý rok - a to se bavím jen o Windows.
Gentoo (obecně jakýkoliv Linux) reagoval dle mého názoru malinko hůře. Třeba při každé páté kompilaci vyhodil SIGSEGV, což sice byla jasná známka toho, že něco není v pořádku, kdyby ale skončilo u toho, byl bych mnohem raději. Pokusil jsem se např. stáhnout nějaký soubor s použitím aria2c. S trochou štěstí stahování doběhlo v pořádku, nicméně někdy ZSH napsal do konzole "zsh: killed aria2c
" - a začal řetězec nezvratných událostí.
Nejprve jsem zjistil, že spustit jakýkoliv další program je takřka nemožné, protože se v okamžiku spuštění zaseknul a nějaké Ctrl+C mi bylo houby platné. Už v tomoto okamžiku se vlastně systém nedal normálně používat; těch pár spuštěných programů postupně ztrácelo svoji funkcionalitu (např. Chrome už nenajel na žádnou další stránku a po ukončení se znovu nespustil). To jediné, co na nějakou dobu pomohlo, byla kombinace Alt+SysRq+B nebo HW resetovací tlačítko. Špatné, že?
Následovala postupná výměna několika komponent: základní desky (ovšem že to nepomohlo), grafické karty (do problémů byla taky zatažena, stejně už byla stará (a ještě stále funkční, jak jsem později zjistil)) a taky jsem vyměnil i ty paměti, přestože testy prošly na sto procent bez chyb - při reklamaci se to jen potvrdilo. Nové paměti nějakou dobu fungovaly bez potíží (já jsem si ničeho nevšiml), dali jsme zpět starou základní desku a taky žádný problém...
...a jednoho dne základovka přestala fungovat. Žádnou zjevnou příčinu jsme nebyli schopni zjistit a tak se koupila nová. Z ničeho nic v ní nefungovaly nové paměti! -> Reklamace... Zapojili jsme tedy ty první 4GB paměti, které jsme tehdy ještě pořád měli, počítač už aspoň najel, ovšem problémy se opakovaly. -> Konečně nové paměti přišly ze servisu a po zapojení jsem si říkal, už tomu bude konec. Jenže né, to by bylo moc snadné! Ty samé problémy se projevují i zde, jen v trochu menších rozměrech a zdaleka nejsou tak katastrofické. Například teď mi spadl a následně se nespustil python2.6, ale můžu spustit python2.7 /usr/bin/emerge a jsem vysmátý. Nejde to tak do nekonečna, skoro se vsadím, že mi teď zatuhne grafika, jakmile se pokusím vystoupit z X (Ctrl+Alt+F2 například).
Zbývá mi tedy jediný hříšnický kandidát na potížistu: PROCESOR Intel Pentium 4 3.2GHz s jádrem Prescott. Měl jsem ho podezírat už dřív, když nedokázal zkompilovat x64 aplikace s flagem prescott (po měsíci už to zas zázračně šlo) nebo když se mu pokazil tepelný senzor a tak throtloval frekvenci, aniž by se přehříval.
Co myslíte vy?
EDIT: Hups, nějakým záhadným způsobem mi emerge odebral python2.6 a zapomněl se přepnout na novější verzi, takže ten screenshot je trošičku nepravdivý, ale asi víte, co jsem tím chtěl říct...
Tiskni
Sdílej:
nebo když se mu pokazil tepelný senzor a tak throtloval frekvenci
a zjistil jsem, že mám v počítači disk, který ani nebyl do desky zapojený a já na něj zapomnělTomu říkám příjemné překvapení.
eselect python
a python-updater
zaberou den? … a ted uz jedine ECC.Moje řeč! Bohužel snad jediní výrobci desktopových MB, kteří otevřeně podporují používání ECC pamětí alespoň u některých základovek, jsou Intel a Asus. Moje poslední deska je od Asusu, ta příští bude taky a zatím plná spokojenost.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.