Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Bylo by naivní myslet si, že Gentoo mi bude ve všem vyhovovat. Jistě, byly tady nepříjemnosti, ale nejsou snad u všech distribucí? Existuje ovšem jedna věc, která mi na Gentoo velmi vadila...
Nečekaně jsou to délky kompilace.
Poté, co jsem platformu x64 u Gentoo hanil na svém blogu (už je to pár měsíců), jsem ji raději znovu vyzkoušel. A měl jsem tentokrát štěstí; protože s Gentoo už pár zkušeností mám, byl jsem schopný jej nastavit několikrát rychleji. A co je nejdůležitější, systém samotný fungoval bez většich problémů a zbytečných segfaultů. Pěkné, co?
Protože tento článek píšu už s tak měsíčním odstupem, informace budou trochu nepřesné. Harddisk v mojí hlavě má pár špatných sektorů.
Po kompilaci vlastního kernelu mě čekal mírný šok, když jsem se pokoušel najít soubor ve složce /etc/modules.autoload.d soubor kernel-2.6, abych do něj přidal pár modulů, které budu potřebovat. Ta složka tam už samozřejmě nebyla. Abych řekl pravdu, nějak se mi nechtělo pátrat po příčině, jinak bych zjistil, že už jsem neměl baselayout-1, ale baselayout-2 -> soubor šoupli do /etc/conf.d/ a má název modules.
Tedy žádný neřešitelný problém, nicméně to nebylo všechno. Po instalaci CUPS a posléze tiskárny jsem zjistil, že opět a ZAS, jako v době x86, nemůžu tisknout. Tentokrát jsem ale nevytiskl ani testovací stránku - chyba "client-format-not-supported". Začal jsem se pídit po příčině, která mohla buď ležet v souborech mime.types/mime.convs nebo v chybně umístěném NĚCOtoPS převaděči (nebo odkazu na něj).
Bylo to těmi mime.* soubory. Normálně se nacházejí v /etc/cups/, ale v mém případě tam vůbec po instalaci nebyly! Překvápko Nikdo je nepřesunul, prostě je tam někdo nedal.
Kompilace Qt U Gentoo jsem měl moc a moc rád jednu věc, kterou budou ostatní distribuce jen těžko dohánět: obrovská konfigurovatelnost všech kompilovaných součástí. USE flagy byly opravdu geniální nápad, i když se někdy objevily jisté... ehm... škaredé závislosti. Ale se samotným principem jsem byl velmi spokojen, jen ten čas, který si tento systém vyžadoval, byl pro mě trochu moc... Zejména v případě, kdy jsem chtěl kompletně upustit od KDE a přejít na GNOME (ale tak, aby z KDE zbylo co nejmíň), byl ten čas celkem vražedný. Dříve jsem s tím neměl příliš problém, ale přestalo mi to vyhovovat. Co nadělám
Nejen z toho důvodu jsem přešel jinam, nicméně jen o krůček...
Jistěže. Sdílí s Gentoo několik základních principů: jednoduchost, rychlost a konfigurovatelnost. V Archu se na rozdíl od Gentoo kompilacím můžete snadno vyhnout, pokud to není nutné. Třebaže si teď nemůžu zvolit vlastnosti, se kterými se dané balíčky nainstalují (pravda, jde to, ale zase kompilací...), po instalaci nějakého balíčku mi Pacman občas nabídne volitelné závislosti. A systém si i po instalaci GNOME a KDE zachoval svou jednoduchost a relativní rychlost, která by se dala ještě zvýšit vlastním kernelem. (Mám, ale teď nepoužívám.)
Pokračování příště...
Tiskni
Sdílej:
Trvá to 4 hodiny a pořád to není hotové. Co je to? Kompilace Qt.To kompiluješ na netbooku s Atomem, ne? Když máš takovou šunku, tak se nemůžeš divit, že ti na tom běží kompilace takový prkotiny čtvrt dne, to se na mě nezlob... Taky bych se na to s takovým strojem vyprdnul
emerge --config názovbalíčku
Jun 27 09:13:08 kofola kernel: irq 16: nobody cared (try booting with the "irqpoll" option) Jun 27 09:13:08 kofola kernel: Call Trace: ... Jun 27 09:13:08 kofola kernel: Disabling IRQ #16
Niet nad to, keď systém zakáže prerušenie na ktorom je USB 3, grafika a disk :D. Nie, že by sa systém nedal používať, ale čítanie disku je príšerné. Vyskytovalo sa to raz za pár týždňov, dočasné riešenie - hibernate -r, (dúfam) konečné riešenie - update biosu.
Zatim u všeho, co mi u gentoo vadilo, byla chyba u mne. Vyfikanější systém jsem ještě neviděl, snad 4 roky už takhle slintam blahem..
Teď studuju chvilka FreeBSD a pozoruju, odkud gentoo zřejmě bere příklad.