Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Kdy jste zažili svou první "kernel panic"? Já asi před dvěma týdny, kdy jsem poprvé zkoušel nabootovat čerstvé Gentoo. V tomhle ohledu jsem naprostý Gentoob, takže jsem netušil, co s tím jako tak asi můžu udělat. Okýnka na druhém místě v GRUBu se zaradovala, musel jsem do nich zas.
První předpoklad byl, že... no, řekněme, že Gentoo mě za něco nemělo příliš v lásce. A protože šlo o 64-bitovou instalaci, před kterou jsem byl varován, tak jsem si říkal, že je to nejspíš jeden z důsledků. Ne, to pravda nebyla a ani tehdy jsem tomuto moc nevěřil. Vysvětlení bylo daleko prozaičtější:
Použitý návod nepředpokládal použití genkernelu - a tudíž jsem nezahrnul tolik potřebný soubor initramfs do souboru s konfigurací GRUBu. Ale nevěděl jsem, co mám vlastně dělat, a rozhodl jsem se instalovat znovu. A nejlépe s normální architekturou (x86).
Druhá instalace proběhla kupodivu celkem v pořádku, i z mého předchozího neúspěchu jsem se poučil (použil jsem jiný návod ) a v GRUBu se teď nacházel i magický příkaz initrd
Věřte tomu nebo ne, ale naivně jsem očekával, že moje genkernel jádro už mi samo nastaví a uvede do provozu i framebuffer. Bohužel nestalo se tak a jelikož jsem nechtěl teď zjišťovat, co je vlastně odpovědné za grafiku v konzoli, tak jsem tenhle úkol odložil na neurčito. Nebylo to zase tak nutné
Co mi ale rvalo nervy, byla moje síťovka Atheros L2. Jako totální idiot jsem tak dvě hodiny po webu hledal ovladače, pokoušel se je zkompilovat (což se nepovedlo, chyba v kódu) a pak zjistím, že stačí zaškrtnout jednu jedinou volbu v konfiguraci kernelu. Vsadíte se? Atheros L2 Fast Ethernet Driver
..., ale jeden velký pád do propasti času! Cože? Takhle to přece nebylo! Bohužel na Gentoo to platí celkem nepochybně a z hlediska rychlosti kompilace se to asi těžko změní, navíc v kombinaci s mým Pentiem 4... Na obranu mého kusu křemíku se však zmíním o tom, že v kombinaci s ccache dostávám celkem dobré výsledky.
Myslíte si, že když projdete úvodní fází - kontrolou závislostí, tak máte skoro vyhráno? Ani v nejmenším, pokud po Vaší přítomnosti prahne PHP. Instaloval se díky nastaveným USE vlastnostem spolu s KDEbase-meta a dalším tisícem balíčků - no a když na něj došla řada, nezapomněl se dotěrně zmínit o tom, že kombinace USE flagů je pro něj nesnesitelná! Kompilaci tím stopnul a počítač běžel přes noc bez práce.
Štěstí v neštěstí mi přinesla informace, že stačí zakázat jeden ze dvou flagů - sharedmem nebo threads. Po zakázání vláken se PHP zmínilo, že takhle nedokáže pracovat s Apachem - zákaz sharedmem naštěstí pomohl.
A co bude dál? To se uvidí
Tiskni
Sdílej:
>s normální architekturou (x86).
Za to tě Jardík nebude mít rád...