Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Kdy jste zažili svou první "kernel panic"? Já asi před dvěma týdny, kdy jsem poprvé zkoušel nabootovat čerstvé Gentoo. V tomhle ohledu jsem naprostý Gentoob, takže jsem netušil, co s tím jako tak asi můžu udělat. Okýnka na druhém místě v GRUBu se zaradovala, musel jsem do nich zas.
První předpoklad byl, že... no, řekněme, že Gentoo mě za něco nemělo příliš v lásce. A protože šlo o 64-bitovou instalaci, před kterou jsem byl varován, tak jsem si říkal, že je to nejspíš jeden z důsledků. Ne, to pravda nebyla a ani tehdy jsem tomuto moc nevěřil. Vysvětlení bylo daleko prozaičtější:
Použitý návod nepředpokládal použití genkernelu - a tudíž jsem nezahrnul tolik potřebný soubor initramfs do souboru s konfigurací GRUBu. Ale nevěděl jsem, co mám vlastně dělat, a rozhodl jsem se instalovat znovu. A nejlépe s normální architekturou (x86).
Druhá instalace proběhla kupodivu celkem v pořádku, i z mého předchozího neúspěchu jsem se poučil (použil jsem jiný návod ) a v GRUBu se teď nacházel i magický příkaz initrd
Věřte tomu nebo ne, ale naivně jsem očekával, že moje genkernel jádro už mi samo nastaví a uvede do provozu i framebuffer. Bohužel nestalo se tak a jelikož jsem nechtěl teď zjišťovat, co je vlastně odpovědné za grafiku v konzoli, tak jsem tenhle úkol odložil na neurčito. Nebylo to zase tak nutné
Co mi ale rvalo nervy, byla moje síťovka Atheros L2. Jako totální idiot jsem tak dvě hodiny po webu hledal ovladače, pokoušel se je zkompilovat (což se nepovedlo, chyba v kódu) a pak zjistím, že stačí zaškrtnout jednu jedinou volbu v konfiguraci kernelu. Vsadíte se? Atheros L2 Fast Ethernet Driver
..., ale jeden velký pád do propasti času! Cože? Takhle to přece nebylo! Bohužel na Gentoo to platí celkem nepochybně a z hlediska rychlosti kompilace se to asi těžko změní, navíc v kombinaci s mým Pentiem 4... Na obranu mého kusu křemíku se však zmíním o tom, že v kombinaci s ccache dostávám celkem dobré výsledky.
Myslíte si, že když projdete úvodní fází - kontrolou závislostí, tak máte skoro vyhráno? Ani v nejmenším, pokud po Vaší přítomnosti prahne PHP. Instaloval se díky nastaveným USE vlastnostem spolu s KDEbase-meta a dalším tisícem balíčků - no a když na něj došla řada, nezapomněl se dotěrně zmínit o tom, že kombinace USE flagů je pro něj nesnesitelná! Kompilaci tím stopnul a počítač běžel přes noc bez práce.
Štěstí v neštěstí mi přinesla informace, že stačí zakázat jeden ze dvou flagů - sharedmem nebo threads. Po zakázání vláken se PHP zmínilo, že takhle nedokáže pracovat s Apachem - zákaz sharedmem naštěstí pomohl.
A co bude dál? To se uvidí
Tiskni
Sdílej:
>s normální architekturou (x86).
Za to tě Jardík nebude mít rád...