Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
(a taky o Linuxech skoro nic nevím)Ono je jich víc?! :-O
pro blizsi informejsn je tu tudleten fundovanej a odbornej clanecek
a bude to takovej linux, jakej si udela
emerge --oneshot --ask --verbose xyz emerge --verbose --pretend xyz emerge --ask --verbose --deep --newuse --update world emerge --depcleanSamozřejmě jsou pak ty méně ukecané zkratky (poslední by byl emerge -avDNu world). Ještě doporučuju zkouknout jak vypadá výstup.
crcanim se s USE flagyMě přijde, že se s use flagy pere hlavně ten, kdo neví, co chce. Když vím, co chci, tak prostě při každý instalaci kouknu, jestli se mi balíčky instalují se správnou sadou USE a případně nějaký přidám/odeberu. To mi zabralo jenom minimum času, pokud jsem neudělal něco, co gentoo nesnáší, jako globální přidání flagu doc myslim. Naprostou většinu flagů jsem měl globálně, to mi přijde jako výhoda číslo jedna oproti systémům, které globální flagy neměly.
Toto pořád stačí
Teď už bych instalaci zvládl i s pomocí tohoto menšího návodu, jenže poprvé jsem si hrál s nějakým neaktuálním návodem, který nebyl sice špatný (Gentoo se nainstalovalo správně), ale například vůbec neřešil genkernel, z čehož plynula moje chyba při bootování. Prostě se mi nechtělo plýtvat papírem a chtěl jsem mít Gentoo připravené co nejrychleji. Samozřejmě se z toho vyklubala zábava na celý víkend
Pak, když jsem měl více času, zjistil jsem, jak na WWW (pomocí Links ), tak jsem při instalaci využil služeb Gentoo Handbook na Internetu. LiveDVD moji síťovku naštěstí zvládlo.
Tiskni
Sdílej: