Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Právě že deinterlace se má taky dělat v HWTak to ani omylem. A jestli to teda VDPAU dělá tak o tom nic nevím a spíš bych to počítal jako malé bezvýznamné plus. Jinak si ale spíš myslím, že to prostě a jednoduše skrze nějaký GPU offloading nejde (posílání dekódovaného obrazu funguje u DSPček od TI a je s tím mnohem víc babrání, IMHO VDPAU to přímo prezentuje a pokud nemůže, tak vypoví činnost, protože se mi nechce věřit že by to po sběrnicích tahalo takové množství dat).
V MPlayeruNejsem si úplně jistý, ale myslím si že tohle v VLC, Mplayeru, Gstreameru i FFMPEGu obstarává jeden a ten samý kód: Libav. Takže spíš nějaké byrokratické přešlapy, pokud to v Mplayeru funguje bez potíží.
Nejsem si úplně jistý, ale myslím si že tohle v VLC, Mplayeru, Gstreameru i FFMPEGu obstarává jeden a ten samý kód: Libav. Takže spíš nějaké byrokratické přešlapy, pokud to v Mplayeru funguje bez potíží.Určitě ne. Zatímco v MPlayeru jde o podporu VDPAU, ve VLC jde o VA-API s VDPAU backendem. Libav se tohle netýká.
A při první aktualizaci se ti to posere
Proč by mělo? Mplayer přece aktualizovat nebudu (anebo aktualizuju ABS a mplayer překompilim). A aktualizace nikdy násilně neporuší stávající dependence...A při první aktualizaci se ti to posere
Mplayer přece aktualizovat nebudu
A to je právě ono. Na tom Gentoo bys aktualizoval stejně jako předtím, zatímco na Archu musíš po tomhle aktualizovat speciálně.
mplayer-vaapi
nebo mplayer-cokoli
v AURu tak aktualizuješ úplně normálně...
Já vím, ale v praxi budou problémy s jeho udržováním... To je prostě ten rozdíl Arch vs Gentoo, to neukecáš
Já vím, ale v praxi budou problémy s jeho udržováním...Proč by měly?
Protože na to někdo bude kašlat, a z principu bude vždycky aktualizovanej až po tom v hlavním repu...
Nevím, jak je to v tomto případě s tím overlayem, ale když někdo do ebuildu přidá, že USE flag něco dá parametr něco jinak do configure, a dostane se to do portage, tak to aktualizuje pořád jenom jeden správce a tohle už se nemění.
Unsupported PixelFormat 61 [VD_FFMPEG] XVMC-akcelerovaný MPEG-2ti to tam píše proč?
Hlásím příjemný posun, chceteli úspěch. Předem mám Ati HD4200 ze zdílenou pamětí v chipsetu 785G a jsem dlouhodobě nasranej na AMD a tearing.
Nainstaloval jsem Ubuntu 11.04, jako prostředí mám Unity2D (Metacity), Unity Compiz skoro 1.0 je na v kombinaci fglrx a meho čipu nepoužitelný. Masivní memory leak, pády, pády pády, seky....
Pohedal jsem Launchpad PPA, našel tohle s mplayerm-vaapi a libva knihovnami a ze splited-desktop nainstaloval posledni xvba.deb.
Spouštím mplayer -o vaapi, hodí to eror. Ale SMPlayer v GUI navolené vaapi funguje!!! Sic to není tak dokonalé jako ve W7 s DXVA2, CPU mám u 1080p a 720p mkvéček většinou o cca 30% méně vytížené než bez vaapi, ale střídá se zatížení jader a je to schopno dost často jet i na 800mhz CPU frekvenci (ve W7 CPU pod 10% a po selou dobu na 800mhz), mám Athlon II X2 2.8ghz.
Ale teď to přijde! NENÍ tearing. NENÉ, PROSTĚ NENÍ! Hurá!!!. Je to ale zbytečnej porod to zprovozňovat (samo že ne takovej jako na Gentoo ), to by mělo bejt default.
Tiskni
Sdílej: