abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    včera 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2000 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek



    Vložit další komentář
    Luboš Doležel (Doli) avatar 25.4.2011 23:33 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: A new success has come... aneb Gentoo, XvBA a VA-API v akci
    A jak to jde ve VLC? Moje zkušenost s VDPAU a VLC při přehrávání prokládaného videa je taková, že to v SW režimu žere míň CPU než v HW. Čuchám nějakou nekalost.
    PaulosV avatar 25.4.2011 23:36 PaulosV | skóre: 10 | blog: dentoob
    Rozbalit Rozbalit vše Re: A new success has come... aneb Gentoo, XvBA a VA-API v akci
    Přiznám se bez mučení, VLC jsem zatím netestoval, stejně tak žádnou jinou VA-API aplikaci, ale právě teď kompiluji a dostavím se s výsledky - snad už brzy :-) VDPAU v MPlayeru fungovalo bezchybně, VLC nemám příliš v lásce, u mě nebylo ani zkompilované, u VA-API nicméně nevím.
    PaulosV avatar 25.4.2011 23:37 PaulosV | skóre: 10 | blog: dentoob
    Rozbalit Rozbalit vše Re: A new success has come... aneb Gentoo, XvBA a VA-API v akci
    Aha, tak tady jde o prokládané video. Ba ne, na to řešení opravdu nemám. VDPAU u MPlayeru nepodporoval přídavné filtry, čili něco jako deinterlace použít nešlo. Ale u VLC si něčím takovým fakt nejsem jistý.
    Luboš Doležel (Doli) avatar 26.4.2011 12:10 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: A new success has come... aneb Gentoo, XvBA a VA-API v akci
    Právě že deinterlace se má taky dělat v HW (VDPAU to umí) a čuchám neplechu, že VLC nechá GPU udělat jen dekompresi, pak si načte data zpět, udělá deinterlace a zase je pošle do GPU.

    V MPlayeru stačilo přidat extra vdpau parametr a deinterlace jelo krásně.
    Grunt avatar 26.4.2011 13:45 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
    Rozbalit Rozbalit vše Re: A new success has come... aneb Gentoo, XvBA a VA-API v akci
    Právě že deinterlace se má taky dělat v HW
    Tak to ani omylem. A jestli to teda VDPAU dělá tak o tom nic nevím a spíš bych to počítal jako malé bezvýznamné plus. Jinak si ale spíš myslím, že to prostě a jednoduše skrze nějaký GPU offloading nejde (posílání dekódovaného obrazu funguje u DSPček od TI a je s tím mnohem víc babrání, IMHO VDPAU to přímo prezentuje a pokud nemůže, tak vypoví činnost, protože se mi nechce věřit že by to po sběrnicích tahalo takové množství dat).
    V MPlayeru
    Nejsem si úplně jistý, ale myslím si že tohle v VLC, Mplayeru, Gstreameru i FFMPEGu obstarává jeden a ten samý kód: Libav. Takže spíš nějaké byrokratické přešlapy, pokud to v Mplayeru funguje bez potíží.
    Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
    Luboš Doležel (Doli) avatar 26.4.2011 16:16 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: A new success has come... aneb Gentoo, XvBA a VA-API v akci
    VDPAU deinterlace umí sám řešit. Vzhledem k výpočetní náročnosti kvalitního deinterlace u 1080i videa je to velké plus.
    Nejsem si úplně jistý, ale myslím si že tohle v VLC, Mplayeru, Gstreameru i FFMPEGu obstarává jeden a ten samý kód: Libav. Takže spíš nějaké byrokratické přešlapy, pokud to v Mplayeru funguje bez potíží.
    Určitě ne. Zatímco v MPlayeru jde o podporu VDPAU, ve VLC jde o VA-API s VDPAU backendem. Libav se tohle netýká.
    25.4.2011 23:37 nick
    Rozbalit Rozbalit vše Re: A new success has come... aneb Gentoo, XvBA a VA-API v akci
    jooooo tearing s ati... to sem mel taky... a koupil sem si kvuli tomu nvidiu
    25.4.2011 23:42 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: A new success has come... aneb Gentoo, XvBA a VA-API v akci
    Jak čtu ten postup zkrz všechny ty overlaye, přijde mi postup v Archu přeci jen jednodušší... vytáhnu pkgbuild mplayeru z ABS, pozměním flagy u configure do správné podoby a kompiluju, ne?... Alespoň posledně jsem to tak dělal, když jsem zkoušel HW akceleraci videa...
    PaulosV avatar 25.4.2011 23:47 PaulosV | skóre: 10 | blog: dentoob
    Rozbalit Rozbalit vše Re: A new success has come... aneb Gentoo, XvBA a VA-API v akci
    Je to možné, ale mě osobně teda přijde postup s laymanem v Gentoo trošku srozumitelnější a není to ani tak složité. Problém může nastat jen při tvorbě vlastního ebuildu, když žádný (ne)oficiální není; s tím jsem se setkal u Gentoo zatím poprvé. Poté už problém nevidím.
    26.4.2011 14:02 sdghsdhgse
    Rozbalit Rozbalit vše Re: A new success has come... aneb Gentoo, XvBA a VA-API v akci
    heh, overlaye už nejsou potřeba. Viz Scarabeus níže.
    Limoto avatar 26.4.2011 18:04 Limoto | skóre: 32 | blog: Limotův blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: A new success has come... aneb Gentoo, XvBA a VA-API v akci

    A při první aktualizaci se ti to posere :-)

    PaulosV avatar 26.4.2011 18:21 PaulosV | skóre: 10 | blog: dentoob
    Rozbalit Rozbalit vše Re: A new success has come... aneb Gentoo, XvBA a VA-API v akci
    Pokud si nedáš pozor, tak vskutku ano :-D
    26.4.2011 19:06 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: A new success has come... aneb Gentoo, XvBA a VA-API v akci

    A při první aktualizaci se ti to posere :-)

    Proč by mělo? Mplayer přece aktualizovat nebudu (anebo aktualizuju ABS a mplayer překompilim). A aktualizace nikdy násilně neporuší stávající dependence...
    Limoto avatar 26.4.2011 19:13 Limoto | skóre: 32 | blog: Limotův blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: A new success has come... aneb Gentoo, XvBA a VA-API v akci

     

    Mplayer přece aktualizovat nebudu

    A to je právě ono. Na tom Gentoo bys aktualizoval stejně jako předtím, zatímco na Archu musíš po tomhle aktualizovat speciálně.

     

    26.4.2011 19:15 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: A new success has come... aneb Gentoo, XvBA a VA-API v akci
    Jestli ono to nebude tím, že Arch při aktualizaci na rozdíl od Gentoo nepřekompilovává :-D
    Jinak pokud vytvoří někdo balíček mplayer-vaapi nebo mplayer-cokoli v AURu tak aktualizuješ úplně normálně...
    Limoto avatar 26.4.2011 19:25 Limoto | skóre: 32 | blog: Limotův blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: A new success has come... aneb Gentoo, XvBA a VA-API v akci

    Já vím, ale v praxi budou problémy s jeho udržováním... To je prostě ten rozdíl Arch vs Gentoo, to neukecáš :-D

    26.4.2011 19:31 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: A new success has come... aneb Gentoo, XvBA a VA-API v akci
    Já vím, ale v praxi budou problémy s jeho udržováním...
    Proč by měly?
    Limoto avatar 26.4.2011 20:12 Limoto | skóre: 32 | blog: Limotův blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: A new success has come... aneb Gentoo, XvBA a VA-API v akci

    Protože na to někdo bude kašlat, a z principu bude vždycky aktualizovanej až po tom v hlavním repu...

    27.4.2011 01:21 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: A new success has come... aneb Gentoo, XvBA a VA-API v akci
    O ten xhub overlay se taky musí někdo starat, ne?
    Limoto avatar 27.4.2011 13:04 Limoto | skóre: 32 | blog: Limotův blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: A new success has come... aneb Gentoo, XvBA a VA-API v akci

    Nevím, jak je to v tomto případě s tím overlayem, ale když někdo do ebuildu přidá, že USE flag něco dá parametr něco jinak do configure, a dostane se to do portage, tak to aktualizuje pořád jenom jeden správce a tohle už se nemění.

    Grunt avatar 25.4.2011 23:45 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
    Rozbalit Rozbalit vše Re: A new success has come... aneb Gentoo, XvBA a VA-API v akci
    To
    Unsupported PixelFormat 61
    [VD_FFMPEG] XVMC-akcelerovaný MPEG-2
    ti to tam píše proč?
    Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
    PaulosV avatar 25.4.2011 23:56 PaulosV | skóre: 10 | blog: dentoob
    Rozbalit Rozbalit vše Re: A new success has come... aneb Gentoo, XvBA a VA-API v akci
    Tipnu si: v USE flazích pro MPlayer mám povolenou i volbu xvmc, což měla být (částečná) akcelerace MPEG-2. Zřejmě je mi k ničemu, ale přesto ji tam mám. Snad to nepřinese žádné problémy do budoucna. A Unsupported PixelFormat 61? Hmm... Možná to spolu souvisí (XvMC a tento problém). Zkusím odstranit, zkompilovat bez toho a uvidím.
    26.4.2011 13:41 Scarabeus IV | skóre: 20 | blog: blogisek_o_gentoo | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: A new success has come... aneb Gentoo, XvBA a VA-API v akci
    Tak sem to pridal do hlavniho stromu

    Btw psani ebuildu je jeste jednodussi nez to co tam predvadis :)

    PaulosV avatar 26.4.2011 18:20 PaulosV | skóre: 10 | blog: dentoob
    Rozbalit Rozbalit vše Re: A new success has come... aneb Gentoo, XvBA a VA-API v akci
    Bezvadný, doplnil jsem to do příspěvku a přepsal tím svůj ebuild. Díky! :-) Měl jsem s tím ebuildem i tak spoustu práce, ale tak co, první je vždycky nejhorší.
    PaulosV avatar 26.4.2011 18:23 PaulosV | skóre: 10 | blog: dentoob
    Rozbalit Rozbalit vše Re: A new success has come... aneb Gentoo, XvBA a VA-API v akci
    Jo a moment, je tam chybka. Není to VDPAU backend, ale XvBA backend, jinak je to v pořádku ;-)
    26.4.2011 20:50 Scarabeus IV | skóre: 20 | blog: blogisek_o_gentoo | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: A new success has come... aneb Gentoo, XvBA a VA-API v akci
    Ja vim je to opravene uz v revizi2. Asi 3 minuty po tom co sem to pridal... :)
    vain avatar 27.4.2011 08:47 vain | skóre: 16
    Rozbalit Rozbalit vše Re: A new success has come... aneb Gentoo, XvBA a VA-API v akci
    Větší kokotinu na uložení obrázku než imageshack jsem už dlouho neviděl.
    If the only choice you've got is to do the wrong thing, then it's not really the wrong thing, it's more like fate.
    David Watzke avatar 27.4.2011 08:58 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: A new success has come... aneb Gentoo, XvBA a VA-API v akci
    S tím nelze nesouhlasit, zvlášť když ukládání obrázků k zápisku podporuje i zdejší blog.
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    PaulosV avatar 27.4.2011 13:27 PaulosV | skóre: 10 | blog: dentoob
    Rozbalit Rozbalit vše Re: A new success has come... aneb Gentoo, XvBA a VA-API v akci
    Nic proti, ale nemůže ta volba být třeba už při tvorbě článku? Teprve teď jsem si všimnul toho odkazu "Přidat obrázek" v pravém sloupci, kde bych ho upřímně nikdy nečekal... Prostě jsem to nemohl najít, proto jsem ukládal jinam ;-)
    tomboytom-deviant avatar 30.4.2011 17:58 tomboytom-deviant | skóre: 7 | blog: lojdovo | .com
    Rozbalit Rozbalit vše Re: A new success has come... aneb Gentoo, XvBA a VA-API v akci

    Hlásím příjemný posun, chceteli úspěch. Předem mám Ati HD4200 ze zdílenou pamětí v chipsetu 785G a jsem dlouhodobě nasranej na AMD a tearing.

    Nainstaloval jsem Ubuntu 11.04, jako prostředí mám Unity2D (Metacity), Unity Compiz skoro 1.0 je na v kombinaci fglrx a meho čipu nepoužitelný. Masivní memory leak, pády, pády pády, seky....

    Pohedal jsem Launchpad PPA, našel tohle s mplayerm-vaapi a libva knihovnami a ze splited-desktop nainstaloval posledni xvba.deb.

    Spouštím mplayer -o vaapi, hodí to eror. Ale SMPlayer v GUI navolené vaapi funguje!!! Sic to není tak dokonalé jako ve W7 s DXVA2, CPU mám u 1080p a 720p mkvéček většinou o cca 30% méně vytížené než bez vaapi, ale střídá se zatížení jader a je to schopno dost často jet i na 800mhz CPU frekvenci (ve W7 CPU pod 10% a po selou dobu na 800mhz), mám Athlon II X2 2.8ghz.

    Ale teď to přijde! NENÍ tearing. NENÉ, PROSTĚ NENÍ! Hurá!!!. Je to ale zbytečnej porod to zprovozňovat (samo že ne takovej jako na Gentoo :-D ), to by mělo bejt default.

    PaulosV avatar 30.4.2011 22:14 PaulosV | skóre: 10 | blog: dentoob
    Rozbalit Rozbalit vše Re: A new success has come... aneb Gentoo, XvBA a VA-API v akci
    Cože? Na Gentoo je to porod? Z které planety pocházíš? :-D Díky Scarabeovi máš připraveno skoro všechno, co potřebuješ, v hlavním stromu Portage. Jen ten mplayer nějak vaapi nemá. VLC už třeba zas jo.
    tomboytom-deviant avatar 30.4.2011 23:40 tomboytom-deviant | skóre: 7 | blog: lojdovo | .com
    Rozbalit Rozbalit vše Re: A new success has come... aneb Gentoo, XvBA a VA-API v akci

    :-D Pocházím z klikací planety Ubuntu (na opačné straně galaxie, jako Gentoo) :-D

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.