Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 11:30
Hrál jsem si s děláním webovek a v knížkách, tuším od Koska, se psalo, že správný webový server byl LAMP, tak jsem si to chtěl zkusit osahat. Shodou okolností se nám doma válel krabicový Mandrake, ale připojení jsme měli přes winmodem, takže blésmrt. Každopádně se mi tehdy hrozně zalíbilo KDE.
Nějakou dobu jsem experimentoval s menšími LiveCD (Slax, Saxana), jenže připojení k síti byl prostě problém. Takže jeden rok jsem se sebral a jel vlakem přes celou republiku na nějakou akci, kde taky rozdávali lisovaná CD Ubuntu. To už šlo nainstalovat offline a normálně používat. Krátce poté zmizel winmodem v propadlišti dějin, nahradila ho vesnická wifi, které pro změnu vadily stromy v okolí, ale pořídil jsem si tehdy první repasovaný thinkpad, takže když nepřišel internet za mnou, mohl jsem si dojít za ním.
Hrál jsem si s děláním webovek a v knížkách, tuším od Koska, se psalo, že správný webový server byl LAMP, tak jsem si to chtěl zkusit osahatTo bud rad, ze ses aspon nekde docetl, jak vypada spravny web server. Ja delal prvni webovky v Perlu, na Win95 s Personal Web Serverem a jako vyvojove prostredi pouzival notepad.
Hezký blogpost, pojďme tedy vzpomínat. Já ty vzpomínky rozesel za poslední roky do řady textů na diit a rootu, možná i tady, ale stručně to shrnu:
Od 2010 postupem let ztrácím Windowsové návyky a získávám Linuxové. Už není cesty zpět. Pokud něco nefunguje na Linuxu, tak to nekupuju, nepoužívám, případně hledám náhradu. Ale stále mám k dispozici dual-boot, nejprve redakční Windows 8.x (btw Windows 7 jsem snad nikdy neprovozoval), od cca 2018 pak vlastní Windows 10 a Office 365. Ale to jen pro určité situace, 99,9999% času trávím v Linuxu.
Jinak moje první řadová zprávička na cdr.cz v roce 2005 byla tuším o Buffalo Linuxu. Na abclinuxu jsem psal 2008-2017, blogoval ještě déle. Pro root.cz píšu od 2017.
Jo, hardwarově jsou to možná zajímavé stroje, ale šíleně svázané s jediným správným OSMožná se blíží doba kdy bude HW od Apple vhodný pro Linux: Linus Torvalds přešel na Apple. Na nejnovějším MacBooku Air mu ale běží Linux.
Každopádně před pár lety jsem měl tu čest v jedné z učeben s iMacy a opravdu ne, to mi nesmí do baráku.Pokud jde jen o vyzkoušení MacOS, tak netřeba hledat stroj Applu. Stačí na Linuxu nainstalovat MacOS do virtuálky.
protože tam pod Linuxem nefungují core věci jako gpu.Jo, to jsem četl v diskuzi pod článkem. Pochopil jsem to tak, že na něho přešel "vývojářsky" nikoliv pro běžnou práci (zatím). Linus doslova píše:
Not that I've used it for any real work, I literally have only been doing test builds and boots and now the actual release tagging. But I'm trying to make sure that the next time I travel, I can travel with this as a laptop and finally dogfooding the arm64 side too.
Nikde tam nevidím Apple? Nelákalo? :)
Zdar Max
Mě lákalo jabko tak do roku 1997. To asi tak sedí s tím, že tam dolezl Jobs a udělal z toho ten megakorp kult, ale to sem tehdy ještě ani nevěděl (co z toho bude za naleštěnej eklhaft a snobárna).
Ale viděl jsem to v akci a nic moc, pak tuším 97 nebo 98 jsme pořídili první pořádný PC a z DOS/Win3.1 (bez nějakejch aplikací, takž na prd) se přešlo na Windows 98. Na a od tý doby už jsem proti škaredýmu majoritními IBM PC nic neměl. Což jsem si pa zpětně potvrdil někdy v roce 2001 když jsem u bohatších známejch viděl to průhledný all-in-one jabko a MOcaS 9. Doteď si říkám, WTF.
Linux jsem měl až potom souběžně s WinXP a Win2K, ale teda musím říct, že na běžný používání to u mě vyhrály okna. Jenom nevím, jak přežiju ten taskbar bez popisek ve Windows 11.
? Snobárna a neleštěnej eklhaft to byl už za bezjobsové éry. Pravda, Jobs přidal otáčky, ale na druhou stranu tam dotáhnul UNIX a to je jednoznačně plus!Nikde tam nevidím Apple? Nelákalo? :)
Zdar MaxMě lákalo jabko tak do roku 1997. To asi tak sedí s tím, že tam dolezl Jobs a udělal z toho ten megakorp kult, ale to sem tehdy ještě ani nevěděl (co z toho bude za naleštěnej eklhaft a snobárna).
2004 první počítač, který je skutečně můj a můžu si něm instalovat co chci a kdy chci. Pentium 4 2,6Ghz Prescott s 512MB RAM
2005 můj první linux, suse linux 9.2, bylo to peklo, protože aby mi šel internet, musel jsem zkompilovat jádro s nějakou specifickou volbou. Internet pak fungoval stylem, že jsem nabootoval do windows xp, ty zavedly ovladač do usb parodie na Modem Well ASU 8000, pak jsem restartoval a nabootval do linuxu.
Pár týdnů potom vyšlo Suse 9.3, které to řešilo a windows jsem už nepotřeboval a zbavil jsem se tedy dualbootu. Byla to doba, kdy se ještě řešilo jestli LILO nebo GRUB, dost návodů vyžadovalo ještě jádro 2.4 místo nového 2.6 atd. Někdy v té době myslím vyšlo i KDE 3.5, které jsem upřímně miloval. Killer app pro mě byl hlavně Amarok
2006 jsem prubnul ubuntu 6.06 Dapper Drake (první LTS) a u Ubuntu a jeho odnoží jsem zůstal dodnes. Suse byl v té době proti ubuntu docela moloch, hrozně moc softwaru se instalovalo rovnou, Ubuntu, které se vešlo na CD a doinstaloval sis jen co je potřeba bylo pro mě v té době lepší. Nejdřív jsem používal hlavně Kubuntu, s nástupem KDE 4 jsem přešel na Ubuntu, s nástupem Unity jsem přešel na Gnome Ubuntu.. Mám i netbook Asus Eee PC 1000H, tak dlouho pro mě bylo relevantí distro Eeebuntu. Výhradně linux jsem používal do roku 2016, kdy jsem se rekvalifikoval na C#vývojáře ve firmě, kde se používá Visual Studio, tak mám na pracovním PC windows. Pak mám doma herní pc, na kterém windows jsou nainstalované taky, ale bootuje jen do linuxu, protože na Steamu v protonu jede všechno co potřebuju. jede všechno co potřebuju.
V práci jsem pracoval i s Centosem, trénovali jsme na něm ML modely.
Obecně jsem typ člověka smiř se s defaultem, takže jsme si uměl zvyknotu na leccos, měnily se mi používané aplikace, nepřizpůsobuju si nějak výrazně ovládaní, Většinou to používám jak to leží a běží. Výjimkou byly právně první roky s KDE 3.5, kde jsem se dost vyřádil.
<1 (0 %)
Nepoužívání Linuxu znamená zkušenost menší než 1 rok, takže asi zvolit první volbu ankety.
Boot do nativních Windows pro hraní her již více než deset let není díky IOMMU Xen / KVM, s příchodem Steam/Proton a jeho WINE/DXVK předchůdců již není třeba ani to.Posledních deset let možná jo. Já jsem ale psal o přelomu století. A i později jsem měl s Wine docela problémy, tak si tím aktuálním stavem nejsem zcela jistý (hry moc nezkokuším, ale různé Adobe Acroread a jiné SW vynucené různými organizacemi). Hm, ta stříbrná svatba s Linuxem u mě asi letos byla...
PREEMPT
a PREEMPT_*
) a je to občas znát na běhu X a např. kompilací (s posledním běží GCC lehce pomaleji, ale na slabším HW tolik nevytuhává GUI).
Další věc, která se občas hodí (zejména u embedded, ale nejen tam) jsou parametry jádra nebo initrd přímo v binárce jádra.
Zajímavých možností nastavení má Linux hodně (čti příliš).
o svém vlastním herním engine OctaForgeTřeba se rozhodl svůj herní engine zpeněžit a proto to musel smazat
Už jsem slyšel o případu, co skončil na psychiatrii, ale ten se z toho dostal.Jestli to byl Petr Š (petrfm), tak je dobře, že se uzdravil.
Marek StopkaNeskoncil nekde v Londyne jako namastrovanej baby menaaaazer, nebo tak neco/tam nekde? Mozna si ho pletu s nekym...
ZimaTen me bavil (ofc
normálně nainstalovala do starýho pc jako pokus :D bubuntu misto win asi na vosmej pokus než sem jakoby přišla nato jak jako funguje tamto divný uefi :D
když se rozkřiklo že umřou win7 tak sem to začala normálně používat. se pak ukázalo že to bubuntí de je uplně kničemu a nepoužitelný uplně tak sem přešla na nejvíc nejlepčí KDE :P ;D a když se zistilo že bubuntu je jakoby jenom vykrádačka debianu tak sem tam strčila todlecto ato mi jako zustalo už nafurt zatim :D ;D
když se zistilo že bubuntu je jakoby jenom vykrádačka debianu tak sem tam strčila todlectoA co až zjistíš, že Debian je vlastně vykrádačka Fedory?
To je velmi kostrbatý způsob, jak sdělit, že Fedora je downstream Red Hatu IBM.
Nepřekvapivě řada lidí nestojí o to, být v první linii testerů Red Hatu IBM. To je ostatně důvod, proč vůbec různé i jinak řízené distribuce existují.
A pak jsou tu různé „inovativní“ distribuce, jejichž „inovace“ bývají obskurní nebo vysloveně napřesdržku.
Nepřekvapivě řada lidí nestojí o to, být v první linii testerů Red Hatu IBM.Máš recht. Taky se divím proč lidé dělají testery Microsoftu s jejich Windows 11.
A pak jsou tu různé „inovativní“ distribuce, jejichž „inovace“ bývají obskurní nebo vysloveně napřesdržku.Budu tě citovat z vedlejšího vlákna: Z rozporu se, Váňo, rodí pokrok!
Hmm, kde vůbec začít?
Taky se divím proč lidé dělají testery Microsoftu s jejich Windows 11.Ale pak si je třeba položit otázku jestli chceme dělat Linusovi testery nových verzí kernelu.
To je vcelku trefné přirovnání. Linux je primárně „korporáty sobě“, ostatně proto si Linuse a další správce nebo týmy vývojářů platí. Jako jednotlivci je mi jasné, že těmhle firmám jsou moje osobní preference buřt, a úplně se nehrnu do toho dělat pro ně neplacenou práci.
Ale zároveň mně ty věci tlačené do Fedory v podstatě vesměs nevadí, stejně se s RHEL nebo jeho klony potkávám…
Nebo si raději budeme užívat starý děravý kernel (v Debianu) a užívat si jak je stabilní?
…takže poslední skoro rok jsem na jednom systému Fedoru používal (pokud to zrovna vůbec šlo). Mně se ten distribuční cyklus a kadence aktualizací docela líbí. COPR taky dost pokročil. Jenže i když jsem se přehoupl přes příšerný „inovativní“ instalátor, nedodělky jako syrová konfigurace shellu nebo mizerné rozhraní DNF, tvrdě jsem narazil: rozbité závislosti některých balíčků (např. Wine), nestabilní SSH spojení, občasné kompletní zamrznutí desktopu (!) nebo nahodilý kernel panic při zavádění systému.
Nic takového se mi s deriváty Ubuntu neděje, ačkoliv pro změnu zápasím s výmysly Canonicalu. Nejnověji vysekávám Snap, přestože jeho významu pro Ubuntu Core (?) rozumím, a to očekávám, že za nějakých deset let bude neměnný základ systému s kontejnery nebo aspoň OSTree průmyslový standard. Vůbec tyhle korporátní inovace, dále třeba Wayland, cílí na úplně jiná nasazení než nějaký (navíc poněkud obskurní) osobní desktop.
Vedle toho mě zdaleka nejvíc láká Guix nebo Nix.
Linux je primárně „korporáty sobě“, ostatně proto si Linuse a další správce nebo týmy vývojářů platí.Tyhle "korporáty sobě" posunují Linux nejvíce kupředu. Nevidím na tom nic špatného.
Jako jednotlivci je mi jasné, že těmhle firmám jsou moje osobní preference buřt, a úplně se nehrnu do toho dělat pro ně neplacenou práci.Osobní a firemní preference se často překrývají. Tvoje osobní preference u správy domácího serveru bude velmi podobná preferencím, které má menší firma. Stejně tak osobní preference při provozu desktopu bude velmi podobná preferencím zaměstnanců ve firmě. Pak tady máme "korporáty" typu Steam, který tlačí hry na Linux. Ani v tomto případě nechceš pro Steam dělat neplacenou práci jen proto, že to je "korporát"?
Ale zároveň mně ty věci tlačené do Fedory v podstatě vesměs nevadí, stejně se s RHEL nebo jeho klony potkávám…To je dobře, že ti nevadí, protože je budeš nakonec mít i v Debianu ...ale až za pár let
takže poslední skoro rok jsem na jednom systému Fedoru používal ... nebo nahodilý kernel panic při zavádění systému.Pokud není nějaký report chyb, tak asi těžko usuzovat čím to bylo. To je podobné jako se tady už mockrát diskutovalo o rozdílech BTRFS vs EXT4. Je lepší, aby BTRFS "zasekl" systém při poškození dat nebo je lepší, aby se s EXT4 data poškodila nepozorovaně a sytém běžel dál?
Vůbec tyhle korporátní inovace, dále třeba Wayland, cílí na úplně jiná nasazení než nějaký (navíc poněkud obskurní) osobní desktop.Na jaké nasazení myslíš že cílí? Jinak RH poskytuje placenou podporu i na desktopu, takže až bude Wayland výchozí, tak RH bude muset garantovat jeho funčnost i na desktopu.
Vedle toho mě zdaleka nejvíc láká Guix nebo Nix.Jo Nix se mi taky líbil. Nevím v jaké fázi je teď, ale před pár lety co jsem se o něj zajímal by s ním na desktopu byla strášná drbačka. Jestli se nemýlím, tak ve freevps.cz ho nasazovali na servery.
V obecné rovině:
Čtenář Jaderných novin si mohl všimnout, jak např. jaderný kód pro HPC přišel vhod při nasazení na šmatlafouny. To je ostatně úvodní kapitola Tanenbauma, jak počítačové architektury probublávají do menších a menších zařízení.
Jenže na druhé straně, čistě prakticky si různá nasazení žádají různé konfigurace, protože záleží na různých věcech (odezva, výkon, spotřeba aj.). Netřeba chodit až třeba ke Kolivasovým patchům, nabízí se např. sestavení jádra Liquorix/Zen.
To je jádro. U takového Waylandu… Třeba je úplně skvělý pro běh v nějakém kiosku, autorádiu, jánevímčem. Ne tak na desktopu, pokud má uživatel požadavky na např. přístupnost (nebo automatizační nástroje využívající tytéž mechanismy), protože tu se na linuxovém desktopu podařilo rozesrat velmi důkladně. Wayland je tu jak dlouho? 13 let. Jeho architektura je v přímém rozporu s tím, jak se přístupnost na *nixovém desktopu implementovala, a pomalu se to řeší dodatečně až teď – za dalších 10 let to možná i bude zase fungovat. (srovnej: univerzální design) A chtít, ať si to lidé s postižením vyřeší sami, je absurdní. (například)
No a konečně – není to takové to správné racionální tržně ekonomické chování, prostě si vybrat produkt, který funguje?
Jakto? Debian je balič balíčků. Fedora vyvíjí nové věci. To co ve Fedoře vymyslí si potom jen Debianisti vykradou a přibalí do svého distra.Co konkrétně? Pokud vím, Debian stále používá deb a nepřešli na rpm.
2004 - po dôslednom zvážení som kúpil svoj prvý počítač s CPU AMD Barton 2500+ / 1GB RAM / ATI 9200 SE GPU / 17" 75Hz LCD s 1280x1024. Inštaloval som rovno Linux - Mandrake 9.2. Čítal som na internete pár pozitívnych recenzií a vtedy som to kúpil aj s knihou, ktorú napísal Ivan Bíbr. Windows som prakticky nikdy nezvažoval. Ako prostredie som používal KDE, čo mi vtedy perfektne sedelo. Neskôr som aktualizoval na Mandrake 10.0 a chvíľu potom Mandroiva 2005.
2006 - prechádzam na Gentoo, ktoré používam dodnes.
2012 - nepáči sa mi smerovanie KDE a udržiavanie KDE3 začína byť problém. Začal som používať Windows a Mac OS, ale dlho mi to nevydržalo. V podstate som z KDE aj tak používal len window manager a automount applet, takže som nakoniec prešiel na awesome wm a chýbajúce drobnosti som si doprogramoval.
Áno, CPU bol super, celkovo som sa v tej dobe snažil kúpiť stroj s čo najlepším pomerom cena / výkon. Desktop som používal asi 5 rokov, zhorelo mi pri tom asi 4-5 kvalitných zdrojov (zhruba 1 ročne), nakoniec prestala fungovať doska a tak som prešiel na notebook. Z pôvodného desktopu doteraz používam monitor (je to síce staré LCD, ale prekvapujúco má lepší obraz než mnohé súčasné). Po AMD som prešiel na notebook Acer s nejakým intelom (neviem presne), potom Thinkpad R61i s Core 2 duo, potom Thinkpad T420 s Intel Core i7 a aktuálne Thinkpad P14s gen 2 s AMD 5850U.
Ja som narodený v 1987. Bol som z chudobnej rodiny, takže môj prvý počítač som mal až na strednej škole (v každom prípade som chcel počítač už mnoho rokov predtým, ale jednoducho neboli financie, takže som sa mohol hrať s bitmi, kódovaním, šifrovaním, logickými obvodmi obvodmi atď. maximálne tak na papieri). No a potom keď už boli financie tak som bral najlepšiu zostavu, ktorú som si mohol dovloiť. Čo je dosť zaujímavé, že som nikdy nemal nejakého linuxového guru, všetci spolužiaci mali Windows, v škole bol Windows a o Linuxe som mal len viac-menej encyklopedické informácie.
1997 - 1999: Hraju si s Monkey Linuxem na sve 386 sx. Krome toho poznavani zde mam i instalaci Latexu, kde sazim ruzne prace skoly apod.
1999-2000: Skola je cela na unix like systemech, na x86 bezi jakysi redhad
2000-2004: Pocatek pracovniho procesu. Staram se o par SCO unixware serveru (na intelech), par vcelku kritickych True64, Solarisu... Objevuji krasy freebsd, ktery hojne nasazuji na ruzne routery, fw apod. Doma mam na hrani desktopovou alphu a jakousi obstarozni indy stanici :)
2004-2011: Nova prace, nova platforma. Vsechno p5 a vejs LPARy a AIX, sem tam u zakazniku nejaka obskurdnost jako debian bez podpory na nabusenych proliantech nebo x serverech od ibm. FreeBSD jde na ntb jako plnohidnotny os, v pripade nouze to zachranune qemu s winxp. Vzpominam na jeden projekt u jisty banky a ohybani SLED distra pro terminaly tenkyho klienta.
2011-2014: Opet nova prace, pri instalaci freebsd zjistuju ze muj novy ntb je timto systemem uplne nepodporovan. Neni driver na sitovku, wifi, modrozub, kqemu je deprecated. S tezkym srdcem migruju na Slackware, ktery sem si hned oblibil a pouzivam doma dalsich asi 7 let. V praci chtej redhat certaze, takze zabredam do rhel 6x/7x/8x, zla systemd apod.
2014-2018: V praci se vracim nejprve k aixum a pak delam neco mezi sitarinou/hw spravou a limuxarem.
2018 - Delam na sebe, na ntb ubuntu (zlenivel sem), patlam se s k8s, trochu programuju, staram se sem tam o naky oracle db, sem tam naka sitarina, hodne nginx v ruznejch podobach
Tohle je hodne hodne ve zkratce, tak 70% technologii tam neni ale ptal ses na Linux :)
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.