Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 11:04
Koncem letních prázdnin jsem se konečně dostal k tomu, abych si koupil notebook do školy, na kolej a na cesty. Už od vydání prvního eeečka, jsem měl kategorii netbooků tak nějak v merku. Rozhodování bylo jako vždy složité, ale nakonec jsem skončil u nové verze 1005H se starým procesorem Atomem 270. Netbook má další drobnosti, jako 10" matný zhruba 16:9 display, lesklý černý povrch (ano, designerovi přeju jen to nejhorší), až 8,5 hodinovou baterku, webkamerku a pro mě naprosto novou technologii wifi. Dodává se s jednou nepříjemností, která se jmenuje Windows XP Home.
Původním záměrem bylo dodávané Windows ani nespouštět, leč příliš dlouho jsem strávil meditací nad bootovací obrazovkou, takže jsem si oživil nějaké to klikání na next a ikspéčkový vzhled. Na školních strojích se důsledně používá a la 95. Dál už to šlo celkem hladce. Zde si jen poznamenám, že flashku s Arch Linuxem třeba hledat v BIOSu pod pevnými disky a nikoliv vyjímatelnými zařízeními, následkem čehož jsem se ještě jednou naposledy pohledem rozloučil s ikspéčky. Pak už standardní instalace Archu.
Začínám být asi poněkud paranoidní, takže klasicky oddíl pro boot a na zbytek LUKS, na vrch pak LVM, aby se nemíchal /home
s /
. Oproti postupu použitém u Hikari, se toho moc nemění. Jen se otáčí háčky v /etc/mkinitcpio.conf a kernelová řádka v GRUBu:
HOOKS="base udev autodetect pata scsi sata keymap encrypt lvm2 resume filesystems"
kernel /vmlinuz26 root=/dev/mapper/lvm_storage-lvm_root cryptdevice=/dev/sda2:luks_storage resume=/dev/mapper/lvm_storage-lvm_swap ro
Opravdu nevím, proč jsem se snažil systému vnutit parametr cryptodevice. Kdyby to bylo kuriputodevaisu, tak to pochopím, takhle to ale vypadá, že už mám těch cizích jazyků poněkud moc.
Zde jedna malá vsuvka týkající se ovladače síťovky atheros. S jádrem .30 dodávaný atl1c
, který nahraje udev
si s ní jaksi moc nerozumí. Řešením je použít atl1e
navíc ještě kompilovaný ze zdrojáků, jak jsem zjistil na fóru Arch Linuxu. Teď už je mám ten pocit v AURu, takže pokud je v dosahu wifi, nebude to problém, já si udělal z mobilu druhou flashku. Nějaké to configure
, make
a make install
, vyndání a zandání baterky a funkční LAN je na světě.
Doinstalace všeho potřebného pomocí úžasného:
pacman -S $(cat pkglist)
který vznikl na Hikari pomocí ještě krásnějšího:
pacman -Qqe | grep -v "$(pacman -Qmq)" > pkglist
Nějaká ta konfigurace KDE (vzhledem k bližší pracovní vzdálenosti, je to poprvé co upravuji velikost písem směrem dolů a to dokonce o dva body). Když už mám tu inteláckou grafiku, tak proč nenastavit i to KMS:
v /etc/mkinitcpio.conf MODULES="intel_agp i915" FILES="/etc/modprobe.d/modprobe.conf" v /etc/modprobe.d/modprobe.conf options i915 modeset=1
Následuje WOW efekt nad bleskovým přepínáním mezi konzolemi a X. A to jsem si dosud ťukal na čelo, protože mi to přišlo dost svižné. Konzole s 1024x600 také není k zahození, trochu zamrzí jen nefunkční zobrazování dvou arších hrotů šípu při bootu systému. Na ostatních systémech se mi totiž zobrazuje jen jeden... fňuk...
Funkční suspend-to-RAM i suspend-to-disk jsou už jen třešínkou na dortu, před přistoupením k optimalizaci spotřeby. Nejdřív krátké seznámení s PowerDevilem, který mě osobně dost nadchnul, i když radši po dvou minutách prostě display nechám vypnout než, abych mu nechal snižovat podsvícení. Další drobnůstky s pomocí powertopu
a laptop-mode-tools
, které dávají spotřebu lehce pod 8w během nenáročné práce, což mi ve škole dává výdrž blížící se k sedmi hodinám bez wifi, a někde kolem šesti s wifi, ale zatím jsem ji neměl nikdy zaplou stále.
Krátká vsuvka k wifi atheros, která na rozdíl od síťovky fungovala out-of-the-box, jen se nebylo k čemu připojit. Pro rozchození na VŠE zasíťované Eduroamem je stále funkční návod z roku 2006, jen je potřeba použít nový certifikát:
ca_cert="/etc/ssl/certs/GTE_CyberTrust_Global_Root.pem"
Pak už vše funguje, tedy pokud je dost dobrý signál. Zde mi ale přijde, že dodávaná wifi je z těch vybíravějších. Zatím jsem vypozoroval, že spojení přes netcfg
funguje jen v prvním a druhém patře, ve třetím je většinou nutné pustit přímo wpa_supplicant
(což je mi divné, vzhledem k tomu, že netcfg by měl pouštět ten samý příkaz). Ve čtvrtém patře se pak už moc nechytám.
Užitečnou vychytávkou je z AURu dostupný balíček acpi-eeepc-generic. Akce přiřazené funkčním klávesám ve spojení s Fn
fungují všechny, některé kódy se ale zjevně vysílají odlišné od starších modelů, takže zatím nefunguje veškerá provázanost s klávesami. Spuštěním příslušných skriptů pod rootem lze ale bez problémů vypínat touchpad, wifi, webkamerku...
Po zhruba třech nedělích používání mohu říct, že jsem spokojen. Notebook je dobře přenosný, dlouho vydrží, display je tak akorát, i když by v některých situacích ještě pár pixelů na výšku neuškodilo, příjemně překvapil touchpad, klávesnici jsem si osahal velmi rychle, občas si ale dost kloubím levý malíček na úzkém Shiftu
(navíc klávesu, kvůli které je zúžen, neocením (|\), protože stejného efektu docílím přes Alt Gr + přehláska
). Regulace větráčku funguje dobře, takže rušivé hučení se dostavuje zřídka (instalaci Fedory ve Virtualboxu každý den dělat opravdu nebudu). Za největší obtíž považuju jistou vratkost, ke které notně přispívá umístění baterie v zadní části notebooku. Na druhou stranu při držení notebooku jednou rukou ji mám pak přímo pod těžištěm. Opravdu příjemně mě ale překvapil výkon notebooku, který jsem po některých ohlasech nečekal téměř žádný. Holt to, že existuji stále na A64 3000+ dělá zřejmě svoje. KDE4 se do 1GB RAM včetně aplikací vejde v pohodě (32-bit systém).
Poslední vsuvka se týká žravosti procesu X. Zde na Kawagiri s Intel ovladači a KMS to je v KDE4 nějakých 50 MB i méně (RES v htopu). Z desktopů kde mám nvidiácké bloby jsem zvyklý na hodnoty ne menší než 100 MB. Mohou za to ovladače? KMS?
A poslední výhoda eeečka: 20" monitor hlavního desktopu se mi zdá opět tak velký, jako když jsem si ho kupoval.
Tiskni
Sdílej:
dlouho vydržíKdyž už jsme u toho, jak to teda vlastně s tou výdrží je? Někde jsem četl, že na 4400mAh baterii to má vydržet prej 10 nebo 12 hodin. To je asi potom 600Mhz ARM, který s 6000 + 12000 mAh a výdrží nějakých 15 hodin docela pěkné ořezávátko, že?
Moje pět let stará plečkaN810.
...asi za sedm tisíc...
Celkem všechno dohromady.
...výdrž kolem sedmi hodin...
Tvrdí powertop
, já jsem to nikdy bez zásuvky nepoužíval přes čtyři hodiny.
Dobra, bazarovka s 7200 mAh baterii, s kterou vazi skoro o kilo vic nez to eee...
Necelých sedm set gramů. Těším se na D420 (nebo D430), ta má 1,4 kg by default. A je to solidní kus hořčíkové slitiny, nebo čeho.
Navic musite mit stesti abyste nekoupil otriskany kus.
Já ho koupil. Poškrábaný jak sviňa (mělo ho přede mnou fakt nějaké nehorázné prase). Ale vadí to něčemu? Ta konstrukce je fantastická (i po pěti letech). Jak bude vypadat za pár let ten aušus?
Ale pravda vykon na watt je dvojnasobny, to je ale dano tim, ze ve sve dobe jen ten procesor v D410 stal stejne jako dnes cele eee
Kdo koho nutí kupovat nové krámy, když jde kupovat staré krámy? ^_^
Jakou spotřebu má to e-e-e? Já tu četl něco o osmi Wattech. Já mám běžně kolem desíti a to bez velkých optimalizací! Procesor v něm mám prakticky nejslabší možný -- možná vyměním za ULV, nebo 2,0 GHz, pak to bude o něčem trošku jiném.
...výdrž kolem sedmi hodin...Tvrdí
powertop
, já jsem to nikdy bez zásuvky nepoužíval přes čtyři hodiny.
Tomu se nedá věřit... jednak podle mých zkušeností ta baterka z posledních 15% může spadnout během minut (nevím, jak ta vaše) ,, druhak jsou ty prognózy skoro vždycky vyšíí než je reál...
Pche.
Problém je, že když člověk potřebuje na něčem dělat, tak může mít EEEčko hned, zatímco u "Pche" můžeme všichni tak maximálně slintat nad fotečkama a papírovejma specifikacema (už půl roku)."Pche" se mi líbí, ale obávám se, že než bude běžně k dostání (bez předobjednávek a v nějaké rozumné dodací lhůtě), tak budu muset (podobně jako Nicky) místo "Pche" pořídit něco jiného.
Ad výdrž "nějakých 15 hodin" - už jste někdy viděl nějaký notebook/netbook, kde údaje od výrobce odpovídaly reálným hodnotám. Rád bych těm patnácti hodinám věřil, ale počkám si...
Problém je, že když člověk potřebuje na něčem dělat, tak může mít EEEčko hned, zatímco u "Pche" můžeme všichni tak maximálně slintat nad fotečkama a papírovejma specifikacema (už půl roku)."Pche" se mi líbí, ale obávám se, že než bude běžně k dostání (bez předobjednávek a v nějaké rozumné dodací lhůtě), tak budu muset (podobně jako Nicky) místo "Pche" pořídit něco jiného.Jasně, dodání je trochu problém. Není na skladě a dlouho nebude. Skoro mi to připomíná staré zlaté časy.
Ad výdrž "nějakých 15 hodin" - už jste někdy viděl nějaký notebook/netbook, kde údaje od výrobce odpovídaly reálným hodnotám. Rád bych těm patnácti hodinám věřil, ale počkám si...Pravda. Stačí se podívat na hodnotu mAh a musí být jasno.
Skoro mi to připomíná staré zlaté časy.
Trefné, bohužel. Jestli mě paměť neklame, tak na to EEEčko se taky čekalo nějakého půl roku (a zdálo se to jako věčnost). Jenže to byl ASUS, kdežto za Touchbookem stojí v podstatě garážovka (aspoň ve srovnání s ASUSem), takže se trochu bojím, že než se jim podaří s tím vylézt na trh, může to řešení být dávno out. Ale líbí se mi ta hračka sakra moc.
Stačí se podívat na hodnotu mAh a musí být jasno.
Škoda, že k tomu nepoužili ten displej, který je v první verzi OLPC. Pasivní ČB režim by na spoustu věcí stačil, a příkon je celkem dost jinde.
Škoda, že k tomu nepoužili ten displej, který je v první verzi OLPC. Pasivní ČB režim by na spoustu věcí stačil, a příkon je celkem dost jinde.Jeho další verze (PixelQi) má být v Efice MX. Sice podporu pro B&W mód IMO nemá, ale i tak je na tom příkonem výborně.
Chápu správně to "má být", že to v podstatě nelze nikde dohledat? Ty stránky na mě působí dojmem, že snad ani nechtějí prodat to, co vyrábějí. Škoda.
Někde jsem četl, že na 4400mAh baterii to má vydržet prej 10 nebo 12 hodin. To je asi potom 600Mhz ARM, který s 6000 + 12000 mAh a výdrží nějakých 15 hodin docela pěkné ořezávátko, že?
Hlavně srovnávat podle mAh bez znalosti napětí je nesmysl.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.