Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 11:02
Nejsmutnejsi je, jak se ten jeden server ve screenshotu hrde hlasi 2.6.30.4-grsec. Novy jadro, jeste s grsec a je to uplne na hovno.
A co se tyka cinnosti, asi bych tam zkusil nejak do cronu nebo do nejakyho top level index.php prihodit kod, kterej odesle na pozadi email na ruzny emailovy adresy patrici tomu spravci (root@domain, abuse@domain, info@domain) s textem neco jako "vas server se jmenem XYZ na IP ABC byl hacknut, prosim, zkontrolujte zabezpeceni". A dale bych pak pro jistotu smaznul tu diru, pres kterou se to aktivuje (pokud to neni prolejzani tisicovek php kodu a hledani).
Jak jsem psal pred chvili, grsecurity neochrani od chyby aplikace, akorat ji omezi (chrani pred buffer overflow, vylamovani se z chrootu atd.). Je pravda, ze meli zapnout trusted path execution (zabrani spousteni skriptu v /tmp), jenze kdyz je to hosting (tipuju) a uzivatel si udela permanentne writable adresar se skripty, tak nic nezabrani zapisu a spusteni utocnikova skriptu.
Celkem me prekvapil vzorek stroju - *BSD a Linux s grsecurity. Nejspis jde o prunik pres user-level aplikaci (coz by odpovidalo 'whoami'). Jinak z vypisu 'ps -ef' na grsecurity masine je videt, ze to mozna maj relativne slusne nastaveny - nevidi cizi procesy (zajimalo by mne jestli to crackeri pri prodeji/pronajmu botnetu zminuji ). Pridat jeste trusted path execution a skriptum v /tmp odzvoni.
True. Az ted jsem si vsiml, ze skript je volan "cd /tmp; perl blabla" misto "/tmp/blabla", kde TPE IIRC plati. Holt branit se vlastnim uzivatelum, zamestancum a jinym insiderum je nejtezsi
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.