Portál AbcLinuxu, 21. května 2025 06:45
Earth Hour a prokrastinace
31.3.2012 23:41
| Přečteno: 1484×
| Ze života
| poslední úprava: 1.4.2012 00:01
Tak se nám na hodinku setmělo, alespoň já jsem si během poslední třetiny hokeje zhasnul. Co vy? Přepnuli jste si aspoň světlo na ty-trubko?
Téhle fičury jsem si všiml ráno, ale zjevně už ji nasadily i minulý rok, každopádně je to pěkné upozornění na takovouto globální akci.
Spoiler
Ve zkratce: zahálka, reinstalace netbooku, KDE 3.5, plzeň snížila na 3:1, nová klávesnice.
Nedočkavci můžou přeskočit na konec
Prokrastinace vládne světu
Poslední dny jsou fakt hrozné, státnice se kvapem blíží, zkouškové začíná už za 2 týdny, zápočty vlastně už za týden. A já místo aktivního učení řeším věci, ke kterým bych se jen tak nedostal. Takže jsem se před pár dny pustil do částečné reinstalace netbooku, především z důvodu nainstalování winXP, které jsem si chytře při poslední reinstalaci smazal.
Nějak mi nedošlo, že /dev/sda1
není /boot
, ale obsahuje C:\Windows
Takže zhruba půl roku mi jádro v /boot
sídlilo asi na 25 GB partišně. Ale celkem mě překvapilo, že jsem wokna tak dlouho nepotřeboval. Poslední dobou mě k tomu ale nutí převážně studijní důvody (a pak to, že CS 1.6 prostě v aktuálně nakonfigurovaném gentoo nejsem schopen zprovoznit). Mezi studijní důvody by se dalo zahrnout i to, že naše fakulta rezolutně odmítá cokoliv obsahující open-source, nebo jakékoliv neproprietární technologie, podpora IMAPu pro fakultní mail byla preventivně zakázána, a emaily směřované kantorům z cizích domén mají tendenci nedocházet, v lepším případě končit ve spamu.
Reinstalace netbooku
Vzhledem k tomu, že netbook nemá žádnou optickou mechaniku, a (S)ATA->USB redukci mám na druhé konci republiky, zbyla jediná možnost, nahrát pomocí nLite upravené instalační soubory na flashdisk a instalovat z něj. Což vyústilo v několik modrých smrtí. Po několika hodinách jsem to zabalil, po té, co jsem se marně snažil objevit správné ovladače pro SATA řadič a nechávám si to, až se budu opravdu nudit.
Takže jsem se pustil do důležitější věci, reinstalace a rekompilace gentoo. Systém byl funkční, ale díky mému amatérizmu a přílišnému experimentování s USE flagy se stal lehce nepoužitelným, na nic víc než sledování seriálů a zabíjení času na atlasu hub. Taktéž jsem si pořádně nedokázal přivyknout na používání čistě fluxboxu jako desktopového prostředí, holt jsem si zvyknul trochu na luxus kompletních DE, takže nastal logický krok:
Kompilace KDE 3.5
Pustil jsem se do toho dnes ráno, když jsem objevil ten správný overlay dostupný přes layman jako kde-sunset
. Vzhledem k tomu, že jsem těch věcí instaloval (kompiloval) víc, tak se k samotným KDE dostalo až asi během druhé třetiny. Tam ovšem vesele kompilace ztroskotala na konfliktu s OpenSSL. Ovšem najít řešení netrvalo dlouho, a přidání řádku do package.accept_keywords
již bylo triviální záležitostí:
# Defaultně se instaluje r6 označená jako stable, ale mající špatnou závislost
# na OpenSSL < 1.0, r10 má již upravený ebuild a funguje tak s aktuální verzi
# knihovny, a odpadají tak bezpečnostní rizika.
>=kde-base/kdelibs-3.5.10-r10
Kompilace se opět rozběhla asi hodinku po tom co Plzeňští Indiáni zaslouženě porazili Bometu Krno (mimochodem po včerejším boxu konečně pěkný zápas).
Nová klávesnice
V rámci oddalování nezbytného jsem si i snažil získat čas najitím vhodné klávesnice, aby se mi bakalářka lépe psala, takže nakonec jsem ve středu impulzivně objednal klávesnici, tak trochu sázka do loterie: Genius LuxeMate i202, zde přikládám ilustrační fotku:

Rozhodl jsem se věřit informacím na eshopu T.S. Bohemia, která avizovala dostupnost na pobočce v Brně, kterou mám navíc relativně po cestě z fakulty. Dostupnost se potvrdila, a tak jsem odpoledne po cestě domů sprintoval si klávesnici vyzvednout, leč neprozřetelně jsem si ji na místě nezkontroloval.
Doma po rozbalení následovalo mírné rozčarování, klávesnice neměla avizované rozložení kláves (dlouhý shift a backspace). Vzhledem k tomu, že jsem platil předem, rozhodl jsem se to neřešit a sžít se s tímto rozložením, které je alespoň shodou okolností totožné jako mám na netbooku.
Praktické dojmy jsou následující:
- klávesy mají příjemný nízký a hlavně lehký zdvih
- klávesy mají optimální odpor a poskytují tak dobrou odezvu
- klávesnice je tichá, až na mezerník, což je ale dané mým stylem psaní, protože jsem zvyklý do něj trochu mlátit a to relativně z vysoka
- chybějící kontextové menu - to neberu jako závadu stejně tuto klávesu prakticky nepoužívám
- velikost kláves je přibližně stejná jako u předchozí klávesnice (viz foto)
- na rozdíl od i200 nemá numpad přes Fn klávesu - tohle bych občas ocenil, teď píšu čísla přes pravý Alt, a přepínání klávesnice US-VOK pomocí Ctrl-Alt-K je trochu nepraktické
- umístění InsDelPg bloku kolem enteru - na to jsem už trochu odvyknul, díky velikost klávesnice jsem zvyklý mít hned vedle hrany Enter
- 12 zbytečných multimediálních kláves - krom XF86Mute všechny naprosto zbytečné, až přijdu na co je namapovat, tak se snad konečně stanou užitečnými

- velmi málo prostoru kolem kláves - drobky nemají šanci se jen tak jednoduše dostat po klávesy

Takže nakonec za cca 200 Kč docela dobrá koupě, každopádně nad Enermax Aurora budu asi ještě v budoucnu uvažovat...
Závěr
To jsem se zase jednou rozepsal, kompilace KDE i přes využití distCC ale stále běží...
Děkuji trpělivému čtenáři za trpělivost, a pokud máte nějaké praktické rady jak se aktivně bránit prokrastinaci, případně přípravy na státnice, podělte se o ně laskavě v diskuzi :) Zatím to vidím na koupení ginka, a někdy asi vyzkouším Speed8, na který jsem narazil u Bystroushaaka po jeho dnešním ranním blogpostu
Obrázky
Tiskni
Sdílej:
Komentáře
Vložit další komentář
31.3.2012 23:57
xxx | skóre: 42
| blog:
Na Kafíčko
Re: Earth Hour a prokrastinace
Založit nové vlákno •
Nahoru
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.