V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
passwd
, restart, a přihlášení do nového systému.
A teď hurá prozkoumat možnosti portage, a nainstalovat Xka
Tiskni
Sdílej:
Systém nastartoval, ale nějak jsem si zapomněl nastavit heslo pro roota, takže opět restart z flashky, chroot, passwd, restart, a přihlášení do nového systému.Na to taky vždycky zapomenu... :)
chroot
ůtnutém protředí QT_GRAPHICSSYSTEM="raster" clementine
, prípadne cez qtconfig zmeniť štýl na windows?
Pokud používáš Reisera, někde jsem se dočetl (už nevím kde), že se hodí pro portage udělat partition/soubor na ext2 kvůli spoustě malých souborů.Je to presne obracene
Tail packaging u Reiseru = Extenty u Ext4.
Ee, to jsou zcela jiné věci. Dříve (ext2,3) se pro soubor alokoval každý blok, existoval seznam bloků každého souboru (což je moc metadat a operací s nimi). Přičemž samozřejmně tyto bloky byly na disku za sebou, takže by prakticky stačila adresa prvního a posledního bloku souboru. No a to jsou právě rozsahy. V ext4 (a xfs, jfs, btrfs) se již nemusí alokovat po blocích, ale po rozsazích bloků (rozsah má tuším 128MB, tedy nějakých 32tisíc 4kB bloků). Ušetří se metadata a hlavně se zrychlí jisté operace (zkuste si smazat 500GB soubor na ext3 a na ext4).
Je tak dokonalej že jakýkoliv zlepšení by bylo vlastně zhoršení?Keď si na vrchole, tak sa môžeš vybrať hociktorým smerom a ideš dole
třeba na wikipedii v článku filesystem comparsion je kolonka "kill your wife" a u reiseru je tam yes a všech ostatních noKde?
Asi už to někdo smazal ...
atom a c2d je jina liga ...
Čekal bych novější a přitom pořád stabilní sw? Plus flagy.
a good je puzit devel verzi .... portage .. umi zajimave veci jako resit blokujici problemy mezi balicky , hlidat zavislosti knihoven , sety a automaticky tvori @preserved-rebuild ..
eix
a equery
(ta je v balíku gentoolkit
).
eix
umožňuje mnohem pohodlnější vyhledávání mezi dostupným softem, i synchronizace přes eix-sync
mi příjde mnohem lepší. No a equery
je taky takový švýcarský nůž gentooistů.
Sám ještě používam qlist, třeba "qlist -I -C x11-drivers/" když upgraduju nvidia-drivers a musim něco překompilovat, "qlist -U mysql" pro výpis flagů/parametrů zkompilovaných s balíčkem a třeba "qlist iproute2" pro výpis, co bylo nainstalováno, kde jsou binárky a co mam/můžu vlastně pouštět..