Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 05:36
Systém nastartoval, ale nějak jsem si zapomněl nastavit heslo pro roota, takže opět restart z flashky, chroot, passwd, restart, a přihlášení do nového systému.Na to taky vždycky zapomenu... :)
chroot
ůtnutém protředí QT_GRAPHICSSYSTEM="raster" clementine
, prípadne cez qtconfig zmeniť štýl na windows?
Pokud používáš Reisera, někde jsem se dočetl (už nevím kde), že se hodí pro portage udělat partition/soubor na ext2 kvůli spoustě malých souborů.Je to presne obracene
Tail packaging u Reiseru = Extenty u Ext4.
Ee, to jsou zcela jiné věci. Dříve (ext2,3) se pro soubor alokoval každý blok, existoval seznam bloků každého souboru (což je moc metadat a operací s nimi). Přičemž samozřejmně tyto bloky byly na disku za sebou, takže by prakticky stačila adresa prvního a posledního bloku souboru. No a to jsou právě rozsahy. V ext4 (a xfs, jfs, btrfs) se již nemusí alokovat po blocích, ale po rozsazích bloků (rozsah má tuším 128MB, tedy nějakých 32tisíc 4kB bloků). Ušetří se metadata a hlavně se zrychlí jisté operace (zkuste si smazat 500GB soubor na ext3 a na ext4).
Je tak dokonalej že jakýkoliv zlepšení by bylo vlastně zhoršení?Keď si na vrchole, tak sa môžeš vybrať hociktorým smerom a ideš dole
třeba na wikipedii v článku filesystem comparsion je kolonka "kill your wife" a u reiseru je tam yes a všech ostatních noKde?
Asi už to někdo smazal ...
atom a c2d je jina liga ...
Čekal bych novější a přitom pořád stabilní sw? Plus flagy.
a good je puzit devel verzi .... portage .. umi zajimave veci jako resit blokujici problemy mezi balicky , hlidat zavislosti knihoven , sety a automaticky tvori @preserved-rebuild ..
eix
a equery
(ta je v balíku gentoolkit
).
eix
umožňuje mnohem pohodlnější vyhledávání mezi dostupným softem, i synchronizace přes eix-sync
mi příjde mnohem lepší. No a equery
je taky takový švýcarský nůž gentooistů.
Sám ještě používam qlist, třeba "qlist -I -C x11-drivers/" když upgraduju nvidia-drivers a musim něco překompilovat, "qlist -U mysql" pro výpis flagů/parametrů zkompilovaných s balíčkem a třeba "qlist iproute2" pro výpis, co bylo nainstalováno, kde jsou binárky a co mam/můžu vlastně pouštět..
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.