Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
/dev/sda1
není /boot
, ale obsahuje C:\Windows
/boot
sídlilo asi na 25 GB partišně. Ale celkem mě překvapilo, že jsem wokna tak dlouho nepotřeboval. Poslední dobou mě k tomu ale nutí převážně studijní důvody (a pak to, že CS 1.6 prostě v aktuálně nakonfigurovaném gentoo nejsem schopen zprovoznit). Mezi studijní důvody by se dalo zahrnout i to, že naše fakulta rezolutně odmítá cokoliv obsahující open-source, nebo jakékoliv neproprietární technologie, podpora IMAPu pro fakultní mail byla preventivně zakázána, a emaily směřované kantorům z cizích domén mají tendenci nedocházet, v lepším případě končit ve spamu.
kde-sunset
. Vzhledem k tomu, že jsem těch věcí instaloval (kompiloval) víc, tak se k samotným KDE dostalo až asi během druhé třetiny. Tam ovšem vesele kompilace ztroskotala na konfliktu s OpenSSL. Ovšem najít řešení netrvalo dlouho, a přidání řádku do package.accept_keywords
již bylo triviální záležitostí:
# Defaultně se instaluje r6 označená jako stable, ale mající špatnou závislost # na OpenSSL < 1.0, r10 má již upravený ebuild a funguje tak s aktuální verzi # knihovny, a odpadají tak bezpečnostní rizika. >=kde-base/kdelibs-3.5.10-r10Kompilace se opět rozběhla asi hodinku po tom co Plzeňští Indiáni zaslouženě porazili Bometu Krno (mimochodem po včerejším boxu konečně pěkný zápas).
Tiskni
Sdílej: