Portál AbcLinuxu, 4. května 2025 23:11
Když jsem minule psal o Eee 900, sotva byl prcek vybalen z krabice. Teď mám však za pasem první těžce vydřené poznatky (které se lze samozřejmě dočíst v příručce, ale do manuálů koukají jen looseři, nebo ne?) a konečně jsem založil hardwarový záznam na Abc (Asus Eee PC 900).
Jak tedy probíhalo experimentování?
Předem podotýkám, že wiki na eeeuser.com je výborný zdroj informací. Samozřejmě tam zabrousíte, jen pokud jste baby a bojíte se tít do živého, aniž byste předtím nastudovali, kde se už před vámi spálili jiní. My, správní chlapi, se na wiki koukáme až po akci, takže si můžeme bez uzardění říct, že jsme na všechno přišli sami (a strávili přitom jedno slunečné odpoledne za zataženými žaluziemi přepisováním startovacích skriptů a bootováním záchranných distribucí z xD karty ukradené z foťáku...).
Nejprve jsem zatoužil po Advanced Mode, tedy po normálním KDE desktopu. Po chvilce zkoumání jsem zjistil, že v /usr/bin
jsou skripty startfull.sh
a startsimple.sh
. Ani po bližším ohledání mi však nebylo tak docela jasné, jak to funguje. Vypadalo to, že při startu do Advanced režimu se nejprve stejně spustí Simple a pak teprve začne nabíhat KDE. Pozdější konzultace s wiki potvrdila, že to není bug, nýbrž feature a že pokud se vám to nelíbí, je nutné na to jít jinak, než jak to vymysleli v Asusu.
Poníženě jsem vyzkoušel postup uvedený ve wiki, ale se zlou se potázal, neb ve verzi 900 jsou startovací skripty trochu jiné (posléze mi došlo, že pod svícnem bývá tma a hned to první řešení, které je ve wiki uvedené, by mělo fungovat bez potíží -- to jsem však zprvu rovnou přeskočil, jelikož bylo nazváno "Easy Way"; vybral jsem si "Manual Way"...). O několik úprav skriptu startsimple.sh
později (a o stejný počet rebootů později) jsem sice věděl, kde je zakopán pes, ale zůstal se zacykleným mrňousem, který odmítal řádně naběhnout.
Na řadu přišlo bootování z live distra (vybral jsem si SLAX, protože jsem ho už dlouho nepoužíval a byl jsem zvědavý, jak teď vypadá). Trochu problém byl s hledáním vhodného média, páč Eee PC má slot pro SD karty, ale takovou doma žádnou nemám (resp. mám, ale v navigaci a s tou se mi manipulovat nechtělo). Pak mi však došlo, že mám přeci foťák a do něj xD karty. Takže jsem nejprve na kartu nahrál SLAX a pak nabootoval Eee 900 rovnou ze čtečky xD karet. Vypadalo to dost kuriózně, ale fungovalo to. Zpočátku jsem byl v pokušení zkusit nabootovat přímo z foťáku, ale pak mě přemohla lenost a zvolil jsem méně geekovskou, ale o to snazší variantu.
SLAX mě potěšil a když jsem se zorientoval v bludišti aufs oddílů, na které je rozdělený hlavní disk Eee, opravil jsem vše potřebné a konečně mohl bez potíží systém zapínat do Simple i Advanced režimu. Chudinka KDE, které Asus dodává předinstalované, je tak ořezané, že je div, že vůbec trochu funguje. I tak je však nutné nejprve doinstalovat balíčky kicker a ksmserver (a to navíc z repozitáře pro 701, protože v repo pro 900 nejsou pro jistotu vůbec).
Po chvíli blbnutí s nastavením KDE jsem usoudil, že Simple Mode má také něco do sebe a rozhodl jsem se dát mu ještě šanci (a IceWM také, i když Fluxbox nakonec asi zvítězí).
Přečetl jsem si "hloubkovou" recenzi Eee 900 na eeeuser.com a hřálo mě u škodolibého srdce, když jsem zjistil, že mi z Hong-Kongu dorazila o poznání lepší verze, než jaká je k sehnání v Anglii. Především jde o baterii. Moje je 5800mAh, kdežto v Evropě jsou zatím distribuovány Eee 900 s 4400mAh. Prý za to však může požár v továrně asusího dodavatele baterií a Asus prohlásil, že ty slabší baterie lidem bezplatně vymění. Hmmm, pěkné gesto.
Dost mě překvapilo, že Eee recenzované na eeeuser.com jeho majiteli nabíhá 25 vteřin. Moje je kupodivu se vším hotové za 11 - 12 vteřin. To mě potěšilo. Horší to kupodivu je s dobou vypínání, jelikož ta se také občas protáhne na těch 10 - 12 vteřin, což je dvojnásobek hodnot uváděných v recenzi.
Další věc je hlučnost větráku. Recenzent ji porovnává s modelem 701 a dochází k názoru, že u 900 je mnohem uřvanější. Z čehož vyplývá, že jsem buď nahluchlý, nebo je 701 tichý jako lví pšouk. Můj exemplář totiž sice větrákem čas od času vrtí, ale i v tiché místnosti se musím naklonit tak do vzdálenosti 20 cm, abych to vůbec zaslechl.
Také mě zarazilo, že v krabici s prckem nebyla žádná DVD ani CD. Na webu jsem se dočetl o tom, že 701 i 900 mají být dodávány s CD s win ovladači a DVD pro obnovení systému (je to i v tištěném manuálu, ale ten jsem, věren výše popisované zásadě, otevřel až dnes u snídaně). Že by mi poslali krabici, které někdo o tahle média ulehčil? Vše se vysvětlilo takto:
Já: Hele, když jsi uklízela krabici od mrňouse, zatímco já se kochal, nevšimla sis tam dvou cédéček?
Milá: Ne, nic dalšího tam nebylo.
druhý den:
Já: Určitě tam nebylo aspoň jedno DVD?
Milá: Ne, vždyť to povídám.
...bere do ruky krabici...
Milá: Hele, jedno tu je.
Já: Tak prima, aspoň něco. A je to CD nebo DVD?
Milá: To nevím, ale tady je ještě další.
Já: Aha...
Nakonec zmínka o fontech. V základní instalaci jsou DejaVu, MS fonty pro web, nějaké Lucida a Nimbus. Doplnil jsem svůj oblíbený Tahoma, bez kterého se cítím nesvůj. Ten se Microsoftu fakt povedl. Kromě toho bylo ještě potřeba přidat Terminus.
Ještě bylo potřeba upravit antialiasing, protože to výchozí nastavení mi vůbec nevyhovovalo. Spousta lidí to má oblíbené a dost distribucí to tak má v základní konfiguraci, ale pro mě jsou ty tenounké čárečky jako za trest. Kdo má ty vyzáblé muší nožky číst? Chvilku jsem zkoušel, jak by na displeji vypadalo písmo bez AA, ale ani to mi nesedlo, takže jsem skončil u nastavení, které používám i všude jinde. Screenshot ukazuje všechny tři varianty: okénko s bezdrátovými sítěmi má fonty ještě v původním nastavení, pod ním je správce souborů bez AA a nakonec Konqueror s AA, který mi vyhovuje.
Tiskni
Sdílej:
simpleui.rc
jsou. Samotné programy by potřebovaly doinstalovat české lokalizační balíčky, ale to nemůže být tak těžká práce...
ale nutnost práce s příkazovou řádkou (popř. prohledávání diskusních fór) ke zprovoznění zásadní funkcionality EeePC nezanechá u běžného uživatele zrovna dobrý dojemMyslel jsem to tak, že kdyby Asus chtěl, tak by s tím neměl moc práce.
Ani enter, ani vpis hvězdičky nefungoval-- nebo je na to nějaký speciální hmat?Nepletu-li se, tak v tomto prostředí je potřeba použít pro "zaškrtnutí" (tj. vložení hvězdičky) mezerník. Enterem se dialog rovnou odešle.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.