Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 05:53
Kdykoliv se rodí nové impérium je nutné uvažovat o tom, jak ho demontovat - už z preventivních důvodů. Zrovna se rodí Google.
Gdo je Google? Google je někdo, kdo ví s kým a co si píši. A nevadí mi to, rád používám k posílání mailů jeho služeb. Jelikož jsem na GMailu přihlášen pořád, v podstatě z donucení používám jeho personalizované hledání - on prostě ví, co hledám a pamatuje si to. A nevadí mito, občas i já chci vědět, co jsem kdy hledal (totiž googlil). Jestli se do módy dostane sdílení kalendářů, bude vědět s kým co a kde podnikám. Jestli bude existovat Google Document Store, bude vědět, o čem se rozepisuji ve svých dokumentech. (Vlastně tohle už zná, jako skladiště občas znásilňuji svůj gmailový účet.)
Mají monopol na informace. Když se velké G rozhodne, že relevantní odpověď na dotaz "city big apple" je Hamburg, možná se skutečně stane lež pravdou. (Pro Číňany "tiananmen" představuje fotky spokojených turistů.)
Tvrdí, že umí vydělávat peníze bez toho, aby činili zlo. Zatím se to velkému G více méně daří. Ale jedno je jisté, z Google se stává impérium. A bude čím dál mocnější neboť vědomost je taky síla. Až se impérium rozhodne zlo činit, může to státa za to.
Každé impérium jednou padne, dřív nebo později. Většinou je potřeba tomu pomoct. Dokonce by se dalo říct, že kdykoliv se rodí nové impérium je nutné uvažovat o tom, jak ho demontovat - už z preventivních důvodů.
Různá impéria svým způsobem padla, třeba AT&T, IBM. Velká a mocná impéria často nejsou schopna pojmout změny prostředí. Nakonec se takovým změnám přizpůsobí a přežijí, ale jako běžné společnosti, jako impéria padnou.
Momentální impérium číslo jedna je samozřejmě Microsoft. Ale na jeho demontáži se už dlouho pracuje. Hluboko v 80. letech, kdy moc Microsoftu nebyla ani zdaleka tam, kde je dnes, založil Richard Stallman projekt GNU. Tím začaly změny prostředí, které dnes vytváří na Microsoft značné tlaky. Svobodný software (se všemi důsledky, například otevřeným zdrojovým kódem) je něco, na co oni nemají odpověď. A jelikož dnešní svobdný software je v podstatě na stejné technické úrovni jako ten jejich, impérium padá. Nezáleží na tom, že mají pořád monopol. Tento monopol mají zasloužený - z dob, kdy přivedli PC na každý stůl. Byli ve vývoji osobního softwaru lepší než ostatní, ale to už přestalo platit, objektivně už žádnou výhodu pro udržení takového postavení nemají. Šikovné (a čím dál víc trapné) politické tanečky ("náš kancelářský program nebude podporovat otevřený standard pro ukládání dat, protože naši zákazníci o to nestojí") nejsou permanentní řešení.
Open source není všelék. Open source funguje dobře tam, kde se ví, jak má daný software vypadat. Open source je dobry na generická řešení.
Kdysi v počátcích komerčního internetu existovaly desítky komerčních HTTP serverů. Po nějaké době se vědělo, jak má takový sever vypadat, tak se udělala svobodná implementace (Apache). Apache funguje na všechno, komerční implementace jsou přebytečné. Microsoftí IIS je v podstatě politická věc. A hlavně to není žádný placený stand-alone produkt, rádi vám ho nabundlují k operačnímu systému.
Jak má vypadat operační systém se už taky ví dlouho, nějakých 30 let. Proto máme obecně použitelnou open source implementaci. Pro grafické uživatelské rozhraní platí v podstatě to stejné. Ukažte mi zásadní rozdíl mezi Windows Vista a Ubuntu 7.04 (s XGL a Gnome 2.18).
Ovšem tam, kde se objeví nová věc (to jest, kde se neví, jak to má vypadat) a někdo, kdo je ochoten nalít do toho peníze, tam má komerční (proprietární) vývoj své místo.
Uvažujme tedy o svržení rodícího se impéria. Je jasné, že je potřeba nějaký vyhledávací nástroj, který nebude manipulovatelný jednou firmou (ať je andělská jak chce). Je potřeba nějaká nová myšlenka, která celý ten kolos nacpaný po strop pí-ejdž-dýčky vyvede z míry. Zatím je ještě relativně dost času, ale začít se s tím musí.
Je potřeba vytvořit open source následovníka Googlu. Ale v žádném případě ne tak, že se prostě založí projekt na sourceforge. Chce to kvalitativní posun. Třeba kód samotný ani nemusí být veřejný, co my víme...
Ale výchozí podmínky nejsou beznadějné, ono se už v podstatě ví, jak má takový vyhledávač vypadat. Jsou i jakési open source implementace jako například Nutch.
Ale jsou i hromady problémů. Současný přístup vyžaduje velkou farmu serverů a široké přenosové pásmo. Nabízí se různá distribuovaná peer-to-peer řešení, ale ta jsou zatím pomalá, nikdo nebudo používat vyhledávač potřebující na odpověď 10 sekund (asi jako objektové programování v 80. letech). Samotná otevřenost vyhledávače dává příležitost různým "optimalizátorům" webových stránek ke zneužití slabých stránek algoritmů. Řešení můžou být různá, třeba mít agoritmů celou řadu a volit mezi nimi náhodně.
Ale potřeba se tím zabývat tu je a bude.
Link: Stane se Google dalším zlým Microsoftem?
Tiskni
Sdílej:
Skutečně mistrně napsané. Má to jen jednu chybku - je to naprostý blábol.Obávám se, že musím souhlasit. Jinak, Stallman v 80. letech určitě nezakládal GNU s úmyslem porazit Microsoft.
Jinak, Stallman v 80. letech určitě nezakládal GNU s úmyslem porazit Microsoft.Takový tvrzení tam nikde nevidím.
Stallman v 80. letech určitě nezakládal GNU s úmyslem porazit Microsoft.A kde tohle v tom zapisu ctete? Ja ctu tohle: "Hluboko v 80. letech, kdy moc Microsoftu nebyla ani zdaleka tam, kde je dnes, založil Richard Stallman projekt GNU. Tím začaly změny prostředí, které dnes vytváří na Microsoft značné tlaky." Pokud jste z techto vet schopen vyvodit vami kritizovanou vypoved, tak vezte, ze chyba je na vasem prijmaci. PS. Zda se mi, ze jeste vic nez "cenzura" ohrozuje kvalitni informace evidentne narustajici neschopnost adekvatne vyhodnotit vnimane informace, napr. smysl psaneho textu :P
Momentální impérium číslo jedna je samozřejmě Microsoft. Ale na jeho demontáži se už dlouho pracuje.To že se pracuje na demontáži Microsoftu je nesmysl. Pracuje se na vývoji svobodného/lepšího software, zničení MS by byl jenom vedlejší efekt*, ale ne cíl, nebo účel Free a Open Source software. * Neřekl to náhodou Linus?
V citatu je presne napsano (at uz to autor myslel jakkoliv), ze se pracuje na demontazi "imperia" Microsoftu. Nikde take neni receno, ze je to "cilem" Free a OpenSoftware, pouze ze to k tomu vede. Bohuzel nejde o natolik peclive formulovany text, aby bylo mozne argumentovat jen touto stylistickou nuanci - proto se opiram hlavne o celkovy kontext a celkovy smysl textu, coz byva obvykle voditkem k adekvatni interpretaci smyslu jednotlivych vet a slov. Ostatne, vy delate totez, ale podle meho nazoru jste celkovy smysl zapisu pochopil jinak, nez ho autor zamyslel (nehodlam se tu prit o to, nakolik k tomu prispel neumely styl autora, prece jen je to zapis v blogu). Faktem zustava, ze udajne tvrzeni o Stallmanovi, ktery zaklada GNU proto, aby demontoval Microsoft, objektivne v textu proste neni, ani implicitne. To je ciste vase (podle me neprimerena) interpretace, protoze to tak cist chcete, na coz jsem si dovolil upozornit - protoze na to mam zrovna naladu a protoze vase interpretace zavadi vlastni tema na uplne jinou kolej - dokonce byste na jejim zaklade byl asi schopen odsoudit ostatni myslenky autora jako scestne. Je to oblibeny trik diskreditace neoblibenych myslenek, at uz provaden cilene nebo jen nevedome. ;)Momentální impérium číslo jedna je samozřejmě Microsoft. Ale na jeho demontáži se už dlouho pracuje.To že se pracuje na demontáži Microsoftu je nesmysl.
Až se impérium rozhodne zlo činit, může to státa za to.Ale no tak, jaképak zlo? Pomineme-li naprostou relativitu tohoto pojmu, tak je absurdní si myslet, že v čele jakékoliv firmy stojí člověk a přemýšlí, co zlého by ještě udělal. Spíš časem zkostnatí, ale zlo, to je dost nadnesený pojem.
Kdysi v počátcích komerčního internetu existovaly desítky komerčních HTTP serverů. Po nějaké době se vědělo, jak má takový sever vypadat, tak se udělala svobodná implementace (Apache). Apache funguje na všechno, komerční implementace jsou přebytečné.Tohle je s odpuštěním úplný blábol. Ono se nevědělo, jak má webový server vypadat? NCSA_HTTPd, předek Apache tedy vůbec neexistoval, co? A že mimo IIS neexistují (nebo nejsou potřeba) komerční www servery je také mimo, viz třeba Zeus Web Server. Dokud budou lidé komerční servery nakupovat, tak asi budou potřeba. Mimo to Apache také není na všechno, jinak by neexistovali ostatní http démoni (třeba lighthttpd)
Ovšem tam, kde se objeví nová věc (to jest, kde se neví, jak to má vypadat) a někdo, kdo je ochoten nalít do toho peníze, tam má komerční (proprietární) vývoj své místo.Pomineme-li, že toto nebere v úvahu výzkum (třeba na vysokých školách), tak je tato věta chybná. Komerční vývoj má cenu tam, kde se následně očekává zisk z produktu. Řeči o tom, jestli to někdo ví, jak se to má dělat jsou úplně mimo. Pro potencionální investory (a majitele) je podstatný zisk. Opensource je takto degradováno na pouhé kopírovače a vykradače, kteří nikdy nevymyslí nic nového.
Chce to kvalitativní posun.Tak tuto větu jsem při prvním čtení přehlédl a přiznávám, že dost mění vyznění celého příspěvku. Proto jsem taky reagoval jak jsem reagoval. Škoda, že autor píše o věcech, o kterých evidentně moc neví, jako třeba web servery, protože tímto tu úvahu hodně degradoval.
Jenom upozorňuji, že není potřeba vykat (cítím se potom nějak starýTo je ciste vase (podle me neprimerena) interpretace, protoze to tak cist chcete, na coz jsem si dovolil upozornit - protoze na to mam zrovna naladu a protoze vase interpretace zavadi vlastni tema na uplne jinou kolej - dokonce byste na jejim zaklade byl asi schopen odsoudit ostatni myslenky autora jako scestne. Je to oblibeny trik diskreditace neoblibenych myslenek, at uz provaden cilene nebo jen nevedome. ;)Momentální impérium číslo jedna je samozřejmě Microsoft. Ale na jeho demontáži se už dlouho pracuje.To že se pracuje na demontáži Microsoftu je nesmysl.
Ale no tak, v HTTP serverech je dnes nějaký zisk? IMHO fakt ne. Buď se koupí wokna tam je nabundlovaný IIS, nebo se použije něco unixového a tam se dá buď Apache nebo (pokud jsou technické požadavky jó divoké) třeba lighthttpd. To pokryje 99.999% požadavků. Tahle oblast je prostě vybraná. Kde existuje dostatečné kvalitní FOSS řešení, je jen malý prostror pro komerční řešení.Comparsion of web servers. Dával jsem odkaz na Zeus web server, který stojí 1.200 dolarů. S těmi 99.999% bych byl opatrný, teď jsi například na webu, který pohání Jetti. V práci na serveru, který jsem musel dávat do kupy, byl TUX webserver. Ale jinak máš pravdu, pokud existuje kvalitní OSS řešení, tak komerční výrobci prodávající licence nemají příliš šancí. Ale to se týká věcí typu web server, například u desktopů o rozšířenosti rozhodují zcela jiné faktory, než OSS, nebo kvalita.
Prostě trvám na tom, že FOSS je v generických řešení nejsilnější. Čím speciálnější, tím větší prostor pro komerci.Na druhou stranu je FOSS jediné možné v tak specializovaných oblastech, kde by ani zisk nebyl
Dost by mě zajímalo, kde bereš to sebevědomí. Ale když jsem se tě ptal kdo jsi, zakecals to. Fascinuje mě, že dokážeš poučovat někoho, koho vůbec neznáš.Nejake argumenty by jako odpoved nebyly? Asi ne... Me zase fascinuje, ze si dokazes myslet, ze kdybych nekoho "znal" (jak jako znal, jmenovite? osobne? telesne? intimne? z autobusu?), ze by to prospelo objektivnimu posouzeni jeho pisemneho projevu. Naopak, presne to, ze pisatele neznam, mi dava svobodu soustredit se jen na to, CO pise, a ne na to KDO to pise. Skvela vyhoda anonymity internetu, ktera ovsem podrazi zdanlive "autority", ktere se ovsem vyjadruji blaboly. Zcela zaujate musim poznamenat, ze vetsina tvych prispevku napr. blaboly jsou, a je uplne jedno, ze te znam jen jako Kníže Ignora (coz je v tomto pripade opravdu nomen omen :P)
Me zase fascinuje, ze si dokazes myslet, ze kdybych nekoho "znal" (jak jako znal, jmenovite? osobne? telesne? intimne? z autobusu?), ze by to prospelo objektivnimu posouzeni jeho pisemneho projevu.Odkud toto plyne z toho, co jsem napsal? Asi máš pravdu, že schopnost interpretovat psaný text upadá. V podstatě každý tvůj příspěvek mě něčím potěší.
Nakonec mi to nedalo.Odtud: Fascinuje mě, že dokážeš poučovat někoho, koho vůbec neznáš.Me zase fascinuje, ze si dokazes myslet, ze kdybych nekoho "znal" (jak jako znal, jmenovite? osobne? telesne? intimne? z autobusu?), ze by to prospelo objektivnimu posouzeni jeho pisemneho projevu.Odkud toto plyne z toho, co jsem napsal?
Asi máš pravdu, že schopnost interpretovat psaný text upadá.Urcite ano.
V podstatě každý tvůj příspěvek mě něčím potěší.Kez bych mohl ja rict totez o tvych :PPP
Fascinuje mě, že dokážeš poučovat někoho, koho vůbec neznáš.Zaměřil bych si na slovo poučovat. Ty totiž přijdeš, postavíš si před někoh štokrle (no není to krásné slovo?) a začneš kázat (dlouho
Zaměřil bych si na slovo poučovat. Ty totiž přijdeš, postavíš si před někoh štokrle (no není to krásné slovo?) a začneš kázat (dlouhoPokud se shodneme na tom, ze "poucovat" znamena dotycnemu sdelit, ze se podle meho nazoru myli a hned mu take konkretne v jeho pisemnem projevu ukazat, kde, tak proc ne. Stale netusim, co s tim ma co delat okolnost, zda nekoho "znam". Ze mnoho dutych hlav pekne stve, ze se nenecham ukricet jejich chabymi vypady a argumentuji az do pokud mozneho vydiskutovani tematu, to verim ;) Vim take, ze jsou lidi s jinymi prioritami v diskusi, napriklad tzv. "kriklouni", kteri misto vecne kritiky nejradeji jen pokrikuji. Kde jsem to jen... aha, tady je to popsano: Když si myslím, že je něco špatně nebo nedomyšlené tak se prostě ozvu. A klidně i víckrát, pěkně si zařvu. Někdy je to potřeba, šeptání nikoho neprobudí a ke změně nevyburcuje. Takze abych to obratil, ty prijdes, postavis si stokrle a zacnes "rvat". A klidne i vickrat, pekne si zarves. To je pak pech, kdyz se ti na to tve rvani nekdo ozve s argumenty, co :P).
To je pak pech, kdyz se ti na to tve rvani nekdo ozve s argumenty, co :PTo je pech, když se později ukáže, že ty argumenty byly falešné, že?
Ta zmiňovaná diskuze je na http://www.abclinuxu.cz/clanky/ruzne/losovani-o-ceny/diskuseA? Link jsem uvedl a nejenze tedy neni ten citat nepatricne vytrzeny z kontextu, on je pouzit dokonce zamerne v kontextu te diskuse (a vsimni si, ze jen naoko negativne ;)
Rád pokládáš hlavu na špalek, co? Bacha na to - jednou přijde někdo, kdo ti ji s gustem setne.Omlouvam se, ze jsem to poteseni nedopral tobe :P
Slovo "poučovat" má podle mě trochu negativní nádech. To co popisuješ ty je "vysvětlovat." S tím křiklounem je to skutečně dokonalá ukázka vytržení z kontextu. Bylo směšné mě v té diskuzi označit za křiklouna, neboť jsem se tam snažil (snad věcně) argumentovat, proč si myslím, že je něco špatně. Ano, byl jsem jediný, kdo se ozval. Ale rozhodně jsem nebyl křiklounem. Proto ta nadsazená odpověď.No vida, takze zakladni myslenkove pochody obcas prece jen funguji. Takze jeste se srovnej s tou schizofrenii, ze snazi-li se (snad vecne) argumentovat "Knize Ignor", je to vysvetlovani, snazi-li se naopak argumentovat nekdo jiny, ma to byt "poucovani", a uz to konecne docvakne.
To je pech, když se později ukáže, že ty argumenty byly falešné, že?Kdyz se ukaze nekde s lepsimi argumenty, pak slava, neco jsem se noveho naucil. Tohle mi ovsem z tvych prispevku ani zdaleka nehrozi, ty jsou dobre leda tak k procvicovani argumentacniho ping pongu, kdyz ma clovek naladu :P Proto taky (na rozdil od tebe - viz vyse) nemuzu tvrdit, ze by me tve prispevky necim obzvlast potesily...
Pokud by google vracel nerelevantní výsledky, rychle by svou pozici ztrácel. Konkurence zaručuje kvalitu.O tom ten zapis prave je, ze pro "imperium" jaksi konkurence musi teprve vyrust. Nebo snad mate za to, ze by "konkurence" napr. takoveho Mandriva Linuxu nejak "zarucovala" kvalitu produktu Windows Vista? Priklon ke kvalitni konkurenci bohuzel vyzaduje velmi vedomeho a kritickeho "zakaznika", a o to presne jde. Obavam se proto, ze jste zcela nepochopil smysl zapisu. Ani tak nejde o to, ukrojit Google nejaka procenta z trzniho podilu, ale o to, aby pro zajemce o opravdove soukromi nebo o opravdu nezkreslene vyhledavani existovala k teto dominantni sluzbe, ktera dnes skutecne "rozhoduje", co JE relevantni vysledek, nejaka pouzitelna alternativa. Ten priklad s Cinou je opravdu snad pochopitelny pro vsechny, a jakkoliv by se zdal ojedinely, opak je pravdou, viz napr. clanek BBC: Net censorship spreads worldwide. Velke "imperialni" firmy uz neprehlednutelne predvedly, ze v zajmu svych zisku pujdou na ruku kterymkoliv pozadavkum jakychkoliv vlad.
Keď už tak bohorovne môžeš vyhlásiť čo je blábol, tak sa aspoň skús zamyslieť, či toto platí pre Microsoft.
Pokud by google vracel nerelevantní výsledky, rychle by svou pozici ztrácel.- můžeš vysvětlit, jak se dotyčný Číňan hledající na Googlu dozví, že relevantní výsledek hledání dotčeného náměstí nejsou pouze fotky turistů, ale i tanků, jestliže mu to žádné fotky tanků nenabídne (aby mohl upustit od hledání na Googlu, soudě, že tento vrací nerelevantní výsledky)?
Ale na stránkách všfb se uvádí, že navazuje na bakalářské studium (což by odpovídalo magisterskému), ale po chvíli se uvádí, že jde o postgraduální studium. No a česká wikiepadia uvádí
- Bachelor of Business Administration (BBA), a bachelor degree in business administration
- Doctor of Business Administration (DBA), a doctorate in business administration
MBA -Master of Business Administration Americká obdoba našeho inženýra ekonomieJak to teda s MBA je?
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.