Portál AbcLinuxu, 4. května 2025 17:35
Jo, to je jedna z rovin syrského konfliktu. Pak tu jsou další roviny, jako náboženské třenice (šiíté vs. sunité), zčásti i etnické roztržky. Nejvíc na to doplácí menšiny jako křesťané, kteří rychle mizí z Iráku a Sýrie. O těchto mízící menšině nikdo nemluví, asi už nikoho nezajímá.
GB jde do války protože musí a je spolehlivý mouřenín. Velkou Británii už nejde považovat za EU a vlastně ani samotná Británie se nikdy moc do Evropy neřadila. To je ryzí kolonie USA. Navíc je GB co se týče surovim tuším celkem soběstačná (ropa, plyn) a nějaká EU je dnes už celkem nezajímá.
Ohledně Francie už to je zajímavější. Tady se přidávají pravděpodobně nějaké napoleonské komplexy nebo něco jiného. Říšská kancléřka se vyjadřuje velmi opatrně (podporu ale vyjádřit musí), protože je jí jasné, že by další osvobození Blízkého východu a "To zvládnem" nemusela politicky přežít. USA nezajímá nějaká diferenciace zdrojů Evropy, chce jen zničit svoje nepřátele. Příliv migrantů Evropu zruinuje, a to USA v podstatě ponechá v roli ekonomického hegemona nad Evropou. Takže to USA vyhovuje.
Pokud vím, tak EU projevila zájem o íránský plyn. To ovšem zatrhnul s největší pravděpodobností zámořský Vůdce. A tak se bude válčit. Jestli to za to stojí, za "třetí světovou" to natažení trubky z nejdemokratičtější země na světě Saúdské Arábie ať si zhodnotí každý sám. S posledním odstavcem souhlasím, nějací lidé a civilisté a náboženské menšiny je to poslední, co v tomto konfliktu někoho zajímá. Ty chemické záminky jsou tak stupidní a obehrané, že tomu snad nemůže věřit ani Tomášek. I když v případě Tomáška se asi pletu...
(Za hypotetického předpokladu, že bys ji řešil a nepřipojil nás rovnou k Rusku...)Naopak, Rusko je potřeba výhledově připojit k EU.
Naopak, Rusko je potřeba výhledově připojit k EU.To je naprostá utopie, soudruhu. Dovedeš si představit, jak by se Německo s Francií popasovaly s tím, že Rusko má jako stát nejvíce hlasů podle počtu obyvatel a tedy největší hlasovací právo? A samozřejmě nejen z tohoto ale i z mnoha jiných důvodů je to úplná ptákovina.
Jak bys řešil energetickou (ne)závislost Evropy ty?
No rozhodně bych neoprašoval červená tlačítka kvůli tomu. Nerozjebal půlku Blízkýho východu pod falešnými záminkami a nezahltil Evropu miliony migrantů. On je tady ve hře i dost plyn a Katar. Rozrůznění energetických zdrojů by to nepochybně bylo. Tobě to přijde jako nějaká extra výhra být závislý energeticky na jednom z nejtvrdších islamistických režimů? Mě teda ne.
Pak jsou tu alternativní zdroje, obnovitelné zdroje, biopaliva atd. Podle mě zatím celkem marginální a nevýhodná věc (ještě nenastal čas). Náklady astronomické a nula od nuly pojde. Do těchto debat se ale nechci pouštět, na to jsou tady jiný experti.Každá válka je hnusná. Ublížit někdo mému dítěti, tak se obepnu bombama a nakráčím na ty nejvyšší místa.A jsi si jistý, že bys tím neublížil nějakému dítěti? *Trollface*
Kdyby děti dostaly chemický útok, tak je po nich.To očividně záleží na chemikálii a na expozici.
Evropa podporuje proti-Assadovske sily z idealistickych duvodu hranicicich s hloupostiřiťolezectví != idealismus
Evropani nemaji prilis duvodu lezt nekomu do riti...To si taky myslím. Nicméně praxe ukazuje, že mnohdy někomu do řiti lezou. Možná to má něco společného s tím, že se často příliš neztotožňují s evropanstvím, nýbrž tu dělící osu „my a oni“ vedou jinudy. Například ve smyslu „USA nás ochrání proti Rusům a Němcům, a proto je lepší podlézat USA“. A pak jsou tu různé zájmy vyloženě na osobní úrovni typu teplá místečka ve vedení NATO a podobně. Mezi Evropany je až příliš snadné vrážet klíny. A přijde mi, že je to spojeno s docela silnou kulturně-mediální masáží (což pochopitelně pro USA dává smysl podporovat). Vzpomínám na ten mediální shitstorm zvedší se poté, co jeden pirátský poslanec kdesi (velmi volně interpretováno) řekl, že bychom měli podporovat společnou evropskou obrannou politiku „na úkor“ NATO.
Saúdská Arábie Sýrii taky moc nepotřebuje, může dopravovat plyn přes IrákSaúdská Arábie potřebuje hlavně zničit Sýrii jako klíčového spojence Iránu v regionu. Ono jde/šlo spíš o Katar, který by chtěl hrát velkou roli jako přední světový dodavatel strategických surovin. Jenže ono se to začalo nějak celé zamotávat. Katar se rozhádal se Saúdy a přerušili diplomatické styky tuším. S. Arábie vede vleklou válku v Jemenu. Nikde jsem v tisku nezaznamenal, jak někdo lká nad zmasakrovanými dětičkami v Jemenu. Turecko, Irán a Irák chtějí přiškrtiti Kurdy ve vývozu ropy. No je to zkrátka guláš. Trump na první zahraniční návštěvu zamířil do Saúdské Arábie, klíčového demokratického spojence v regionu. Pejsek s kočičkou vařili dort.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.