Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 13:40
rich_text
a všechno nacpal do atributů. Aby to bylo ještě jednodušší nevyužil toho, že XML umožňuje krásně popisovat hierarchické struktury a zploštil to a namastil za sebe na jednu úroveň. Kódování názvu souboru do Base64 je taky zbytečnost – asi někomu přišlo příliš složité použít standardní URL kódování. Dávat do atributu link
vnitřně strukturovaný text, který pak musím zase parsovat, je taky zvrácenost (slova file
a webs
následovaná mezerou a pak vlastním odkazem), odporuje to obecným doporučením, jak by měl XML formát vypadat. Jenže dát tam vedle toho atribut třeba typOdkazu="…" je buď nenapadlo nebo si to chtěli zjednodušit. S tou snahou věci zjednodušovat se to dneska někdy přehání. To je plno keců o KISS a averzi k enterprise a overengineeringu a pak to takhle dopadá.
Ty codebox
y jsou taky úlet – ještě bych pochopil, kdyby se na ně odkazoval přes ID elementu (pak ať jsou klidně na konci dokumentu, ať nepřekáží dlouhé výpisy kódů uvnitř… pokud to tedy někomu vadí).
Podstatný nedostatek je absence sémantiky – představoval bych si to tak, že v dokumentu budou vyznačení styly (nadpis, zvýrazněný text atd.) a grafické ztvárnění bude popsané zvlášť. Prostě nepoužívat WYSIWYG, ale WYSIWYM (vizuální dojem při editaci může být takřka stejný, ale data, která z toho polezou budou kvalitativně na vyšší úrovni a dále použitelná).
Asi bych se na to vykašlal a našel si jiný software – nebo CherryTree trochu překopat: navrhnout nový XML formát s hierarchií a sémantikou a editor přepracovat na WYSIWYM.
P.S. jeden odstavec plný nadávek a urážek jsem raději smazal
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.